DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages « < 17 18 19 20 21 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> TOTUL despre achizitionarea unui Logan, la ce curs, cind, creditare, Casco etc.

logany
post 15 Jan 2005, 20:18
Post #541


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 8 December 04
From: Braila




Am rugamintea daca imi puteti explica cum procedeaza bancherii astia...
Am dat avans 50.000.000 lei,pe 08.11.2004 (curs valutar dacia 1 euro 40659 lei)deci 1230 euro.Cind sa fac actele de credit euro pe 14.01.2005 la B.R.D.acestia spun,masina costa 8336 euro x curs dacia 38.693=322.544.848 lei ;pentru avans credit 25 %spune: 322.544.848 x 25 %=80.636.212 lei din care i-mi scade cei 50 mil.si ca mai am de achitat dif de 30.636.212 lei.Mai departe nu mai inteleg nimic.Daca consider ca am achitat 80.6 mil, 322,5 mil-80,6 mil=241.908.636 lei si la cursul de 38693lei =6252 euro,rezulta suma pe care ar trebui sa inchei contractul de credit(fara sa mai tin cont de dif.de curs val .din 08.11.2004).Dar ma trezesc cu o oferta de credit de 6333 euro pe 5 ani,dupa calculul lor.Daca ati facut credit in euro in conditia de acont 50 mil si apoi completare pina la avans 25%, lamuriti-ma cum fac astia calculul si cu citi euroi ati ramas in credit?


--------------------
renault megane prestige 2008/1,6/16V/110 CP - BR-64-xxx
logan ambition 2005/1,6/90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 17 Jan 2005, 08:57
Post #542


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Cei 50 milioane avans NU RAMAN la aceasta valoare IN LEI !!!!.... la momentul platii avansului cursul este x lei/euro... 50mil/x = y euro La data livrarii valoarea masinii in euro este V iar cursul de schimb x' lei/euro: rest de plata (in lei) = (V - y)x' .... ina cest fel constatati ca cei 50 milioane nu raman la valoare lor initiala.... ci doar ceea ce reprezinta ei in euro se conserva!

La fel se intalmpla si cu creditul: la momentul pre-aprobarii calculele se fac in LEI!!!!!!!!! valoare in LEI de pe faxul de raspuns la preaprobare nu trebuie depasita sub nici o forma.... de fapt scrie si pe acea hartie acest lucru! La momentul acordarii creditului (livrarea masinii) se recalculeaza creditul in euro care poate rezulta + sau - in jurul valorii initiale in euro... in functie de evolutia cursului de schimb....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 17 Jan 2005, 09:57
Post #543


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




Acum am primit raspuns de la marketing Asirom referitor la conditii asigurare CASCO Logan - dupa vre-o saptamana tongue.gif (Ambition, cumparare cash ... da nu cred ca conteaza, conditiile sunt generale)
nu le pun aici ca reclama .... da poate ajuta pe cineva:


"Asigurarea facultative de avarii si furt auto-CASCO pentru un autoturism marca Dacia Logan se poate incheia cu ASIROM cu o cota de prima de 4.5% din pretul de comercializare de nou la unitatile de specialitate din Romania, la data incheierii asigurarii (pret de factura).

Cota de prima de mai sus poate fi redusa:
- cu 10%, in cazul platii anticipate a primei de asigurare;
- cu 2%, pentru existent ape autoturism a unui system antifurt si/sau alarma functionale;
- intre 10% si 40%, in cazul aplicarii unei fransize deductibile/eveniment de 1% pana la 10% din suma asigurata a autoturismului;
- cu 20%, in cazul in care asigurarea se incheie fara acoperirea riscului de furt.

In cazul in care asigurarea se incheie concomitent cu livrarea autovehiculului nou, din incinta unitatilor care au in obiectul lor de activitate comercializarea de autovehicule noi, raspunderea asiguratorului incepe din momentul receptionarii autovehiculului de catre asigurat sau prepusii acestuia, cu conditia platii anticipate a primei de asigruare sau plata primei rate de prima si emiterii contractului de asigurare.

In cazul in care asigurarea se incheie ulterior zilei in care s-a cumparat autovehiculul, raspunderea asiguratorului incepe dupa 24 de ore de la expirarea zilei in care:
- s-a platit asiguratorului, in numerar, prima de asigruare, sau prima rata;
- s-a intocmit si semnat contractul de asigurare;
- s-a efectuat inspectia de risc pentru autovehicul.

Riscuri asigurate: avarii si furt in Romania si avarii in afara teritoriului Romaniei. Plata primelor de asigurare: integral, la incheierea asigurarii sau in 2,4 sau 10 rate egale. Primele de asigurare se exprima in valuta si pot fi platite in lei sau in valata. Pentru plata in lei a primelor de asigurare exprimate in valuta se va folosi cursul de referinta comunicat de BNR, valabil la data efectuarii platii.

Facilitati: riscul de furt (partial sau total) se extinde si in afara teritoriului Romaniei, fara plata unei prime suplimentare de asigurare, in cazul incheierii asigurarii Carte Verde la ASIROM

Conditiile de asigruare CASCO prevad reduceri ale primelor de asigurare, aferente anilor de vechime in asigurare fara daune – cu 15%, respective 25%, 35%, 40%, ori 45% corespunzator dupa caz, unui an de asigurare anterior reinnoirii, respectiv a doi, trei, patru ori cinci sau mai multi ani anteriori de asigurare, daca nu s-au platit ori nu se datoreaza despagubiri in anii anteriori de asigruare."


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan75
post 17 Jan 2005, 15:12
Post #544


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 6 September 04
From: Bacau




Ajutor(daca se poate !) nu-mi dau seama blink.gif ce diferenta trebuie sa platesc.Am facut comanda in 13.09.04 Ambition metalizat(8160 euro) finantare-credit BRD.Am achitat 50 mil. lei si am declarat ca voi achita avans credit 3000 euro(evaluat la acel moment in lei 123 mil.).Acum mi-a venit masina ,am mers la banca si le-am spus sa-mi calculeze diferenta maine 18.01.2005 cand schimba cursul fabrica.Ce diferenta achit ca sant derutat total !

1. 123 mil-50mil, iar creditul = 8160 euro-(50mil/curs comanda+73 mil/curs azi)
2. (3000 euro-50 mil/curs comanda)*curs azi, iar credit = 5160 euro

P.S. Cei de la banca spun ca am castigat aprox. 20 mil(prin deprecierea euro).Unde simt eu acest castig,la achitarea avansului sau prin diminuarea valori creditului ?
Multumesc.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION - BC75---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 17 Jan 2005, 21:42
Post #545


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




Stai linistit or sa te puna sa platesti diferenta pana la cat ai zis tu ca o sa dai avans.


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan75
post 18 Jan 2005, 08:57
Post #546


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 6 September 04
From: Bacau




Cursul Dacia de unde-l pot afla ? Stiu ca astazi se schimba.


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION - BC75---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Jan 2005, 09:41
Post #547


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(dan75 @ 18 Jan 2005, 08:57)
Cursul Dacia de unde-l pot afla ? Stiu ca astazi se schimba.
*



e cursul BNR stabilit ieri (luni)... www.bnr.ro

poti verifica pe www.adras.ro ... dar nu actualizeaza chiar imediat pagina


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 19 Jan 2005, 17:20
Post #548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Am fost azi la ASIBAN in Iasi si mi-au facut calculul pentru un Laureate 1.4..a iesit 153 Euro.Asigurarea este de tipul median(a)..adica fara asigurare pt incidente datorate grevelor, manifestatiilor samd...
Ce parere aveti?..


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 19 Jan 2005, 17:22
Post #549


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Am fost azi la ASIBAN in Iasi si mi-au facut calculul pentru un Laureate 1.4..a iesit 153 Euro.Asigurarea este de tipul median(a)..adica fara asigurare pt incidente datorate grevelor, manifestatiilor samd...
Ce parere aveti?..


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 19 Jan 2005, 21:55
Post #550


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Daxx @ 19 Jan 2005, 17:20)
Am fost azi la ASIBAN in Iasi si mi-au facut calculul pentru un Laureate 1.4..a iesit 153 Euro .Asigurarea este de tipul median(a)
Ce parere aveti?..
*


QUOTE(milgn @ 15 Dec 2004, 09:45)
asigurarea casco la asiban pentru furt si avarii la logan laureate 1.4 (cu vopsea metalizata si garantie extinsa-7100+160+175=7436euro) este 193 euro.(punct).asigurarea casco este tip "mediana"


???
Eu am oferta pentru laureate 1,4 metalizat 202 EURO cu singura deosebire ca am cerut full de full. fara fransiza, cu meteoriti, greve, tot. O fi diferente de la comisioanele brokerilor?. Mi-e greu sa cred, dar alta explicatie nu vad

This post has been edited by Ake: 19 Jan 2005, 21:56


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 19 Jan 2005, 22:09
Post #551


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Ake, la mine nu e metalizat, deci mai putin cu vreo 200 euro la valoarea asigurata...dar diferenta e totusi cam mare..
La mine, pentru meteoriti si greve samd mi-au spus ca ar mai fi vreo 20 euro in plus pe an..parca..dar nu sint sigur!
In fine..observ ca de la om la om aceste valori difera destul de mult..hmm, ciudat..


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos01
post 20 Jan 2005, 07:46
Post #552


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 20 January 05
From: Pitesti




Pentru contractele incheiate prin BRD, ASIBAN-ul a avut pentru anul trecut oferta de 2.65% pentru o asigurare CASCO de tip median. Ei bine de la inceputul anului acesta, valoarea asigurarii este de 3.25% mad.gif , deci de aici pot apare valori diferite pentru acelasi tip de asigurare...


--------------------
Nissan Qashqai 1,6 DIG-T Tekna 2015 - AG-xx-DAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan75
post 20 Jan 2005, 08:15
Post #553


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 6 September 04
From: Bacau




Incheiata ieri.Credit BRD euro,deci Asiban,valore masina 8160 euro-val. asig. 265 euro(3,25%).


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION - BC75---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 20 Jan 2005, 14:47
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Am incheiat azi asigurarea la ASIBAN..2,16%!!..total 153 euro/an pt Logan Laureate 1.4 (7100 eur)...strange, isn't it?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 21 Jan 2005, 07:26
Post #555


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare pt cei care au cumparat fara credit logan(cu banu jos) cat la suta este asigurarea ?
La AMG o tanti de la asirom a zis ca e 4.5% pe an si ca daca platesc tot si am alarma face reducere de 12% din cei 4.5 adica ramane cam 3.95%.
Cam mult zic eu pt o masina de productie romaneasca.


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl
post 21 Jan 2005, 08:37
Post #556


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 November 04




am o intrebare, pentru cei care a-ti cumparat cu credit prin Volksbank, ce societate de asigurari agreeaza ?


--------------------
dacia Logan Laureat - hd 06 mmr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 21 Jan 2005, 10:40
Post #557


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




really? nu cred!!

Da ceva detalii


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 24 Jan 2005, 13:13
Post #558


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Omniasig, Asiban si Allianz... poate si altele... sigur NU Asirom


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Jan 2005, 15:16
Post #559


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Fratilor, chiar daca este putin off-topic, nu stiu cit costa la Logan asigurarea, dar faceti-l. Se pare ca s-a deschis sezonul de furat din Logane. La mine in parcare, sunt 2 bucati de max. 2 luni. Saptamina asta, ambele au ramas fara casetofoane. Mod de operare, chei potrivite cum zic caralii. Unul pe la usa soferului, la celalalt pe usa din dreapta fata. La al doilea, i-a smuls efectiv, yala din usa.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 24 Jan 2005, 15:40
Post #560


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




QUOTE(Daxx @ 20 Jan 2005, 14:47)
Am incheiat azi asigurarea la ASIBAN..2,16%!!..total 153 euro/an pt Logan Laureate 1.4 (7100 eur)...strange, isn't it?
*


Azi am fost la ASIBAN pentru a ma informa cu privire la valoarea asigurarii (Laureate, 7150 euro, luata prin BRD): daca pana in decembrie procentul a fost de aproximativ 2.6%, de la 01 ianuarie a crescut la 3.2% (aproximativ). Pentru ce m-am interesat eu (masina vine in 10-15 martie) a rezultat o asigurare de 230 euro. Asigurare fara franciza dar si fara despagubire in caz de vandalism. Pentru a fi full casco (adica full full, deoarece acceptiunea de full casco difera de la firma la firma(?)), trebuie sa mai dai niste bani.
Plata se face o singura data, la inceput, pentru fiecare an de asigurare (nu se mai accepta transe trimestriale, conditie impusa de BRD). De asemenea, nu conteaza daca ai sau nu alarma, nu se face reducere daca platesti o singura data pe un an (cum am inteles ca a fost inainte).


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 24 Jan 2005, 18:40
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Confirm postul anterior!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 24 Jan 2005, 18:53
Post #562


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




CASCO la Asirom , 4,5% din vlaoarea masinii( 6502 e ) minus 10%(platit pe un an) minus 2%(alarma). De aici rezulta un 3.95%, masina fiind luata cu banii jos.
Intrebarea mea este : e normal sa fie asa mult ? am vazut 2.5% si chiar mai putin
Explicatia a fost ca nu l-am luat pe credit si nu sunt legat de ei 7 ani.


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 24 Jan 2005, 18:58
Post #563


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Ursul-alb, sory ca raspund atit de greu, dar am fost plecat in week-end (deh..skiurile astea.. biggrin.gif )...
Ce ai vrea sa stii mai mult despre asigurarea mea de la ASIBAN?..in primul rind, te asigur ca nu e nici o gluma!Am fost la sediul lor din Iasi (vis-a-vis de Palat), am aflat ca ma costa 153 euro pe an si a doua zi am si rezolvat problema!..fara nici o cunostinta, fara nimic....
Asigurarea e de tipul Median(a)..si nu include chestiile cu greve, manifestatii..atit.In rest e totul in regula!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 24 Jan 2005, 20:21
Post #564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




QUOTE(Daxx @ 24 Jan 2005, 20:58)
Ursul-alb, sory ca raspund atit de greu, dar am fost plecat in week-end (deh..skiurile astea.. biggrin.gif )...
Ce ai vrea sa stii mai mult despre asigurarea mea de la ASIBAN?..in primul rind, te asigur ca nu e nici o gluma!Am fost la sediul lor din Iasi (vis-a-vis de Palat), am aflat ca ma costa 153 euro pe an si a doua zi am si rezolvat problema!..fara nici o cunostinta, fara nimic....
Asigurarea e de tipul Median(a)..si nu include chestiile cu greve, manifestatii..atit.In rest e totul in regula!
*



Unde vis-a-vis de Palat? Fii mai precis te rog.


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 24 Jan 2005, 20:38
Post #565


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




Laur, cum mergi de la Casa Patrata (Prefectura) spre Podu Ros, imediat dupa trecerea de pietoni ce are in dreapta Patiseria Domneasca si in stinga Palatul Culturii..sint acolo niste cladiri scunde, iar una e a Asibanului..deci inainte de Strand (cum s-ar zice), mai sus de el si pe partea opusa...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonis
post 29 Jan 2005, 14:56
Post #566


....I'm too sexy for my car!


Group: Banned
Posts: 9
Joined: 8 January 05
From: Iasi, Palatul Culturii




Salut,

Sunt sigur ca leasingul nu este o necunoascuta pentru marea majoritate a celor care viziteaza acest forum. Insa am o nedumerire legata de acceptarea leasingului de catre RCI.

Stie cineva... in cazul in care cifra de afaceri a firmei este mica se poate pune o garantie imobiliara? Ca la banca..

Firma girant stiu ca se poate, dar ma intereseaza daca se poate pune gaj un apartament.. in cauzul leasingului pentru persoane juridice. De la RCI nu am primit nici acum un raspuns.. Poate voi ma ajutati. Ma intereseaza pentru un client de-al meu caruia i s-a refuzat cererea preliminara.

Multumesc.. smile.gif


--------------------
Logan in asteptare Laureate 1.4 MPi - E pe vine
Nu poți să imiți un prost si nici un impostor. Cel mult îl compătimești.
Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 29 Jan 2005, 15:14
Post #567


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Din cate stiu eu nu accepta. Am intrebat eu mai acum cateva luni.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 1 Feb 2005, 11:09
Post #568


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




iti dau eu o sugestie, nu sunt sigur ca merge, da incearca:
fa rost de un contract intre firma ta si o alta firma, un contract de colaborare pe termen lung, cu o cifra lunara, astfel ca poti previziona o crestere a veniturilor firmei in perioada urmatoare pe baze reale (contractul deja semnat)

dupa ce te vezi cu "sacii in caruta" (adica cu masina) poti rezilia contractul si la revedere

o sa te mai coste ceva facturile emise in baza contractului ... (TVA, impozit, etc)

vezi daca merge (la unele banci se putea aduce astfel de argumente - contracte in derulare)
bafta


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adonis
post 1 Feb 2005, 23:04
Post #569


....I'm too sexy for my car!


Group: Banned
Posts: 9
Joined: 8 January 05
From: Iasi, Palatul Culturii




am incercat.. biggrin.gif

Mi s- a raspuns ca oricunde contractele se fac si se desfac. eu am rezolvat intr-un fel.. pe amicul meu voiam sa-l ajut cumva


--------------------
Logan in asteptare Laureate 1.4 MPi - E pe vine
Nu poți să imiți un prost si nici un impostor. Cel mult îl compătimești.
Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 2 Feb 2005, 00:43
Post #570


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




imi voi lua luna asta un Ambiance cu cash.Problema e urmatoare:

la credit BRD in euro full casco era 157e/an pt.ambiance,( nu mai au credit pe 7 ani si nici in euro,doar pe 5ani si in lei mad.gif ) ce sa inteleg? ca nu e bun full casco oferit prin brd? mai gasesc full casco la 157e daca iau masina cu plata integrala?

surpriza!!!!! la asiban un casco fara vandalism pentru masina de productie romaneasca in valoare de 5700e noua e :131.58e/an
daca vrei LOGAN (nu e prod.rom.?) :204.69e/an mellow.gif

pentru ambele sume ai montata pe masina alarma si platesti integral intr-o singura rata




--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 22:27
Forum Renault