DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> TOBE INOX PENTRU SOLENZA, CAZUTE IN GARANTIE

stuiberv
post 28 Apr 2006, 13:34
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Lol, tot timpul cat am scris postul ala am scris boxe in loc de tobe, nu stiu de ce. Se pare ca am ratat o corectura smile.gif).

Acu, sa vedem ce treaba are producatorul cu problema asta:
Pai, daca nu ma insel, omul a primit o scrisoare de la producator. BORLA nu stiu cumCAT ROMANIA.
Acum, nu stiu cum au ajuns tobele la ei (au fost trimise de cristian sau de vanzator). Da totusi ma indoiesc ca ar fi schimbat tobele daca erau bune. Si nu cred ca vanzatorul s-a apucat sa strice niste tobe de šinoxš numai ca sa le trimita la Borla.
Postul in care am facut rezumatul l-am facut ca sa poata lumea decide cine e cu teapa. Chiar si in post, am spus ca Borla poate sa fie sau nu vinovat(a), asta depinzand de datele pe care le-a avut la dispozitie.
Sper ca nu am gresit in ce am scris acolo. Daca am gresit, va rog sa faceti alt rezumat mai corect.

Cristian, te rog sa precizezi daca se poate:
1. Cum au ajuns tobele la Borla (trimise de tine sau de magazin).
2. Ce date ai trimis celor de la Borla (facturi, cod produs etc.)

Asta ca sa nu se mai abereze.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 28 Apr 2006, 13:47
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Cu cea mai mare placere. 1. Tobele mi-au fost schimbate la Open service, singurul service care are incheiat contract cu magazinul si care asigura service-ul la skoda si vw. Tobele au ramas in service, fiind preluate de catre cei de la magazin pentru trimiterea lor la Borla. Inlocuirea lor cu altele banuiesc ca a fost imposibila deoarece acolo se asigura service numai la cele doua tipuri de masini si nu vad ce interes ar fi avut. 2. La Pitesti am trimis prin fax la nr. indicat de ei certificatul cu codurile produsului, unde de fapt ei mi-au raspuns ca au identificat produsul si "cam stiu despre ce este vb dar nu se pronunta". Foaia respectiva si factura a fost postata aici si cu ocazia asta vreau sa intreb moderatorul topicului de ce au fost sterse toate pozele de pe topic.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Apr 2006, 13:55
Post #93


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 28 Apr 2006, 14:49
Post #94


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am o intrebare, daca nu va e cu banat: Domnule Scintei, dvs. sustineti ca ati achizitionat un sistem complet de evecuare Borla, fabricat din INOX, platind 3.9 milioane ROL?

1. O evacuare de inox, completa, costa vreo 7 milioane
2. 1.2 milioane dai, 1.2 milioane face! Va recomand sa achizitionati o evacuare Conex pentru Berlina si sa o montati pe masina pentru care a fost produsa. Va asigur ca NU VA CADEA NICIODATA CA CEA ORIGINALA (aka "de uzina", fabricata TOT de Borla)! In viata vietilor vietisoarelor vietucilor vietulitelor, Connex n-o sa ajunga sa petinda ca tinde sa lucreze in acelasi domeniu cu Borla!

This post has been edited by Marty: 28 Apr 2006, 15:36


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 28 Apr 2006, 16:19
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Foarte corecte precizarile. Dar in legatura ca cat am dat eu pe ele atat era pretul lor atunci. Mai mult am cerut cele mai bune tobe de inox, astfel incat sa ma tina cativa ani. Peste pretul lor mai erau cele sport, dar nu m-a interesat din cauza zgomotului. Deci ce trebuia sa zic a sunt doar 3,9 mil va mai dau eu 3 ca e prea putin. Cat a zis atat am dat si mi-au spus ca nu o sa tina masina cat o sa duca tobele. Inainte de asta am facut un tur pe la toate magazinele si cum am mai spus pretul lor era mult peste cele originale ca sa nu mai vb de cele de conex. Dar vi se pare normal ca la cateva luni sa arate cum arata, asa la pretul pe care l-am dat eu pe ele atunci? Un prieten si-a luat un set complet de tobe de la conex pentru berlina si cand vad cat de bine arata la aproape 1 an fata de ale mele ma apuca jalea.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 28 Apr 2006, 17:21
Post #96


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Aici inchidem pana la sfarsitul curateniei. Unii isi vor lua WARN-ul de rigoare pentru bagare in seama si intretinere de flame.

Cei care recidiveaza ne vor urmari de pe margine o perioada.

Later edit:

Gata .. se redeschide ..

La intrebarea: "unde sunt pozele?" , raspunsul este : AICI. !


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 2 May 2006, 10:15
Post #97


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!




Acu ma bag si eu in seama asa ... !
Solenza are tobe din inox?? Nu cred ca fratele meu are o solenza si are 2 ani de cand o are si a fost la itp a fost respin ca i-au zis sa schimbe toate tobele imediat dupa catalizatorparca vro 2 finala si aia de mijloc ! Pe exterioar arata bine ar in interior sunt coapte! Finala stiu ca a cevat prima s-a rupt teava in spatele tobei !
Asa o fi si la logan am vazut ca sunt mai diferite dar cica ruginesc pe la lipituri ! Este adevarat ??
Sper sa nu schimbam tobele cum faceam inainte la berline in fiecare an cate una.
V-am salutat !


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 May 2006, 15:31
Post #98


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Domnule Scintei:

1. Evacuarea achizitionata de dvs. din comert, nu este confectionata din INOX! Inox-ul NU RUGINESTE NICI DE FRICA MARII NEGRE!
2. Evacuarea dvs. este fabricata din ceea ce popular se cheama "tabla de toba", acelasi material fiind folosit si pentru evacuarile de Berlina. In termeni mai de specialitate, AM IMPRESIA ca respectivul material se numeset "tabla aluminata".
3. Materialul din care este confectionata evacuarea de Logan difera f. tare de materialul din care este confectionata evacuarea de Solenza/Berlina.
4. Evacuarile Borla de inox NU SE VIND LA MAGAZINE DE PIESE!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 2 May 2006, 18:12
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(Marty @ 2 May 2006, 16:31)
Domnule Scintei:

1. Evacuarea achizitionata de dvs. din comert, nu este confectionata din INOX! Inox-ul NU RUGINESTE NICI DE FRICA MARII NEGRE!
2. Evacuarea dvs. este fabricata din ceea ce popular se cheama "tabla de toba", acelasi material fiind folosit si pentru evacuarile de Berlina. In termeni mai de specialitate, AM IMPRESIA ca respectivul material se numeset "tabla aluminata".
3. Materialul din care este confectionata evacuarea de Logan difera f. tare de materialul din care este confectionata evacuarea de Solenza/Berlina.
4. Evacuarile Borla de inox NU SE VIND LA MAGAZINE DE PIESE!
*


D-le Marty probabil nu a-ti avut rabdare sa cititi tot topicul dar nu e nici o problema o sa va raspund la intrebari:1. Evacuarea nu este achizionata din comert, de la un magazin oarecare ci de la magazinul care distribuie tobe produse de Borla. Tobele normal ca nu sunt din inox (ceea ce de fapt eu am cerut si achitat) ci mai mult sunt facute dintr-un material atat de ordinar incat rugineste si cedeaza pe la imbinari in maxim 2 luni. Posibil ca ele doar sa fie un pic suflate cu o vopsea ce imita cromul. 2. Cea mai proasta tabla posibila daca o ei, o vopsesti nu rugineste in 2 luni. Asta incerc sa explic si eu pentru unii sau Borla nu eu am scris pe eticheta "REALIZATE DINTR-UN MATERIAL INOXIDABIL CU O GARANTIE DE 6 ANI". Asa ar trebui sa arate tobele mele conform codului de produs http://www.borla.ro/optiune_optima.htm Este exact cum ai spune "Tort din frisca zaharisit cu sare si piper, cam asta se cheama tobe din inox feritic inoxidabil. 3. Evacuarea de pe Logan este din tabla (daca vreti pentru conformare postez din nou raspunsul primit de la V.C.), dar probabil ca este tratata si mult mai groasa in "carne". 4. Magazinul respectiv vinde exclusiv numai tobe si alte piese legate de evacuare Borla. Daca Borla ar fi o firma ce pretinde ca vrea sa fie, ar contacta magazinul si ar lua un pic de guler pe distribuitor sa vada ce se intampla, ce probleme sunt cu tobele, de ce OPC decide schimbarea lor pentru a doua oara, de ce codul de produs nu este acelasi cu tobele de pe site, cum este posibil ca in nici doua luni sa cedeze pe la imbinari, ce se intampla cu ele pe drum nu cumva se schimba etichetele de la inox la tobe normale? Dar ei nici macar nu mai raspund la email fata de prima data cand le-am trimis tobele pentru test si emiteau idei din cadrul filmelor SF. Cititi pe la inceputul topicului si vedeti ce zice producatorul daca vreti sa va convingeti.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 2 May 2006, 20:20
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Acum trei saptamani am cumparat pentru DSN un traseu Borla inox. A costat putin peste 6 mil lei vechi cu tot cu montaj si fara ornament. Am ales varianta sport, cool.gif care e cu un milion mai scumpa decat cea standard inox.

Observ insa ca arata altfel decat ceea ce se vedea in pozele de mai inainte. Cele cumparate de domnul Cristian Scintei seamana mult cu cele standard de Dacia. Inteleg ca Borla produce si trasee evacuare tabla, care, normal ca nu rezista cat cele inox, desi nu e normal sa rugineasca in 2, 3 luni. In cazul asta intervine garantia si "pac la rasboiu".
Din cate am inteles, Cristian Scintei a cerut si achitat traseu inox standard si a primit traseu Borla din tabla. Acuma pb e a celor de la magazinul ce distribuie Borla, care in cazul asta sunt tepari.


Problema mea cu Borla e ca pe certificatul de garantie a traseului meu scrie 3 ani, pe site 6 iar in Vitan se spunea 5. blink.gif Whatever, bunicul meu si-a facut toba finala inox de berlina in '90 si pana acuma nu a cedat.
Bafta!

This post has been edited by Diac: 2 May 2006, 20:23


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 2 May 2006, 20:37
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(Diac @ 2 May 2006, 21:20)
Acum trei saptamani am cumparat pentru DSN un traseu Borla inox. A costat putin peste 6 mil lei vechi cu tot cu montaj si fara ornament. Am ales varianta sport, cool.gif  care e cu un milion mai scumpa decat cea standard inox.

Observ insa ca arata altfel decat ceea ce se vedea in pozele de mai inainte. Cele cumparate de domnul Cristian Scintei seamana mult cu cele standard de Dacia. Inteleg ca Borla produce si trasee evacuare tabla, care, normal ca nu rezista cat cele inox, desi nu e normal sa rugineasca in 2, 3 luni. In cazul asta intervine garantia si "pac la rasboiu".
Din cate am inteles, Cristian Scintei a cerut si achitat traseu inox standard si a primit traseu Borla din tabla. Acuma pb e a celor de la magazinul ce distribuie Borla, care in cazul asta sunt tepari.
Problema mea cu Borla e ca pe certificatul de garantie a traseului meu scrie 3 ani, pe site 6 iar in Vitan se spunea 5.  blink.gif Whatever, bunicul meu si-a facut toba finala inox de berlina in '90 si pana acuma nu a cedat.
Bafta!
*


Foarte, foarte interesant termenul de garantie la dvs. este la jumatate fata de conservele mele. Deci e clar ca in cazul meu sunt smenuite etichetele. Numai un om anormal poate pune termen de garantie 6 ani pe o tabla goala. Va rog detaliati un pic la ceea ce inseamna ca aveti probleme cu termenul de garantie, nu vi-l recunoaste producatorul, in ce oras v-au fost montate tobele, de catre cine, etc. V-as ruga daca puteti sa puneti niste fotografii cu ele. Pe Daciile celelalte am avut toba finala de inox facuta prin 1983 si am aruncat-o in 2003 pentru ca nu venea pe solentza si arata impecabil fara pic de rugina. Va multumesc.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 2 May 2006, 20:48
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Pai ca sa detaliez nu pot sa zic decat ca scrie 3 ani pe certificatul meu de garantie. Iar tipul de la Service a glumit "Ne vedem peste trei ani" mad.gif

Le-am cumparat si montat in Bucuresti la "Pilot Power Tuning",
Preturi, citez din bon Amortizor Zgomot 243.49, Teava 54.85 si Detenta 260.20
"Cu totul si cu totul de aur" 626,37 mult.... daca tot a venit prima de Pasti.......


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 2 May 2006, 20:56
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(Diac @ 2 May 2006, 21:48)
Pai ca sa detaliez nu pot sa zic decat ca scrie 3 ani pe certificatul meu de garantie. Iar tipul de la Service a glumit "Ne vedem peste trei ani" mad.gif

Le-am cumparat si montat in Bucuresti la "Pilot Power Tuning",
Preturi, citez din bon Amortizor Zgomot 243.49, Teava 54.85 si Detenta 260.20
"Cu totul si cu totul de aur" 626,37 mult.... daca tot a venit prima de Pasti.......
*


A deci ale dvs. sunt din 3 bucati. Un cod de produs sau un link ca sa le pot identifica. Nu ma uitati si cu pozele va rog daca se poate.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 2 May 2006, 21:09
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Poze nu pot caci banii de aparat digital s-au dus pe tobe biggrin.gif
Singurele coduri sunt pe Factura : Amortizor zg. 50107, teava intermediara 50216 si detenta 50122.
Oricum arata ca cele din poza de la "optiunea cea mai buna", desi nu pricep care-i aia, caci are alte coduri.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 3 May 2006, 11:26
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Diac, cred ca este o problema cu garantia ta; in momentul cind eu m-am interesat de traseu inox pt. Matiz, termenii de garantie erau 3 ani pentru traseul propriu-zis fara montaj si 6 ani daca fac montajul la ei (Pilot Auto, linga Orange Delfinului). Povestea era acum vreo 2 ani ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 3 May 2006, 16:35
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(FLEX @ 3 May 2006, 12:26)
Diac, cred ca este o problema cu garantia ta; in momentul cind eu m-am interesat de traseu inox pt. Matiz, termenii de garantie erau 3 ani pentru traseul propriu-zis fara montaj si 6 ani daca fac montajul la ei (Pilot Auto, linga Orange Delfinului). Povestea era acum vreo 2 ani ...
*


Interesanta chestia cu garantia la montaj. Adica ce daca le monteaza ei se dubleaza termenul de garantie, tin mai mult. In loc sa dai intr-un service 250.000 lei le dai lor aproape 1.000.000 lei cum mi-au cerut mie la primul set. Mare filozofie de pus doua tobe. Atata timp cat pe ele scrie x ani de garantie service-ul nu imi da garantie pe montaj ci pe tobe. Eu cand am luat primul set chiar am intrebat daca se pierde garantia daca sunt montate in alt service si mi-a zis ca nu are nici o treaba noi dam garantia pe tobe. Si pe tobe mi-a dat, mama lot de tinichele. wacko.gif


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 3 May 2006, 17:28
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Poate ca mai nou au redus termenul de garantie la trei ani.
Eu le-am cumparat si montat in acelasi loc, in Pantelimon, la Pilot. Chiar a fost filosofie caci trebuiau potrivite destul de bine. Fiind din trei bucati cu teava intermediara trecand peste puntea spate, exista riscul sa bata de caroserie, punte, arc, etc.
P.S. manopera nu a fost 1 000 000 ci 500 000.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 4 May 2006, 15:56
Post #108


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Am traseu Borla inox montat la ei (Pilot) de 3 ani de zile si arata impecabil, nici un semn de rugina!!! Daca luam de tabla aluminizata cred ca schimbam 10 pana acuma, deci banii ii merita!!!


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 4 May 2006, 15:59
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(cristian scintei @ 3 May 2006, 17:35)
Interesanta chestia cu garantia la montaj. Adica ce daca le monteaza ei se dubleaza termenul de garantie, tin mai mult. In loc sa dai intr-un service 250.000 lei le dai lor aproape 1.000.000 lei cum mi-au cerut mie la primul set. Mare filozofie de pus doua tobe. Atata timp cat pe ele scrie x ani de garantie service-ul nu imi da garantie pe montaj ci pe tobe. Eu cand am luat primul set chiar am intrebat daca se pierde garantia daca sunt montate in alt service si mi-a zis ca nu are nici o treaba noi dam garantia pe tobe. Si pe tobe mi-a dat, mama lot de tinichele.  wacko.gif
*


Dupa cum stii (sau nu) la toate piesele de masina garantia ti se da daca ele sunt montate la service. Pana si la baterie ai garantie daca o montezi in service. (mare lucru 2 borne). Deci cei de la Borla tot iti dadeau ceva daca nu le montai la ei...


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 4 May 2006, 18:30
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Vin acum de la magazinul cu pricina unde au venit "reprezentantii Borla". Un sofer cu distribuitorul. Astia au fost reprezentantii Borla. Au adus cu ei un set format din 3 piese intr-adevar din inox pentru ca am pus magnetul pe ele. Cica astea sunt pentru dvs bineinteles cu diferenta amintita. I-am rugat sa se uite sub masina sa vad cum arata tobele dar nu au vrut. Le-am aratat eticheta venita pe tobe si i-am rugat sa imi spuna unde apare cuvantul feritic sau tabla. Peste tot este scris INOX INOX INOX INOX SI MATERIAL INOXIDABIL REALIZAT CU O TEHNOLOGIE MODERNA. Raspunsul lor dupa toata discutia in care au dat doar din umeri si ca am dreptate a fost: "da e clar ca e o greseala in eticheta dar asta este; nu e vina noastra noi doar distribuim; la magazinul asta am adus doar din astea;" Scrieti fratilor atunci tobe realizate din material semioxidabil, total oxidabil, exact cum era inante la schimbul valutar cu comisionul scris mic intr-un colt si nu mai pacaliti lumea cu conservele voastre. Au dat din umeri si au plecat. Maine voi avea ultimul drum la OPC sa le spun ce au zis ei cu tobele si sa isi puna in aplicare cele dispuse de ei doar nu o sa stau toata ziua pe drumuri cu tobele lor. Lor le convina sa imi dea banul pe care l-am dat eu acu 1 an jumate ca acu au mai pus 1 milion la ele.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 5 May 2006, 09:54
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(djthem @ 4 May 2006, 16:56)
Am traseu Borla inox montat la ei (Pilot) de 3 ani de zile si arata impecabil, nici un semn de rugina!!! Daca luam de tabla aluminizata cred ca schimbam 10 pana acuma, deci banii ii merita!!!
*


Sunt convins ca arata impecabil si evident ca merita pretul fata de orice alt tip de material dar le aveti din inox nu ca ale mele inox pe hartie si in pret si in realitate conserve. Ce tobe din lumea astea ruginesc dupa 1 luna. Nici la cele de conex nu se intampla asa ceva intr-un timp asa de scurt.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 5 May 2006, 13:08
Post #112


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Va multumesc ca ati facut topicul asta ca ma gindeam sa-mi iau si eu Borla cind n-o mai tine toba mea.

Insa au trecut 2 ani de cind am Solenza, si toba este super-ok.. are foarte putina rugina.

E clar, cind o fi, o sa-mi iau tot piese de origine.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 5 May 2006, 13:17
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(Vlad Georgescu @ 5 May 2006, 14:08)
Va multumesc ca ati facut topicul asta ca ma gindeam sa-mi iau si eu Borla cind n-o mai tine toba mea.

Insa au trecut 2 ani de cind am Solenza, si toba este super-ok.. are foarte putina rugina.

E clar, cind o fi, o sa-mi iau tot piese de origine.
*


Daca tot sau pierdut pozele, sa le pun din nou pentru cei care au citit topicul dupa stergerea acestora.

Attached thumbnail(s)
DSC05620.JPG ( Size: 10.59k ) Number of downloads: 94


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 6 May 2006, 16:56
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




COSMARUL BORLA A LUAT SFARSIT. Azi am fost sunat de la OPC de la magazinul in cauza si m-au intrebat de ce nu am fost de acord cu restituirea banilor. Nu am fost de acord pentru ca ei vor sa imi restituie valoarea de acum 16 luni. Ori imi dau valoarea actuala cu care ei vand tobele in aceste moment sau mi le inlocuiesc cu tobele de inox aduse pentru mine. M-am deplasat la magazin si OPC care completa procesul verbal de constatare a contraventiei a intrebat pe cel de la magazin care este pretul actual al tobelor vandute mie la 3,9 mil si a spus ca este de 4,8 iar cele de inox 5,2. M-a intrebat daca sunt de acord sa imi fie restituiti 4,8 milioane sau sa mai dau 400.000 lei diferenta (desi nu era cazul) pentru cele de inox si sa imi fie montate gratut tot de ei. De rusine pentru domnii de la OPC si pentru ca m-am saturat pana peste cap de acest circ, am fost de acord cu diferenta si inlocuirea tobelor cu cele adevarate de inox (care au fost testate cu magnetul). Pentru acceptarea inlocuirii lor a spus ca este necesar ca sa vina directorul firmei la fata locului. In zece minute a sosit si domnul director care s-a documentat cu situatia si a zis, da aveti dreptate voi cere noi explicatii Borla pentru cele intamplate. Mai mult a zis luati tobele noi daca doriti si veniti cu ele cand doriti dvs in service pentru montaj gratuit, mergeti o perioada pe care o considerati dvs. si daca sunt OK si sunteti multumit achitati diferenta daca nu eu cu mana mea le tai bucatele. TOT RESPECTUL D-le DIRECTOR. Inlocuirea lor v-a avea loc luni sau marti. Concluzia finala a OPC, director, a mea, etc: vina o cam poarta integral BORLA care in afara de ineptiile debitate la primul test, produce etichete si produse fara nici o legatura cu produsul. Cei de OPC i-au spus domnului director ca "desi aveati obligatia sa informati clientul asupra calitatii produsului si a aliajului nu sunteti absolvit de vina". Controlul acum se extinde prin OPC Pitesti la producator unde sunt cele mai grave incalcari iar dvs., adica eu, veti fi informat la final cu concluziile de rigoare, am incheiat citatul OPC. Borla oare de ce trebuia sa se ajunga la asemenea controale pentru ca sa se faca dreptate? Dupa ce se incheie controlul v-am pormis ca urmeaza mediatizarea media si aveti cuvantul meu de onoare ca ma tin de cuvant ca si pana acum. V-am promis un control si ca voi avea dreptate? Pentru voi cosmarul deabia acum incepe, macar ca altii sa nu mai pateasca ce am tras eu cu voi. Pe cuvant de onoare si imi cer scuze de cuvant fata de cei ce citesc topicul, dar efectiv imi este greata cand aud de fima voastra. Poate nu m-a deranjat starea tobelor cat nesimtirea din raspunsul vostru. ASTA CA SA NU FITI VOI DESTEPTI SI ALTI CARE CUMPARA SUNT MAI PROSTI. Nu a-ti avut bunul simt sa imi raspundeti la email-uri sau ca user pe acest topic, cititi si iesiti. Totodata cei care au facut aici tot felul de afirmatii si la care m-am abtinut sa le raspund la momentul respectiv in vederea asteptarii rezultatului controlului, ai rog ca intai sa se informeze si sa nu se mai aventureze sau sa isi dea cu parerea, in raspunsuri gratuite ca eu nu stiu ce inseamana garantie, strapungere, otel inox feritic, raspunsuri comerciale, etc. Astept comentarii din partea dvs. si anexez foto cu noile tobe nemontate inca si etichetele de pe ele.

Attached thumbnail(s)
DSC05722.JPG ( Size: 145.13k ) Number of downloads: 148
DSC05723.JPG ( Size: 146.54k ) Number of downloads: 139
DSC05724.JPG ( Size: 160k ) Number of downloads: 123
DSC05725.JPG ( Size: 151.57k ) Number of downloads: 142
DSC05726.JPG ( Size: 153.01k ) Number of downloads: 81
DSC05727.JPG ( Size: 3.73k ) Number of downloads: 37


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 May 2006, 19:32
Post #115


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Mă bucur (am spus-o și-o mai și repet) că v-ați rezolvat problema.
Dar am în continuare niște nelămuriri.
Din ce ați scris mai jos:
QUOTE(cristian scintei @ 28 Apr 2006, 12:29)
...
M-am dus la magazin unde cel de acolo mi-a dat telefonul si am vb aproximativ 30 minute cu cel care livreaza tobe la magazin si mi-a zis ca miercuri vin si reprezentantii Borla si o sa aduca mai multe variante de tobe. Intr-un final a recunoscut ca desi eu am achitat varianta de inox "eu aduc tobe mai ieftine nestiind ca vor aparea asemenea probleme". Deci platesti pentru un lucru de calitate si iti aduc din hartie igienica.
...

și aici
QUOTE(cristian scintei @ 6 May 2006, 17:56)
...
Pentru acceptarea inlocuirii lor a spus ca este necesar ca sa vina directorul firmei la fata locului. In zece minute a sosit si domnul director care s-a documentat cu situatia si a zis, da aveti dreptate voi cere noi explicatii Borla pentru cele intamplate. Mai mult a zis luati tobele noi daca doriti si veniti cu ele cand doriti dvs in service pentru montaj gratuit, mergeti o perioada pe care o considerati dvs. si daca sunt OK si sunteti multumit achitati diferenta daca nu eu cu mana mea le tai bucatele. TOT RESPECTUL D-le DIRECTOR....

eu nu înțeleg mai nimic. wacko.gif
Nu ați vorbit și prima dată și a doua la același magazin cu reprezentații aceleiași firme?
Și dacă da, cine mănâncă borș?
1) angajatul mai slab de înger care recunoaște că ei trag țepe
sau
2) directorul care pentru a-și scăpa pielea dă rahatul mai departe?



--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 6 May 2006, 19:50
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(DragosP @ 6 May 2006, 20:32)
Mă bucur (am spus-o și-o mai și repet) că v-ați rezolvat problema.
Dar am în continuare niște nelămuriri.
Din ce ați scris mai jos:

și aici

eu nu înțeleg mai nimic.  wacko.gif
Nu ați vorbit și prima dată și a doua la același magazin cu reprezentații aceleiași firme?
Și dacă da, cine mănâncă borș?
1) angajatul mai slab de înger care recunoaște că ei trag țepe
sau
2) directorul care pentru a-și scăpa pielea dă rahatul mai departe?
*


Daca as sti raspunsul exact as fi mult mai linistit decat acum. De asta si OPC a zic ca extinde controlul la producator. Va dati seama ca si magazinul si service-ul este interesat in recuperarea pagubelor. Parerea mea este ca fiecare dintre ei poarta o vina mai mare sau mica intr-o anumita masura. Fiecare poate trage de aici o concluzie. Sa fiti siguri ca va tin la curent daca am noutati, cum de fapt am facut si pana acum si voi posta fiecare informatie disponibila. Oricum am in cap mereu reteaua: producator-distribuitor-magazin (oare unde a fost marsavia mai mare?).


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 May 2006, 19:59
Post #117


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Să înțeleg deci că ați vorbit cu reprezentanții aceluiași magazin și prima și a doua oară.
În acest caz, pun acum întrebarea pe care poate n-am exprimat-o prea clar în posturile mele anterioare pe acest topic: de ce nu așteptați niște concluzii finale ale acestei anchete înainte de a arunca cu noroi în stânga și-n dreapta? Nu de alta, însă în posturile Dvs. apar referiri la alte firme producătoare de sisteme de eșapament și parcă nu-i daciaclub.ro locul unde să facem reclamă/antireclamă. Părerea mea ™.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 6 May 2006, 20:09
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(DragosP @ 6 May 2006, 20:59)
Să înțeleg deci că ați vorbit cu reprezentanții aceluiași magazin și prima și a doua oară.
În acest caz, pun acum întrebarea pe care poate n-am exprimat-o prea clar în posturile mele anterioare pe acest topic: de ce nu așteptați niște concluzii finale ale acestei anchete înainte de a arunca cu noroi în stânga și-n dreapta? Nu de alta, însă în posturile Dvs. apar referiri la alte firme producătoare de sisteme de eșapament și parcă nu-i daciaclub.ro locul unde să facem reclamă/antireclamă. Părerea mea ™.
*


Pai ancheta d.p.m.d.v. este incheita controlul ce se efectuiaza la fabrica deschide alt capitol. Da mai concret ce noroi am aruncat in stanga si dreapta? Ce trebuia sa imi cer scuze de la o firma de ultima speta in materie de managament? Sa fi vazut reactia patronului in momentul respectiv care el a zis pai d-le astea aduse de ei inainte "se vede din satelit ca nici nu arata a tobe". Am cerut eu cumva tobe din tabla si am pretins ca au ruginit? Ia va rog sa va puneti in locul meu si sa faceti cateva sute de km in acest timp, timp pierdut, etc, etc. Cum a-ti fi reactionat? Deja sunt mult mai multe amanunte care prin scris nu le pot exprima aici (de ce nu a precizat magazinul d-le nu sunt de inox ci un amestec, pai le mai cumparam?).


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 9 May 2006, 17:20
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Am fost ieri in service la ei si mi-au montat tobele cele noi. Am constatat ca aveau o remorca de tobe Borla de toate neamurile. Nu m-au lasat sa intru inauntru sa asist la montaj ca tura trecuta, asa ca din cand in cand imi mai aruncam cate un ochi prin geam la mecanic. Am vazut eu ca tragea si batea dar din cauza distantei si a unghiului nu prea mi-am dat seama ce vroia sa faca, abia cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca "ciocanarul de mecanic" a batut ca tembelul in toba finala pana a indoit un pic buza, a lovit-o usor in capatul ei si a indoit un pic tabla de protectie la rezervor, desi intra una in alta ca o manusa. Ba mai mult azi cand am pornit simteam ca merge fier pe fier si crea si o rezonanta in masina. A lasat aripioarele de sustinere a tobelor sa atinga in caroserie. Vai de mama lor si cu mecanicii astia de prin service-uri.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 9 May 2006, 17:32
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Esapamentul Borla e compus, dupa cum ai vazut in sfarsit, din trei elemente. La montare trebuie mare atentie ca sa nu bata in caroserie, arc sau punte. Teava intermediara si toba finala trebuie potrivite cu mare atentie. La mine mecanicul a lucrat destul de mult, cam o ora. A trebuit inclusiv sa taie si apoi sa resudeze unul din carlige, ca totul sa fie ok. Nu bate de nimic. smile.gif
Vezi ca toba mai are si un zgomot specific la decelerare. Seamana cu un zgomot metalic, dar nu e, ca nu bate de nimic.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 22:20
Forum Renault