DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> rca nu plateste

un4g1ven
post 18 Nov 2011, 15:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 November 11




buna ziua!
Am si eu o intrebare…dak sunt asigurat RCA intr-un accident provocat de mine, mai trebuie sa platesc eu ceva?
Lucrurile stau cam asa…. Eu am asigurare RCA la X, pagubitul are casco la Y.
Eu fiind de vina in urma accidentului, am fost la politie p.v. de constatare amenda totul, i-am dat RCA pagubitului. Acesta din urma prefera sa isi repare masina pe casco Y. Casco ii repara masina si acum trebuie sa isi recupereze banii de la RCA X. Rca nu da nici un semn de viata, Y ii cheama la conciliere directa, Rca iar nimic….
In cele din urma ii cheama in judecata(pe x ca parata) si pe mine ca intervenient fortat. Eu ce ar trebuii sa fac in situatia asta? Sunt bun de plata sau cum ma pot apara ?
Multumesc frumos!

This post has been edited by un4g1ven: 18 Nov 2011, 15:50


--------------------
dacia solenta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 18 Nov 2011, 16:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




lasa-ma sa ghicesc. carpatica? euroins?


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 18 Nov 2011, 17:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




In primul rand ar trebui sa nu-ti mai faci RCA la firme ieftine si neserioase.

Cauta pe forum, era cineva aici care spunea ca a patit la fel si a pierdut procesul. Acolo era problema ca RCA a platit doar o parte, si el apoi diferenta.
Altii ziceau ca asa ceva nu e corect, si ca a avut avocat prost.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Nov 2011, 18:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(un4g1ven @ 18 Nov 2011, 16:40)
..........In cele din urma ii cheama in judecata(pe x ca parata) si pe mine ca intervenient fortat. Eu ce ar trebuii sa fac in situatia asta? Sunt bun de plata sau cum ma pot apara ?
Multumesc frumos!
*



depui o intampinare si arati ca la data accidentului detineai o polita RCA valida. cu ocazia asta ceri si ca asiguratorul sa fie obligat sa plateasca toate daunele in cazul in care pierde procesul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 18 Nov 2011, 18:16
Post #5


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




pentru cateva sute de mii de lei vechi stateai acum linistit daca faceai RCA la o firma mai serioasa, nu pocnitoare gen Carpatica. Iti era lene sa dai intai o cautare pe net ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Nov 2011, 18:47
Post #6


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In primul rand, bun venit pe aici!
Apoi, scrierea IRC este interzisa, deci daca doresti sa scrii, evita "dak"-ul!

In principiu, intervenient fortat nu inseamna mare lucru.
Trebuie doar sa faci ce spune Smiley. Se judeca asiguratorul Y cu Xul tau!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
un4g1ven
post 18 Nov 2011, 19:47
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 November 11




Bina v-am gasit!

RCA aveam la astra! Sa iti dau un exemplu de cateva sute de mii de lei.... la carpatica acum am dat 180 lei pentru rca/6 luni la masina pe care o am acum, ...la omniasig imi cereau 540 lei... la generalii 1200 lei ....pentru aceeasi masina, aceeasi perioada! deci...cateva sute de mii de lei!!

Multumesc pentru cele relatate! Deci sa inteleg ca nu prea am de ce sa imi fac griji?

This post has been edited by un4g1ven: 18 Nov 2011, 19:49


--------------------
dacia solenta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Nov 2011, 20:05
Post #8


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Aparent si deocamdata nu, insa conteaza mult detaliile!!!
Poti fi intr-o situatie de excludere plata RCA, ASTRA sa prezinte in instanta probe in acest sens si atunci esti bun de plata!
Conteaza mult de ce au refuzat plata. Ceva au raspuns ei!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 18 Nov 2011, 20:19
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




chiar e interesant dc au refuzat plata. trebuie sa aiba un motiv bine intemeiat. astra nu e nici allianz dar nici carpatica


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 19 Nov 2011, 16:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.589
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(Smiley @ 18 Nov 2011, 18:16)
depui o intampinare si arati ca la data accidentului detineai o polita RCA valida. cu ocazia asta ceri si ca asiguratorul sa fie obligat sa plateasca toate daunele in cazul in care pierde procesul.
*


Nu depui nimic. judecatorului i se falfaie de tine... eu am fost in situatia asta si aia a inceput sa rada cand m-a vazut pe mine intervenientul curului gol... a zis ca oricum s-a platit dinainte de infatisare si ca nu aveam eu ce sa caut acolo. Platesc toti dar trag de timp cat se poate... la judecata e finalul si n-au de ales.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Nov 2011, 17:10
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca platesc inainte de prima infatisare se stinge litigiu si nu platesc nici penalizari.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Nov 2011, 21:20
Post #12


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asa este, daca s-a platit, se retrage plangerea si nu mai exista nici un proces insa daca exista o citatie, sfatul meu ar fi sa-i dati curs si sa va prezentati.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 20 Nov 2011, 03:29
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




...
Nota moderator: atacuri la persoana sterse cu ocazia curateniei
...

trebuiau sa te cheme ca intervenient pentru ca asiguratorul ti se substituie tie, prin lege. practic, conflictul lor cu asiguratorul tau e cauzat de tine, si daca nu era legea asigurarilor raspundeai tu direct. e ceva care tine de procedura, chiar nu are rost sa iti bati capul. trimite o intampinare la instanta respectiva in care scrii ca iti mentii toate declaratiile date la poltie. si de curiozitate mai arunca cate un ochi la instanta sa vezi daca chiar mai ramane termenul ala si nu s-a stins conflictul deja (ori pe net ori la sediul instantei, electronic, dupa nr de dosar)



This post has been edited by adi_ar: 20 Nov 2011, 11:53


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 Nov 2011, 11:51
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




S-a impus o mica curatenie!
Daca o mai luati pe langa aratura se lasa cu sanctiuni!
Raspundeti la subiect!

Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 20 Nov 2011, 13:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Sunt curios in ce localitate ai intampinat dificultatile astea.

Eu am 2 masini, ambele cu rca si casco la astra.

Dupa 3 luni de cand am achizitionat masinile, si am facut rca si casco, am lovit eu, o masina parcata. Am dat rca-ul celuilalt, si masina mea am reparat-o pe casco. fiinda aveam nevoie de masina...am dus-o dupa vreo 2 saptamani la reparat. Si in 2 zile am avut-o innapoi.. Deasemeni si cel pe care l-am lovit si-a rezolvat problema rapid.

Dupa alte cateva luni, cineva ma lovit din spate (eram cu a doua masina). Cel care m-a lovit avea asigurare tot la astra. Trebuia revopsita doar o bara (deci fara nici un obiect de inlocuit.) M-au programat la service peste 1 saptamana, iar ziua urmatoare am luat masina acasa.

Pentru primul incident...estimez dauna pe casco in jur de 4000 lei...iar rca in jur de 2000, iar pentru cel de-al doilea...poate 500 lei....(rca-ul celuilalt). Ambele masini au fost reparate la reprezentanta.

Din experienta mea cu firma de asigurari Astra, pot spune ca sunt foarte multumit. Cel putin pentru Galati...se misca repede. In scurt timp trebuiesc reinnoite contractele....si as dori sa dorm cu inima impacata.

Calca Astra pe urmele Euroins-ului?




--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 20 Nov 2011, 14:35
Post #16


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




un pic pe langa subiect daca imi permiteti, ca sa nu deschid alt topic.

firma de asigurari poate refuza plata daunelor provocate pe motivul neechiparii corespunzatoare cu anvelope de iarna?

multumesc!

This post has been edited by Alexu7: 20 Nov 2011, 14:35


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 22 Nov 2011, 00:23
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.589
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




DA... o spun de la un broker...discutie din seara asta. Refuza sigur.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Nov 2011, 09:48
Post #18


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Chestiunea nu este atat de limpede, sigura si comporta discutii!!!
1. Depinde despre ce despagubiri vorbim, despre RCA sau despre CASCO.
2. Orice masura de acest gen trebuie sa se bazeze pe o lege, respectiv norma de aplicare. Nu merge "ca asa vrea muschii lor"! Sa fie stipulat clar in ce conditii nu se plateste si cum.
Adica, pe CASCO nu pot ei refuza plata, sub pretextul ca un berbec avea slick-uri si a intrat in tine.
Ca va refuza candva asiguratorul RCA sa plateasca (daca se schimba cumva legea) este alta poveste, care trebuie reglementata prin norme clare, eventual coroborat cu constatarea prin PV a politiei ca autoturismul nu era echipat corespunzator pentru conditia meteo/portiunea respectiva de drum.
Legea spune asa:
QUOTE(L136)
Art. 58. - Asigurătorul recuperează sumele plătite drept despăgubiri de la persoana
răspunzătoare de producerea pagubei, în următoarele cazuri:
a) accidentul a fost produs cu intentie;
B) accidentul a fost produs în timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni săvârsite cu intentie, chiar dacă aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau în timpul comiterii altor infractiuni săvârsite cu intentie;
c) accidentul a fost produs în timpul când autorul infractiunii săvârsite cu intentie încearcă să se sustragă de la urmărire;
d) persoana răspunzătoare de producerea pagubei a condus vehiculul fără consimtământul asiguratului.


Deocamdata, circulatia pe drumurile publice acoperite cu polei/zapada, avand anvelope de vara, nu este infractiune, ci contraventie.

This post has been edited by adi_ar: 22 Nov 2011, 09:51


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Nov 2011, 10:34
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(sorin1983 @ 19 Nov 2011, 17:02)
Nu depui nimic. judecatorului i se falfaie de tine... eu am fost in situatia asta si aia a inceput sa rada cand m-a vazut pe mine intervenientul curului gol... a zis ca oricum s-a platit dinainte de infatisare si ca nu aveam eu ce sa caut acolo. Platesc toti dar trag de timp cat se poate... la judecata e finalul si n-au de ales.
*



nu te obliga nimeni sa depui nimic, dar daca ai norocul sa dai peste vreun judecator adormit te poti trezi ca te scoate pe tine bun de plata. si apoi sa vezi distractie cu recurs, apel si tot tacamul....in final cel mai probabil scapi fara sa platesti nimic, dar o sa visezi ani de zile intampinarea aia pe care n-ai depus-o.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 22 Nov 2011, 10:52
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.589
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Eu astept sa ne spuna el exact ce s-a intamplat(asta daca va mai intra vreodata aici) ca eu am fost in situatia asta si vorbesc in cunostiinta de cauza nu ca sa fac curent.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 22 Nov 2011, 11:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(Smiley @ 22 Nov 2011, 10:34)
nu te obliga nimeni sa depui nimic, dar daca ai norocul sa dai peste vreun judecator adormit te poti trezi ca te scoate pe tine bun de plata. si apoi sa vezi distractie cu recurs, apel si tot tacamul....in final cel mai probabil scapi fara sa platesti nimic, dar o sa visezi ani de zile intampinarea aia pe care n-ai depus-o.
*




nu se termina in primul termen si gata, esti bun de plata. ai tot timpul din lume sa iti pregatesti apararea, daca vezi ca situatia nu e clara.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Nov 2011, 11:43
Post #22


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Este foarte utila impartasirea experientelor personale insa citatia este citatie, chiar daca are un caracter oarecum formal:
QUOTE(L136)
Art. 54. - Despăgubirea se stabileste si se efectuează conform art. 43 si 49, iar în cazul stabilirii despăgubirii prin hotărâre judecătorească, drepturile persoanelor păgubite prin accidente produse de vehicule aflate în proprietatea persoanelor asigurate în România se exercită împotriva asigurătorului de răspundere civilă, în limitele obligatiei acestuia, stabilită în prezentul capitol, cu citarea obligatorie a persoanei/persoanelor răspunzătoare de producerea accidentului în calitate de intervenienti fortati.

Deci legea il obliga pe judecator sa va citeze si tot legea ii permite sa va sanctioneze in cazul in care nu dati curs citatiei. Daca considera necesar s-o faca (sau nu) ramane la latitudinea lui.



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Nov 2011, 11:57
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(sorin1983 @ 22 Nov 2011, 10:52)
eu am fost in situatia asta si vorbesc in cunostiinta de cauza nu ca sa fac curent.
*

sorin1983, nu cred ca te poti exprima ca ai fost fix in situatia celui care intreaba.
Ai fost intr-o situatie ASEMANATOARE, in care primul asigurator a platit inainte de primul termne celui de-al doilea.
Daca insa nu platea inainte si mergea cu judecata mai departe, situatia ar fi fost CU TOTUL ALTA.
Pana nu se duce la primul termen, si preferabil sa depuna intampinare, nu cred ca ne putem exprima ca "am fost fix in situatia lui".


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Nov 2011, 15:03
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(sorin1983 @ 22 Nov 2011, 11:52)
Eu astept sa ne spuna el exact ce s-a intamplat(asta daca va mai intra vreodata aici) ca eu am fost in situatia asta si vorbesc in cunostiinta de cauza nu ca sa fac curent.
*



eu nu ma refer la posibilitatea ca el sa fie pus sa plateasca "pe drept", ci la ce-mi spun cam toti prietenii mei avocati: judecatorii au o gramada de cazuri si deseori nu-si pregatesc dosarele inainte de instanta. asa ca exista riscul sa gasesti un adormit care sa dea o sentinta aiurea pentru ca n-a gasit o intampinare in dosar care sa-i explice exact ce-i cu tine pe acolo.
riscul e mic, dar oare merita sa risti pentru o ora in care pregatesti o intampinare(gasesti destule exemple pe net) si 4-5 lei cat mai e acum o scrisoare recomandata cu confirmare de primire?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
un4g1ven
post 23 Nov 2011, 15:57
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 November 11




Deci eu aveam un opel astra h din 2006. Cel care a intrat in mine cu un pegeaut partner 2008 parca! Vina a fost a mea (nu m-am asigurat la schimbare de banda! Eu aveam RCA la astra si casco la omniasig. El avea casco la tiriac. Eu i-am dat rca meu, iar el si-a facut masina pe casco de la tiriac. Casco acum trebuie sa isi recupereze banii de la RCA, i-a chemat la conciliere directa dar nu a venit nimeni , asa ca i-a actionat in instanta! Eu pe masina mea mi-am recuperat banii! Acum sa va spun cu cat si-a facut el masina pe casco( 37000 lei noi) adik 370.000.000 lei. Eu cred ca e ceva super exagerat! in conditiile in care el a pleacat cu masina pe roti de la politie. Si de aici vom vedea pe data de 13 dec, de ce nu a platit rca banii la casco! Accidentul s-a intamplat anu trecut in noiembrie, oricum aveam cauciucuri de iarna pe masina.

23 Nov 2011, 16:01:
Am vorbit cu un avocat! In conditia in care pana acum cei de la astra nu au depus ei intampinare sau motivul pentru care nu vor sa plateasca, eu nu fac nimic! Astept sa vad ce are de spus Astra si in urma motivarii lor de neplata o sa fac eu ..o altceva dar nu se mai numeste intampinare!

This post has been edited by un4g1ven: 23 Nov 2011, 16:01


--------------------
dacia solenta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Nov 2011, 19:20
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(un4g1ven @ 23 Nov 2011, 15:57)
o altceva dar nu se mai numeste intampinare!
*

Nu? Si cum se numeste?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
un4g1ven
post 25 Nov 2011, 11:12
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 November 11




Nu mai stiu sigur... dar intampinarea trebuie facuta inainte de primul termen!


--------------------
dacia solenta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
perusi
post 18 Dec 2011, 15:23
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 December 11




Salut,

Unde anume se poate cauta pe net dupa nr de dosar?

multumesc

QUOTE(Marian66 @ 20 Nov 2011, 03:29)
...
Nota moderator: atacuri la persoana sterse cu ocazia curateniei
...

trebuiau sa te cheme ca intervenient pentru ca asiguratorul ti se substituie tie, prin lege. practic, conflictul lor cu asiguratorul tau e cauzat de tine, si daca nu era legea asigurarilor raspundeai tu direct. e ceva care tine de procedura, chiar nu are rost sa iti bati capul. trimite o intampinare la instanta respectiva in care scrii ca iti mentii toate declaratiile date la poltie. si de curiozitate mai arunca cate un ochi la instanta sa vezi daca chiar mai ramane termenul ala si nu s-a stins conflictul deja (ori pe net ori la sediul instantei, electronic, dupa nr de dosar)
*




--------------------
Nici Niciuna 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Dec 2011, 19:06
Post #29


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad






--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
un4g1ven
post 27 Dec 2011, 13:08
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 18 November 11




s-a rezolvat! eu cica nici nu trebuia sa ma mai prezint la proces... ca era un proces intre firme...trebuia sa ma cheme ca asha e legea...d.ar eu nu am nici o treaba...
au platit rca-ul din 37000lei , 32000 de lei .. iar aucm se judeca pentru diferenta! ..


--------------------
dacia solenta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 21:37
Forum Renault