DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O alegere, Megane vs Focus vs Astra

Andy_ACS
post 16 Mar 2009, 15:12
Post #61


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




bineinteles ca NU smile.gif

Ford (35) > Opel (34) > Renault (33)

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 16 Mar 2009, 17:25
Post #62


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




@Marty:
Vad ca te-ai prins despre ce vorbeam.
Nici nu vreau sa vad sdi sau fara turbo ca plangi pana pleaca masina. Si, da in termeni de specialitate, e vorba de cuplu, nu de putere, nu-i asa? icon_mrgreen.gif


Am gasit un golf 4 break 1.9tdi de 105cp din 2004 (10 pungi cu aer, ac, oglinzi si geamuri electrice, alarma) cu 6.000e inmatriculat. Ce ziceti ? ... ca tot e patria VW pe aici

This post has been edited by SilviuB: 16 Mar 2009, 17:28


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 16 Mar 2009, 17:33
Post #63


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Daca Golful ala e in stare buna (fara accidente grave, fara interior jerpelit, motor ok care nu consuma (mult) ulei, linie calumea) eu zic ca isi merita banii.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Mar 2009, 20:24
Post #64


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Andy_ACS @ 16 Mar 2009, 14:12)
Strict dintre cele 3 din titlu eu clasa pe ultimul loc Renault Megane. Motorul e mai pretentios, masina mi se pare sub celelalte doua, per ansamblu, devalorizarea e destul de mare. De asemenea se scoate din fabricatie.
*



nici astra h nu mai are zile multe...

QUOTE(SilviuB @ 16 Mar 2009, 17:25)
@Marty:
Am gasit un golf 4 break 1.9tdi de 105cp din 2004 (10 pungi cu aer, ac, oglinzi si geamuri electrice, alarma) cu 6.000e inmatriculat. Ce ziceti ? ... ca tot e patria VW pe aici
*



cati km??


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 16 Mar 2009, 20:27
Post #65


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Slidere, Astra-H n-o sa mai fie mainstream. Da' un Astra Classic pt Europa de Est tre' sa existe, nu?


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 16 Mar 2009, 20:44
Post #66


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




@slider2:
118.000 km cu distributia schimbata la 90.000


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 16 Mar 2009, 20:49
Post #67


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Al unui pensionar? blush.gif


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 16 Mar 2009, 20:51
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




...care mergea doar la piata... da de fudulia costa... wink.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în luminã, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludeazã meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Mar 2009, 21:15
Post #69


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(BlaueCorsa @ 16 Mar 2009, 20:27)
Slidere, Astra-H n-o sa mai fie mainstream. Da' un Astra Classic pt Europa de Est tre' sa existe, nu?
*



ba da va exista sub forma astra g, in nici un caz sub forma astra h. eu de la inceput am recomandat astra g (aka classic) mergand pe principiul meu masina mai putin fitoasa, dar mai noua si cu mai putini km, si de asemenea pe benzina, sigur nu renteaza dieselul pentru initiatorul topicului. iar faza cu e mai puternic dieselul, e doar o impresie (vorbim de dieseluri de aprox 100cp, fata de benzinare cu aprox aceeasi putere). e doar o idee mai confortabil in condus, datorita cuplului motor, dar si ala se simte bine dupa 2000rpm, ceea ce inseamna ca tot trebuie sa "mesteci" in cutia de viteze. comparabil la un 16v (cel putin la mine), se simte ca are ceva cuplu motor, asa putin cum e (in comparatie cu un diesel), de pe la 1500rpm. poti merge linistit cu masina in treapta 4 la 1500rpm, unde ai cam 40km/h, si apoi sa accelerezi pana la 160km/h, fara sa schimbi treapta de viteza.

This post has been edited by slider2: 16 Mar 2009, 21:21


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 16 Mar 2009, 22:33
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(SilviuB @ 16 Mar 2009, 10:01)
@argon
Asta am vazut si eu. In targul de la Cumparatura, intr-o zi de targ normala nu am vazut decat 2-3 megan-uri si o multime de astre si focus-uri. Si nu inteleg care e explicatia, o fi renault mai bun si nu le vinde lumea ? ... sau nu se dau romanii in vant dupa renault si nu se chinuie nimeni si aduca din afara, cu toate ca logan se vinde in draci.
*




pentru ca isi aduc toti din germania masinile, si pt ca acolo gasesti masini nemtesti la kil. Si le aduc de acolo, pt ca franta e oleaca mai departe de germania si pentru ca in franta trebuie sa platesti autostrazile. De asta a si prins samsaritul in germania, pentru ca nu cred ca erau nebuni samsarii sa mai dea bani si pe autostrazi, cand ei dormeau in parcare rolleyes.gif Nu cred ca are de a face neaparat cu masinile in sine.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 16 Mar 2009, 23:14
Post #71


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




io am inceput sa nici nu ma mai uit la kilometritri sincer nu mai merita sa va cautati masini dupa kilometri wink.gif daca masina arata bine la trenbu de rulare si interioru e ingrijit sincer ce mai conteaza .Ca te simtit tu mai bine ca in loc de 300 k vezi 100k pai se rezolva 243.gif ,de multe ori uzura se vede la interior pe volan pedale capu schimbator,mocheta wink.gif .Si daca vrei sa fii sigur ca mai are toate pungile poti oricand so duci la un service so bage la diagnosticare wink.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 17 Mar 2009, 08:12
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 3.435
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




de acord cu C@talin. daca motorul trage bine ce conteaza ca are 100.000km? dacia mea are 120.000 km si nu am ce sa`i reprosez motorului. nu papa ulei, trage frumos...de ce o straineza nu ar fi la fel? acum daca pe kilometraj apare 100.000 km si sunt banuieli ca ar fi 300.000 km, se merge la un test de compresie. daca se incadreaza in specificatiile producatorului este ok.
eu m`as uita la trenul de rulare, lonjeroane, contraaripi (sa verific daca nu a fost lovita, caz in care mergem si la geometrie), as asculta zgomote suspecte la functionarea motorului, bucsi, telescoape, pivoti. daca trece toate aceste criterii sincer poate sa aiba si 150.000 km ca nu ma deranjeaza smile.gif
bafta la alegere!


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 17 Mar 2009, 09:49
Post #73


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Pe mina m-ar deranja daca are peste 150.000 km chiar daca merge bine si nu are zgomote suspecte. Sunt multe subansamble imbatranite si uzate, chiar daca nu se manifesta in momentul respectiv, dar dupa 10-20-30 de mii de km....
Oricum in primul rand conteaza starea generala a masinii, ca sunt multe mai noi si mai putin rulate insa mai rablagite si neingrijite.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Mar 2009, 09:52
Post #74


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(aphophis @ 16 Mar 2009, 23:33)
pentru ca isi aduc toti din germania masinile, si pt ca acolo gasesti masini nemtesti la kil. Si le aduc de acolo, pt ca franta e oleaca mai departe de germania si pentru ca in franta trebuie sa platesti autostrazile. De asta a si prins samsaritul in germania, pentru ca nu cred ca erau nebuni samsarii sa mai dea bani si pe autostrazi, cand ei dormeau in parcare rolleyes.gif Nu cred ca are de a face neaparat cu masinile in sine.
*




phuu... a dracu ce le stii tu...uite eu stiu niste indivizi ce aduc doar din Belgia si Olanda de mult timp, nici un Renault, aduc Audi, VW, Seat, Opel dar nici un Renault pentru ca-si iau teapa. Li s-ar urca clientii in cap ca le-au dat ciurucuri, si prefera masini fiabile, ca sa-si poata privii fostii clienti in ochi cand se ciocnesc pe strada.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 17 Mar 2009, 10:40
Post #75


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




argonel

Serios acuma. Your're full of shit. Dai in penibil deja. Nu tin cu Reno, dar si eu stiu pe altii care aduc si Reno SI Citroen si BMW si Ford din Belgia, Franta si uneori Olanda. Or fi mai fraieri astia? Or fi mai dispusi la tepe? Sau poate is mai cu capul pe umeri si NU sunt plini de figuri?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 17 Mar 2009, 11:08
Post #76


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




In general samsarii aduc ce se da repede si cu profit mai bun. Data fiind imaginea pe care o are "masina germana" la noi, conditiile sunt indeplinite. Or fi masini bune, nu zic, insa perceptia despre ele frizeaza idealul... Si ma indoiesc puternic despre remuscarile samsarului si despre satisfactia pe care i-o ofera un client multumit smile.gif

PS: e valabil si la cei care "combina" telefoane, majoritatea sunt Nokia, nu conteaza ce au "sub capota".


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 17 Mar 2009, 11:15
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




La banii tai 6000+taxa, ai 2 solutii. Ori iei o masina mai veche,adica astra G, chiar focus1 insa o iei intretinuta si cu km destui de putini , ori te indrepti catre Focus2, astra H sau megane. Insa ai grija ca te afli la limita INFERIOARA la masinile astea. adica o sa le iei pe cele mai ieftine de pe piata..si in general masini ieftine, aduse de samsari => kilometraj ff mare (120-150.000+)..

In ultima vreme au intrat in tzara o gramada de astra h, focus2 si citroen c4, la preturi de nimic. Adica masini 2005-2006 unele, la preturi de ~ 6000 de euro. Majoritatea albe, foste masini de firma,cumparate la pret de nimic din afara, tocmai din cauza ca au un rulaj mare fiind si pretul asta mic..
Sfatul meu e sa mai pui macar 1000 de euro, si la ~8000 poti lua una in stare buna. Sau cel mai bine du-te personal in germania si o sa vezi ca ale naibii masini toate astea ieftine au de la 120.000-150.000 in sus. cum ajung ele in romania la 80.000km nu se stie smile.gif).
Si acum, oricat de mult lauda lumea masinile aduse din germania, eu prefer una luata de la prim propietar de aici, om serios cu familie care in mod normal in 2-3 ani nu are mai mult de 60.000 REALI, revizii facute la reprezentanta, facturi la revizii si asa mai departe. Insa problema e de bani, ca o masina buna nu se vinde ieftin smile.gif.

Strict ca masini eu as merge pe focus apoi astra si apoi megane. Zicea cineva mai sus de golf4, nu e o alegerea rea, insa nu se mai produc de ceva timp asa ca sunt masini cu ceva ani vechime si slabe sanse sa iei una sub 120-150.000 km.


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 17 Mar 2009, 11:17
Post #78


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Primul Opel Movano l-am luat de la un samsar care se jura pe toti sfintii ca e marfa "nemteasca, fara moarte". Cand i-am zis ca Movano, cel putin, e o combinatie cu Renault, a lasat-o mai moale zicand ca "Macar iti faci treaba cu ea, nu?" radmasa.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 17 Mar 2009, 19:37
Post #79


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




la 6000 de euroi as fi luat un logan 16v sh fara sa clipesc smile.gif
mai ar fi un ficat 4x4 for fun ,FORD=fix or repair daily 04.gif ,un 406 wub.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 17 Mar 2009, 20:47
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(argon @ 17 Mar 2009, 09:52)
phuu... a dracu ce le stii tu...uite eu stiu niste indivizi ce aduc doar din Belgia si Olanda de mult timp, nici un Renault, aduc Audi, VW, Seat, Opel dar nici un Renault pentru ca-si iau teapa. Li s-ar urca clientii in cap ca le-au dat ciurucuri, si prefera masini fiabile, ca sa-si poata privii fostii clienti in ochi cand se ciocnesc pe strada.
*


radmasa.gif de care masini fiabile? Cu probleme la volanta? Cu probleme la geam, de ramai cu el in portiera (parca asa am inteles ca se intampla la g4).. cu probleme la turbina? icon_mrgreen.gif Cu n probleme? Oricum driverx, a zis mai multe ca mine, e tare insa faza cu grija samsarului pentru client radmasa.gif Poate de aia vand aia 2 masini ca masina intreaga sau masini la 300.000 km, ca masini cu 95.000 de km la bord, purtate de un batranel pana la piata radmasa.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 18 Mar 2009, 06:02
Post #81


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Am vazut golfu ala si nu e nimic de capul lui.
In primul rand avea mai multi km, parbrizul schimbat si cred ca capota revopsita si fara ac. mad.gif


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 18 Mar 2009, 09:25
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(aphophis @ 17 Mar 2009, 21:47)
e tare insa faza cu grija samsarului pentru client  radmasa.gif

o duma de asta nu poate fii spusa de oricine...tre` sa fii "urator" de Renault sa o poti emite biggrin.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în luminã, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludeazã meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 18 Mar 2009, 20:20
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




good point oap tongue.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 19 Mar 2009, 10:16
Post #84


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Am auzit de la un prieten care e prieten cu alt prieten....macar vorbiti din propria experienta si nu din basme. Auzi tu, cade geamul, se rupe masina in 2, depinde cine, cum, cati km a condus-o si ... noroc.

Eu i-as recomanda initiatorului topicului sa renunte la varianta SH din cauza ca piata colcaie de tzepe si rable cu sute de mii de km. Poti sa faci tu mama testelor ca te lucreaza samsarii.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 20 Mar 2009, 12:43
Post #85


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




as merge si eu tot pe astra...dar ia-ti H-ul...Am fost anul trecut in Germ si mi-am adus un Astra H 1,7 cdti, 101 cp, cu 70.000 la bord de care sunt multumit. Totusi am observat un consum destul de mare pe timpul iernii....


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o loveºti, cînd este departe alergi dupã ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 20 Mar 2009, 13:28
Post #86


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




orice diesel consuma mai mult iarna wink.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 20 Mar 2009, 17:32
Post #87


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Mai bine zis orice masina consuma mai mult iarna. De exemplu lgn 1.4 al lui taicamiu imi ia 11% in oras acum.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 21 Mar 2009, 01:33
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




Ia uite-le...aproape moca la banii astia smile.gif)..

http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1340833
http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1341563

unde mai pui ca mai lasa vreo 200 de euro din pretul asta..


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeciAcustic
post 28 Mar 2009, 17:18
Post #89


BlackLine


Group: Members
Posts: 1.574
Joined: 29 March 08
From: Constanta




Alege opel smile.gif


--------------------
DACIA LOGAN 2009 - LAUREATE PH2 1.6 MPI 8V - CT - numere rosii
Statii CB si Xenoane HID la preturi mici si garanti reale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 09:21
Forum Renault