DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Restituire bani depusi pt Dacii inainte de '90!, Se voteaza azi

Merced
post 29 Jan 2008, 18:36
Post #91


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 24 June 07




Stai ca aici e belea. Adica bunica avea 5000 de euroi cica, dar de la cunostinta a primit 2500. Si probabil "cunostinta" a luat cecul ala si o sa ridice cand si daca se va intampla vreodata asta, suma finala. Ceea ce mi se pare aiurea.
Si taica-meu a avut depus, el intre timp a murit, am fost pe acolo cu actele acum cateva zile, dar imi trebuia si certificatul de deces pe care nu-l aveam. Oricum mi s-a spus ca nu e nimic sigur, ei doar cauta in evidente respectivele depozite, si fac niste liste probabil. In rest, niciun ban la orizont...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 30 Jan 2008, 08:11
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Intrati pe http://www.fondulproprietatea.ro/ro/forum/...opic.php?id=122 si luati legatura cu membrul thepower2think.


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 30 Jan 2008, 09:07
Post #93


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 24 June 07




Ca sa ne traga in piept sau ce? dry.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jan 2008, 10:38
Post #94


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(bataie de joc @ 29 Jan 2008, 18:05)
Cu hartia de la CEC am fost la o cunostinta care a oferit pe loc titlurile la suma de 2.500EUR.
:
Iar daca aveti nevoie urgenta de bani, va recomand cu caldura domnului care a ajutat-o pe bunica.
*


Mi-au dat lacrimile. Atata amabilitate si filantropie dezinteresata de mult nu mi-a mai fost dat sa vad. Sa-i dai 50% din suma pe care o vei recupera in 12 luni, nici la camatari nu se intampla. Si aia dau mai mult.
Daca nu as fi sub puternicul efect emotional al dragostei fata de bunica respectivului user, ca zice in Biblie sa ne iubim aproapele, as crede ca e vorba de un țepar jegos, imputit, nenorocit etc..
Cum a rezolvat el problema batranicii pe loc, fara daravele mari (desi legea spune ca la ridicarea banilor mandatarul trebuie sa aiba "procură specială autentificată", deci notariala)
Si ce informatii detaliate a primit bunicuta de la CEC, titluri de stat in valoare de 5.040 euro... Titluri care sunt fix in lei si nu in euro, si sunt pe numele CEC-ului, nu pe numele titularului de cont.

Si, bineinteles, pe aici alt user (oare??) ii face reclama acelui binevoitor plin de afectiune fata de oropsitii sortii...

Cata bunatate, cata darnicie, cata generozitate!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 30 Jan 2008, 17:29
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Am incercat sa stabilesc o punte de legatura intre utilizatorii topic-ului "Banii ptr. masina" de pe "Fondul Proprietatea" si intre cei ai celor doua topic-uri de pe dacia.ro (unul vad ca a fost intre timp inchis). Daca cineva ar putea realiza un topic UNIC pentru "pagubitii Dacia", luandu-i in barca si pe cei de la FP, ar fi minunat - eu insa habar nu am cum se poate face asta, vreau sa spun, din punct de vedere tehnic.

Informatia referitoare la Agentia Iatropol s-a dovedit a fi corecta.

Cine doreste sa se puna in legatura cu thepower2think, este liber sa o faca - link-ul era destinat utilizatorului ady85btz, mesajul #90 - cine nu, nu. Personal, oferta de 50% nu ma intereseaza, se pare, insa, ca exista pagubiti, care, din varii motive, au urgenta nevoie de bani - vezi acelasi ady85btz (si pe FP mai era cineva interesat, n-am retinut numele).

In ceea ce priveste absoluta siguranta, ca vom ajunge sa vedem vreodata banii respectivi, va marturisesc ca sunt foarte sceptic. OUG 156/2007 ABROGA Legea 146/2007 (vezi ultimele randuri ale Ordonantei). Intre timp, OUG 156/2007 a ajuns, asta este mersul firesc, la Parlament, pentru a fi aprobata, dar NU in procedura de urgenta. Imaginati-va peste cateva luni, poate, ca vom avea de-a face cu un NOU Parlament, care ar respinge OUG 156/2007. In mod normal, ar trebui ca Legea 146/2007 sa redevina functionala, dar... cine stie? Ministerul de Finante NU a elaborat in termen de 60 de zile Normele Metodologice la Legea 146/2007. Nu le-a elaborat in 60 de zile, nici in 180 de zile, si a propus si impus OUG 156/2007. Pentru mine, fara nici un motiv plauzibil, caci extinderea la alte categorii de pagubiti de masini si prelungirea termenului pana la 15.02 1992 (daca nu ma insel) putea fi facuta altfel - nu neaparat prin ABROGAREA Legii 146/2007, de ex. printr-o OUG numai pe subiectul extinderilor si prelungirilor respective. Modalitatile tehnice de plata puteau fi reglementate prin Norme Metodologice la Legea 146/2007, ABROGAREA acesteia nu are nici o justificare.


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jan 2008, 18:10
Post #96


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si daca nu e cu suparare, ce sta la baza afirmatiei "Informatia referitoare la Agentia Iatropol s-a dovedit a fi corecta." ?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 30 Jan 2008, 18:47
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Am reusit, dupa multa bataie de cap, sa aflu nr. de telefon CORECT al Agentiei (nelocuind in tara, nu am acces la serv. de informatii Telecom) si sa-i apelez. Mi s-a cofirmat ca au evidenta, au controlat existenta in computer a nr. de cont si mi-au spus - mama mea fiind decedata si contul fiind pe numele ei - ca daca am facut succesiunea si am inscris nr. de cont in masa succesorala, nu mai e nevoie sa intreprind deocamdata nimic (din fericire am avut aceasta prevedere, altfel ar fi fost acum, la 7 ani de la decesul mamei mele, o bataie de cap imensa). Daca Legea nu se va schimba (afirmatia functionarei!), dupa ianuarie 2008 suma despagubirii va fi transferata in cont. Nu am mai intrebat, despre ce suma e vorba, ar fi fost un efort inutil. Daca e vorba, intr-adevar, de 20.000 de lei, asta e suma care a fost numita candva intr-un articol de ziar, conteaza, pentru mine, cursul €. La un curs de 3 lei pentru un € ar fi vorba de 6.666 €, la un curs de 10 lei - 2.000 de €. Vom trai si vom vedea!
La indoielile pe care le am privind realizarea despagubirii, comentate in mesajul anterior, adaog acum si "deplina admiratie" pentru Ministerul Finantelor, care a stopat indexarea la data de, parca, 31.07.2007, iarasi total impotriva Legii 146/2007, unde se prevedea in mod expres indexarea pana la termenul efectiv al platii. Sa ne imaginam, doar asa, pentru amuzamentul nostru general, ca se mai tergiverseaza inca niste anisori, ca inflatia nu va mai fi 5% ci, sa zicem, mai mare; e foarte posibil, ca atunci cu suma despagubirii sa avem voie sa ne cumparam un pachet de tigari.


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jan 2008, 19:51
Post #98


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(bataie de joc @ 30 Jan 2008, 18:47)
(nelocuind in tara, nu am acces la serv. de informatii Telecom)
*


http://infoclienti.romtelecom.ro/931info/index.jsp ...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 31 Jan 2008, 16:09
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




De pe "Fondul Proprietatea", 30.01.2008
thepower2think
New member
Înregistrat: 2007-12-22

Ma bucur sa vad ca informatia mea referitoare la agentia Iatropol a fost de folos.

Din scenariul pe care-l faci deduc ca alegerea de a vinde acum este mult mai buna decat a astepta pana la anul. Cu asa conducere, orice e posibil. Inclusiv sa se anuleze tot. Eu unul m-am linistit.

Pentru cei interesati, cel ce a ajutat-o pe bunica a fost de acord sa-i public nr. de telefon:
0740.089.722

Bafta!

This post has been edited by bataie de joc: 31 Jan 2008, 16:11


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 31 Jan 2008, 17:05
Post #100


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




A fost taicamiu la Agentia Iatropol.Functionara i-a zis ca trebuie sa prezinte chitanta din '90 care certifica plata pentru masina,si ii zice daca este in evidenta lor.Iar banii vor fi primiti peste multe luni sleep.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 31 Jan 2008, 18:42
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Desigur, chitanta cu nr. de cont e necesara.


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 3 Feb 2008, 17:04
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Din Informatia Zilei de Satu Mare, 31.01.2008:

APAR acuza BRD ca baga bete in roate posesorilor de cecuri pentru Dacii
1.000 de persoane risca sa nu primeasca despagubiri pentru ca si-au mutat conturile la BRD

De mai bine de 20 de ani, persoanele care au depus odinioara bani la CEC pentru cumpararea unui autoturism proprietate personala, asa cum se spunea inainte de anul 1989, asteapta cu o anume resemnare primirea banilor, care ar insemna o reparatie morala.

Daca la inceputul anului 1990 peste 900.000 de romani aveau constituite depozite pentru cumpararea unei masini, in prezent au ramas active 37.500 de conturi, ceea ce inseamna 4,1% din deponentii initiali. La acelasi moment de referinta, cu putin peste 1.100 de satmareni aveau deschise conturi cu aceeasi destinatie, din care 526 de conturi au ramas active, ceea ce inseamna 47,8%, de 10 ori mai multi decat media pe tara.

Se largeste aria despagubitilor

In luna mai a anului trecut, Camera Deputatilor a adoptat Legea 146/2007 privind despagubirea deponentilor la CEC pentru cumpararea de autoturisme. Au trecut mai bine de 6 luni de la publicarea legii in Monitorul Oficial al Romaniei si Normele de aplicare a legii nu s-au nascut.
Presiunile facute de Asociatia Pagubitilor de Autoturisme din Romania (APAR), la care au aderat numerosi satmareni, prin presedintele Mihai Dogaru Cucu, au condus la adoptarea unei ordonante de urgenta in completarea legii privind despagubirea persoanelor fizice care au constituite depozite la Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) in vederea achizitionarii de autoturisme. Prin ordonanta s-a extins perioada de constituire a depozitelor luata in seama pentru despagubiri pana la 15 februarie a anului 1992. Daca Legea 146 era limitativa, prin actele normative emise ulterior s-a stabilit ca vor fi despagubiti si cetatenii care in timp au optat pentru alte marci de autoturisme decat Dacia autohtona.

Titlurile de stat promise nu au fost emise

In Ordonanta de Urgenta din 19 decembrie 2007 se prevedeau unele masuri precum: valoarea totala a despagubirilor este de 759.787.177,26 lei si reprezinta cumulul despagubirilor calculate de CEC prin indexarea sumelor de la data deschiderii conturilor pana la 31 iulie 2007, din care se deduce dobanda legala bonificata de CEC; despagubirea se va face prin emiterea de titluri de stat in doua transe, una in luna decembrie a anului 2007 si a doua in ianuarie 2008, maturitatea acestor titluri fiind de un an de la emitere; valoarea nominala a primei transe de titluri de stat este de 405.081.645,39 de lei si include deponentii din judetele care au initiale de la A la M, iar cea de a doua este de 354.702.531,87 de lei pentru 17.545 de deponenti, printre care si satmarenii; la data scadentei Ministerul Economiei si Finantelor va rascumpara aceste titluri, prin plata pe numele CEC a sumei reprezentand valoarea lor nominala; plata se va face in prima zi de banca imediat urmatoare datei scadentei; pentru a intra in posesia banilor deponentii, mandatarii sau succesorii legali ai acestora vor prezenta originalul documentelor “cec cu suma limitata“, actul de identitate valabil, act de stare civila, procura autentificata (la nevoie), certificat de mostenitor si alte documente legale, dupa caz. Suma medie pe care o va primi un deponent care a platit la momentul respectiv 70.000 lei (pret integral) este de aproximativ 5.794 de euro convertiti in lei. Pentru persoanele care au platit doar avansul, suma va fi diminuata proportional cu depunerea.
In luna decembrie a anului 2007 n-au fost emise aceste titluri de stat, ceea ce inseamna ca plata acestora se va face sub un alt guvern, cel ce se va alege in acest an. Se constata o nerespectare de catre guvernul actual a propriilor legi si in acest caz.

BRD tine secreta lista conturilor transferate[

Se estimeaza ca peste 1.000 de persoane au cazut in anii 1990-1991 in plasa Bancii Romane pentru Dezvoltare (BRD), care promitea imprumuturi pentru cumpararea de autoturisme. Guvernul a solicitat acestei banci sa prezinte lista posesorilor de conturi transferate de la CEC, lucru care nu s-a intamplat in timp util pentru a se gasi o solutie echitabila de despagubire si pentru cei care s-au lasat pacaliti.
Printr-o scrisoare din 27 decembrie 2007, APAR someaza BRD sa intocmeasca urgent listele solicitate de Guvern. Citam din aceasta scrisoare: “Luand act de diligentele Ministerului de Finante fata de banca dvs., ramase fara raspuns, si din acest motiv de edictarea discriminatorie din culpa dvs. a O.G. 156/2007 din 19 decembrie 2007, care nu despagubeste si pe cei inselati de prevederile circularei comune mai sus mentionate, va facem cunoscut ca urmeaza ca membrii nostri, sustinuti de noi, sa se adreseze cu petitii individuale, pe baza prezentei proceduri prealabile in sensul Legii 554/2004, prin actiuni intemeiate pe obligatia de a face Tribunalului Teritorial de domiciliu al lor, solicitand si dezdaunarea in raport cu pagubele produse individual fiecarui petent de deficitele organizatorice si de evidente ale bancii dvs.?(...) Va informam ca vom continua procedurile in fata Curtii Europene a Drepturilor Omului, solicitand acesteia angajarea raspunderii bancii dvs. in solidar cu Statul Roman.”
Precedent in acest sens deja exista. Suma stabilita de CEDO ca plata unui roman care a castigat procesul la Strasbourg a fost de 22.000 de euro si 1.000 euro prejudiciu moral.
Posesorii de conturi la BRD vor plati la APAR taxa de inscriere pentru anul 2007 de 20 lei si cotizatia pentru acelasi an de 40 lei, iar pentru anul 2008 cotizatia este de 60 lei. Membrii APAR ce au conturi la CEC vor plati pentru anul 2008 suma de 30 lei. Banii se vor depune in contul RO 93 RNCB 0081 0104 3207 0001, deschis la BCR Sucursala Izvor Bucuresti, cod fiscal 14885930.
Pentru a afla informatii privind evidentele BRD cu privire la transferul conturilor unor satmareni de la CEC la aceasta institutie bancara, am cautat-o pe Manuela Sabau, directorul Sucursalei Satu Mare a acestei banci. Ni s-a spus ca sucursala satmareana nu este abilitata a da informatii oficiale in acest sens, iar neoficiale nici atata, motiv pentru care ni s-a sugerat sa ne adresam centralei bancii, care are sediul in Baia Mare. Ni s-a mai spus ca banca va formula in acest sens un punct de vedere oficial care va fi dat publicitatii.


Ioan Anitas


<span class='edit'>3 Feb 2008, 16:18:</span>
Decizia Curtii Europene a Drepturilor Omului:

http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp...3&skin=hudoc-fr

This post has been edited by bataie de joc: 3 Feb 2008, 17:19


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 6 Feb 2008, 16:05
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Decizia Curtii Europene a Drepturilor Omului, noul link:

http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp...5&skin=hudoc-fr

Din cate se intelege la o lectura foarte sumara, fara a analiza toate fineturile de jurisprudenta, privind doar suma despagubirii, 70.000 lei, depusi in 1981, reprezentand 64% din valoarea automobilului ARO, ar fi echivalenti la finele anului 2007 cu 64% x 22.200 € = 14.208 €. O diferenta enorma fata de ceea ce se vehiculeaza prin presa ca ar fi cuantumul despagubirii conform OUG 156/2007, in jur de, rotunjit, 6.000 €.

This post has been edited by bataie de joc: 6 Feb 2008, 21:16


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 6 Feb 2008, 16:23
Post #104


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Mi se pare normal sa dea banii inapoi celor pagubiti. Insa eu sunt tare curios de unde o sa se restituie banii in speta asta si in cea a taxei de prima inmatriculare, daca se va pune problema radmasa.gif radmasa.gif
Traiasca vistieria statului, sacul fara fund de unde se scot o data la patru ani pomeni electorale smile.gif

It's showtime! lurk0000.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 6 Feb 2008, 16:35
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Aici nu e vorba de nici o pomana. Este vorba de restituirea unor bani, care au fost incasati de catre stat si care, cu o intarziere de 20 de ani!!!, trebuie restituiti. Asta, in ce-i priveste pe pagubitii Dacia si alte marci de masini.

In ceea ce priveste taxa de prima inmatriculare, aceasta problema nu are nici o legatura cu cea de mai sus.


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 6 Feb 2008, 17:09
Post #106


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Eu nu am zis c[B]a nu trebuie sa luati banii inapoi, la valoarea actualizata. Eu am remarcat doar izul de pomana electorala al intregului demers, aerul de "le dam bah banii alora, ca doara nu dam de la noi". Si am adaugat si taxa aici fiindca situatia e asemanatoare, statul a bagat aiurea niste bani la buzunar si tre' sa-i dea inapoi.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 6 Feb 2008, 20:24
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(bataie de joc @ 6 Feb 2008, 16:35)
Este vorba de restituirea unor bani, care au fost incasati de catre stat si care, cu o intarziere de 20 de ani!!!, trebuie restituiti.
*


Banii au fost depusi de buna voie si nesiliti de nimeni la CEC nu in contul STATULUI si nu in contul DACIA.Oricand ati fi vrut CEC v-ar fi dat banii inapoi doar prezentand carnetul de depunator.Sper din toata inima sa va recuperati banii depusi pentru un autoturism DACIA si mai sper sa va asociati in recuperarea banilor de la Caritas,de la FNI si de pe unde ati mai fost inspirati sa-i depuneti.
La cati bani fura guvernantii si la cati se mai si risipesc nici nu mai conteaza.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 6 Feb 2008, 20:38
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Legea 146/2007 (rectificata prin OUG 156/2007), referitoare la despagubirea in chestiune, a fost adoptata la jumatatea actualului mandat (2005 - 2008), la inceputul lui 2007. Ea a fost votata in Camera Deputatilor la initiativa Partidului Conservator, care nu mai facea la acea ora parte din guvern, intr-o quasi-unanimitate. In aceste conditii, calificativul "pomana electorala", nu cred ca pare justificat. Mai curand, presupun, parlamentarilor li s-a facut si lor o data rusine (stiu, veti spune ca imi fac iluzii) de furtul calificat, la care niste oameni, care n-au avut alta vina, decat ca au avut incredere in Statul Roman, au fost supusi timp de 20 de ani, unii chiar si mai multa vreme - vezi cazul Blidaru de mai sus, cu banii depusi in 1981!

In cealalta problema, taxa a fost incasata conform unor reglementari pe atunci in vigoare. Modificarile unor reglementari administrative nu au efect decat pentru viitor. Daca, in primul caz, statul are o datorie concreta fata de pagubiti, mi-e teama ca in cel de-al doilea e vorba doar de o datorie de natura morala. Vom vedea daca, si cand, se vor gasi solutii pentru satisfacerea acesteia. Personal, ... ma indoiesc.

6 Feb 2008, 19:56:
QUOTE(bulan @ 6 Feb 2008, 19:24)
Banii au fost depusi de buna voie si nesiliti de nimeni la CEC  nu in contul STATULUI si nu in contul DACIA.Oricand ati fi vrut CEC v-ar fi dat banii inapoi doar prezentand carnetul de depunator.Sper din toata inima sa va recuperati banii depusi pentru un autoturism DACIA si mai sper sa va asociati in recuperarea banilor de la Caritas,de la FNI si de pe unde ati mai fost inspirati sa-i depuneti.
La cati bani fura guvernantii si la cati se mai si risipesc nici nu mai conteaza.
*



In vremurile cand s-au facut depunerile respective, CEC, Dacia si STATUL erau "un singur trup, o singura fiinta". Depunerea nu reprezenta o economie, era modalitatea de achizitionare a unui autoturism. Pentru a cumpara o masina erai obligat sa achiti banii anticipat la CEC si sa astepti multi ani pana iti venea randul.

In schimp, participarea la jocuri piramidale este absolut voluntara, de aceea paralela cu FNI, Caritas, etc. e lipsita de obiect.

This post has been edited by bataie de joc: 6 Feb 2008, 20:56


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 6 Feb 2008, 21:31
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




"In vremurile cand s-au facut depunerile respective, CEC, Dacia si STATUL erau "un singur trup, o singura fiinta"."
Sigur ca da!Pe vremea aia nu erau banci,conturi,facturi,balante,bilanturi,gestiuni,inventare,furturi,delapidari,tr
afic de influenta,coruptie,spaga,mita,contabili,militie economica,bani,actiuni.Nu toate astea s-au inventat in clipa cand fiinta unica STATUL a decedat.
Ma rog frumos subiectul este mai mult decat spinos asa ca sper sa va recuperati banii care nu vor reprezenta o gaura in bugetul statului la cat se fura/risipeste/pierde.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 10 Feb 2008, 14:56
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




Declaratie Varujan Vosganian, 07.02.2008

Despagubiri pentru detinatorii de carnete CEC in vederea achizionarii de automobile - 37.462 de depunători


In legătura cu despagubirea depunătorilor de bani in scopul achiziționării unor automobile, pot sa va spun ca au fost încheiate procedurile privind emiterea de titluri. Suma totala pe care o avem in vedere este de 759,8 de milioane de lei. Este vorba de un număr total de 37.462 de beneficiari. Daca faceți un raport, o sa avem cam 200 de milioane de lei pentru fiecare beneficiar, insa aceasta raportare nu este foarte exacta pentru ca persoanele au depus pentru automobilele de mărci diferite, unii au depus numai jumătate din suma, altii au depus după momentul 1989, când valoarea era puțin diferita, deci aceasta evaluare 5500 - 6000 de euro de persoana este destul... va suferi unele abateri. Ca ordin de mărime ne situam in jurul acestei cifre. Ministerul a transmis CEC-ului aceasta valoare, CEC-ul devine astfel creditor al statului cu aceasta suma, iar in momentul in care emisiunea de titluri ajunge la data scadenta, pe la sfârșitul lunii decembrie 2008, CEC-ul va livra in conturile celor 37.462 de depunători sumele ce... fiecărei persoane. Am onorat astfel, o promisiune veche si finalizam o dezbatere care era stânjenitoare pentru tranziția noastră care se voiește si morala.


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 10 Feb 2008, 15:11
Post #111


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 24 June 07




Sa dea Dumnezeu...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusdanielchelariu
post 12 Feb 2008, 18:47
Post #112


Membru cu idei...


Group: Members
Posts: 259
Joined: 1 February 07
From: Iasi




Eu m-am interesat la sucursala CEC din orasul unde au fost depusi banii si mi s-a spus ca nu exista nici o directiva in acest sens.Ce se intampla daca nu ma prezint la CEC pentru a fi luat in evidenta pana pe 15 feb ? Astazi e 12 feb, vreau sa stiu ce am de facut ? Are ceva daca ma prezint la alta unitate CEC din teritoriu ?


Cu stima,
Daniel Chelariu



--------------------
Dacia SuperNova Clima , ex Papuc 1995-CL, 2002-Clima, Full :D - IS98ACB
Eram fericit,si voi erati,si dupa asta ne-am luat Dacii.....si n-am mai fost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 12 Feb 2008, 18:53
Post #113


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 24 June 07




Eu zic ca data aia n-are relevanta in conditiile in care nu se incep procedurile de restituire a banilor. Si prin asta nu ma refer la vorbe... happy.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bataie de joc
post 23 Feb 2008, 10:02
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 January 08




De pe site-ul Fondul Proprietatea:

2008-02-21 21:26:13
ionela
New member
Înregistrat: 2008-02-20
Mesaje: 5
E-mail Re: Banii pt masinabuna seara !
pot sa va anunt ca eu am fost la o filiala CEC si mi s-a zis ca nu trebue depusa nici o dovada ca am depus acei bani, ca ei au evidenta si ca o sa instinteze postal pe fiecare in parte
acum nu stiu cat de adevarat este, te poti astepta la orce din partea lor


--------------------
daimler benz 190 diesel 1989 - D-rm 396
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 25 Feb 2008, 13:53
Post #115


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani






--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 25 Feb 2008, 14:03
Post #116


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




21 decembrie 2008? WTF??!!! blink.gif


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 25 Feb 2008, 14:28
Post #117


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Ce nu inteleg eu - de ce acesti bani trebuie platiti din banii statului si nu din ai CEC-ului . Contractul de depunere era cu CEC-ul , nu ?
Mai mult , la depunere nu se incheia ( din cate stiu eu ) contract ferm pt livrarea unui autoturism . Atunci de ce se raporteaza totul la valoarea masinii si nu la valoarea si totodata dobanda la banii depusi ?
Populism ieftin platit de prosti - printre care ma numar si eu pt ca nu am fost destul de destept sa plec departe de tara asta de rahat.


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 25 Feb 2008, 15:57
Post #118


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




ca-i da cec-ul,ca-i da statul nu mai cconteaza;important e ca ni-i recuperam wub.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 25 Feb 2008, 16:17
Post #119


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 24 June 07




Am vazut si eu stirea. A dat Dumnezeu...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusdanielchelariu
post 25 Feb 2008, 19:19
Post #120


Membru cu idei...


Group: Members
Posts: 259
Joined: 1 February 07
From: Iasi




Daca dau astia despagubirile , sa mor daca nu i votez!
biggrin.gif Is primii care au reusit sa ia taurul de coarne si sa reolve cazu' !
Bine, pana cand nu vad banii in buzunaru' lu' al'batran nu ne bucuram prea tare ...

In concluzie :traile-ar lu' nea Varujan si lu' trupa lui !

Cu stima,
Daniel Chelariu



--------------------
Dacia SuperNova Clima , ex Papuc 1995-CL, 2002-Clima, Full :D - IS98ACB
Eram fericit,si voi erati,si dupa asta ne-am luat Dacii.....si n-am mai fost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 02:14
Forum Renault