DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cumperi sau stai cu chirie?, articol de pe hotnews

fabius
post 24 May 2008, 16:59
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 23 May 08




Este clar ca e mai bine sa cumperi o casa decat sa platesti chirie.
Chiar daca nu intetionezi sa ramai in casa respectiva, banii pe care ii dai la chirie, raman banii tai si nu se duc in buzunarul altuia.
Chiar daca nu ai terminat de achitat rata, poti vinde oricand casa si sa iti recapeti daca nu toata suma investita pana atunci, mare parte din ea.
Deci eu optez pentru cumparare biggrin.gif


--------------------
volkswagen transporter 1990 - gl 02 wvm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christiansen
post 26 May 2008, 05:12
Post #62


Un biet invatacel


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 April 08
From: Bucuresti




QUOTE(fabius @ 24 May 2008, 17:59)
Este clar ca e mai bine sa cumperi o casa decat sa platesti chirie.
Chiar daca nu intetionezi sa ramai in casa respectiva, banii pe care ii dai la chirie, raman banii tai si nu se duc in buzunarul altuia.
Chiar daca nu ai terminat de achitat rata, poti vinde oricand casa si sa iti recapeti daca nu toata suma investita pana atunci, mare parte din ea.
Deci eu optez pentru cumparare biggrin.gif
*



Omule ... in primii 7-8 ani platesti NUMAI rata la banca ... nu rambursezi nimic din credit ... Tu intelegi cum merg creditele?? Bancile te jecmanesc pur si simplu ... iar cand vrei sa dai banii anticipat, iti mai iau si comision ... Asta e culmea nesimtirii!!

Tu pricepi ca acel credit de 100.000 il faci aproape 300.000 in 30 ani?? Ce se merita? Sa ai o casa de 150.000 euro pe care ai platit 300.000 ... pe putin??

De aia raporteaza bancile romanesti profituri record ... au clienti buni ...


--------------------
Renault Megane 2007 Expression 1,6 16V - B 137 ROC
Dacia Logan 1,4MPI 66.000 km - 01.02.2011 (vandut)
Renault Megane 1,6 16V 124.000 km 10.05.2015 (vandut)
Renault Clio IV 1,2 16V 155.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 26 May 2008, 22:26
Post #63


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Touche, pussycat, bancile romanesti in mod sigur nu fac acte de caritate. Nici afaceri corecte dpdv moral. De ce? pentru ca exista piata. Cacalau Maria-ta exista, sa-mi fie scuzata expresia, romanii au prins gustul creditelor si au pierdut notiunea economisirii (ce-i drept cat sa economisesti nene pentru o casa la preturile actuale?...) Daca omul accepta cu ochii inchisi conditiile si comisioanele, de ce ar lasa banca de la ea? Cat timp nu exista un organism care sa reglementeze aceste probleme, care sa-i mai traga de maneca atunci cand sar calul?
Iar omul accepta cu ochii inchisi nu ca vezi-Doamne s-a nascut prost si nu stie a intelege un contract (bine, mai sunt si din astia, dar orisicat...), ci fiindca alta solutie nu prea are, fiindca inainte de a hotari sa-si ia casa, s-a certat iar cu proprietarul pentru o noua marire, si apoi s-a uitat pe oferta de chirii. Care chirii cresc si cresc si cresc. Legea cererii si ofertei. Bineinteles ca oferta este de obicei (in termeni de servicii prestate si oferinta locuita) mult inferioara pretului cerut pe ea. Si fara contract, in 90% din cazuri. Big deal. Problema se pune sec: dai banu'? Ok, ai casa (cu chirie sau cumparata). Nu dai banu' si ti se pare jecmanire? ai dreptate, esti om cu bun simt, dar casa n-o sa ai, ia elibereaza matale casa pana la intai ale lunii. Cata gura n-am facut eu in 4 pereti cat priveste pretul nesimtit alchiriilor si la vanzarilor, si tot la vorba nevestii am ajuns: "ei si? fa ceva daca poti."Si gata, mi-a-nchis gura... death.gif

Poate ca nu se renteaza sa platesti 300k pentru o casa de 100k. Dar se renteaza sa platesti chirie pana la sfarsitul vietii si sa nu ramai cu nimic? sa te muti cu cortul la vreo 3-4 ani? sa nu poti da afara sifonierul de pe vremea lui Pazvante chiorul si patul dejghinat, fiindca pur si simplu nu-s ale tale? Cat timp chiriile sunt apropiate daca nu chiar egale cu rata lunara la banca (si cel putin in Bucuresti, cam asa sta treaba)----------ce motiv real ar fi sa nu cumperi casa, daca ai posibilitatea?
Rationamentul asta l-am avut acum 3 luni, m-am hotarat si am luat o garsoniera cu 51k. Mult, putin, mica, mare, e a mea. Nu ma mai streseaza gandul ca proprietarul ma poate da eleganta afara din casa, fiindca urmeaza s-o vanda. Dau rata ceva mai mult cum dadeam chirie. Da' cu fiecare rata ma gandesc ca mai platesc o placa de gresie, o bucata de BCA, pentru mine banana_bailando.gif . Nu pentru altii.

This post has been edited by ATM: 26 May 2008, 22:39


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 27 May 2008, 08:44
Post #64


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Am vazut ca mai nou la Tv ca se incearca o manipulare a preturilor, in sensul ca tot bat saua sa priceapa iapa ca vezi doamne sunt 13.000 de locuinte noi in Buc asa ca proprietarii de "locuinte comuniste" (de parca locuinta e comunista, a avut carnet de membru, platea cotizatii si mergea la sedinte) trebuie sa vanda repede pentru ca preturile o sa scada, acum cumparatorul dicteaza pretul etc. Sunt convins ca o sa se gaseasca persoane (speculanti) care sa puna botul si sa vanda. Din pacate pentru ei am 2 amici unul care tocmai s-a bagat la o locuinta noua "capitalista" si altul care isi cauta o locuinta "comunista". Primul a dat o gramada de bani avans (160.000)si o sa plateasca in timp un credit de 100.000 euro (numai pe parcarea subterana a dat 15000 euro fara TVA), i-am spus ca trebuie sa isi schimbe masina ca deja costa locul mai mult decat masina, al doilea cauta in continuare si ai dracu comunisti nu vor sa lase din pret, probabil nu se uita la TV destul.

This post has been edited by mauru007: 27 May 2008, 08:45


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 May 2008, 22:49
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Bai da ce de bani se invart in Bucuresti, de aud sume de jdemii de euro. Daca ma uit prin Galati la salarii de 500 de euro care sunt considerate drept bune...Doar cei care lucreaza la stat sunt ceva mai fericiti...


--------------------
. . .
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christiansen
post 28 May 2008, 07:34
Post #66


Un biet invatacel


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 April 08
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 27 May 2008, 23:49)
Bai da ce de bani se invart in Bucuresti, de aud sume de jdemii de euro. Daca ma uit prin Galati la salarii de 500 de euro care sunt considerate drept bune...Doar cei care lucreaza la stat sunt ceva mai fericiti...
*



Am fost saptamana trecuta in Galati. Imi place oraselul ... pacat de ca sunt soferii aiurea. Cam ct e chiria pe acolo? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2007 Expression 1,6 16V - B 137 ROC
Dacia Logan 1,4MPI 66.000 km - 01.02.2011 (vandut)
Renault Megane 1,6 16V 124.000 km 10.05.2015 (vandut)
Renault Clio IV 1,2 16V 155.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 10:39
Forum Renault