DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ploua in masina, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

djasu82
post 5 Sep 2010, 07:28
Post #361


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




hai ma lasa-ne , intra apa asa de frumos mai ales daca garnitura nu mai are priza si s-a invechit.
tot ce s-a scris si s-a spus a fost probat la furtun sub jet .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu_florin2002
post 5 Sep 2010, 08:13
Post #362


Administrator


Group: Members
Posts: 279
Joined: 4 April 08




Nici la mine nu intra apa in DSN , nici daca o speli cu furtunul de pompieri. O fi de pe la garnituri....Nu am avut problema cu apa decat la inceput(acum 6 ani), intra pe la parbriz , dar s-a rezolvat in 10 min. S-a dat jos parbrizul si am pus nush ce pasta , si e stas acum.


--------------------
Renault Symbol 2008 - 1,4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Sep 2010, 08:37
Post #363


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




daca bagi furtunul pe toate orificiile ai sa vezi cum intra in interior si nu e nevoie sa observi apa in interior se poate strecura sub mocheta.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 20 Sep 2010, 08:28
Post #364


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Cum stati cu apa stimati colegi?Mie īmi picura pe deasupra ceasurilor de bord pe līnga un manunchi de fire .Nu mai stiu ce sa-i fac ,m-am saturat!


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 20 Sep 2010, 08:31
Post #365


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Pana cand remediezi problema,in primul rand incearca sa protejezi UCE decodor(situat pe stlpul stanga,sub bord) deoarece se infiltreaza foarte usor apa acolo.

This post has been edited by BoR: 20 Sep 2010, 08:32


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Sep 2010, 08:34
Post #366


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(RomeoNica71 @ 20 Sep 2010, 09:28)
Cum stati cu apa stimati colegi?Mie īmi picura pe deasupra ceasurilor de bord pe līnga un manunchi de fire .Nu mai stiu ce sa-i fac ,m-am saturat!
*


Poate dedesubt. Probabil ai scurgerile de sub stergatoare infundate. Sau se prelinge pe la chederul parbrizului. Daca ai citit topicul dedicat despre apa ai afla mai multe raspunsuri.

http://www.daciaclub.ro/Apa-in-DSN-rezolvari-t26963.html


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Sep 2010, 14:06
Post #367


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




romeo izoleaza aeroterma suruburile care tin bordul sunt doua pe stanga doua pe dreapta chederul de la luneta orificiile din stalpi din fata si vezi ca ai e un orificiu in spatele bidonului de apa care da in interiorul masini pe sub bord si cred ca pe acolo se infiltreaza apa la tine.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 20 Sep 2010, 16:57
Post #368


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Pe la chederul parbrizului baga, gasket negru si pace.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 20 Sep 2010, 18:35
Post #369


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Scurgerile sunt desfundate,aeroterma e izolata,pe la stīlpi nu intra,orificiul din spatele bidonasului e izolat,deci īn mod sigur īmi intra apa pe la chederul parbrizului.M-am pus pe spate si m-am uitat cu o lanterna cīnd ploua,apa picura mai de sus de ceasul kilometraj si mai spre botul masinii de pe niste fire.Punīnd mīna pe bord sa aproximez pe unde intra apa am atins parbrizul,100% ca intra pe la cheder.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Sep 2010, 18:36
Post #370


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu






--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Sep 2010, 19:42
Post #371


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




te poate pacali romeo , apa se poate prelinge pe fire si nu sti de unde vine , la mine pe la suruburile care tin bordul si intra nu gluma .
Proba a fost cu furtunul de apa asa sa o iei pe ghicite nu rezolvi problema.
Pentru cheder ca sa-l izolez cat mai bine bagi silicon intre tabla si cheder dupa aceea intre cheder si geam eu asa am facut si nu am probleme la fel si la luneta.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 20 Sep 2010, 19:53
Post #372


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Intre tabla si cheder se baga. Intre cheder si geam nu are cum sa bage, pentru ca cine a montat vreodata un cheder stie cat de greu se baga chederul pe geam, in nici un caz nu baga apa pe acolo.
Sa fim intelesi ca prin tabla nu trece apa biggrin.gif .
Pe la aeroterma nu are cum sa bage, ca are o buza de tabla ridicata in sus 1 cm, numai daca scurgerile sunt infundate, iar apa s-ar duce in aeroterma si nu pe fire in partea stanga care sunt mai sus ca aeroterma.
Am avut un prieten cu aceeasi problema ca si tine si s-a rezolvat cu siliconarea chederului parbrizului.
Pana rezolvi, pune neaparat o folie peste uce decodor.
Am uitat sa spun ca prietenul asta a-l meu, fusese cu ea prin service si aia ii spusese ca baga pe langa balamalele capotei radmasa.gif si ii siliconase balamalele, ca au bagat aia o sarma pe acolo si a iesit inauntru radmasa.gif , nu stiu ce sarma a vazut el ca alea sunt table una peste alta si sudate in puncte, era convins ca pe acolo baga. Du pa ce am studiat si eu problema am constatat ca e chederul, si v-am spus ce am facut. Bafta.

This post has been edited by serviccom: 20 Sep 2010, 19:58


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 21 Sep 2010, 20:25
Post #373


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




serviccom,s-ar putea sa ai dreptate īn legatura cu balamalele capotei.Astazi am pus furtunul pe ea.L-am bagat unde e locasul bidonasului pt parbriz si ,surpriza,apa a intrat dar stiti pe unde pe undeva sus de tot sub balamaua capotei.Am pus furtunul pe parbriz sa curga si pe chederul de streasina deci si pe balama si a intrat iarasi.Mīine īi bag silicon.

This post has been edited by RomeoNica71: 21 Sep 2010, 20:27


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 22 Sep 2010, 17:43
Post #374


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Cum sa fie pe la balamale, in plus pe acolo pe sus pe la bidonas nu are cum sa bage apa de la ploaie si nici cu jetul decat daca bagi acolo in compartiment.
Baga silicon intre cheder si tabla si dupa o zi sau doua pune furtunul pe ea.
Grija mare sa fie curat acolo unde bagi siliconul, sa nu fie ud ca nu ai facut nimic si zici pe urma ca baga prin alta parte. E bine daca ai un compresor, sa suflii cu presiune, ridici buza chederului si suflii sa se curete bine.
Chederul e crapat la partea de jos unde se imbina prin lipire? Daca e crapat si distantat un pic, baga bine si pe acolo. E bine sa bagi si la partea de jos a lui, pentru ca daca e apa jos la scurgerea aia de la parbriz sau cand ploua si mergi mai cu viteza, apa se ridica in sus datorita aerodinamicii si intra pe la partea de jos a parbrizului, ii dai de jur imprejur.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 27 Sep 2010, 20:21
Post #375


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Aseara a plouat zdravan si vad ca nu a intrat apa.Astept ostilitatile viitoare.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 Sep 2010, 20:48
Post #376


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nici la mine nu a mai intrat. Acum o saptamana am siliconat toate marginile chederelor de la geamurile usilor si ambele chedere de la strasina.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Sep 2010, 14:40
Post #377


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Iar eu sambata ieri si azi am facut parea de la aeroterma mai bine spus compartimentul aeroterma ca mai intra un firicel de apa biggrin.gif si nu puteam sa siliconez .
Asa ca am dat tubulatura afara am scos vechiul carton - se prezenta bine tabla , am dat cu grund - cauciucata si azi iar grund.
Urmeaza dupa doua ore sa montez tubulatura la loc si evident silicon la garnituri si plastic pentru priza.
Daca mai prind vreme buna fac si pe stanga cel putin pe stanga am doar de acoperit cu cauciucata si cam atat asta doar ca o izolatie sa nu se zbarceasca in timp siliconul.


This post has been edited by djasu82: 28 Sep 2010, 14:41


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Sep 2010, 14:44
Post #378


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ai scos cutia neagra de la stergatoare? La aia te referi?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 Sep 2010, 19:05
Post #379


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cutia neagra de la aeroterma si cealalta care comunica cu interiorul si sub ea am actionat ca pe acolo imi intra pe la un surub de la prinderea bordului cel de jos , am bagat eu silicon si degeaba tot se infiltra.
Asa ca i-am venit de hac am turnat in exces cauciucata si am astupat interosturile dintre table si am dat si pe surube si piulite care tin bordul.
Am terminat acum la 7 jumate montat tot . De maine ma apuc sa vad cum dau gaura in masca de ceasuri sa bag acolo butonul de reglat oglinzile eletrice.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Sep 2010, 20:53
Post #380


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cat ti-a luat sa demontezi/montezi peretele antifoc, si tot ce ai mai dat jos? Banuiesc ca ai scos si peretele antifoc, pentru ca altfel nu aveai cum sa ai acces la cutie...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Sep 2010, 14:42
Post #381


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai da iti dai seama sambata le-am desfacut am dat jos cartonul care era prins pe tabla ... asa cum am facut si in interiorul masini cel putin sa fiu sigur si am trecut la treaba .
O prima mana de pensulare cu diluant dupa aceea o amestecatura de diuluant si grund dupa aceea grund , cauciucata luni turnat cu galeata si intins peste tot si pe sus cam la 5 cm de plafonul de la baza si pe piulite + surube care tin bordul.
De desfacut tabla antifonc ma rog mi-a luat vreo 20 de minute cred ca m-a enervat doua sau trei piulite ca se invarteau in tablele respective in care sunt prinse.
Ieri dupa ce am simtit ca s-a uscat cat de cat cauciucata i-am dat un strat gros de grund peste si dupa doua ore am trecut la montat .
Piulitele cu problema de la tabla antifoc le-am schimbat cu unele normale parca de 8 si cu saiba mai lata ca sa nu treaca de tabla.
Am siliconat tabla si am montat-o .
Azi cand a plouat si inca ploua nu mai intra si nici nu era umezit cu apa zic eu ca am facut o treaba buna.
Plasticaria am siliconat-o pentru priza cu garniturile si tabla iar in stanga si dreapta la capacul de la ventilator sunt doua nituri unul intr-o parte celalat in cealalta parte am pus peste silicon negru la greu.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 29 Sep 2010, 15:55
Post #382


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.851
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Capota motor,desi are niste orificii de scurgere in partea din fata(intre faruri),mie la orice ploaie mi se aduna apa in acea zona.Ca remediu nu am gasit decat introducerea de amestec ulei/vaselina si ridicarea capotei dupa oprirea ploii pana cand se scurge apa-cam 1/2 cana biggrin.gif .
Tind sa cred ca este un defect de conceptie.Orificiile nu sunt infundate.Am vazut destule Dsn-uri cu capota ruginita in partea din fata si se vede clar cum rugina a umflat vopseaua,deci a venit din interior.
La voi se intampla asta?Ati gasit vre-un alt remediu?


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Sep 2010, 16:05
Post #383


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Seintampla remediu e sa dai tu alte gauri la baza si dupa aceea grund si dupa uscare vaselina- daca mai doresti.
Apa se strange dupa margini cred pare aiurea dar nu ai ce face ... se mai poate sa bagi silicon si asta e.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Sep 2010, 16:09
Post #384


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Asule, nu puteai sa faci si tu cateva poze? dry.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Sep 2010, 16:30
Post #385


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




tu crezi ca mai stam de poza eu cand lucrez nu stau sa mai beau sau ma rog ... sunt calare pe masina rar fac cate o poza asta cel putin din interior dar unde ma manject pe maini nu ma mai bag si la poze.
Ce e asa de greu ... ma rog la tine e ca ai fagurele de aer conditionat dar s-a expus odata pe forum cum poti desface fara sa desfaci conductiele cred ... nu mai tin bine minte.
La mine a fost mai usor , desfacut filtru de aer din cele 4 surube ( nu l-am mai desfacut bucati) desfacut bidonasul cu lichidul de racire cu o cheie de 10 are doua surube tras in sus si pus spre dreapta spre baterie desfacut tabla antifoc ( cica peretele ) peretele e mai jos antifoc dar ma rog ... cu chiea tubulara de 10 si patent si o surubelnita pentru a bloca piulitele care sutn patratice si ale naibi nu mai sunt bine tinute in frau de rahatul ala de tabla cica seaiba tongue.gif
Am desfacut din interiorul masini cutia care face recircularea pe interior - la mine o tine doua surube de 10 dupa aceea am desfacut cablul care actioneaza trapa din exterior de la cutia de recirculare e prinsa cu un chipling de 3 mm cred stelat am desfacut si cutia de la aeroterma e prinsa cu piulita de 10 si am tras de acesta cutie sa o scot afara usor dupa aceea cutia de recirculare.
Am tinut cont sa dau cu silicon pe urma de pe capacele de plastic unde calca garniturile si pe garnituri unde sunt presate pe tabla logic pentru priza si etansare.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trex
post 9 Oct 2010, 11:07
Post #386


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 19 March 05
From: Bucuresti




Pentru mocheta fleasca la pasager dreapta iata ce am gasit in urma testului cu
furtunul.

1. Pe peretele dreapta sub topedou spre roata e un fel de decupare patrata
care da afara. Intra apa la greu se vede din poza cum siroieste.
Am acoperit-o cu power tape. Din pacate "gaura" nu e accesibila din exterior,
da in pasajul ala din fata balamalelor, unde creste iarba smile.gif

1.JPG ( Size: 312.65k ) Number of downloads: 322


2. Mai intra pe la oglinda laterala, am umblat la ea mai demult si probabil nu
am strans-o ok, garnitura a imbatranit. Pentru siliconare NU trebuie desfacut
mecanismul, se demonteaza partea exterioara a oglinzii de la surubul acela
gros cu arc care e accesibil pe sub mansonul de cauciuc. Pe interior se
desface capacul triunghiular din jurul rotitelor, apoi sunt vreo 5 surubele,
se scoate o piesa de plastic, si apoi se trage tot corpul prin exterior. Am
dat cu silicon pe garnitura si am strans tare piesa de plastic cu 5 suruburi.

2.JPG ( Size: 328.16k ) Number of downloads: 385


Alte pregatiri pentru test: se scoate fata usa, se scoate torpedoul si
aparatoarea de plastic din lungul pragului. Se ridica mocheta atat cat se poate.
Pentru vizibilitate la oglinda e suficient sa se demonteze capacul
triunghiular din interior(un holsurub). In cel mai rau caz se demonteaza cele
2 rotite de plasctic. Mai bine nu va atingeti de cele 2 suruburi care fixeaza
mecanismului din centru, daca nu ati mai facut.

Mocheta am uscat-o astfel: se baga ziare la greu sa ia grosul de umezela,
apoi cu feonul, ridicat presul, bagat o sticla sa tina ridicat, si se baga
feonul dedesubt. Cam intr-o ora e uscat.

This post has been edited by trex: 9 Oct 2010, 11:10


--------------------
ex DSN Clima 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Oct 2010, 11:09
Post #387


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu-mi mai intra nici un strop de apa .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 10 Oct 2010, 18:50
Post #388


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




asule,explica-mi si mie pe unde sunt suruburile de fixare bord(spuneai īntr-un post mai vechi de ele).M-ar interesa cele din stinga ca vad ca tot intra apa.Problema e ca atīt cīt n-am miscat masina n-a intrat apa,cum am mers cu ea astazi pe ploaie au si aparut picaturi de apa pe pres,lateral de pedala de ambreiaj pe acea denivelare din dreptul rotii.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Oct 2010, 19:05
Post #389


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Pai dai la o parte bidonul cu solutie pentru parbriz sau il scoti si se vad doua piulite patratice in interior pe peretele exterior al bordului , pe interior trebuie data jos masca de la sigurante si tot plasticul ca sa le vezi suruburile.
Iti mai poate intra si pe la cheder , dai cu silicon negru sau transparent si nu mai ai treaba- eu recomand negru ca e pt cauciuc .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 10 Oct 2010, 20:53
Post #390


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Fratele meu ,daca e vorba de cele doua suruburi din locasul bidonajului apoi acele suruburi stau sub un strat gros de antifon dat personal de mine .Ma gīndeam ca-s niste suruburi laterale aproape de stīlpul portierei.Apa picura foarte aproape de stilp prin spatele cutiei de sigurante,īn timpul mersului.Deci,ori se acumuleaza undeva si,cīnd rulez, din inertie se revarsa īn interior,ori o baga curentul de aer.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 18:10
Forum Renault