DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aer conditionat - ce sa alegem, cum sa instalam, Atentie la cum il instaleaza maimutele!

logan1.5dci
post 29 Jun 2008, 10:46
Post #361


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Din alea enumerate, am Platinium, merge la banii astia, cred ca de 4 ani, si-l folosesc si pe incalzire. Poate am avut eu noroc? Ca am si unul Simbio, l-am primit, al dracu are aceiasi virsta si n-a murit. Nici nu ma asteptam.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 29 Jun 2008, 11:36
Post #362


un om


Group: Members
Posts: 763
Joined: 1 November 07
From: CT




@argon
Doar Hyunday-ul e facut in Koreea, restul in Ciaina. In segmentul asta de pret alege ce vrei tu ca nu prea conteaza. Majoritatea celor facute in Ciaina difera prin inscrisul de pe cutioanta ext. si micile diferente de design ale spliterului. Dar cam atat... La low level e ca la loterie: poti sa dai peste unul care sa nu-ti faca probleme sau invers. Depinde de tura care le-a asamblat.
Altfel se pune problema in cazul unui Daikin de ex. Dar si pretul este dublu sau chiar mai mult. E pt. birou? Ia ce vrei. E pt. acasa? Ia Hyunday.
Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jun 2008, 18:34
Post #363


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




La Hyundai ma gandeam si eu, am mai vazut ceva la Praktiker, Budget de 11000 btu cu 970 ron(de 9000 e 940 ron). Despre marca asta nu stiu nimic, doar ca face scule electrice. Am un flex Budget de care sunt multumit blush.gif Pentru acasa imi trebuie, in camera in care nu am, e mare diferenta de temperatura dintre sufragerie unde am unul de 12000 si restul casei...daca te si plimbi prin casa numai bine nu face tranzitia repetata cald-rece.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 29 Jun 2008, 19:32
Post #364


un om


Group: Members
Posts: 763
Joined: 1 November 07
From: CT




Mergi pe H. atunci. Ca o mica obs: daca cumva magaoaia de afara se monteaza pe "L"-uri metalice, pune ceva atenuatori de cauciuc la macar 50 mm grosime intre talpica cutioantei si L-urile metalice. Ceva gen garnituri mai groase , bucse, vezi tu. Face bine la urechi!
Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Jun 2008, 21:20
Post #365


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Unele modele Hyundai (nu stiu daca toate) sunt tot chinezisme. Erau in Metro 2 "marci" alaturate, Dinamic si Hyundai, erau perfect identice (inclusiv codul modelului de pe cutie), difereau doar stickerele cu brand-ul... Hyundai era mai scump smile.gif

Brandurile gen "Budget" nu apartin unui producator ci unui importator/ distribuitor/ lant de magazine ce are contracte cu tot soiul de producatori sa-i faca marfa sub brandul respectiv...Deci sub un brand de genul asta pot fi tz-spe producatori (pot da exemplu brandul "Aro" al celor de la Metro...).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Jul 2008, 06:35
Post #366


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




AM gasit la un magazin aer de 9000 cu 900 ron, marca YK (??). Partea interesanta este ca functioneaza cu agent de racire R22, parca nu mai se comercializau astea din 2007, in fine, sa il iau pana mai e? Cica freonul e mai eficient in comparatie cu astea noi ecologice ce au aparut..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 1 Jul 2008, 06:55
Post #367


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Asa e. Desi aparatele cu agenti ecologici consuma mai mult in aceleasi conditii fata de cele cu R22, inginerii au inventat metode de testare si incadrare in clase (A,B,C...) in conditii diferite, astfel incat un aparat "ecologic" poate fi clasa A dar sa consume cel putin la fel de mult ca unul "neecologic" clasa C. Altfel nu se explica de ce un Nordstar ecologic fara invertor e dat clasa A desi pe el e inscrisa aceeasi putere nominala ca si pe aparatul meu, un AUX vechi de 3 ani cu R22. Exista si niste studii pe net care arata ca agentii ecologici au performante mai proaste odata cu cresterea temperaturii de condensatie.
In plus, astia ecologici sunt de fapt niste mixturi de agenti primari, astfel incat daca aparatul pierde gaz, nu e suficient sa completezi, trebuie inlocuita intreaga cantitate deoarece gazele se pierd pe rand iar compozitia mixturii nu mai ramane aceeasi si nu se poate determina.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Jul 2008, 06:59
Post #368


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si esti multumit de AUX-ul aal cu R22? cum raceste? a trebuit completat? Ma incanta la R22 si faptul ca este pe toate gardurile, si incarcarea e mai simpla. Cineva imi zicea ca se poate pune R22 si in aparatele ce aveau initial agent ecologic, dar nu cred, aparatele sunt facute sa lucreze la presiuni diferite...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 1 Jul 2008, 08:25
Post #369


un om


Group: Members
Posts: 763
Joined: 1 November 07
From: CT




Crede si nu cerceta! wink.gif Am eu un Americool de 24000 si nu mi-a placut cum racea, am chemat baietii veseli, verificat, zis ca nu prea ar fi in parametrii, intrebat daca nu vreau sa pun mai vechiul si mai eficientul R22, acceptat si uite asa raceste acum de n-ai aer (cald!!).
Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 1 Jul 2008, 10:47
Post #370


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Merge de rupe și cu R22.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Jul 2008, 17:45
Post #371


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am cumparat un Tornado de 12000 btu, sub marca Hyundai, cu 1000 ron, montaj inclus. Made in Egipt, R407c, compresor Hitachi. Montaj in 10 zile, cel mai rapid, la alte magazine 3-5 saptamani.

2 Jul 2008, 09:16:
am acum o nelamurile legata de montaj, cand vin baietii, se poate oare monta unitatea interna cu tevile chiar in spatele ei, nu aparent pe perete? Cam ca in schema de mai jos. Nu de alta dar sa nu ma abureasca ei ca nu se poate..

newbitmapimagejb9.jpg

This post has been edited by argon: 2 Jul 2008, 08:16


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 2 Jul 2008, 09:05
Post #372


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




cred ca se poate. la al meu chiar avea locas sa-i tragi tevile prin jumate. bine, eu tot aparent am pus tevile, pt ca n-aveam cum altfel (in spate era camera vecinului).


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter
post 2 Jul 2008, 09:18
Post #373


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 15 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 1 Jul 2008, 17:45)


<span class='edit'>2 Jul 2008, 09:16:</span>
am acum o nelamurile legata de montaj, cand vin baietii, se poate oare monta unitatea interna cu tevile chiar in spatele ei, nu aparent pe perete?  Cam ca in schema de mai jos. Nu de alta dar sa nu ma abureasca ei ca nu se poate..



Sigur se poate!
La mine amândoua aparatele (un Samsung si un Haier) le-au montat așa. Nu se vede nici o bucațică de țeava în interior.


--------------------
Skoda Octavia 2 Tdi Trend / septembrie 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 09:43
Post #374


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Nu se poate, daca le e lene, din punct de vedere tehnologic nu e nici o problema.
Tevile nu trebuie sa urce, ca sa faca pisu aeru afara. Nici unitatea extena nu trebuie sa fie mai sus decit unitatea interna, ca pleaca uleiul din compresor.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jul 2008, 09:53
Post #375


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




referitor la ultima parte, nu stiu ce sa zic, am vazut o gramada montate cu UE mai sus decat UI, si mergea perfect, la mine la cel existent deja e aproximativ la acelasi nivel.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 10:14
Post #376


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Am sase aere montate, nu au fost montate toate odata, sunt si la adrese diferite, cand s-au montat, de echipe diverse, desi nu-mi place berea, am stat la o bere cu ei. Si sunt foarte curios. Dealtfel, nu mi se pare ilogic faptul ca ti-ar pleca uleiul, tie?


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jul 2008, 10:17
Post #377


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Mi se pare logic ce zic instructiunile de montaj, acum nu le am la mine, o sa ma uit, dar din amintiti singura restrictie e diferenta de nivel, nu care e mai jos.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 2 Jul 2008, 10:22
Post #378


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




QUOTE(logan1.5dci @ 2 Jul 2008, 10:43)
Nu se poate, daca le e lene, din punct de vedere tehnologic nu e nici o problema.
Tevile nu trebuie sa urce, ca sa faca pisu aeru afara. Nici unitatea extena nu trebuie sa fie mai sus decit unitatea interna, ca pleaca uleiul din compresor.
*




Se poate monta unitatea externa mai sus de cea interna. In acest caz, la teava de aspiratie care pleaca din interna la externa va fi prevazuta cu un cot, la fel ca la instalatiile sanitare. Cand uleiul se acumuleaza in acel cot, va fi absobit de catre compresor.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 10:22
Post #379


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Ca pisica, vrei sa cazi in picioare biggrin.gif , da intructiunile nu dupa logica, care si ea se bazeaza pe fizica, se fac? 243.gif


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiticaLGN
post 2 Jul 2008, 10:24
Post #380


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 29 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(MiticaLGN @ 24 Jun 2008, 16:03)
SA NU CUMPARATI AC HYUNDAI
A mers mai putin de un an, i-am dat drumul azi beculeste se invarteste dar nu face frig deloc. Am sunat la service si dupa 20 de min am reusit sa dau de cineva .. sunt nr 200 care a sunat azi smile.gif)
Cica ma viziteaza saptamana viitoare pe la sfarsit. Adica cam la 10 zile de la reclamatie
*



Bravo nea Argoane.. ai comis-o radmasa.gif .
Sa dai telefon de acum la service pentru programarea de anul viitor ca baietii sunt tare ocupati.
PS: Si al meu tot made in Egypt este


--------------------
Logan Prestige KIA CEED SW BEST 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jul 2008, 10:26
Post #381


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




tine de noroc, si de calitatea lucrarii(daca un ciumpalac are un carcel cand strange un racord?) nu de marca, sunt n marci low cost cu aceasi probleme ca tine, asta nu inseamna ca e o regula. Ce compresor ai? Se pare ca eu am Panasonic, nu Hitachi cum am crezut initial.

Eventual ai prins o serie proasta, daca zici ca au sunat atatia, se mai intampla.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 10:33
Post #382


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(liviu2004 @ 2 Jul 2008, 11:22)
Se poate monta unitatea externa mai sus de cea interna. In acest caz, la teava de aspiratie care pleaca din interna la externa va fi prevazuta cu un cot, la fel ca la instalatiile sanitare. Cand uleiul se acumuleaza in acel cot, va fi absobit de catre compresor.
*



Nu stiu aia cu cotul, da nu mi se pare logic, cred ca uleiul pleaca pe la plecare(iesire cum vrei sa-i spui) , nu cred(atentie nu sunt foarte sigur, s-ar putea sa depinda si de inclinatia tevi) ca poate pleca in contrasens.
Si daca pleaca pe la plecare, cum trage compresorul? Are in partea cea mai de jos o tevusca catre compresor?


Daca ma tine topicul asta, si nu vad de ce n-ar tine, o sa va montati singuri aerele, asa ca tongue.gif nu te ingrijora argon.

This post has been edited by logan1.5dci: 2 Jul 2008, 10:41


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 2 Jul 2008, 10:35
Post #383


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Cotul se face la teava de la interna. Imediat cum iese din racord. Acest procedeu de instalare este explicat in multe manuale ale AC.

De altfel in industrial acest procedeu e des utilizat.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 2 Jul 2008, 10:48
Post #384


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Daca vorbesti din carti cred ca ai dreptate, acum trebuie sa plec, da cand ma intorc am sa ma uit si eu in toate manualele mele.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiticaLGN
post 2 Jul 2008, 10:57
Post #385


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 29 January 07
From: Bucuresti




Habar n-am ce compresor am .. E normal cumva sa mai pice cateva, atunci zici ca esti tu ghinionist, dar cand am sunat la service si am auzit ce jale este am inteles ca nu sunt ghinionist, doar am fost neinspirat.
Sa speram ca a fost doar o serie proasta.


--------------------
Logan Prestige KIA CEED SW BEST 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiticaLGN
post 7 Jul 2008, 13:02
Post #386


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 29 January 07
From: Bucuresti




Stie cineva ce spune legislatia in domeniul service-ului de AC (sau alte aparate pe care nu le duci la reprezentanta) ?
Deja au trecut 2 saptamani de cand am facut reclamatie si nu s-a prezentat nimeni sa se uite la AC, iar la telefonul firmei care face service-ul pentru toate jegurile Hyundai (SERVUS SRL) nu mai raspunde nimeni.


--------------------
Logan Prestige KIA CEED SW BEST 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Jul 2008, 13:08
Post #387


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




de ce nu chemi orice frigotehnist sa ti-l umple? ma gandesc ca acum vara e folositor aerul, ai timp in toamna sa-i fugaresti pe aia..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MiticaLGN
post 7 Jul 2008, 13:17
Post #388


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 29 January 07
From: Bucuresti




Nu stiu sigur daca e freonul sau e compresorul. Si apoi ce fac daca vine frigotehnistul si desface aparatul, rupe sigiliile si imi spune ca e compresorul? Daca ai deschis aparatul aia de la service poa' sa zica bye bye garantie.


--------------------
Logan Prestige KIA CEED SW BEST 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Jul 2008, 13:24
Post #389


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




in ipostaza in care exista "aia de la service". Mergi peste ei personal daca la telefon nu raspund, poate s-au si desfintat...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 7 Jul 2008, 16:13
Post #390


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Pai si numele firmei spune multe SERVUS( la N de Carpati e folosit si ca salut de salut.gif pa si pu) icon_mrgreen.gif

This post has been edited by bion: 7 Jul 2008, 16:13


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 18:58
Forum Renault