DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan cu jante de aliaj oprit de la vanzare in Fr!

lungan
post 9 Aug 2005, 08:24
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Mi-am amintit ca am citit pe forum despre cineva caruia i-a sarit cauciucul de pe janta in timp ce rula pe autostrada. Am folosit search-ul dar nu am reusit sa gasesc post-ul. Poate reuseste cineva, ca ar fi interesant de citit... smile.gif. Era autostrada, ce naiba... drum drept.
Oare ce intelege Dacia prin conditii speciale de rulare? Ar fi interesant de facut niste teste cu masina incarcata, si de vazut cum se comporta. Daca intr-adevar e o problema cu jantele din aliaj atunci sa le schimbe... si in Romania smile.gif.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dRg
post 9 Aug 2005, 08:31
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 September 04
From: Galati




Atat timp cat se schimba afara inseamna ca sunt probleme. Doar n-o fac de dorul lelii. Deci e clar ca sunt probleme.


--------------------
VW Bora 1.9 TDI 115CP 2000 Highline - XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Aug 2005, 08:36
Post #123


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu cred ca este mai mult pentru imagine schimbarea asta de jante. Sa zica lumea ca securitatea este pe primul loc. Nu spun ca nu sunt cu probleme . . . pana la urma o sa vina reno-dacia cu un comunicat ca s-au testat si nu sunt probleme sau sunt.

This post has been edited by ironickSQUAD: 9 Aug 2005, 08:38


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3SOP
post 9 Aug 2005, 08:51
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 8 August 05




Sunt in asteptarea unui LGN cu genti de aliaj. Pana acum credeam ca aceste genti pe langa faptul ca sunt mai aspectoase decat cele din otel, ar trebui sa fie si mai rezistente si sigure in acelasi timp. Pretul lor mult mai mare ar trebui sa se regaseasca undeva.. Eu cred ca daca sunt probleme cu o astfel de geanta, atunci vinovatul principal este firma care le-a produs. In momentul cand primeste o comanda de a produce genti de aliaj pentru un anume tip de masina, ar trebui sa faca toate testele necesare in cele mai dure conditii pentru a putea oferi o geanta sigura, producatorului de automobile si implicit clientului care va beneficia in final de acea masina. In cazul gentilor cu care este echipat LOGAN Ambition, este evident ca a aparut o problema. Sunt convins ca se va rezolva. Fie ca firma din cehia care le produce, v-a schimba ceva in bine, fie firma Dacia va alege alt furnizor. Probleme in functionare apar de cand lumea, fie la automobile, fie la avioane, vapoare sau in orice alte domenii. Important e sa se faca ceva.
Oricum, deocamdata nici o problema aparuta pana acum, nu ma face sa renunt la LOGAN. Oricat ar strange unii din dinti, in sfarsit a aparut pe piata noastra o masina care concureaza de la egal la egal cu marile firme de automobile atat la aspect cat si la dotari si nu in ultimul rand este accesibila unui mare numar de romani. Asa am renuntat eu, si nu numai eu, sa ma m ai gandesc la renault clio, sau skoda fabia sau seat sau mai stiu ce marci aveam in vedere.. Poate nu va vine sa credeti dar hotararea am luat-o dupa testul "elanului" din germania.. nu mai zic de ce.. este evident.


--------------------
LOGAN Ambition - robocoop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 9 Aug 2005, 09:31
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Am pus intr-un chestionar 3 solutii de rezolvare a situatiei jantelor de aliaj la Logan Ambition.
Veniti si votati. In felul acesta se va vedea mai sintetic opinia forumistilor.
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=24193

This post has been edited by simon: 9 Aug 2005, 09:32


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 9 Aug 2005, 09:32
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




QUOTE(3SOP @ 9 Aug 2005, 08:51)
Sunt in asteptarea unui LGN cu genti de aliaj. Pana acum credeam ca aceste genti pe langa faptul ca sunt mai aspectoase decat cele din otel, ar trebui sa fie si mai rezistente si sigure in acelasi timp. Pretul lor mult mai mare ar trebui sa se regaseasca undeva.. Eu cred ca daca sunt probleme cu o astfel de geanta, atunci vinovatul principal este firma care le-a produs. In momentul cand primeste o comanda de a produce genti de aliaj pentru un anume tip de masina, ar trebui sa faca toate testele necesare in cele mai dure conditii pentru a putea oferi o geanta sigura, producatorului de automobile si implicit clientului care va beneficia in final de acea masina. In cazul gentilor cu care este echipat LOGAN Ambition, este evident ca a aparut o problema. Sunt convins ca se va rezolva. Fie ca firma din cehia care le produce, v-a schimba ceva in bine, fie firma Dacia va alege alt furnizor. Probleme in functionare apar de cand lumea, fie la automobile, fie la avioane, vapoare sau in orice alte domenii. Important e sa se faca ceva.
Oricum, deocamdata nici o problema aparuta pana acum, nu ma face sa renunt la LOGAN. Oricat ar strange unii din dinti, in sfarsit a aparut pe piata noastra o masina care concureaza de la egal la egal cu marile firme de automobile atat la aspect cat si la dotari si nu in ultimul rand este accesibila unui mare numar de romani. Asa am renuntat eu, si nu numai eu, sa ma m ai gandesc la renault clio, sau skoda fabia sau seat sau mai stiu ce marci aveam in vedere.. Poate nu va vine sa credeti dar hotararea am luat-o dupa testul "elanului" din germania.. nu mai zic de ce.. este evident.
*



Cred ca cei de la Dacia ar trebui sa angajeze pe cineva care sa laude masinile lor pe acest forum. Asta daca nu au facut-o deja. wink.gif.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3SOP
post 9 Aug 2005, 10:06
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 8 August 05




QUOTE(lungan @ 9 Aug 2005, 10:32)
Cred ca cei de la Dacia ar trebui sa angajeze pe cineva care sa laude masinile lor pe acest forum. Asta daca nu au facut-o deja. wink.gif.
*


Interesanta observatie smile.gif Insa mie nu mi se pare a fi o lauda la adresa firmei DACIA. Mi-am spus parerea. NU inseamna ca e cea mai buna. Dar e o parere formata de-alungul mai multor zile, din ceea ce am vazut la tv, in presa si dicutii cu colegii si prietenii mei care multi dintre ei au masini straine scumpe, cu toate astea nu sunt carcotasi la adresa Loganului. Si eu sunt pentru a i se gasi toate neajunsurile. Doar asa gradul de siguranta si fiabilitate va creste. Sunt interesat in acets lucru. Am zis, astept spre inceputul lui octombire sa vina loganul. NU laud ceva ce nu merge bine, insa nu pot fi de acord cu "desfintatul" ...Si asa cum spunea cineva aici, sa ne uitam putin si la firmele importatoare care sponsorizeaza unele ziare. Sa nu uitam ca, presa poate fi si un imens instrument de dezinformare.. A dovedit-o din plin pana acum.


--------------------
LOGAN Ambition - robocoop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3SOP
post 9 Aug 2005, 10:36
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 8 August 05




Am intels ca LOGAN-ul este conceput in intregime de Renault. Nu stiu daca e corect ce am intels. Dar daca e asa, atunci inseamna ca Renault a acceptat aceste genti de aliaj. Banuiesc ca au o experienta destul de marea cu privire la gentile de acest tip din punct de vedere al rezistentei si sigurantei lor. Ca doar multe modele de RENAULT au in dotare genti de aliaj. Ma intreb atunci de ce au acceptat sa lucreze cu o firma din cehia daca acea firma nu produce genti sigure si de calitate ?
SI as mai intreba ceva... gentile cine le testeaza.. firma producatoare sau fabrica de automobile care le monteaza pe masinile lor ? Apoi.. cate incercari trebuie facute pentru a declara o geanta ca fiind proasta ? Si inca o data intreb cine sunt abilitati s afaca teste si sa dea verdicte? Orice revista sau ziar, sau asociatie ? Sper sa se gaseasca cineva care sa-mi raspunda..


--------------------
LOGAN Ambition - robocoop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladc
post 9 Aug 2005, 10:38
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 3 February 05




Lungan, uite aici postul pe care-l cautai.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=23318&st=450

QUOTE(vladc @ 28 Jul 2005, 16:39)
Hai sa va povestesc si eu patania mea, care se incadreaza foarte bine pe acest topic.

Acum o luna mergeam linistit spre Pitesti pe binecunoscuta autostrada si, pe la km 80 imi iese in fata brusc din parapet un caine (elanul mioritic). Cum eram pe banda a 2-a si aveam cam 120 kmph am avut o fractiune de secunda sa ma asigur ca sunt singura masina din zona si am franat destul de brusc si am virat (nu complet) dreapta (spre banda 1). Pana aici toate bune si frumoase LOGANUL se comporta exemplar. Cam imediat dupa ce am depasit cainele (care a ramas in viata) pneul de pe stanga fata a IESIT DE PE JANTA. Bineinteles fara presiune in pneu si cu o viteza inca considerabila masina a virat brusc spre stânga, iar eu incercând sa o redresez am lovit cu aripa spate stânga parapetul si m-am oprit citiva metri mai incolo pe banda de urgenta.

Problema mea este urmatoarea: nu cred ca este admisibil ca pneul sa iasa de pe JANTA. Precizez ca este un AMBITION cu pneuri Montana. Oricum nici urma de rasturnare sau desprindere de pe sosea.

P.S. Verificasem presiunea in pneuri inainte de a pleca: 1.9 fata si 2.1 spate.
*



Eu am patit asta cu masina de servici. Acum mi-am comandat un Ambition pentru mine personal. Sper sa nu patesc acelasi lucru sau sa-mi schimbe astia jentile cu altele pina vine masina in octombrie.


--------------------
Renault 12 TL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 9 Aug 2005, 10:43
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




pai presiunea nu tb sa fie mai mare pe fata???


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladc
post 9 Aug 2005, 10:46
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 3 February 05




asa o recomanda "producatorul". Scrie pe usa de la sofer. Masina nu era incarcata. Doar eu si un coleg.


--------------------
Renault 12 TL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maximus
post 9 Aug 2005, 10:55
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(vladc @ 9 Aug 2005, 10:38)
Lungan, uite aici postul pe care-l cautai.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=23318&st=450
Eu am patit asta cu masina de servici. Acum mi-am comandat un Ambition pentru mine personal. Sper sa nu patesc acelasi lucru sau sa-mi schimbe astia jentile cu altele pina vine masina in octombrie.
*




Am o intrebare : te-ai adresat la Dacia cu aceasta problema ? Pentru ca asta pare a fi singurul caz similar cu ceea s-a intamplat in testul francezilor.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladc
post 9 Aug 2005, 11:03
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 3 February 05




Da. Eu in acea perioada, chiar lucram (ca si colaborator la DACIA), chiar catre uzina mergeam, de aceea eram pe autostrada. Am fost urgent la cineva la Directia Inginerie si am pus problema. E adevarat ca am pus-o personal si nu oficial. Raspunsul a fost destul de sec. In mod oficial Dacia nu poate sa-si asume nici o raspundere pentru evenimente intervenite la o asemenea viteza in conditii care le sunt necunoscute. Ata e, m-am oprit aici. Mai rau este ca ca nici politia nu a vrut sa-mi scrie pe constatare acest lucru, deoarece eu aveam deja rezerva pusa pe masina cind am ajuns la politie si nu au vrut sa-mi scrie pe constatare un eveniment care (zic ei) se putea intampla altadata mai demult.


--------------------
Renault 12 TL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 9 Aug 2005, 11:04
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




QUOTE(maximus @ 9 Aug 2005, 10:55)
Am o intrebare : te-ai adresat la Dacia cu aceasta problema ?  Pentru ca asta pare a fi singurul caz similar cu ceea s-a intamplat in testul francezilor.
*



In mod evident Dacia nu va schimba jentile de aliaj nestransa cu usa. Probabil este nevoie de un scandal foarte mediatizat (ca deh suntem in Romania). Pana nu va da cineva cu masina in pom din cauza desumflarii pneului, Dacia Pitesti nu va face NIMIC in Romania. Cu alte cuvinte cineva trebuie "sa dea coltul spre lumea cealalta" din cauza jentilor si asta trebuie sa fie peste tot la stiri. Trist dar adevarat sad.gif !


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Aug 2005, 11:05
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Super faza. Incredibil.
Pai daca cu tine, oarecum din interior, au avut aceasta atitudine, ce naiba ne mai miram de cum reactioneaza acum fata de problema schimbarii jantelor!


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maximus
post 9 Aug 2005, 13:12
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(vladc @ 9 Aug 2005, 11:03)
Da. Eu in acea perioada, chiar lucram (ca si colaborator la DACIA), chiar catre uzina mergeam, de aceea eram pe autostrada. Am fost urgent la cineva la Directia Inginerie si am pus problema. E adevarat ca am pus-o personal si nu oficial. Raspunsul a fost destul de sec. In mod oficial Dacia nu poate sa-si asume nici o raspundere pentru evenimente intervenite la o asemenea viteza in conditii care le sunt necunoscute. Ata e, m-am oprit aici. Mai rau este ca ca nici politia nu a vrut sa-mi scrie pe constatare acest lucru, deoarece eu aveam deja rezerva pusa pe masina cind am ajuns la politie si nu au vrut sa-mi scrie pe constatare un eveniment care (zic ei) se putea intampla altadata mai demult.
*




In general vorbind, ultimele replici sunt ingrijaratoare vis-a-vis de puterea consumatorului si a cetateanului in Romania.

Apropo de constatarea de la politie, ma gandesc insa ca ai dreptul sa dai o declaratie si aceasta in cazul tau putea fi chair verificata la locul accidentului pentru ca poate exista ceva urme pe autostrada sau parapet.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Aug 2005, 13:15
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




maximu incidentul relatat de vladc s-a petrecut in luna iunie !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maximus
post 9 Aug 2005, 13:18
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 9 Aug 2005, 13:15)
maximu incidentul relatat de vladc s-a petrecut in luna iunie !
*



am inteles, dar la momentul declaratiei se putea constata pe autostrada ca a fost un accident.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladc
post 9 Aug 2005, 13:32
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 3 February 05




Aveti dreptate. Trebuia sa insist pe linga nea cashcheta sa vina 15 km mai spre Bucuresti sa vada s.a.m.d. Problema mea in momentul acela era cu totul alta. Ma bucuram ca am scapat cu viata. Oricum, politaiul a fost exagerat de nebinevoitor si, pentru ca janta nu era decit putin scrijelita de asfalt, dar intreaga, am lasat-o asa. Cind am ajuns in Mioveni am fost la o vulcanizare si am bagat din nou aer in ea si nu avea nici o problema. Pe moment nu mi-am dat seama ca a fost un defect de fabricatie (proiectare), putea fi din foarte multe cauze. Atunci nu discuta nimeni despre descaltarea jentii. Analizand citeva ore mai tarziu, mi-am dat seama ca nu avea voie, in mod normal, sa iasa pneul de pe janta.


--------------------
Renault 12 TL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 Aug 2005, 13:33
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(maximus @ 9 Aug 2005, 14:18)
am inteles,  dar la momentul declaratiei se putea constata pe autostrada ca a fost un accident.
*



Da, dar il puneau sa plateasca parapetul!

This post has been edited by Sony: 9 Aug 2005, 13:34


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladc
post 9 Aug 2005, 13:41
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 3 February 05




bineinteles Sony, m-au si intrebat in mod insistent daca parapetul a patit ceva, dar nu patise mare lucru. Ca sa fiu sincer nici nu m-am uitat atent. Nu l-am lovit foarte tare. L-am lovit deja la viteza mai mica si derapand de spate spre stinga incercand sa redresez masina spre dreapta.


--------------------
Renault 12 TL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Aug 2005, 13:44
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




mai si tu... vorba aia.
Puteai sa il speli, ii dadeai o mina de vopsea, dupa care plecai linistit !
Pai nu ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 Aug 2005, 13:49
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




E al dracu de scump parapetul! Iti spun din proprie experienta. Poate costa mai mult decat reparatia masinii.

This post has been edited by Sony: 9 Aug 2005, 13:49


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 10 Aug 2005, 07:17
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Urata treaba ce a patit VladC. Sincer nu ma asteptam sa se fi intamplat la noi in "conditii normale de expluatare", parca asa spuneau cei de la Dacia nu?


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 10 Aug 2005, 08:12
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Sa franez ca sa evit un caine si sa-mi sara cauciucul de pe janta... Daca nici astea nu sunt conditii normale de exploatare...
Concluzia: daca iti apare un caine in fata masinii mai bine treci peste el decat sa incerci sa-l eviti. smile.gif.

D-le/na 3SOP, nu pareti deloc viitor posesor de Logan. Ma mir ca nu va ingrijoreaza nici una din problemele referitoare la masina semnalate pe forum. Ba mai mult, v-ati hotarat sa va luati Logan dupa ce ati vazut ca s-a rasturnat la testele facute de ADAC, fara sa va faceti probleme de siguranta masinii.
Aaa... inca ceva: de unde sunteti asa sigur (de fapt convins) ca Dacia va rezolva problema jantelor din aliaj? Eu sunt si mai sigur ca fara a actiona Dacia in instanta posesorii de Ambition vor ramane cu vechile jante.




--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 10 Aug 2005, 09:38
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




ce aud aici mi se pare putin cam CIUDAT...
ar trebui gasit (sau imprumutat de la RENAULT, cum a fost si la SOLENZA) un model de JENTI si schimbate...
omu' a platit o masina c-un aspect exterior ...acum primeste altceva...
eu n-as accepta sa-mi puna de TABLA...chiar daca-mi dau despagubiri... biggrin.gif


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nightelf
post 10 Aug 2005, 10:18
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




si mai intervine o chestie: omu a folosit bine mersi fara nici un incident - unii aproape un an - jantele si acum ar vrea sa primeasca banii de noi pe ele .... hmm



--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B31xxxx
Contact: 0752083972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladc
post 10 Aug 2005, 10:42
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 3 February 05




Am gasit pe Forum la Stiri chestia asta:

QUOTE(WUB @ 8 Aug 2005, 22:08)
Producatorul calculeaza inca despagubirile pentru Logan

Dacia-Renault nu a stabilit inca metodologia prin care isi va despagubi clientii care sunt nevoiti acum sa-si schimbe jantele de aliaj, de pe modelele Logan, cu cele de otel. Conform legii, Automobile Dacia trebuie sa restituie acestora diferenta de pret dintre cele doua tipuri de jante, ultimele fiind mult mai ieftine. Oficialii de la Automobile Dacia nu stiu nici la ora actuala daca si cum vor fi despagubiti clientii care si-au achizitionat modele Logan echipate cu jante din aliaj. Metodologia ar fi trebuit sa fie pusa la punct inca de saptamana trecuta, atunci cand Dacia-Renault a decis sa recheme in service toate autoturismele Logan dotate cu jante din aluminiu, pentru a le inlocui cu altele din otel.

Restul articolului la :  Tot articolul
*



Stie cineva mai multe? Voi ati auzit vreun comunicat care spune ca vor fi inlocuite jentile de aliaj cu altele de tabla (in Romania)? Stiati ca Dacia a decis sa recheme in service LOGAN-urile cu jante de aliaj?


--------------------
Renault 12 TL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan19
post 10 Aug 2005, 10:42
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




"RUSINE DACIA !
Cat mai asteptati sa veniti si voi cu un comunicat oficial ? Cat mai asteptati sa rezolvati problema ?
Renault a decis sistarea livrarilor pentru logan cu jante de aliaj, clientii vor primi jante de otel si vor fi despagubiti !
Voi o sa faceti ceva, aici, in ROMANIA ???
Ateptati sa ne dam peste cap cu masina si sa va dam in judecata ???
Pentru cei 25% din cumparatori care sunt in Romania nu aveti de gand sa veniti cu o rezolvare ?
Cum puteri spune ca la noi e sigur sa mergi cu jantele astea cand
francezii le-au retras ?"
Astept un raspuns, sper sa nu fie tot ala care l-am primit dimineata la telefon ... 022.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3SOP
post 10 Aug 2005, 10:46
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 8 August 05




QUOTE
D-le/na 3SOP, nu pareti deloc viitor posesor de Logan. Ma mir ca nu va ingrijoreaza nici una din problemele referitoare la masina semnalate pe forum. Ba mai mult, v-ati hotarat sa va luati Logan dupa ce ati vazut ca s-a rasturnat la testele facute de ADAC, fara sa va faceti probleme de siguranta masinii.
Aaa... inca ceva: de unde sunteti asa sigur (de fapt convins) ca Dacia va rezolva problema jantelor din aliaj? Eu sunt si mai sigur ca fara a actiona Dacia in instanta posesorii de Ambition vor ramane cu vechile jante.
*



Imi pare rau ca din ce am spus nu par un viitor posesor de LGN, dar va asigur ca sunt. De ingrijorat normal ca ma ingrijorez, va fi o masina de familie (am doua fetite) si pe deasupra am intrat si in rate. La banii pe care ii am nu-mi permit o alta masina luand in considerare si dotarile unui Ambition. Referitor la problemele care au fost semnalate aici pe forum, pot spune ca am intrat si pe alte forumuri de la alte marci, cand am inceput sa caut masina. Si peste tot sunt semnalatate probleme, in general cam aceleasi. Am cativa colegi care au deja LOGAN de mai multe luni de zile, cu cateva mii de km parcursi. Nu pot sa nu tin cont si de parerea lor.Au avut si ei probleme insa s-au rezolvat. Sigur nu am gasit nicaieri ca ar fi sarit cauciucul de pe geanta. De aceea m-am si implicat aici in dicutie. Indiferent de viteza si de manevra, nu este permis sa sara cauciucul. Adica prin manevra, reusesti sa eviti obstacolul aparut, dar apoi esti in pericol din cauza cauciuclui care sare.. NU am spus ca as fi foarte sigur ca cei de la DACIA vor lua masuri. Dar ma gandesc ca o firma care vrea sa supravietuiasca e noral sa faca ceva, altfel vor scadea vanzarile.
Chestia cu testul elanului, asa cum se discuta peste tot a fost cam regizata. SI din cele spuse de ei a fost doar o singura incercare, cand au repetat testul la viteza mai mica pentru fotografii. EU cred ca trebuie facute mai multe teste pentru a da un verdict. Iar sfatul pe care l-au dat imediat, ca lumea sa-si ia secanduri, ce inseamna ? sau ce poate insemna ? De ce nu au facut testul decat acum cand au crescut comenzile la LGN. SI ar mai fi intrebari... la care nu gasesc raspunsuri plauzibile.. Iar chestia ca neamntul e corect (incoruptibil).... asta pe mine nu ma impresineaza.. Au fost suficiente cazuri cunoscute in lume in care au aratat ca pot fi si incorecti..


--------------------
LOGAN Ambition - robocoop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 23:21
Forum Renault