DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Taxa ptr caini, la bloc

tatabobu
post 7 Feb 2011, 00:27
Post #121


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 5 Feb 2011, 17:50)
De ce nu 7,62?


Ma, io nu-nteleg. Tu vrei sa impusti pe cineva, sau ti s-a facut dor de tigari? unsure.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Feb 2011, 09:36
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(adi_ar @ 5 Feb 2011, 15:00)
Personal, nu as introduce acea taxa de descurajare ci as interzice detinerea de animale in orice condominiu (hai sa zicem "cu greutatea peste 750g" sau "care nu sunt permanent rezidente intr-un adapost/cusca special amenajata" sau "fara acordul coproprietarilor, exprimat printr-o hotarare majoritara AGA" smile.gif ).
De ce? Pentru ca este "COndominiu" - exista coproprietari care pot avea alta parere.
*




QUOTE(adi_ar @ 6 Feb 2011, 21:59)
Cu bicicleta ai dreptate, ar putea fi o taxa!
Se strica peretii, liftul, se face mai mult zgomot, unii o lasa in casa scarii si ar trebui sa plateasca chirie!
Buna idee!  biggrin.gif
*


radmasa.gif
Tu esti democratia in persoana. Am impresia ca esti o dulceata de vecin. tongue.gif
Asemenea atitudine, de obicei, naste conflicte. Intr-o comunitate, una din condiitiile de baza pentru a putea convietui este toleranta. Iar asta nu presupune sa inghiti mojiciile unuia sau altuia. Dar nici cum vrei tu. In blocul in care stai tu, n-are nimeni voie cu nimic pentru ca te deranjeaza pe tine.
Nici mie nu-mi place sa am o scara de bloc infecta, un lift mazgalit si plin de flegme, etc... Dar de aici pana la a suferi ca are vecinul bicicleta si murdareste liftul cu roata e distanta mare. Plus ca platesc lunar salariul unui om, care asta face. Spala.

Intr-adevar, ai spus bine. Exista proprietari care pot avea alta parere. Uite ca eu sunt unul dintre ei. wink.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Feb 2011, 09:53
Post #123


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Ce se poate intampla daca Bubico al vecinei sare brusc de pe bloc din bratele mele?
Asta pentru ca nu 'sade mumos' si latra ca disperatu' noaptea, cand eu se presupune ca vreau sa dorm?

Animalele sunt animale, au diverse nevoi pe care nu si le pot reprima, si este normal. Dar ca om, sa cresti un animal galagios la bloc se numeste nesimtire la adresa celorlalti.

Imi plac cateii, dar astept sa ma mut definitiv la curte ca sa iau vreo doi. La bloc nu-mi permit, de jena ca i-as putea deranja pe vecini. Faptul ca unii dintre ei nu manifesta aceeasi grija e irelevant.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 7 Feb 2011, 09:55
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Feb 2011, 21:40)
[...]comparativ cu cel facut de un om, iar [...]
*


Tot vad in discutiile astea ca se compara animalul cu omul... total eronat. Pentru OM se plateste intretinere, pentru animal nu. Eu am mai spus-o, daca am neplaceri in bloc din cauza patrupedelor, sunt PRO taxa, chiar am propus-o la intalnirea asociatiei.
Daca am neplaceri din cauza galagiei de la vecinul de sus si nu rezolv cu vorba buna, chem politia. Daca sunt inundat si nu rezolv cu vorba buna, il dau un judecata, etc... se intelege ideea.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Feb 2011, 09:59
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




DannyY, asta am spus si eu. Nu e nimeni obligat sa suporte nesimtirea altuia. Numai ca solutia e alta. De exemplu reclamatie la politie. Dar taxa aia blestemata, ca de ea e vorba, il amuteste pe patruped? La ce foloseste, ca s-au scris posturi interminabile da tot n-am aflat scopul ei precis. Sau voi chiar credeti ca o baba disperata dupa dihania ei, o sa-l duca la adapost pt ca a pus asociatia taxa de 10 lei pe luna? Nici macar n-o va plati.
Nu vezi ca, mai nou, au inceput si bicicletele sa latre? tongue.gif

PS. Apropo de aia care lasa bicicletele in casa scarii si ar trebui sa plateasca chirie. In blocurile noi, exista camere, la parter, special amenajate pentru asa ceva. Carucioare, biciclete... E o masura de bun simt si extrem de binevenita. Unii militeaza pentru miscare, sanatate, un aer mai curat, bulevarde mai libere, iar altii pentru taxe pe bicicleta, ca fac zgomot. wink.gif

This post has been edited by Victoras2001: 7 Feb 2011, 10:04


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 7 Feb 2011, 10:13
Post #126


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(M i h a i @ 4 Feb 2011, 10:30)
radmasa.gif  radmasa.gif  Bine ai venit la oras ! Faci kk in casa, curge apa din perete.Ce mai... Mai citeste si tu legislatie !  Asa a zis si vecinul meu care nu avea carte (la tine banuiesca ca nu este cazul)  ,pana a luat ditamai amenda.Stie toate regulile acum  icon_mrgreen.gif  Offff, cati rembo pe daciaclub. sleep.gif
*


Tu te faci că nu-nțelegi ... sau ce?
Nu era vorba de kkt în mijlocul casei, era vorba că dacă eu vreau să țin un câine în casă, am tot dreptul legal să fac asta!
Dacă vreau să pun mobila în mijlocul camerei că așa-mi place mie cine nu-mi dă voie? E casa mea? Fac ce vreau!
Evident, asta dacă nu implică deranjarea vecinilor ... nu știam că trebuie să specific rolleyes.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 7 Feb 2011, 10:14
Post #127


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(klaus @ 6 Feb 2011, 22:40)
Insa iarasi ma repet: sunteti de acord cu o taxa pe bicicleta? Sa o plateasca toti cei care au biciclete, ca fac mai mult noroi in imobil si deranjeaza la mersul cu liftul ca nu se pot urca mai multi cetateni in lift odata. Sa fie o taxa fixa, de 10lei/luna.
*


Mergand pe aceeasi logica, ar trebui sa se plateasca o taxa pe auto detinut de 50 lei/luna. Ca ala polueaza, ocupa spatiu in jurul blocului, polueaza fonic (motor ambalat, alarma, manele la maxim), noaptea deranjeaza cu luminile locatarii de la parter etc. etc.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 Feb 2011, 10:18
Post #128


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(cosmin_2300 @ 7 Feb 2011, 10:13)
Evident, asta dacă nu implică deranjarea vecinilor ... nu știam că trebuie să specific  rolleyes.gif
*


Bingo ! Asta este total alta treaba.Trebuia sa specifici , nu sa banuiesc eu. Ti-am zis, stiu cazuri concrete (vecinul meu) care facea ca tot dracii in casa ca deh, este casa lui si face ce vrea in ea, fara ca sa-i pese de nimeni.Cu cainele este acelasi drac.Poti fi un vecin normal cu un caine normal, dar poti fi si un vecin tampit cu un caine la fel de tampit (in multe cazuri anumalul seamana cu stapanul la caracter, uneori si la aspect) care latra si urla noaptea.

This post has been edited by M i h a i: 7 Feb 2011, 10:21


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Feb 2011, 10:27
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Doamne Dumnezeule. doh.gif Pentru astfel de situatii exista politie. Io tot intreb ca boul cu ce ajuta taxa de 10 lei in situatia descrisa de tine? Chiar nu ati auzit de politie si de faptul ca printre atributiile ei se afla si ordinea si linistea publica? Cu ce va ajuta, fratilor, taxa aia?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 Feb 2011, 10:31
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Daca-i ia aluia 10 lei, latratul se transforma in mieunat smile.gif

This post has been edited by Steel Tormentor: 7 Feb 2011, 10:57


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 7 Feb 2011, 10:49
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(cosmin_2300 @ 7 Feb 2011, 10:13)
era vorba că dacă eu vreau să țin un câine în casă, am tot dreptul legal să fac asta!
*


... si tot legal daca vrea asociatia, sa platesti aceasta taxa, in cazul colegului de 10 ron.
Banii din cate stiu merg la fondul de rulment (intretinere bloc).


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Feb 2011, 10:51
Post #132


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




As putea sa intreb de ce sunteti impotriva unei taxe de 10 lei/luna pentru detinatorii de biciclete?

Avani: incearca macar sa citesti topicul. Ca stii prost cu destinatia unei astfel de "taxe".


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Feb 2011, 11:12
Post #133


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Pentru ca bicicleta nu latra noaptea, nu sare singura pe mine si nici nu mictioneaza pe coloana de gaze de langa usa mea. Nici nu pute a varza acra.
Adica deranjeaza la fel de mult ca sacosele carate de gospodine pe scari.

Cred ca multe animalute de la bloc ar disparea daca s-ar stabili un impozit/taxa locala la nivel national. Cu un coeficient de 'multiplicare', in functie de numarul de vecini din imobil. Evident, cine sta la curte, singur, nu plateste nimic.

This post has been edited by DannyY: 7 Feb 2011, 11:16


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 7 Feb 2011, 11:27
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




@klaus: am spus in postul #9 ca veniturile obtinute din aceasta taxa pot fi incluse in fondul de reparatii, pt ca la cheltuieli de apartament (gen intretinere) nu pot fi evidentiate in niciun fel. Repartitia costurilor se face per persoana/apartament (1/2/3/4 camere).

Personal tin bicicleta in casa si o urc in carca pe scari pana la apartament. Deci, nu creez astfel disconfort niciunui vecin si repet, nu vad de ce am compara lucrurile facute de un locatar care poate fi tras la raspundere in vreun fel, cu nevoile unui animal.

This post has been edited by Avani: 7 Feb 2011, 11:33


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 Feb 2011, 13:07
Post #135


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(klaus @ 7 Feb 2011, 10:51)
As putea sa intreb de ce sunteti impotriva unei taxe de 10 lei/luna pentru detinatorii de biciclete?
*


Un singur lucru poti reprosa unui detinator de bicla, si anume ca o urca cu liftul si il mai loveste, murdareste.etc. O taxa de 10 lei este asa la misto. Un caine mai se pisa in scara,face kk in parcare,mai lasa par, pute ca draq in lift dupa ce coboara (sa l prinda si o ploaie afara) . Pt 10 lei pe luna mi se pare prea mare agitatia.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 7 Feb 2011, 13:14
Post #136


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Daca s-ar pune taxa pe putoarea din lift multe blocuri s-ar reabilita termic si asta nu din cauza cainilor...


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 Feb 2011, 13:31
Post #137


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Dupa taxa pe ciine va urma taxa pe gindacii de bucatarie, taxa pe chistoacele din galeata de gunoi samd. Inceputu-i greu.
Aaa, domnul Avani vrea sa-si ieftineasca intretinerea pe seama ciinilo, acum am vazut. Credeam ca-i vorba de o taxa a primariei. Deci daca-ti scade intretinerea cu 20 de bani pe seama unui ciine, incepi sa-l iubesti. In orice caz, nu te mai deranjeaza.
Cum sa nu iubesti asemenea oameni?

This post has been edited by corbex: 7 Feb 2011, 13:33


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 7 Feb 2011, 14:10
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(corbex @ 7 Feb 2011, 13:31)
Aaa, domnul Avani vrea sa-si ieftineasca intretinerea pe seama ciinilo [...]
*


Cat de greu e de inteles ca veniturile din taxele impuse de asociatie nu pot fi evidentiate in plata intretinerii ?! Acestea pot fi utilizate doar la imbunatatirea blocului. Un detergent pentru femeia de serviciu cu aroma florala in loc de clor. O bidinea cu vopsea pe la parter, prin colturi... etc.

Daca asociatia doreste o taxa... adica niste oameni, mai multi la numar considera pertinenta introducerea unei astfel de taxe, cred ca au oamenii motivele lor wink.gif
De aceea s-a dat frau liber doar asociatiei cu acesta taxa si nu s-a impus de catre primaria locala (in cazul celor din Bucuresti).

This post has been edited by Avani: 7 Feb 2011, 14:19


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Feb 2011, 14:28
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(DannyY @ 7 Feb 2011, 11:12)
Pentru ca bicicleta nu latra noaptea, nu sare singura pe mine si nici nu mictioneaza pe coloana de gaze de langa usa mea. Nici nu pute a varza acra.
Adica deranjeaza la fel de mult ca sacosele carate de gospodine pe scari.
*


Habar n-ai! Citeste cateva pagini mai in spate. Unii s-au cam spart in ancheta si-au recunoscut ca-i degeaba taxa, dar e bine s-o puna ca sa nu se mai uite anumiti ciufuti urat la posesorii de animale. Nu ca i-ar deranja cu ceva, dar daca ei n-au iar tu ai, plateste, tata, taxa, sa te saturi. Asa si cu bicicleta. Taxa nene, CA AI.
Aici nu vorbim de taxa pentru nespalatii in urma carora ti se face rau, la propriu, in lift. Astia desi put, n-au potaie. Deci sunt vecini model. Vorbim de taxa per potaie. Ca asa trebuie, n-auzi? Ce nu pricepi?

Ca fapt divers. Omul care se ocupa de curatenie in scara mea, are un obicei cretin. Pune toate gunoaiele (iar unele te lesina pur si simplu) in lift si le ia abia dupa ce termina treaba. Adica se plimba gunoaiele cateva ore cu liftul. Am incercat sa-i explic sa nu mai faca asta, dar n-am avut succes. Sa cer o taxa sau sa ma urc cu el in lift, sa-l opresc intre etaje si apoi sa pun poze aici cu rezultatul?

This post has been edited by Victoras2001: 7 Feb 2011, 14:30


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 Feb 2011, 14:33
Post #140


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Victoras2001 @ 7 Feb 2011, 14:28)
Am incercat sa-i explic sa nu mai faca asta, dar n-am avut succes.
*


Simplu : il dati afara si angajati altul.Ce este asa de greu?


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Feb 2011, 14:35
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




E greu, eu nu stau sa convoc AGA, sa fac sedinte... Nici nu stiu cine face parte din ea.
Da chiar. Diseara ma duc sa dau omu' de servici afara. Sa ma simt si io sef 10 minute. radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 Feb 2011, 14:40
Post #142


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Inseamna ca te plangi aiurea daca vorbesti la misto si nu ai fost niciodata la sedinte. La sedinte se pun intrebari si se rezolva probleme.Tu spuneai punctul tau de vedere si daca erau mai multi de acord pur si simplu zbura omul care se ocupa de curatenie.Am avut si noi pe cineva cu probleme.Am discutat la sedinta si pa;Peste 3 zile am avut pe altcineva. Este platit si din banii tai, asa ca te plangi aiurea si spui ''nu am ce sa-i fac'' .


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Feb 2011, 14:42
Post #143


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(Victoras2001 @ 7 Feb 2011, 09:59)
PS. Apropo de aia care lasa bicicletele in casa scarii si ar trebui sa plateasca chirie. In blocurile noi, exista camere, la parter, special amenajate pentru asa ceva. Carucioare, biciclete... E o masura de bun simt si extrem de binevenita. Unii militeaza pentru miscare, sanatate, un aer mai curat, bulevarde mai libere, iar altii pentru taxe pe bicicleta, ca fac zgomot. wink.gif
*


Eu unul chiar as plati lunar pentru un astfel de spatiu la parterul blocului, nu mor din 20-30 de lei, dar am eu garantia ca bicicleta mea nu dispare de acolo? Altfel imi mai legam bicicleta de balustrada, la parter, cand veneam de la servici, ma schimbam, mancam ceva si apoi plecam din nou. Noaptea insa preferam sa o tin pe balcon.
Din ce am vazut pe la francezi, si ei tot pe balcon isi tin bicicletele, si nu cred ca nu s-a gandit nimeni la un astfel de spatiu in blocurile lor.
Cat statea legata de balustrada, nu putea nimeni sa spuna ca n-avea loc de bicicleta mea. Mai degraba as putea spune ca sunt deranjat de copilul mic care plange al vecinei de dedesubt, dar nici prin cap nu-mi trece sa ma duc sa-i zic ceva.


QUOTE(DannyY @ 7 Feb 2011, 11:12)
Cred ca multe animalute de la bloc ar disparea daca s-ar stabili un impozit/taxa locala la nivel national. Cu un coeficient de 'multiplicare', in functie de numarul de vecini din imobil. Evident, cine sta la curte, singur, nu plateste nimic.
*


Daca toate s-ar rezolva asa simplu, as fi si eu pentru o taxa pe batut nevasta, batut copiii, Taraf TV la maxim, gratar in fata blocului, fumat pe casa scarii, aruncat chistoace de la balcon, si multe altele.
Problema e ca noi romanii punem taxe acolo unde ar trebui sa instituim sanctiuni. Si nu obtinem nimic.

This post has been edited by Laurentziu83: 7 Feb 2011, 14:43


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Feb 2011, 14:55
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Auzi Mihai? Ai spus de doua ori ca "ma plang aiurea". Ca vorbele tale sa aiba in continuare credibilitate, te rog sa-mi arati unde m-am plans. Altfel nu vad de ce ti-as mai citi postarile. Imi pare rau ca nu te-ai prins, dar povestea, desi reala, era pentru amuzament, pentru a mai destinde nitel discutia. Sau chiar ai crezut ca ma apuc sa bat omu' de servici in lift? radmasa.gif
In alta ordine de idei, eu nu ma apuc sa umblu de nebun prin bloc, precum hodorogii obositi si plictisiti, sa reclam vecini, oameni de servici, instalatori samd. Chestiile astea le fac gainarii. Eu, daca am o problema, o rezolv direct cu omul. Daca nu ma deranjeaza extrem, prefer sa-l las in plata lui. Sa faci rau e cel mai simplu. E mai greu cu facutul de bine. Omul ala de servici este foarte prost, ca altfel nu se ocupa cu asta. Fiind foarte prost, nu pricepe ca deranjeaza metodele lui. El e setat pe curatenie, asta face. Indiferent de pret. Asa ca nu vad o solutie in a-l lasa fara o paine in ziua de azi, numai pentru ca am eu nasul prea fin. Eu nu ma cobor intr-atat.

LE. Laurentiu. Blocul are om de paza non-stop, iar cheia de la camera e la el. N-are cum sa fure cineva ceva din camera aia.

This post has been edited by Victoras2001: 7 Feb 2011, 14:56


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 Feb 2011, 15:08
Post #145


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Victoras2001 @ 7 Feb 2011, 14:55)
Auzi Mihai?
*


Nu aud, vad.Asadar , a fost un fel de a spune ''te plangi'' , pentru ca asa suna in postul tau.Rezolvi direct cu omul ?Mai sa fie.Cu omul de serviciu de ce nu ai rezolvat? Este atat de prost in comparatie cu profesorii unversitari de la tine din bloc? Atunci stai si adulmeca mirosul infect daca iti este mila de el. Slava domnului ca aveam in bloc un administrator ok si locatari cat de cat ok.Am avut si locatari problema dar i-am civilizat noi, restul de locatari normali la cap. Si eu rezolv tot direct cu omu' in anumite cazuri cand poti rezolva direct cu omul.In cazul prezentat de tine totul se rezolva la o sedinta din aia penbila la care nu participi.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Feb 2011, 19:01
Post #146


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Avani @ 7 Feb 2011, 14:10)
Cat de greu e de inteles ca veniturile din taxele impuse de asociatie nu pot fi evidentiate in plata intretinerii ?! Acestea pot fi utilizate doar la imbunatatirea blocului. Un detergent pentru femeia de serviciu cu aroma florala in loc de clor. O bidinea cu vopsea pe la parter, prin colturi... etc.
*

Deci, ca sa inteleg bine:
Taxa e "justificata" de:
- mizeria suplimentara facuta de caini
- deranjul fonic
- plimbarile suplimentare cu liftul
- lumina suplimentara pe scara data de plimbatul mai des cu javra
Deci pentru cheltuieli suplimentare de ... intretinere.
Insa, ea nu poate fi bagata drept cheltuiala de intretinere, ci doar de reparatie blink.gif
Pai ori suntem golani ori nu mai suntem!

La reparatia blocului sunt obligati TOTI proprietarii in functie de COTA PARTE DE PROPRIETATE. Nici un alt criteriu nu se aplica la acel fond. Colectarea obligatorie (nu ca doreste respectivul) de la unii din proprietari de sume suplimentare care nu se subsumeaza acestui criteriu (de cota parte) este nelegala, se face cu incalcarea principiului ponderii.

Va tot frecati ca este pentru deranj, ca este pentru mizerie suplimentara, ca este pentru rahati suplimentari etc. Pai tocmai pentru astfel de lucruri se pot pune la intretinere cu cote suplimentare stabilite de adunarea generala, si este perfect legal.
Stabilirea insa a unei taxe forfetare, fara justificare in cheltuieli este nelegala.
Aici e prostia pe care atatia o cred legala. E legal sa-l pui la plata cu o cota parte la curatenie/altele dar nu e legal sa percepi o taxa fixa, care nu are corespondent in cheltuieli, care are regim fiscal diferit, care presupune gestionari contabile diferite, care una justifica si alta ar plati, care incalca principiile de colectare a fondurilor samd.

Eu nu sunt contra "taxei de caini". Eu sunt contra taxei stabilite cretin, cu incalcarea legii. Legal nu ai voie sa stabilesti taxa fixa, insa legal poti sa ii dai forma de cota suplimentara de contributie la anumite cheltuieli, care per total sa faca aceasi suma.

Am dat exemplu cu taxa pe bicicleta. Care ar fi stabilita tot arbitrar, tot pentru niste justificari dubioase.
E, aia nu e buna, aia e o tampenie, aia e nasoala, aia nu e legala.
Ba e fix la fel de legala si fix la fel de buna ca aia pentru caini. Nici o diferenta. Dar nici una. Am vrut insa sa subliniez cum aversiunea fata de ceva (caini/pisici) ne face sa inchidem ochii fata de o ilegalitate, cand intr-o situatie identica fata de care nu avem aversiune sarim de 7 poste.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Feb 2011, 19:35
Post #147


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(Victoras2001 @ 7 Feb 2011, 14:28)
Vorbim de taxa per potaie. Ca asa trebuie, n-auzi? Ce nu pricepi?
*



Io raspunsesem intrebarii lui Klaus, care intreba de ce suntem impotriva taxei pe bicla.
Aveam impresia ca am inteles intrebarea, ca era FIX deasupra raspunsului meu. Tot asa, aveam impresia ca cine citeste raspunsul meu a citit si ce era inaintea lui.
Si n-am zis de taxa de 10 lei impusa de asociatie, ci ca as fi de acord cu o initiativa la nivel national. wink.gif

Ahhhhh, abia astept sa ma mut definitiv la curtea mea.... scap de toate mizeriile de la bloc... Imi fac gard de beton de 3 metri si pun camera de luat vederi afara, sa vad cine suna.
Nu mai sunt acasa pentru nimeni rolleyes.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 7 Feb 2011, 19:44
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(klaus @ 7 Feb 2011, 19:01)
- mizeria suplimentara facuta de caini
- deranjul fonic
*


Astea sunt cheltuieli care pot fi acoperite din fondul de rulment/reparatie, unde ar trebui sa ajunga si venitul din mirifica taxa.
QUOTE(klaus @ 7 Feb 2011, 19:01)
- plimbarile suplimentare cu liftul
- lumina suplimentara pe scara data de plimbatul mai des cu javra
*


Asta sunt cheltuieli care sunt repartizate la nivel de locatar si deci care sunt platite si de cei care nu detin patrupede.
Din pacate nemultumirea ta nu va fi curand rezolvata, asociatiile de proprietari (unele) nepermitandu-si sa plateasca bani pentru consultanta juridica, deci formularea si aplicabilitatea taxei nu vor fi prea curand rezolvate.

This post has been edited by Avani: 7 Feb 2011, 19:50


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 Feb 2011, 19:55
Post #149


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Klaus)
...
E, aia nu e buna, aia e o tampenie, aia e nasoala, aia nu e legala.
Ba e fix la fel de legala si fix la fel de buna ca aia pentru caini. Nici o diferenta. Dar nici una. Am vrut insa sa subliniez cum aversiunea fata de ceva (caini/pisici) ne face sa inchidem ochii fata de o ilegalitate, cand intr-o situatie identica fata de care nu avem aversiune sarim de 7 poste.

Iarasi zici tu ceva, Maitre Klaus! Foarte corecta observatia!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 8 Feb 2011, 09:33
Post #150


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(DannyY @ 7 Feb 2011, 11:12)
Pentru ca bicicleta nu latra noaptea, nu sare singura pe mine si nici nu mictioneaza pe coloana de gaze de langa usa mea. Nici nu pute a varza acra.
Adica deranjeaza la fel de mult ca sacosele carate de gospodine pe scari.
*


Pentru tot ce ai enumerat tu este vinovat PROPRIETARUL, nu câinele!
Și eu am câine (Pechinez), dar îl țin mereu în lesă, NU sare pe nimeni, NU-și face nevoile în scară sau pe trotuar (dacă încearcă, îl trag de lesă) și după ce este scos afară este spălat de fiecare dată smile.gif
Cu un dresaj corect, câinele nu va lătra inutil. În martie se împlinesc 11 ani de când îl am și nu am primit nici măcar o reclamație de la vecini (și crede-mă că i-am întrebat dacă-i deranjează cu ceva câinele meu). De ce? Pentru că-mi pasă!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 17:16
Forum Renault