DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SPP vs. trabant

bogdan_o
post 11 Aug 2004, 15:39
Post #31


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Serios acum. Cum poate sa te impiedice un trabant sa il depasesti. Oricat ar fi de nesimitit soferul si oricat al accelera, nu poate sa ajunga la mai mult de 100 km/h, asta intr-un timp destul de mare. Asa ca nu ai cum sa te impiedici de el. Iar ca sa-ti demonstrazi barbatia aplicandu-i o corectie corpoala unui om a carui singura vina este ca merge pe drum, e o dovada de labilitate psihica. se presupune ca cei care sunt angajati in asfel de structuri au tarie de caracter, rezistenta psihica, etc. dica nu era normal pentru un om de rand sa faca asa ceva, d'apoi pentru doi oameni care lucreaza intr-o astfel de institutie.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Aug 2004, 18:25
Post #32


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Bogdan, intr-adevar, la liniuta, un Trabant nu pune probleme vreunei masini. Dar da-mi mie un Trabant si incearca tu cu SLZ sa ma depasesti. Nu cred ca-mi va fi greu sa te scot din minti pe o portiune de citiva km. si asta nu pentru c-as fi eu vreun mare sofer


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mewtwo
post 12 Aug 2004, 10:54
Post #33


LA LA LA TRA LA LA


Group: Members
Posts: 129
Joined: 21 April 04
From: Bucuresti




QUOTE
Bogdan, intr-adevar, la liniuta, un Trabant nu pune probleme vreunei masini. Dar da-mi mie un Trabant si incearca tu cu SLZ sa ma depasesti. Nu cred ca-mi va fi greu sa te scot din minti pe o portiune de citiva km. si asta nu pentru c-as fi eu vreun mare sofer


Fara suparare Marty...Pretor nu a facut asa ceva cu siguranta ! Toata lumea stie cum se merge pe drumul spre mare : nesimteala si bulangeala la greu ! Se taie fata, se merge pe contrasens chiar daca se merge bara la bara etc. Numa' Duminica ce-am patit pe drumul de intoarcere de la mare : a trebuit sa scoata masinile cu botul pe contrasens cei mai "curajosi" . Alta data am patit-o cu un rom (nu delicioasa bautura) care a venit cu 200 cred in spatele meu in timp ce depaseam (ma asigurasem) si a incercat sa ma bage in sant, asta pe motiv ca n-am sarit eu in acel sant cand am primit claxoane...cred ca ma oprea daca eram nitel mai firav...oare s-a speriat de mine ? laugh.gif SPP....ii n-au nici cea mai mica scuza pentru ce-au facut ; sunt de acord ca sunt greseli care trebuiesc iertate, insa alea "grele" eu zic ca nu ! Ca ii vom vedea la "bulau" pe baietasi este relativ, dar macar sa le dea OUT din SPP, asa cum a spus toata lumea sunt intr-o mare criza de imagine (cel putin in opinia mea, eu nu fac diferenta intre SPP-isti si RECUPERATORI-sti) asta fara sa fi avut vre-o experienta neplacuta in acest sens...parerea este alimentata numai de cele ce s-au intamplat de-a lungul timpului .
Ca sa n-o mai lungesc, cred ca trebuiesc pedepsiti "baietasii" .


--------------------
DACIA LOGAN Laureate
....regimul HAMBURGHEZO-MOSIERESC.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 18 Aug 2004, 07:52
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




Chiar daca SPP-istii au fost dati afara din SPP (mai mult datorita campaniei de presa), pana la urma ceva necurat tot s-a intamplat:politistul care si-a facut datoria a fost demis! (poate ii mai trece prin cap vre-unui politist sa faca anchete impotriva cui nu trebuie)


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 18 Aug 2004, 08:46
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE
Chiar daca SPP-istii au fost dati afara din SPP (mai mult datorita campaniei de presa), pana la urma ceva necurat tot s-a intamplat:politistul care si-a facut datoria a fost demis! (poate ii mai trece prin cap vre-unui politist sa faca anchete impotriva cui nu trebuie)



Dupa cate stiu eu, in politie se actioneaza dupa niste regulamente interne stricte (pana nu demult, politia era militarizata). Comunicarea cu presa se face prin purtatori de cuvant autorizati - asa mi se pare normal. Daca meseriau a avut o duda o maslina ceva cu aia de la presa si i-a chemat, problema lui, abatere disciplinara; nu mi se pare normal ca datele din doasaru politiei sa fie facute publice asa usor.
Aia doi mardeiasi au gresit-o nasol si merita sa intre in puscarie. Da mosulica ala imposibil sa nu fi facut nimic, iar spectacolul cu presa care-l linge-n dos pe reprezentantu CNA e grotesc (ma rog, io stiam cum sta treaba cu presa asta, dar de data asta sunt chiar obsesivi cu subiectul - poate le iese si lor ceva).


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Aug 2004, 11:11
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




si eu am simpatizat de la bun inceput cu pretor.
cu toate astea, show-ul mediatic leshinator de dulceag lansat cu ocazia asta da un pic de gandit.
adevarul e intotdeauna mai aproape de mijloc decat de extreme. iar aici au inceput intr-o extreme, pe care au impins-o spre absurd.

unu: nu cred ca pretor a fost usa de biserica. ba chiar cred, studiindu-l un pic (trabant la un salar de fro 30 de bulioane / luna, copii de 10 ani la aproape 60 de ani etc.) ca e un pic sarit. Am o ruda cu manifestari similare, si tipul este absolut imposibil. este la a treia nevasta. prima a cedat nervos si a luat-o un pic pe ulei. A doua a plecat pur si simplu.
sunt destul de sigur ca tipul mergea demonstrativ, super legal cu 70 la ora (viteza maxima este de 90) incurcand pe toata lumea, sigur de menirea lui pe lume, aceea de a-i educa si pune cu botu pe labe pe ceilalti. probabil ca in urma vreunui incident legat de vreo depasire, tipul a sarit din masina, violent, verbal cel putin, bazandu-se pe bunul simt al alorlalti - care acum a lipsit.

doi: astia sunt spp-isti, nu politie de proximitate sau asistenti sociali. ce au facut este absolut reprobabil, dar jobul lor primar este sa dea bine cu pumnul si sa aiba grija ca baiatul pe care il apara sa nu ia pumni. cum bine zicea cineva, nu poti lucra undeva fara sa fii influentat de mediu. cunosc si eu o serie de tipi din spir - de unde se selecteaza destui din spp - si desi par foarte bolovanosi la inceput, sunt super ok.

trei: cineva zicea ca era mai bine sa fi fost ralu filip si cristina trepcea. de acord... lista e deschisa?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 18 Aug 2004, 11:59
Post #37


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Faza mai "haioasa" este ca si-a luat-o-n freza exact politistul care i-a dat in gat pe cei de la SPP. Tocmai ce a fost demis pentru ... management defectuos, cand cu o saptamana inainte primise calificativul foarte bine de la o inspectie! :vmad:

Omu' vrea sa dea in judecata politia romana la CEDO! Bravos nene, tine-te tare!!!!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 18 Aug 2004, 12:09
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Constat că începem să învățăm și care ne sînt drepturile, nu numai datoriile laugh.gif
Pe ei!!!


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Aug 2004, 12:10
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




maddan, poate ca sanctiunea pentru nenea politianu e cam dura. cu toate astea sunt de acord cu ideea ca orice institutie, mai ales una cu profilul mediatic si problematica politiei, are dreptul sa creeze si implementeze o strategie de imagine coerenta. asta inseamna un anume tip de rasupuns la crize, o anumita structura de comunicare etc., mai ales ca au oameni educati si platiti expres pentru asa ceva.

deci, nenea ala poate ca era bine sa puna mana pe un teleon, inainte de a da cu gura ca sa se vada la tilivizor. daca nu ma insel, fiecare inspectorat judetean are propriul purtator de cuvant, exista un departament de comunicare, deci situatia este deja regularizata.

deci, si aici lucrurile sunt un pic discutabile. nici la americani nu te astepti sa primesti informatii despre mersul anchetei, in afara unor elemente bine stabilite si care sunt cam aceleasi pentru fiecare caz. nu uita ca orice declaratie se poate constitui proba in justitie, mai ales una venita din partea unui oficial al politiei.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 18 Aug 2004, 12:33
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




QUOTE

Comunicarea cu presa se face prin purtatori de cuvant autorizati - asa mi se pare normal.

Purtatorul de cuvant transmite ce-i spune seful ca are voie sa transmita. Or, politistul demis nu este un tilicar oarecare, ci chiar seful.
(faptul ca guvernul are purtator de cuvant nu insemna ca ministrii sau secretarii de stat nu au vioe sa dea declaratii).


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Aug 2004, 12:37
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




asta era seful politiei medgidia. purtatorul de cuvant este la nivel de judet, si de inspectorat general. asa si postul din poplaca mare are un sef.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 18 Aug 2004, 13:14
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




l-au destituit pt lipsa de discretie si ca s-a grabit sa spuna el repede ca aia 2 sunt de la SPP. Prin asta prejudiciind imaginea institutiei. (nu inseamna ca daca 2 sunt neghiobi si restul sunt la fel). Trebuia sa se rezume la a spune ca 2 cetateni pe nume x si y au facut au dres . Pana atunci lua contactul cu superiorii lor si gata. Se afla oricum ca erau de la SPP dar poate sub o alta forma nu parea ca si cum daca esti la SPP gata bataus scrie pe tine.
Oricum e gradina lor treaba lor (ma refer la tagma internelor sia serviciilor) Ala ce zis ( ca si intre ei mai sunt "concurente" i-am spart pe astia de la SPP ii prezint ca nenorociti pe post adica vezi domane ce curata e politia si elemnetele interne reprobabile sunt la altii. eh na ca a furat-o omitanad ca poate generalii si conducatorii celor 2 instituti ies la bere impreuna. :wink:


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Aug 2004, 13:51
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




corect. desi nu prea cred ca era atat de profund demersul lui - curat imaginea politiei proiectand-o in armura alba impotriva sppului cel rau. mai degraba a vorbit ca bou', intimidat de microfoane.

nu si-a tinut gura, acu' da din aripioare. ma indoiesc ca cedo sa-i dea vreun castig de cauza in conditiile in care are o fisa clara a postului si si-a depasit atributiile.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 18 Aug 2004, 14:16
Post #44


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




adso, nu uita ca locuim intr-un stat mafiot, care isi apara mafia cu legea.

Era normal sa spuna pe fata cine sunt indivizii. ORICE individ angajat al unei institutii de autoritate publica isi suprapune comportamentul peste acea institutie publica.

De-aia un profesor violator rasfrange imaginea sa asupra scolii in care preda, de-aia un SPP-ist bataus pateaza imaginea institutiei sale, de-aia un politist care bate pe careva cand are chef, chiar si in afara serviciului, este judecat mai aspru decat un simplu cetatean.

Esti functionar public (asta sunt si SPP-istii), ai o responsabilitate mai MARE.

Cat despre atributii, e corect ca nu trebuia sa dea prea multe detalii despre scandal. Dar nici sa taca malc, pentru ca era seful politiei locale.
Dar ma rog boieri dumneavoastra, cati astfel de politisti nu au vorbit aiurea in vant cand TREBUIA (adica erau interese politice) si n-au patit nimic?

Nu mai tarziu de acum cateva zile, cu trenul ala sarit de pe sine. Se si pronuntase Miron Mitrea, ditamai ministrul: Vinovati sunt firma XXX, ca au avut sasiul care a crapat!
E, uite minune mare, ca sasiul (osia mai precis) NU crapase, si firma XXX NU era vinovata.
IN schimb, se pare ca trenul circula bezmetic pe sinele patriei, fiind un tren de contrabanda. De asta n-a zis nici mac domnul ministru.

Si atunci, daca si-a permis sa induca opinia publica in eroare, si sa se pronunte asupra vinovatiei cuiva (dand si NUME, deci afectand grav imaginea publica a cuiva), nu ar trebui sa fie demis?

Aud? Il va demite careva? Sau asta nu are aripioare, ci doar ditamai macaralele cu fulgi? :evil:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Aug 2004, 15:08
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




maddan, sunt de acord, orice porcarea se acopera, daca nu cu o lege, macar cu o ordonanta de urgenta.

eu sunt insa de parere ca situatia trebuie nuantata un pic - trebuie sa fac un preambul.

ceea ce a declarat baiatul ala politian nu prea seamana cu rapoartele politiei asa cum se intocmesc ele de obicei.

Preambul: acum ceva timp taica-meu a avut o problema: mergea prin localitate cu 60, si a fost lovit IN LATERAL de un cal, condus de un carutas idiot care a iesit de pe o strada laterala si nu s-a asigurat. Rezultat: cal mort, carutas trantit de pe capra, cu dovleacu lejer scuturat (adica a dat cu kuru de pamant), taica-meu si pasageru din dreapta zdruncinati, dar intregi datorita balenei de vectra pe care o conducea, masina sifonata destul de tare.
Eeeee, cum se intampla peste tot in minunata noastra patrie, carutashu avea o ruda, in speta, un fiu, mare procuror pe la tulcea. boooon. fiu-su era in conced, chiar in localitatea cu pricina. se purcede la amenintari (fiu-su catre taica-meu), taranu e dus la spital de urgenta, demonstrativ etc. mesaj final (al procurorului): daca taica-meu e de acord sa plateasca calu, cheltuieli de spitalizare, daune, pagube etc., exista sansa sa scape de puscarie ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
am ajuns la fata locului (taica-meu se cam pierduse) si ma infig tare de tot in procuror. ii spun ca nu lucrez nici eu la apozar (si chiar e adevarat biggrin.gif - nu lucrez la aprozar), intr-un cuvant ma fac paun. Totul de fata cu politistul.
Rezultatul: politistul din comuna cu pricina, ca sa nu fie prins intre doo chestii mai mari ca el, cheama politia rutiera din cel mai apropiat oras. ii pune pe astia la curent, iar raportul a fost PUR DESCRIPTIV - si corect. procuroru a facut plangere penala, dar pe baza raportului rezultatul a fost NUP. acu ramane ca taica-meu sa recupereze pagubele in civil.
Ce am vrut sa spun cu asta: in conditiile in care muschii aratati au fost egali, politia si-a tinut comentariile pentru ea si treaba a fost OK. cum trebuie sa fie.

Deci, parerea mea este ca pretor si-a aratat muschii de secretar de stat, a chemat televiziunile, aia din spp nu erau acolo, iar fraieru de politian s-a pierdut cu firea si in loc sa fie pur descriptiv (x spune ca y a facut asta. x prezinta echimoze), a inceput sa faca comentarii. nu e acolo sa aiba pareri, ci sa constate. din cauza asta spun ca nu este extrem de anormal sa i se dea un pic peste manuta.
tragic este intr-adevar ca e nevoie sa ai muschi cel putin egali cu ai celuilalt ca sa ai parte de un raport corect.

in rest, cateva precizari:
sppistii nu sunt sigur functionari publici. astia au lege separata si mi se pare ca sigur nu pot fi cadre de armata sau similar.

chestia cu miron mitrea: habar n-am cum e cu osia, dar intr-adevar, fara o ancheta trebuia sa-si tina gura.
de acord, nu o sa-l demita nimeni.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Aug 2004, 15:13
Post #46


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




maddan, pe caile ferate ale patriei oricum se circula haotic. Am avut ocazia sa plec la Timisoara vinerea trecuta (vineri, 13) si am fost cu InterCity. Dupa ce am dat o cauruta de bani (740k dus, 740k intors) mari conditii nu sunt (A/C dat drumul tot timpul de dardaiam de frig, vagon restaurant nixam, muzica nixam. Ce mi-au dat au fost niste ziare, dar asta doar la dus. la intors au pus muzica si nu mi-au mai dat ziare). In plus, am stat in camp vreo 30-40 de minute sa astepte vreo 3 trenuri intarziate, am mai stat apoi alte vreo 30 de minute la Orsova ca s-a aruncat unul in fata trenului si ca sa recupereze intarzirea a bagat o viteza de mi-era mie frica. Se auzeau cum scrasnesc rotile in curbe (cam cum face metroul). Pai si aunci cum mama naibii sa nu se intample atatea.

Si eu sunt de acord ca e normal sa afli daca cineva dintr-o institutie publica a facut ceva ilegal. Nu e un om oarecare. Cu atat mai mult cand vine vora de SPP. Nu e badea Gica care s-a enervat pe unul si l-a caftit. E vorba de niste persoane care ar fi trebuit sa aiba mai mlt discernamant si mai multa stapanire de sine. Si vinovati sunt si cei care i-au selectat. Ca asa, orice nebun se poate inscrie in aceste structuri, rezervate prin insasi esenta lor unei elite.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 18 Aug 2004, 15:20
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




angajatii SPP nu sunt functionari publici sunt angajati pe statutul cadrelor militare au un regim special nu de functionar public. Faci o confuzie intre a fi platit din bani publici si a fi functionar public. dar asta este alta poveste.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 18 Aug 2004, 16:09
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




Din cate stiu eu, politistul din Medgidia nu a "comentat" ci doar a afirmat ca persoanele in cauza erau angajati ai SPP, nu au oprit la semnalele agentilor de circulatie si au prezentat ordine de serviciu datate cu mult timp in urma (expirate)!
Deci, nu a spus cine este vinovat, ci doar cine este implicat in eveniment, fara a influenta mersul anchetei.
Abilitatea de a da informatii cred ca i-o confera gradul, doar este ofiter superior nu taraie-tabla din "poplaca".
Chiar daca SPP-stii nu au fost de fata, telefoanele curgeau intr-una (asa cum s-a reletat ulterior) din partea unor mai mari SPP.


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 19 Aug 2004, 07:26
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




pai o asta spun ca nu trebuia sa specifice ca sunt de la SPP si ca pt asta a furat-o. TRebuia sa s elimiteze sa spuna ca ceteanul Popescu cu cetateanul Ionescu (orice coincidenta d enume este intamplatoare si e pt exemplu) conducand un autoturism marca cutare nu au oprit la semnalele politiei au fcaut, au dres etc, fara sa spuna ca 2 de la SPP au fcaut au dres etc. A spus-o intentionat sau nu dar a spus-o . Motivatia pe care o banuiesc am spus-o mai sus, ca sa dea bine politia si sa dea in SPP. Aici a gresit nu ca a comentat evenimentu ci modulș cum a facut-o.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 19 Aug 2004, 07:30
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani






--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 19 Aug 2004, 08:01
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Nu stau acum sa comentez ditamai articolul care oricum este pus de o forma tipica EVZ atat pot sa spun ca MIrcea Toma se "pricepe f bine la SPP "si mai ales este regretabil ca face confuzie intre ce inseamna un cadrul militar si un fct public, cred ca totusi anumite subiecte il depasesc si acest caz nu este de acelasi nivel cu Vama Veche. :wink:
A te numi Mircea Toma, Plesu, Dinescu. Paunescu etc nu inseamna automat ca tot ce debitezi este si corect si ca le sti pe toate, problema este ca multa lume nu mai filtreaza informatia si ce zice Toma, Plesu, Paunescu e lege vorba aia este Dumenzeul lor laugh.gif ( Asta cu trimitere la celebrul film "Cel mai iubit dintre Pamnateni")

PS. Cred ca este bine din cand in cand (macar odata la 4 ani) sa gandim cu capul nostru si sa nu mai credem sau sa luam de bune spusele savante ale unor "personalitati" sau personaje (atat din dreapta cat si din stanga esicherului politic sau al societatii civile) care d emult eori nu au nici mai mica tangenta cu speta la care se refera dar carora le place sa se auda vorbind , pt ca din indoctrinare riscam sa ne blegim creierul sa nu-l mai punem la contributie de lene multumindu-ne sa luam direct si pe nemestecate de bune ideile altora.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 19 Aug 2004, 08:12
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




foarte corect misterb.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 19 Aug 2004, 11:34
Post #53


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Da, si eu ma gandisem ca sunt functionari publici (nu citisem articolul din evz). Dar e corect - sunt militari, nu functionari publici.

Din pacate, asta este chiar mai in favoarea divulgarii faptului ca au calitatea de militari. Nu sunt doar cetateanul ionescu si popescu. Sunt militari care s-au implicat intr-o fapta penala (NU accident de circulatie). Din acest punct de vedere, mentionarea calitatii lor devine chiar mai normala.

Evident, daca ar fi sa ne luam dupa lege, informatiile ar trebui date in mod organizat, intr-o conferinta de presa, samd.

Ce am vrut eu sa punctez este ca aici s-au aplicat sanctiuni drastice, desi gravitatea faptei nu le necesita, in timp ce in MULTE alte cazuri (vezi si cazul lui Mitrea) nu numai ca nu s-au dat sanctiuni, dar oamenii au fost chiar promovati daca au dat in cine trebuie.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 19 Aug 2004, 11:58
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




fi te rog mai explicit ce treaba are Mitrea in toata povestea asta. te referi la accidentul de Gugesti? Daca da, nu vad unde e treaba vina lui mitrea? O avea altele dar acolo nu cred.....


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 19 Aug 2004, 12:39
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




maddan, legea nu prevede nimic cu privire la metoda de furnizare a informatiei (conf de presa etc.)
exista legea 544/2001 a accesului la informatiile publice care spune clar ca trebuie - logic, in cadrul institutiilor statului - create structuri specializate pentru asa ceva. se stabilesc responsabilitati, metode de atac etc. legea e copiata aproape cuvant cu cuvant din elementele de acquis comunitar relevant - deci buna, rea, nu e facuta de noi.
legea se aplica in mare, iar politia are structura de comunicare - si nu cred ca in UE cineva are ceva impotriva ca informatiile sa fie date numai prin aceasta, atata timp cat sunt date.
deci: baiatul si-a depasit clar atributiile. mai mult, sunt o serie de inadvertente: MI spune ca era de permanenta, el spune ca nu era. cred ca inainte de a spune ca MI minte, trebuie sa vedem daca nu cumva el a zbarcit-o. nu cred ca facatura ar fi fost atat de grosolana.

cu mitrea - te referi la faptul ca a vorbit de vinovatia uzinei de la bals, nu? - lucurile sunt tot cam asa, dar exista oarecari diferente. a gresit colosal prin faptul ca a deschis gura fara ancheta, dar, ca purtator principal de mesaj al institutiei pe care o reprezinta, are voie sa aiba pareri. deci, daca a vorbit cu buna-credinta, lucrurile stau totusi altfel fata de situatia lui politianu-adjunct din medgidia - care are deasupra un politian plin, un sef peste structura judeteana, un inspectorat general, un ministru samd.
Daca intr=adevar a deschis gura constient, ca sa arunce o perdea de fum peste o manarie - daca trenul era de contrabanda - e clar ca lucrurile sunt extrem de putrede, moral vorbind.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 19 Aug 2004, 12:46
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




f*uck - si postu asta, si ala de mai sus sunt de fapt puse de mine, adso.
aceeasi teava - asta esteh.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 19 Aug 2004, 14:52
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




QUOTE

a gresit colosal prin faptul ca a deschis gura fara ancheta, dar, ca purtator principal de mesaj al institutiei pe care o reprezinta, are voie sa aiba pareri. deci, daca a vorbit cu buna-credinta, lucrurile stau totusi altfel fata de situatia lui politianu-adjunct din medgidia - care are deasupra un politian plin, un sef peste structura judeteana, un inspectorat general, un ministru samd.
Daca intr=adevar a deschis gura constient, ca sa arunce o perdea de fum peste o manarie - daca trenul era de contrabanda - e clar ca lucrurile sunt extrem de putrede, moral vorbind.


adica daca un ministru isi poate permite sa arunce vorbe in vint fara sa se bazeze intii pe niste fapte reale, el spunindu-si doar parerea, de ce un militian n-ar avea voie sa-si spuna si el parerea (chiar daca la momentul respectiv nu era foarte bine informat). acum fie vorba vorba intre noi, era si foarte greu sa-ti dai seama ca gorilele alea erau sau nu din SPP, mai ales ca cica prezentasera si niste ordine false.

simplificat vorbind, legea zice ca daca "iti dai cu parerea asa aiurea" fara sa te bazezi pe niste dovezi concrete inseamna calomnie si poti sa stai nitel si la racoare daca nu ma-nsel. va dati seama ce "reclama" i-a facut mitrea fabricii aleia, mai ales daca se va dovedi ca trenul nu a deraiat din cauza osiei care s-a rupt( am mai auzit o versiune cum ca osia s-ar fi rupt din cauza terasamentului prost, si nu ca ar fi fost de proasta calitate).


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 19 Aug 2004, 15:22
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




osia se putea rupe cel mult datorita nerespectarii greutatii pe osie si nu a terasamentului .
Daca osia a cedat aiurea adica in conditii normale de utilizare mi se pare destul de clar ca in acest caz nu s-a respectat cu strictete tehnologia de fabricare a osiei.
SUnt 2 ipoteze ori osia poroasta ori utilizarea incorecta si suprasolicitarea osiei. Intr-un caz e vinovat cel care a incarcat in al doilea producatorul de osii si asta o va stabili ancheta simplu. Aici terasamentul nu prea are legatura ca doar pe tersament se deplaseaza trenul si ala suporta greutatea trenului. Nu tersamentul s-a rupt ci osia- iar terasamentul era aliniat si paralel din moment ce celelalte vagoane nu au deraiat .


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 20 Aug 2004, 08:23
Post #59


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Bai dar daca nenea ala de la mediu a incercat sa desconspire faptul ca guvernul face trafic cu produse petroliere. Nu stiu cum se programeaza macazele alea, insa daca se repozitioneaza automat, programate dupa numarul de vagoane , atunci e plauzibil ce spune. Practic trenul ce trebuia sa treaca inaintea marfarului era cu muult mai scurt. Repozitionarea macazului s'a putut face usor datorita cadentei reduse de trecere a vagoanelor, plus ca senzorii pot detecta numarul de vagoane atasate. Culmea e ca nimeni nu a mai spus nimik ieri pe la stiri...ciudat nu?!
Nu e ciudat ca s'a dat vina pe o osie care a fost testata stiintific, cam greu de crezut ca stresul suferit intr'o saptamana sa duca osia aia in stare sa provoace un accident.


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 20 Aug 2004, 09:35
Post #60


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




stti calmi ca acele macaze habar nu au sa numere osii sau alte balarii.
de mutat, in cel mai bun caz, se face la apasarea unui buton de la consola IDM-ului (IDM - impegat de miscare) asta daca nu e din ala cu bila si trebuie sa vina un nenea acar sa faca muschi.
probabil ca nenea IDM-ul a fortat mutarea macazului inainte sa se termine trenul (chestia asta nu este posibil teoretic, deoarece instalatia nu permite, dar in cazuri de necesitate se poate anula "blocarea" instalatiei.
o alta posuibilitate este ca trenul a "atacat" macazul pe "la calcai", caz in care trenul poate trece dar e zguduit bine de tot.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 17:20
Forum Renault