DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> AMERICAN MUSCLE!, Stock, Pro Stock, DRAG...etc

Asi
post 26 Oct 2006, 01:09
Post #121


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




corvette z06 a cam iesit din muscle car.. productie noua special dedicata de curse/strada.. dar pentru curse a fost facut in primul rand..

cum se spune musclecar s-a incheiat in 73 sau ceva de genul cu nusce criza de petrol parca.

la un show o masina e privita de-a intregul.. cu forme, dotari, istorie, etc..

pe circuit se pune mana pe pix si se calculeaza.. iar dupa ce tragem linie zic doar ca sta rau de tot un musclecar(ala pana in 73.. nu z06) fata de un bmw/mercedes/subaru/evo/etc.. o avea pe grafic 1-2 puncte mai bune la cuplu si poate la acceleratii dar aerodinamica/stabilitatea au multe carente.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RMC
post 26 Oct 2006, 09:33
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 28 September 06




QUOTE(Asi @ 26 Oct 2006, 01:09)
corvette z06 a cam iesit din muscle car.. productie noua special dedicata de curse/strada.. dar pentru curse a fost facut in primul rand..

cum se spune musclecar s-a incheiat in 73 sau ceva de genul cu nusce criza de petrol parca.

la un show o masina e privita de-a intregul.. cu forme, dotari, istorie, etc..

pe circuit se pune mana pe pix si se calculeaza.. iar dupa ce tragem linie zic doar ca sta rau de tot un musclecar(ala pana in 73.. nu z06) fata de un bmw/mercedes/subaru/evo/etc.. o avea pe grafic 1-2 puncte mai bune la cuplu si poate la acceleratii dar aerodinamica/stabilitatea au multe carente.
*



da, dar n-am zis ca muscle-car-ul este pentru curse. si iar comparam? in primul rand trebuie sa comparam cele doua continente, si mentalitatile lor. dupa care putem sa comparam americanele cu europenele.


--------------------
N/A N/A N/A
eats gas, hauls ass
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 26 Oct 2006, 11:28
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Initial am vrut sa fac cate un quote ceva de pe aici da......................

Apropos, nu exista comparatie si nici pro si contra (pentru ca ar fi absurd , d-aia), exista, "imi place sau nu-mi place" Sunteti copii , aia au "masina mica" cu motoare de 1000 CP de cand noi ne aia pe noi cu ............m-apuca si rasu' cu ce. Habar nu am pe langa altii de mecanica da daca unii stiti......... cu atat mai mult. Se jucau pustii americani cu hot rod-uri de lasau cauciucuri in flacari pe asfalt si le dadeau sa pape ce nici avioanele de vanatoare nu vedeau cand la noi pe continent nu aparuse nici lada niva radmasa.gif . Vorbiti de performante , nu cumva cuvantul viteza e sinonim cu "Salt Lake". Or fi tampiti dupa unii dintre voi da ce-i al lor e pus deoparte.

This post has been edited by Pedro: 26 Oct 2006, 11:57

Attached thumbnail(s)
whathey_hzoom.jpg ( Size: 22.9k ) Number of downloads: 46
zephyr_hzoom.jpg ( Size: 15.61k ) Number of downloads: 57


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
one84
post 30 Oct 2006, 00:34
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 October 06




Astea da masini , mai ales putere smile.gif cand o sa avem si la noi asa ceva la uzina de la pitesti??? biggrin.gif poate at cand o sa curga pe la mosu prin fundul gradini benzina biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 2000 - MS 01 DMS
Actions speak louder than words.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 30 Oct 2006, 01:27
Post #125


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




si mie imi place sa le admir.. dar admir si mai mult performanta nu aspectul..


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Schatten
post 30 Oct 2006, 02:22
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 October 06




Nici eu nu le am cu mecanica, da am o vaga senzatie ca in momentu in care vorbim de sporturi cu motor pe batranul continent se alerga de mai demultisor asa. Cam asa cum pe cand pe aici prin zona unii costruiau apeducte si bai, si dadeau cu balistele in ziduri, la ei pasteau lacustele si bizonii in voie, intre doua dansuri ale ploii wink.gif.

This post has been edited by Schatten: 30 Oct 2006, 02:23


--------------------
Renault Megane Scenic 1.6 16v 2004
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 08:21
Forum Renault