DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> planetare Solenza

Valy90
post 9 Mar 2010, 22:23
Post #331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 440
Joined: 3 January 09
From: Giurgiu




Pt @cairos...la aia 360 de lei mai puneai inca 150 de lei si iti luai 2 planetare noi, nu de orgine, italienesti, dar macar erau noi si pe putin te tineau 30-40 de mii de km....dar asa e cand te grabesti si nu ai suficienti bani si mai ales ai mare nevoie de masina...bafta!


--------------------
Dacia/Opel Solenza/Astra H 2004/ 1.4 mpi / 2005-1.7 cdti - GR-xx-WAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 9 Mar 2010, 22:56
Post #332


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Eu nu imi dau seama ce au facut cei care le-au reparat......Nu cred ca e admisibil, e munca facuta in graba si scumpa. Eu am planetara stanga reconditionata si merge perfect ,am facut 15 mii km si nu bate absolut deloc si am mai luat si gropi din pacte si drumuri de tara. De plecat in tromba nu am plecat niciodata. Cel care mi-a facut-o, mi-a luat 65 de lei cu tot cu montat. A stat ceva timp la ea, a incarcat chiar si niste uzuri minore. Mi-a pus niste vaselina pe care scria Renault. Era intr-o punga ingusta de 3-4 cm si lunga de 30cm. A pus-o vreo doua din alea pana s-a umplut totul...

In timp ce imi lucra mie, a venit cineva care l-a intrebat daca tin planetarele reconditionate si el a zis ca tin ca doar nu sudeaza cu supertit. Deci conteaza ce electrod folosesc cei care le reconditioneaza.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeSlz
post 12 Mar 2010, 16:31
Post #333


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 February 10




da cel mai important e cu ce sudezi si cine le face.dar parca mai bune sunt alea noi pentru ca planetara lunga nu tine in majoritatea cazurilor mad.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - BB-00-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 15 Mar 2010, 12:06
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




dar de ce nu tine planetara lunga? De ce se uzeaza mai des ca doar nu pt ca e lunga? Ar trebui sa depuna acelasi efort ambele. E aceeasi forta de torsiune, chiar daca una e mai lunga si alta mai scurta. Capul lor si laleaua ar trebui sa fie supuse acelorasi forte....

Oricum, daca ne gandim ca in momentul cand sudezi ceva materialul se decaleste, e clar ca nu mai au aceeasi rezistenta ca din fabrica unde se presupune ca se calesc uniform si e o procedura bine gandita... Am vazut de ex lucruri rupte din sudura....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 18 Mar 2010, 15:38
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Salut am si eu o problema, persista mai demult dar parca acum este mai accentuat. Despre ce e vorba: mi-am schimbat curand planetara dreapta si am observat ca atunci cand iau la maxim viraj stanga simt in volan cum roata da sa iasa de la locul ei.(roata dreapta).... nu-i lucru normal..., nu am aceeasi senzatie cand virez dreapta maxim, ma poate lamuri si pe mine cam ce trebuie facut in situatia asta? ce sa schimb pe la ea? Va multumesc anticipat


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 18 Mar 2010, 16:50
Post #336


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai probabil e nevoie sa refaci geometria.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 18 Mar 2010, 20:34
Post #337


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Salut,
Parerea mea este sa verifici pivotul, bieleta, bucsele de brat....Daca este ceva grav.....Este nasol sa vezi ca roata se "rupe"....
Multa bafta!


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 18 Mar 2010, 20:56
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




QUOTE(Tavy84 @ 18 Mar 2010, 15:38)
Salut am si eu o problema, persista mai demult dar parca acum este mai accentuat. Despre ce e vorba: mi-am schimbat curand planetara dreapta si am observat ca atunci cand iau la maxim viraj stanga simt in volan cum roata da sa iasa de la locul ei.(roata dreapta).... nu-i lucru normal..., nu am aceeasi senzatie cand virez dreapta maxim, ma poate lamuri si pe mine cam ce trebuie facut in situatia asta? ce sa schimb pe la ea? Va multumesc anticipat
*


nu stiu ce planetra ai pus pe dreapta da e praf
cand virezi stanga daca planetarele sunt uzate bate cea din dreapta
cand virezi dreapta daca planetarele sunt uzate bate cea din stanga


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 18 Mar 2010, 22:35
Post #339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




vladut88 planetara pusa este noua si nu am pus-o eu au pus-o cei din service volswagen, asta pe langa alte schimburi care mi-au facut si nu cred ca e vorba de planetara, eu am specificat ca si inainte de a schimba planetara imi facea faza asta, tin sa ii dau dreptate lui sabinmq si sa schimb pivotul si bucsaraia, de ultima varianta mi-a spus si un prieten mecanic ca trebuiesc schimbate.
Ideea e ca mie nu imi bate nimic in viraje mai ales acum dupa ce am schimbat planetara, inainte era jale cand luam viraj stanga credeam ca m-i se rupe masina in doua din cauza asta mi-am umplut de multe ori frigiderul prin bucuresti.... am tinut de planetara cat am putut biggrin.gif
Multam de raspunsuri


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 18 Mar 2010, 22:45
Post #340


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




atunci ridica masina pe cris misca de roata din dreapta sus joc daca are joc poate fi rulmentul sau pivotul asta se vede cu 2 oameni 1 singur cam greu
misti usor de ea stanga dreapta ,daca are joc e capul de bara , dar toate astea se aud si pe drum drept nu, numai in viraje


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 19 Mar 2010, 09:14
Post #341


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




La drum drept nu se aude nimic si acum dupa schimbarea planetarei nu se aude nici cand iau viraj dreapta, toata problema mea e ca simt roata ca se duce mai mult decat trebuie in exterior (roata dreapta) caci aia stanga cand iau viraj dreapta maxim nu are nimic, adica nu am aceeasi senzatie. Oricum acum trebuie sa mai astept pana imi iau masina din service Dacia ca am avut intamplari neprevazute (mi-a pupat-o un Audi A6 frumos in spate biggrin.gif ), si cred ca o sa ii pun pe aia de acolo sa imi mai spuna cam ce trebuie sa mai schimb la ea, dar nu acum ca stau prost cu banii.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 19 Mar 2010, 19:38
Post #342


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




O secunda, vreau sa inteleg cum se auzea cand luai viraj stanga. De ex intr-o curba mai stransa batea pac pac pac pac, asa in functie de cat de repede mergeai? Daca zici ca se rupea masina inseamna ca se auzea tare in interior.... In linie dreapta nu facea nimic?

Legat de problema ta, mai era cineva pe forum care lovise masina si zicea ca ii iesea planetara din cutie...parca asa imi amintesc. Daca e asa e de vina grupul, dar nu stiu daca poate fi afectat si daca nu ai impact , adica doar pt ca ai mers cu ea uzata...

Daca spun prostii, sa ma corecteze colegii...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyu
post 19 Mar 2010, 23:05
Post #343


Membru autentic


Group: Members
Posts: 697
Joined: 14 March 09
From: Iasi




am mai zis si mai zic odata:))....am fost si in service si miau verificat tot... uneori nu tot timpu...in curba dreapta bate stanga oarecum...adik spre centru se aude....si se aude pac pac pac .....nush cum sa explic...ca si cum ar fi un elastic si ar tot trage cineva de el si iar da drumu....in linie dreapta sau pe acceleratie brusca nu face nik nik....doar in curbe si de cele mai multe ori cand e intro panta sau nush ceva in gen......

am si o oarecare bataie in caseta de directie sa fie de la directie...adik daca misc volanu stanga sau dreapta si ii dau drumu sa revina se aude o bataie pe final....


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ivdanyel
post 20 Mar 2010, 20:48
Post #344


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 13 July 09
From: Bucuresti




Salut,

Scuze daca intervin ,sofer SN, dar evitati Tunari-ul,sunt ft slabi la reconditionat eu le-am schimbat de 3 ori si a 4 oara cu garantia nu au vrut sa le mai schimbe chipurile nu era de la planetare.Asa ca prefer sa iau de origine.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evghenin26
post 6 Apr 2010, 16:15
Post #345


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 29 April 08
From: Deva




Salut. Pun si eu o intrebare si anume : a pus cineva planetare poloneze pe Solenza? Ma intereseaza deoarece trebuie sa imi schimb si eu planetara dreapta pe Solenza si nu stiu daca sunt bune. cred ca sunt mai bune decat cele italiene care costa doar 170 ron , in timp ce astea poloneze sunt 270 ron. Una de origine este 475 ron. Acum chiar nu cred ca daca una este mai scumpa trebuie sa fie si mai buna.Dar din ce am citit pe forum toti fug de cele italiene, de cele poloneze nu zice nimeni nimic, nici de rau dar nici de bine. Astept parerile voastre pro sau contra.


--------------------
Dacia Logan 2017 Prestige SL Plus - HD26LEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 6 Apr 2010, 16:29
Post #346


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




eu te sfatuiesc sa pui de origini.daca cea originala a tinut 6-7 ani,nu crezi ca e o garantie?de asemenea,in general la o masina piesele perechi gen cauciucuri,jenti,mai stiu eu ce,cum sunt si planetarele e indicat sa fie schimbate impreuna.eu unu nu mi as pune nici planetare poloneze nici italiene,findca nu am auzit pe nimeni sa l tina 70000 km cat m au tinut pe mine originalele


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Apr 2010, 18:09
Post #347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu am schimbat anul trecut planetarele , am luat AutoSpeed si m-am riscat , deoarece nimeni nu mai spunea nimic de ele . Acum 2 sapt i-am cautat si tatalui pe berlina aceeasi marca si se pare ca pe ambele masini merg ok . Eu am depasit 10.000 km de atunci si e totul ok cu ele . ( 220 - 230 ron / bucata )

Nu va recomand italienesti - Recambi ( sau ceva de genul ) - au axurile subtiri si daca la cea scurta nu este o probl mare , la cea lunga ... in timp vor fi multe probleme . ( 180 - 210 ron )
Nu recomand de la ASAM - Iasi - sunt cele mai proaste si mai bine reconditiionati pe cele vechi decat sa luati din astea sau schimbati la cele vechi doar tripoda / capul ! ( 200 - 220 ron )
Mai sunt unele "originale" adica in cutie de Dacia , DAR vedeti ce scrie pe ele , daca au cod si embplema DACIA pe PUNGA care ar trebui sa fie sigilata , altfel degeaba dati 3-3,5 mil / bucata , daca luati niste porcarii . In targ al Vitan am intalnit multe Asam in cutie de "origine" , deci MARE grija .
- TOATE trebuei sa aiba stifturile / sigurantele in pachet pt. fiecare planetara in parte . Unele au si miez , altele nu au !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evghenin26
post 6 Apr 2010, 18:53
Post #348


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 29 April 08
From: Deva




Sincer sa fiu am mai schimbat una alta pe masina si am pus de ,,origine,, si au tinut de m-au spart, chiar daca aveau emblema dacia si aceea fonograma sau cum ii mai spune, au fost de proasta calitate chiar daca scriau ca sunt aceste lucruri. La cum stau cu banii chiar nu pot sa le schimb pe amandoua , desi si eu sunt de aceeasi parere ca se schimba perechi dar sincer nu pot acum, o voi schimba si pe cea din stanga cat de curand , dar nu acum. Mai am o solutie cu planetare spaniole , si-a schimbat cumnatul meu acum 3 ani si nu are treaba cu ele, timp in care a facut vreo 30.000 de km. Mai ramane o intrebare : exista vreo diferenta la planetare ptr Solenza Diesel si solenza benzinara? Personal cred ca da, deoarece motorul la diesel e mult mai mare decat la benzinare de unde diferente de lungime, etc.
Si din nou apelez la ajutorul vostru.


--------------------
Dacia Logan 2017 Prestige SL Plus - HD26LEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Apr 2010, 19:11
Post #349


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Da un telefon la un service DACIA si intreaba la departamentul tehnic . In mod normal sunt obligati sa te ajute si telefonic !
Decat sa-ti iei teapa la vre-un magazin care vrea neaprat sa-si vanda produsele , mai bine intrebi . Cutia este diferita , deci este foarte posibil sa fie alte distante .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 7 Apr 2010, 11:46
Post #350


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




gkn sau skf...dai un ban da' nu mai ai probleme...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 7 Apr 2010, 14:57
Post #351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Ai si ceva coduri pentru ele ?


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evghenin26
post 8 Apr 2010, 19:51
Post #352


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 29 April 08
From: Deva




QUOTE(george_scala_2004 @ 7 Apr 2010, 11:46)
gkn sau skf...dai un ban da' nu mai ai probleme...
*



astea se potrivesc si la diesel? ceva preturi ?


--------------------
Dacia Logan 2017 Prestige SL Plus - HD26LEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 9 Apr 2010, 08:55
Post #353


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Eu am schimbat de curand planetara dreapta, e italiana, dar pana acum nu pot sa ma pronunt ca nu am decat 1000km cu ea, insa se comporta bine, sper sa nu am probleme cu ea in viitorul apropiat, pe ea am dat 250 roni.
Am o intrebare totusi pentru ce-i ce si-au schimbat discurile de frana, la mine imi scartaie un pic cand iau viraj dreapta si cred ca e de la discuri sau de la frane, nu stiu exact, ma poate edifica cineva?, mentionez ca pe dedesupt nu am probleme ca am verificat-o la service, nu imi bate nimic, bucsaraia e buna, pivotii sunt buni doar ca am scartaitul asta uneori cand iau viraj dreapta si se aude de pe fata. Eventual un pret ptr discuri cine stie. Multumesc anticipat


Gata am aflat pretul discurilor, insa nu stiu daca de acolo e problema biggrin.gif

This post has been edited by Tavy84: 9 Apr 2010, 09:02


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 11 Apr 2010, 11:06
Post #354


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




QUOTE(george_scala_2004 @ 7 Apr 2010, 12:46)
gkn sau skf...dai un ban da' nu mai ai probleme...
*



Unde se gaseste asa ceva?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ozzzy
post 11 Apr 2010, 21:58
Post #355


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 November 07




am avut si eu problema cu scartaitul , mi s-a spus ca ar fi de la placutele de frana ecologice... etc.
dupa o perioada destul de lunga in care ajunsesem sa ma obisnuiesc cu sunetul , am descoperit ca mi-a ramas roata stanga fata infranata
explicatia , o garnitura (burduf) deteriorat , a intrat mizerie si s-a blocat pistonul de la etrier.
dupa remediera problemei nu mai scartaie asa ca o verificare a franelor nu ar strica...


--------------------
dacia solenza clima 2003 - PH-xx-LHK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 12 Apr 2010, 09:26
Post #356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Multam Ozzzyde raspuns, intradevar, o verificare nu strica pentru ca am oricum aproape 10000 km cu placutele astea numai prin Bucuresti.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 12 Apr 2010, 10:36
Post #357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salut,

planetare gkn si skf se gasesc la rune - este un magazin linga mine, in cringasi. despre preturi ? fie telefonati, fie trimiteti un e- mail, fie aveti rabdare biggrin.gif sa trec eu pe la ei...

detalii despre kit-uri de planetare pentru clio II:
http://compass2.vsm.skf.temp.pi.se/Index_C...&language=en-GBplanetare_skf.JPG ( Size: 149.05k ) Number of downloads: 598



meteor avea un sistem de buy-back. nu mai stiu daca firma care a preluat meteor, trost, l-a mai pastrat.
Attached File  infoPRIM08_p7.pdf ( 206.95k ) Number of downloads: 64
Attached File  infoVARA08_p11.pdf ( 133.95k ) Number of downloads: 49


This post has been edited by george_scala_2004: 12 Apr 2010, 10:37


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoro
post 12 Apr 2010, 11:25
Post #358


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 28 January 06




1000 lei, 2 planetare de origine, montaj - la DacoServ


--------------------
--- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 13 Apr 2010, 20:17
Post #359


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Se potrivesc si cele de Clio? Eu am intrebat de mult timp de cote ca sa imi dau seama daca se potrivesc...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ozzzy
post 12 May 2010, 13:31
Post #360


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 November 07




am o bataie la planetre (cred smile.gif )
se manifesta mai ales la viraj dreapta in panta cant forta e mai mare
am fost azi la service dacia sa le verifice , au ridicat masina pe elevator , a tras de ele si la prima vedere au spus ca ar fi doar o foarte mica problema pe dreapta
am mers apoi in parcare si a invartit masina in cerc si spre dreapa si spre stanga si nu facea nimic
totusi m-am dus apoi cu masina pe niste serpentine si aceeasi problema : pe viraj dreapta in panta face zgomot de zici ca se rupe
in concluzie , am ramas cu senzatia ca mi-au luat banii degeaba
are cineva idee cum se verifica planetarele cu masina ridicata pe elevetor?
cande e uzata planetara, atunci cand are joc la miscarea de rotatie sau cand tragi de ea un lungul axului?


--------------------
dacia solenza clima 2003 - PH-xx-LHK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 17:17
Forum Renault