DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imi bazaie ceva in bord.

FLEX
post 21 Jan 2004, 20:23
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

Singurul lor punct forte este intre-adevar, seful.

Crezi? ce-l impiedica pe supersefu` asta sa-si organizeze treaba ca lumea in service-ul lui? curatenia salopetelor angajatilor nu e treaba lui? sa aiba oameni priceputi nu e treaba lui? sa le faca educatie la cretini cum se umbla cu masina clientului nu e treaba lui? faptul ca mecanicii fac ciubucuri la cunostinte nu e treaba lui? Atunci care pana mea e treba lui? Public Relations cu clientii nemultumiti de serviciile unitatii pe care o CONDUCE? de asta se poate ocupa foarte bine o blonda/bruneta/roscata cu picioare pina`n git, nu seful de service!
Omul sfinteste locul, indiferent de functia sau meseria lui si pestele de la cap se impute! La vorbe mieroase se pricep toti cioflingarii, la organizare mai putini! si aia se vad!
QUOTE

Sa ma duc altundeva unde sunt oameni mai seriosi ?

Cam asa ar trebui sa faci, dar acum lasa-i pe cretinii astia sa incerce, daca te-au programat pentru o interventie de 6 ORE! Dumnezeule! in timpul asta 4 baieti priceputi desfac si incheaga la loc masina, nu bordul! Iar mecanicii te vor privi strimb oriunde pentru interventii in garantie, pentru simplul motiv ca tariful orar al service-ului nu corespunde cu tariful orar al UAP, ei pierd bani lucrind la masina ta, singurul care nu pierde e dealerul de la care ai cumparat masina, el are comision pentru garantie inclus in banii pe care i-ai platit la cumparare.
Asa ca daca te hotarasti sa schimbi service-ul, afla care este unul bun, vorbeste "ca de la barbat la barbat" cu seful si daca esti multumit de cum lucreaza, fidelizeaza-i facind la ei reviziile periodice, de acolo isi mai scot pirleala cu garantia ta.
Na ca m-am descarcat si eu!


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 21 Jan 2004, 20:26
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Am sunat la ei si am anulat programarea. Pur si simplu imi era frica sa nu isi bata asta joc de masina mea, mai ales dupa ce am facut scandal.
O sa caut altul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 21 Jan 2004, 20:33
Post #33


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




deci meridian nu recomand clar. sunt patit si eu si Wolfmark. o sa ma duc maine dimineata pentru a 3-a oara !!!!! sa imi faca volanul + bara (au vopsit-o in sfarsit dupa 3 saptamani) + proiector.

la Cobalcescu exista un post imens si chiar nu ma tenteaza. clar, de acuma tot ce e pe casco la Com Nico Serv se face.

PS intre timp a inceput sa scartaie si scaunul, nu era destul ca scartaie rotile cand virez, sau franez.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Jan 2004, 20:56
Post #34


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




La IPSO e foarte bine! Oamenii sunt foarte curati (comparativ cu service-urile care le stiam eu, astia zici ca-s chirurgi), se poarta frumos cu tine, iti vorbesc frumos. Chestia e sa nu te apuci sa urlii la ei ca ti-au vindut masina nu stiu cum, pentru ca ei n-au nici o vina, nu ei au facut masina, ei doar ti-o intretin. Reprezentantii Dacotec sunt doi: Nae - mai in virsta si cu mustata si Florentin - tinerel, blondut. Cu amindoi am avut clinciuri mari, cu Nae m-am imprietenit, cu Florentin nu prea, se tine batos inca....
Revenind la daravela cu service-ul, nu se suie in masina pina nu iti pun punga noua pe scaun, iti imbraca volanul si schimbatorul in plastic. Eu zic sa-ncerci!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bihomoldoveanul
post 22 Jan 2004, 08:26
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 515
Joined: 31 December 03
From: Bucuresti




Unde e IPSO asta? In cartea de garantie a masinii zice de 1 Mai dar eu nu tin minte sa fi vazut asa ceva.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 22 Jan 2004, 08:29
Post #36


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pe 1 Mai e doar Show Room, e in diagonala fata de Piata 1 Mai, vis-a-vis de LA Forumi si de Germanos. SErvice e la baza Podului Otopeni, cum te duci spre Ploiesti (e chiar linga Volvo)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Jan 2004, 11:05
Post #37


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Lasa ca si la IPSO la revizie nici nu s-au uitat la masina. Asa ca masina a ramas curata ca de fapt nici nu au atins-o !!!
Nu mai zic de preturile uriase de acolo.... 500.000 lei ora de manopera, fata de 175.000 prin alte service-uri.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 28 Jan 2004, 11:14
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Mai la mine devine dureros cu zgomotele din bord.
Bazaitul ala discret de care ma plangeam pe la inceput a devenit ceva semnificativ acum.
Troncane nene tot bordul cand dau de o denivelare, mai ales cand e frig in masina.Pur si simplu zici ca plasticul ala se rupe in bucatele.
Am mai si gasit o clama pe jos de cand mi l-a desfacut desteptul ala de la LAtinEfe.
Si la voi face la fel cand e frig ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 28 Jan 2004, 11:32
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03






--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 1 Mar 2004, 10:45
Post #40


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




Sambata, plictisindu-ma :wink: prin casa m-am decis sa ma uit si eu ce dracu' e cu clopoteii din bord. Inarmat cu scule ma apuc de treaba si dupa ce am dat jos partea superiora a bordului... :shock: . Cei care au mai facut operatia asta stiu ca intre montantii fata este o traversa care "leaga" cei doi stalpi, traversa prinsa "teoretic" in patru suruburi. Ei bine, meseriasii de la dacia au gasit de cuviinta sa stranga numai 2 din cele 4 suruburi, si alea din partea dreapta, probabil gandind-se ca pe mine in caz de doamne fereste, ma salveaza airbag-ul, pe care in dotarea standard, nu-l am! Buuun, dupa urarile de rigoare la adresa muncitorului roman, pun mana si strang si celelalte doua suruburi ca sa nu-mi cante popa.gif . Plin de elan, dau si ceasurile jos, in ideea ca nu stica si putin tunning, care a constat in completare ceasurilor cu restul de becuri ( unu la turometru + unu la Km.). Acum pot spune ca am masina plina de lumina si culoare laugh.gif mai putin zgomote de clontopei laugh.gif .

PS: trebuie polizat putin la soclul de la bec sa intre deoarece "aripioarele" de fixare sunt mai lungi si nu intra in lacas.


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Mar 2004, 16:36
Post #41


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cum dai partea de sus a bordului jos? Desurubezi doar alea 2 suruburi de pe laterale? Mai sunt ceva cleme, mai trebuie scos ceva (in afara de casetofon)?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 1 Mar 2004, 16:52
Post #42


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




paiiiiiiiiiiii, cel mai bine ar fi sa incepi cu o PAUZA.
2. urmeaza scosul cass-ului.
3. cele doua suruburi din lateralele bordului
4. dai jos masca de la volan (3 suruburi) si mare atentie cand le montezi la loc, sa intre pe gauri, au o placere nebuna sa nimereasca pe langa.
5. mai ai doua suruburi in spatele mastii de la volan- le vezi dupa ce o dai jos
6. tragi CU INCREDERE de bord spre tine (spatele masinii) si ridici in sus
7.scoti mufa de la butonul de inchidere
7. GATA! FELICITARI! AI DAT BORDUL JOS! :wink:
8. completezi suruburile LIPSA si le strangi pe cele existente.


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 1 Mar 2004, 19:07
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Acest mic si explicit curs de demontare/montare bord SLZ n-ar merita un loc la Tutoriale? ba as zice chiar Sticky! ... ca multe incep cu " ... dai bordul jos si ..."


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Mar 2004, 22:17
Post #44


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Multumesc mult Razvane!

Desi inca nu bazaie si nici nu scoate zgomote ciudate ma gandeam sa il dau jos sa stang suruburile de pe acolo ca nu-mi plac concertele la plastic si sa inlocuiesc becul de la bricheta. Ma gandesc ca s-o inlocui mai usor decat pe sub bord.

Cu masca de la volan mai greu ca trebuie sa dau jos si ledul de la alarma care e pe acolo.

P.S. Lipsesc multe suruburi? Macar sa stiu sa fiu pregatit.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Mar 2004, 08:15
Post #45


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




bogdan_o, facem o combinata alpina zisa si duplex activ ?
Ne intilnim Simbata undeva si dam bordurile (pluralul de la bord, nu plralul de la bordura, da ?) jos ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 2 Mar 2004, 09:15
Post #46


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




bogdan_o, teoretic nu ar trebui sa ai nici o problema cu led-ul de la alarma, cred ca este cel mai simplu de dat jos. Becul de la bricheta il schimbi muuuuult mai usor cu bordul dat jos. Lipsesc 2 suruburi de la ceasurile de bord, ca, de le-or fi trebuit si la baieti pe acasa. Mare grija daca aveti de schimbat (completat) becuri pe la ceasuri, ca nu prea merg montate decat dupa ce la faceti un downgrade biggrin.gif , care consta in scurtarea aripioarelor de fixare ale soclului- cele de SN sunt mai lungi cu aprox. 2mm.

Marty, prognoza pentru sambata arata cam naspa, asta daca nu gasiti vreo scorbura ,ceva... :cry:


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Mar 2004, 11:21
Post #47


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai sigura ca da Marty, ca si eu vroiam sa fac operatiunea de mult si merg pe principiul ca doua capete sunt mai bune ca unul.

Vorba lui Razvan, sa fie frumos (recte sa nu ploua). Daca stii vre-un spatiu acoperit pe undeva mi-e indiferenta starea vremii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Mar 2004, 11:23
Post #48


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu am un garaj, da' n-am curent acolo. Acu' mai e si loc, c-am dat Rover-ul la aranjat (cu putin bulan, in 2 -3 saptamini ies cu el pe strada si vind SLZ).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Mar 2004, 11:29
Post #49


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Bai, dar rapid esti, nici n-am terminat bine de postat.

Lumina sa fie, adica sa aiba ceva geamuri, ca in rest merge.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Mar 2004, 11:30
Post #50


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pai eu ce-ti spun, n-am lumina aproape deloc. E un geam de 1,5 mp la o harmalaie de casoaie.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Mar 2004, 11:33
Post #51


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nasol. Oricum, pana sambata mai e si poate o tine si vremea cu noi si va fi frumos.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 22 Mar 2004, 11:20
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




laur, ai rezolvat-o dupa vizita la Dacoserv ? Clema aia era de vina ?


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 22 Mar 2004, 11:37
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




smile.gif
Nu, se pare ca u ea clema aia de vina pt ca bazaia in continuare dupa ce am plecat de acolo.
Insa cand am ajuns acasa m-am enervat, am mai luat un tip care avea o trusa de scule, ne-am dus in Poli si ne-am apucat de demontat. Am descoperit ca de fapt nu venea din bord zgomotul ci de undeva din dreapta jos (zona difuzorului din usa). Am desfacut usa, se auzea ceva si pe acolo dar nu cred ca era de acolo.
Pana la urma am descoperit, cred: stii ca bordul se prinde in partea de jos de o clema in forma de "L" care e sudata pe caroserie. Desi pare greu de imaginat, clema aia sudata (care e destul de grosa si de bine sudata) intra in rezonanta dc tragi putin de ea si ii dai drumul de nu iti vine sa crezi). I-am dat vreo doua ciocanele si acum nu mai face.
Desi nu pot sa bag mana in foc ca e 100% numai de acolo, cred totusi ca asta era problema.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
niccos
post 22 Mar 2004, 11:57
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 May 03




Se mai plangea cineva de clema aia in forma de L


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 22 Mar 2004, 12:49
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Da ? Nu stiam, nu am vazut.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 22 Mar 2004, 15:17
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




QUOTE
Se intampla cam la o anumita turatie, si cand merg in general pe un sfalt mai aspru. Se aude un bzzz asa ca si cum ar intra ceva in vibratie. Problema se pune, CE ???
A mai patit cineva ?


Da, eu am patit. La mine era de la butonul pt. avarii :shock: , m-am jucat mai mult la el si vad ca de ceva vreme s-a potolit.

In plus mai face zgomot destul de tare fundul torpedoului care se balangane in voie de bine ce e prins, asta in cazul in care e aproximativ gol torpedoul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 22 Mar 2004, 15:17
Post #57


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE

Insa cand am ajuns acasa m-am enervat, am mai luat un tip care avea o trusa de scule, ne-am dus in Poli si ne-am apucat de demontat

Hai acuma nu fi secretos si spune ca eu eram ala cu trusa de scule....


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 22 Mar 2004, 15:40
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Ok ok ... profesionistul a fost SYL. tongue.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 22 Mar 2004, 18:29
Post #59


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Multumesc, multumesc :oops:


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Mar 2004, 19:29
Post #60


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Deci.... cum ati desfacut ? Cate suruburi ? Ce fel de chei ? Cat a durat ? Etc....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd June 2024 - 02:29
Forum Renault