DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Taxa ptr caini, la bloc

cread
post 4 Feb 2011, 10:08
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




Nu mi se pare mult taxa de 10 per caine, pentru pisici ,papagali, pesti si alte "pet"-uri ,care nu parasesc apartamentul , mi s-ar parea o tampenie. In acelasi timp nu e normal sa calci in rahatii cainilor in scara blocului sau pe strada, nu stiu cati posesori de caini strang dupa ei ,pe strada sau prin parc.
Ce bine ca nu stau la bloc! 124.gif Nu cred ca as face fata atator probleme . 022.gif


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Feb 2011, 10:22
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(cosmin_2300 @ 3 Feb 2011, 21:03)
Din moment ce am CUMPĂRAT apartamentul, fac ce vreau în el!
Mă doare fix în pix că asociația de proprietari nu vrea ca eu să am câine!
Vreau câine?! Îmi cumpăr câine! Nu are NIMENI dreptul să-mi interzică! Parcă văd că o să deschizi topic că nu-ți dă voie asociația să-ți cumperi a 2-a mașină că deh, ocupi locuri de parcare!

Prea v-ați învățat supuși!
*




omule tu ai citit vreun regulament de asta de ordine interiora? dezvoltatorul poate sa iti impuna sa ai ochi albastri, daca vrea muschiu lui. ca la noi nu se practica asta e una.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 4 Feb 2011, 10:30
Post #63


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(cosmin_2300 @ 3 Feb 2011, 21:03)
Din moment ce am CUMPĂRAT apartamentul, fac ce vreau în el!
Mă doare fix în pix că asociația de proprietari nu vrea ca eu să am câine!
Vreau câine?! Îmi cumpăr câine! Nu are NIMENI dreptul să-mi interzică! Parcă văd că o să deschizi topic că nu-ți dă voie asociația să-ți cumperi a 2-a mașină că deh, ocupi locuri de parcare!
Prea v-ați învățat supuși!
*


radmasa.gif radmasa.gif Bine ai venit la oras ! Faci kk in casa, curge apa din perete.Ce mai... Mai citeste si tu legislatie ! Asa a zis si vecinul meu care nu avea carte (la tine banuiesca ca nu este cazul) ,pana a luat ditamai amenda.Stie toate regulile acum icon_mrgreen.gif Offff, cati rembo pe daciaclub. sleep.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 4 Feb 2011, 11:49
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(M i h a i @ 4 Feb 2011, 11:30)
radmasa.gif  radmasa.gif  Bine ai venit la oras ! Faci kk in casa, curge apa din perete.Ce mai... Mai citeste si tu legislatie !  Asa a zis si vecinul meu care nu avea carte (la tine banuiesca ca nu este cazul)  ,pana a luat ditamai amenda.Stie toate regulile acum  icon_mrgreen.gif  Offff, cati rembo pe daciaclub. sleep.gif
*


Mai degraba : Bine ai venit la bloc! Asculti manele , vrei nu vrei, mai te inunda unul , mai lucreaza cate un "Brincusi" la sufragerie, mai se blocheaza liftul cand ti-ai facut cumparaturile[ bineinteles ,stai la etajul 9], mai isi bate unul nevasta pe la 23.00, mai iti gasesti locul de parcare ocupat , daca nu esti casatorit si mai vin fete pe la tine, mai des, o vecina propune sa platesti o intretinere in plus,,,,,


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 4 Feb 2011, 11:56
Post #65


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




QUOTE(tarzy @ 4 Feb 2011, 07:53)
pai de cate ori pe an cari mobila? ....
iat taxa ptr cantitatea de gunoi exista cumva... adica e pe numarul de persoane ... \

Traiul la comun presupune multe compromisuri .... care compromis prin definitie e clar ca nu multumeste pe toata lumea pe deplin.

Revenind la taxa de 10 lei ... nu stiu cat de legala sau ilegala este ... dar moral e oki ... mai ales ca nu e suma exorbitanta .... mai ales ca daca vrei musai ii gasesti justificare.

Faptul ca proietarii de cainii ii lasa sa-si faca nevoile pe unde apuca si nu strang dupa ei tine de bun simt si educatie .... daca esti meltean e foarte clar ca nu-ti pasa ca datorita cainelui tau altii trebuie sa fie foarte atenti pe unde calca si ca faci inutile locurile speciale de joaca ptr copii .... tine in primul rand de bun simt
*


Uite daca vrei iti fac niste poze la spatiile din jurul blocului meu sa vezi ce "amenajate" sunt de le e mai mare drag copiilor sa se joace. Iti numar si haita de dulai maidanezi din zona, eventual iti fac cunostinta si cu cainele care doarme pe palier la mine si se plimba cu liftul dupa ce impute toata scara.
Dupaia sa imi spui pentru ce sa platesc o taxa.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 4 Feb 2011, 12:30
Post #66


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




pai .... ce are sula cu prefectura?



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 4 Feb 2011, 12:33
Post #67


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Pai tocmai aia e, unde face cainele afara nu are legatura cu taxa de caine / apartament dar tu ai facut o legatura directa intre cele doua cu o pagina in urma.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 4 Feb 2011, 13:52
Post #68


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




ptr ca, (cainele) sa faca afara trebuie sa fie scos afara .... adica sa iesi si apoi sa intri pe usa de la scara blocului, sa aprinzi lumina pe scara sa folosesti liftul etc .... chestie pe care daca nu ai fi avut caine nu ai fi facut-o, sau ma rog nu atat de des

Stiu ca explicatia e absurda .... dar "tine apa"

Faptul ca o data ce ai iesit cu blanosul pe strada iti pasa mai putin pe unde acesta face si disconfortuyl facut celorlalti cetateni este o alta discutie


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 4 Feb 2011, 14:18
Post #69


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cred ca ati deviat de la subiectul legalitatii sau ilegalitatii taxei spre justetea si moralitatea instituirii acesteia, ceea ce este alta poveste fara sfarsit!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Feb 2011, 14:19
Post #70


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




eu zic sa puna taxa de 10 lei pentru toti locatarii care au servici.
Ca doar ies afara, merg cu liftul etc, pe cand pensionarii stau in casa si nu costa atat de mult asociatia, ca nu misca usile de la intrare, nu aprind lumina pe hol etc.
Astea nu-s argumente.
Cum nu-s argumente rahatii DE PE STRADA care nu au treaba cu condominiul. Iar pe strada rahatii sunt majoritari de la cainii vagabonzi.
Iar daca a ajuns pisatul de caine pe roata sa reprezinte o ofensa, inseamna ca sunteti prea domnisoare de pension. Daca era un caine vagabond ce faceati, pe cine dadeati vina?
Cand erati mici si ati facut pisu pe strada ca nu va puteti tine (e o treaba absolut normala la copii) nu meritati si voi vreo 2 palme? Sau parintii vostri care "nu faceau nimic"?
Ce dracu a facut javra aia ca s-a pisat pe roata? V-a infestat mancarea? V-a dat gust sarat la apa potabila? Cand treceti prin balti nu sunteti la fel de revoltati ca va murdaresc rotile?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 4 Feb 2011, 14:44
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 821
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 4 Feb 2011, 14:19)
eu zic sa puna taxa de 10 lei pentru toti locatarii care au servici.
Ca doar ies afara, merg cu liftul etc, pe cand pensionarii stau in casa si nu costa atat de mult asociatia, ca nu misca usile de la intrare, nu aprind lumina pe hol etc.


Mai degraba uzeaza pensionarii usile. Ei ar trebui taxati. Plus taxa pe vizor! tongue.gif

QUOTE(klaus @ 4 Feb 2011, 14:19)
Iar daca a ajuns pisatul de caine pe roata sa reprezinte o ofensa, inseamna ca sunteti prea domnisoare de pension.


Pai dupa ce schimbam roata (aia de face pana, aia de atrage cainii) tot ne spalam pe maini, nu?

Radem, glumim, mai parasim incinta dar..... tre sa aplicam regulile "by the book" cum spuneai mai sus fara suparare (sau cu, dar la tribunal)


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 4 Feb 2011, 15:23
Post #72


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 4 Feb 2011, 14:19)
Cand erati mici si ati facut pisu pe strada ca nu va puteti tine (e o treaba absolut normala la copii) nu meritati si voi vreo 2 palme? Sau parintii vostri care "nu faceau nimic"?
Ce dracu a facut javra aia ca s-a pisat pe roata? V-a infestat mancarea? V-a dat gust sarat la apa potabila? Cand treceti prin balti nu sunteti la fel de revoltati ca va murdaresc rotile?
*



Pai e o mica mare diferenta aici ...daca eu cand eram mic as fi facut pe masina ta, mama mi-ar fi dat 2 palme. Asa si cu stapanul javrei: daca nu e in stare sa-si educe animalul de ce-l mai scoate afara daca ii e indiferent unde face ? Poate sa faca foarte bine in balcon, nu ? Eu sincer m-am saturat sa-mi puta a wc de fiecare data cand ma sui in masina ... hai ca de maidanezi n-am ce sa zic, dar la cainii cu stapani am pretentii. Si daca tot nu se putea tine javra macar o tragea de lesa pana la o masina fara proprietar de fata ... hotul neprins negustor cinstit, dar asa pe fata e cam jenant!

This post has been edited by Tamango: 4 Feb 2011, 15:25


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Feb 2011, 15:27
Post #73


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Tu ai idee cam cate animale urineaza pe masina ta intr-o zi?
Daca voiai sa iti iei bibelou, iti luai unul pentru care sa-ti permiti si vitrina, nu?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 4 Feb 2011, 15:31
Post #74


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Stiu, tocmai d'aia ... nu-s destui maidanezi care fac pe ea ? Mai vine si unul cu stapan si culmea, cand sunt si eu in masina ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Feb 2011, 15:45
Post #75


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si de ce trebuie sa aiba tratament discriminator cainii cu stapan fata de cei fara in aceasta problema? Ce, aia cu stapan merg la facultate si invata fizica cuantica?
Caine, ca si copilul, isi urmeaza niste instincte si nevoi fiziologice. Si subliniez ca nevoia de stabilire a teritoriului este o nevoie fiziologica la caini (fac pe roata pentru a stabili niste limite teritoriale fata de alti caini; daca unul a facut o singura data pe roata aia, aproape toti care mai trec pe acolo o sa faca, fie ca sunt sau nu cu stapan, fie ca voi acceptati sau nu).


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Feb 2011, 15:49
Post #76


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Poate pentru ca in momentul in care ti-ai cumparat un caine sau te-ai hotarat sa cresti unul ti-ai asumat responsabilitatea pentru actiunile lui.
Inafara de asta, mai e o chestie: langa blocul in care stau eu sunt multi caini "comunitari". N-am vazut pana acum vreunul dintre ei sa ridice piciorul la o roata de masina, sau sa lase excremente pe asfalt.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Feb 2011, 15:51
Post #77


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




pentru ca aia nu fac atunci cand iesi tu. Aia au alte ore de "buda". Tu te intalnesti cu vecinii care ies cu javrele dupa un program de lucru ca si al tau, e normal sa ai probabilitatea mai mare sa-i vezi pe aia, ca aveti acelasi interval orar.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 4 Feb 2011, 15:58
Post #78


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 4 Feb 2011, 14:19)
eu zic sa puna taxa de 10 lei pentru toti locatarii care au servici.
Ca doar ies afara, merg cu liftul etc, pe cand pensionarii stau in casa si nu costa atat de mult asociatia, ca nu misca usile de la intrare, nu aprind lumina pe hol etc.
Astea nu-s argumente.
Cum nu-s argumente rahatii DE PE STRADA care nu au treaba cu condominiul. Iar pe strada rahatii sunt majoritari de la cainii vagabonzi.
Iar daca a ajuns pisatul de caine pe roata sa reprezinte o ofensa, inseamna ca sunteti prea domnisoare de pension. Daca era un caine vagabond ce faceati, pe cine dadeati vina?
Cand erati mici si ati facut pisu pe strada ca nu va puteti tine (e o treaba absolut normala la copii) nu meritati si voi vreo 2 palme? Sau parintii vostri care "nu faceau nimic"?
Ce dracu a facut javra aia ca s-a pisat pe roata? V-a infestat mancarea? V-a dat gust sarat la apa potabila? Cand treceti prin balti nu sunteti la fel de revoltati ca va murdaresc rotile?
*



smile.gif nu spune de mai multe ori ca cine stie cu-i dai ideei .... sunt convins ca ai inteles foarte bine ce am vrut sa spun .... faptul ca ai caine iti impune niste plimbari suplimentar fata de cazul in care nu ai avea ... ce te faci ca nu intelegii? .... e drept ca poate cuiva ii plase sa se plimbe in mod exagerat si intra si iese din casa la fiecare ora .... dar nu ai cum sa-l iei .... ca nu are ceva in plus fata de ala care sta mai tot timpul in casa .... ala cu caine ... are caine .... asa ca trebuie sa plateasca

Ai facut tu un recensamant al rahatilor de pe strada ca sa declari cu atat siguranta ca majoritatea sunt de la comunitari? .... eu cred ca e un pic invers .... cel putin daca vorbim de rahatii care deranjeaza - pe comunitar nu-l tine nimeni in lesa asa ca face unde vrea el .... de preferat pe spatiu verde ca sa-l ingroape .... pe cand ala de apartament face unde-i permite lesa si cum nu cred ca sunt multi amatori de noroiala ca sa se simta catelul cum trebuie .... asa ca mai probabil ca rahatii care te incurca de pe trotuar si-n parcare sa apartina cainilor de apartament decat comunitarilor.

Nu stiu cum au fost altii dar pe mine parinti nu m-au pus sa ma pisulica pe masinile altora ... si nici pe strada in vazul lumii ....





--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Feb 2011, 16:02
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Aia cu stapan se caca la greu pe trotuar. Macar si pentru faptul ca n-o va lua stapanul prin noroi ca sa faca potaia treaba mare. Sincer sa fiu, n-am vazut in viata mea un maidanez facand in mijlocul trotuarului. Au si ei, ca tot omul tongue.gif , tabietul lor cand ii trece cacarea. Isi gasesc un loc mai linistit, mai prietenos.
N-am facut panda ca sa-mi sustin parerea, dar sunt convins ca cel putin 90% din rahatul de caine de pe trotuare provine de la cainii cu stapan. Daca va veti duce pe Ceahlau, e o portiune de trotuar pe unde pur si simplu nu poti trece din cauza rahatilor de caine. Iar la scara de acolo e plin de proprietari cu potai d-alea de buzunar. Chiar ieri se uita unu' mandru la potaie cum se caca cu urechile pe spate, fix in mijlocul trotuarului, de trebuia sa-l ocolesti. Chiar nu inteleg pana unde poate merge nesimtirea unor oameni. E atat de simplu sa ai punga la tine, se caca, bagi mana-n punga, iei rahatul, intorci punga inver si-o arunci la gunoi. Simplu, ieftin si elegant. Dar n-ai cu cine...
Oricum, nu vad de ce-ar trebui platita taxa pe potaie pentru chestia asta, ca doar nu iese gospodaru' blocului sa stranga dupa ea rahatul.
Taxa pe pisica de ce nu se pune, daca s-a pus pe caine? Sau pe hamster icon_mrgreen.gif ?

Daca mi-ar pune mie taxa pe caine, i-as trimite la el s-o ia. Iar eu, daca am sa mai iau vreodata potaie, ciobanesc german va fi. Cu dresaj de dresaj. Sa vedem cum negociaza cu el. biggrin.gif

This post has been edited by Victoras2001: 4 Feb 2011, 16:09


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Feb 2011, 16:57
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(klaus @ 4 Feb 2011, 15:19)
Iar daca a ajuns pisatul de caine pe roata sa reprezinte o ofensa, inseamna ca sunteti prea domnisoare de pension.
*



Klaus, ma refeream la situatia cand sunt la juma de metru de masina si ma urc in ea. mi se pare de bun simt, macar de ochii mei, proprietarul care il tine de lesa sa traga putin de el de acolo. iar eu cand spun ca se simte prezenta cainelui in condominiu (a inceput sa imi placa si mie cuv asta), ma refer la discomfortul de a-l auzi cum ma latra in hol cand ies din lift, la riscul de a sari pe mine (de bucurie, ca doar nu de altceva) cu labele pline de noroi ca tocmai a venit de afara, la dinastea ma refer. daca aduci un animal in casa de oameni, e normal sa platesti, pt ca schimbi ceva in ordinea aia de acolo.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 4 Feb 2011, 17:58
Post #81


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 4 Feb 2011, 16:02)
...
Taxa pe pisica de ce nu se pune, daca s-a pus pe caine? Sau pe hamster icon_mrgreen.gif ?

....


ptr ca pisica si hamsterul nu trebuie scoasa afara "sa faca" .... de plimbat se plimba "produsul" si nu "animalul"


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 4 Feb 2011, 18:10
Post #82


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Dar se uzeaza clanta cand te duci sa iei de mancare, produse de ingrijire, cand te duci la veterinar, etc.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 4 Feb 2011, 19:12
Post #83


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Concluzia este ca taxa in discutie este legala (atacabila in 45 zile) dar nejustificata?!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Feb 2011, 20:31
Post #84


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Parerea mea e ca e nelegala dar justificabila.
Insa justificarea trebuie sa ia o forma legala, daca se foloseste inteligenta cat de cat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 4 Feb 2011, 21:16
Post #85


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(klaus @ 4 Feb 2011, 14:19)
Iar daca a ajuns pisatul de caine pe roata sa reprezinte o ofensa, inseamna ca sunteti prea domnisoare de pension. Daca era un caine vagabond ce faceati, pe cine dadeati vina?
*


mda, daca tot e un pic de off, da' pisatu' de om pe roata ce are?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Feb 2011, 21:47
Post #86


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Intai trebuie sa te asiguri ca e de om. Ii faci un test organoleptic.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mereanu
post 4 Feb 2011, 22:07
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 December 10




Daca stapanii platesc taxa sunt scutiti de munca privind adunarea semnaturilor de la vecini si de pledoaria din fiecare an in fata AGA. Mie mi se pare echitabila dar nu este si solutia cea mai corecta.
De obicei scapi de probleme aruncand cu maruntis. wink.gif
Nu concep instituirea unei taxe daca nu este prevazuta in lege, mai ales la o asociatie non profit.
Se poate interpreta ca omul de servici munceste mai mult pentru a matura parul cainelui sau uzura balamelor, a liftului, samd.
Se pare ca in tarile mai avansate ( Germania), exista un impozit pentru caine( in funtie de marime) si care se plateste exact la administratia financiara. In plus fata de acest impozit mai sunt cerintele veterinare obligatorii precum si asigurare obligatorie( in jur de 40 euro). Comitetul poate interzice detinerea unui patruped in imobil. Aceasta taxa este impusa de catre administratia locala. Detinerea unui caine pentru ajutor ( orbi) este scutita de taxe.
Taxa se ridica in jurul sumei de 50-70 euro iar pentru cainele nr 2 sau 3, aceasta creste cu inca 20 euro/caine.
Pana si acolo sunt nemultumiti in sensul ca desi autoritatile colecteaza banii serviciile de salubritate nu colecteaza ''caca"

This post has been edited by mereanu: 5 Feb 2011, 06:56


--------------------
renault clio 2003 - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 4 Feb 2011, 22:28
Post #88


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Hai ma nu mai aduceti in discutie uzura balamalelor si a clantei de la usa ca sunt total irelevante. Atunci un pensionar sau un somer ar trebui sa plateasca mai putin pentru ca nu iese asa des din casa,
Sa punem taxa pe salariat: daca ai loc de munca rezulta ca pleci in fiecare zi deci sigur folosesti balamaua usii. Marca banu!


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 4 Feb 2011, 22:35
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Marian66 @ 4 Feb 2011, 16:57)
Klaus, ma refeream la situatia cand sunt la juma de metru de masina si ma urc in ea. mi se pare de bun simt, macar de ochii mei, proprietarul care il tine de lesa sa traga putin de el de acolo. iar eu cand spun ca se simte prezenta cainelui in condominiu (a inceput sa imi placa si mie cuv asta), ma refer la discomfortul de a-l auzi cum ma latra in hol cand ies din lift, la riscul de a sari pe mine (de bucurie, ca doar nu de altceva) cu labele pline de noroi ca tocmai a venit de afara, la dinastea ma refer. daca aduci un animal in casa de oameni, e normal sa platesti, pt ca schimbi ceva in ordinea aia de acolo.
*


Am o vaga banuiala ca urletele unui nou nascut ti-ar produce un disconfort mult mai mare decat 2-3 hamaieli de potaie. Si am si-o intrebare. Daca plateste proprietarul 10 lei pe luna, nu-ti mai provoaca hamaielile disconfort?
Daca e dresat si nu latra ce va faceti? Nu face nici mizerie, ca are stapanul grija. Ce schimbi in ordinea fireasca a lucrurilor? Chiar asa, pentru simplu fapt ca trece de doua ori pe luna pe langa tine, o secunda, trebuie sa-l coste 10 lei?
Pai io ce taxa sa pun pentru niste nespalati, ca de cate ori se nimereste sa intru in lift dupa ei, vomit in valuri de la mirosul de transpiratie? Si asta la 7 dimineata.
Disconfortul meu e clar mai mare decat al tau. Trebuie pusa taxa pe putoare.

4 Feb 2011, 23:05:
QUOTE(tarzy @ 4 Feb 2011, 17:58)
ptr ca pisica si hamsterul nu trebuie scoasa afara "sa faca" .... de plimbat se plimba "produsul" si nu "animalul"
*


Adica trebuie sa dau 10 lei pe luna in bloc pentru ca-mi duc potaia-n Herastrau sa-si faca nevoile in loc amenajat?

This post has been edited by Victoras2001: 4 Feb 2011, 23:05


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 5 Feb 2011, 04:45
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




sa faci un copil e normal, e firesc si in natura umana. sa tii un animal inchis nu este. de aici porneste discutia. eu unul nu as tine unul la mine in apartament nici daca m-ai plati, mi se pare ca il chinui. imi place sa ma joc cu ei, mai am prieteni cu caini, ii plimb, le suport fitzele, dar nu pot sa ii oblig si pe altii la fel, sa zica ”asta e” cand le sare cainele (cu care n-au nicio treaba) cu labele ude pe palton exact cand pleaca la servici sau altele. iar cand ma deranjeaza ceva la un vecin, ii zic, ca nu mi-e rusine. eh, taxa asta ii mai tempereaza pe aia care nu zic niciodata nimic si tin dusmanie in ei (blocatarii tipici), e compromisul la discutiile fara sfarsit. ca primul instict al multora e ”f&%$-l in gura cu javra lui, si nici nu plateste impozit”


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 15:53
Forum Renault