Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am Gasit Simeringul si dimensiunile lui
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
adybaiamare
biggrin.gif Pentru cei care va confruntati cu problema simeringului de la caseta de directie asistata va anunt ca l-am gasit la Dacia Service si a costat 9 RON si dimensiunile simeringului sunt : 20X35X7 .Bafta tuturor si multumesc pt informatii celor care au incercat sa ma ajute ! ! !
moustache
Mai multe detalii? La care Dacia service l-ai gasit? L-ai schimbat tu s-au in service? Se schimba greu, iese usor cel vechi, este nevoie de ceva scule speciale?
myx
Cat a costat operatiunea ? E dificila? Eu pe unde am intrebat, mi-au spus ca nu poate fi shimbat. Se schimba caseta. E vorba de simeringul din partea de sus a casetei?
ay08021
si eu am aceeasi problema, mi-au spus ca se schimba caseta. mai multe detalii daca se poate, pret, service sau ai schimbat tu, sau ceva poze
icsu
Aceeasi problema. Am desfacut de unul singur caseta de directie, dupa ce am muncit vreo 3 ore sa o dau jos. Am desfacut caseta si am ajuns cu greutate la acel simering (am confectionat niste prese ca sa-l scot).
Cotele lui, citite direct de pe el, sunt diferite fata de cele date de adybaiamare: "19x30x6 M NBR". Mai exista al doilea simering ce separa partea de servo de caseta mecanica propriu-zisa, care nu prezinta urme de scurgeri dar am zis totusi sa-l schimb si p`ala: "28.5x43x6.5 M NBR".
Aparatul foto e plecat in deplasare ca trageam niste poze repede sa se inteleaga mai bine.
Ramane acum sa sa apuc sa caut simeringurile.
marius80_eugen
Semeringul de la pompa de servo-directie stie cineva ce cod are si pe unde l-as putea gasi ? Imi supureaza de cativa ani pe acolo si tare as vrea sa-l schimb .


Brambus : SEMERING POMPA SERVO-DIRECTIE ! NU semering caseta de directie cu servo !
Brambus
Simering caseta asistata COD 60 01 542 543 ,cota participare 01

Poate te ajuta!
i96nds
Cred ca e tot de la caseta si acela, nu e de la pompa de servodirectie....
Brambus
Pai de la caseta, ca pompa nu apare in 'catalogul piese schimb' cu nici-un simering. Are burduf de etansare, protector tub retur,burduf etansare valva etc.

<span class='edit'>4 Jun 2008, 15:20:</span>
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Jun 2008, 11:33)
Semeringul de la pompa de servo-directie stie cineva ce cod are si pe unde l-as putea gasi ? Imi supureaza de cativa ani pe acolo si tare as vrea sa-l schimb .
Brambus :  SEMERING POMPA SERVO-DIRECTIE  ! NU semering caseta de directie cu servo !
*




Marius , eu cred ca ii spune simering nu "SEMERING" iar pompa asa cum am mai spus nu apare in catalogul de piese schimb cu simering. Daca vrei iti dau catalogul sa te convingi! Initiatorul topicului daca te uiti vei vedea ca despre "simering castea asistata "spunea
adybaiamare
Asa e ,nu e bun simeringul desi l-am cumparat de la Auto Becoro(Dacia Service Baia Mare) tipic pt Romania sa cumperi si sa nu fie bun e mai mare simeringul de la ei fata de cel care trebuie la caseta de directi si cica mai si scriu Piese Originale Dacia,practic vand ceva ce nu e bun pt caseta .Is varza romanii astia ! ! !deci 20x35x7 nu e bun nu cumparati.scuze de eroare dar cei de la dacia sunt mai varza.Bafta ! ! !
icsu
Revin. Am rezolvat problema. Am cautat si nu am gasit simeringurile cu aceleasi cote dar am folosit simeringuri cu cote "apropiate" si anume:

Pt "19x30x6 M NBR" am folosit "18x30x6". ~5ron

Pt "28.5x43x6.5 M NBR" am folosit "28x43x7". ~5.5 ron

Operatiunile de demontare, schimbare simeringuri, remontare le-am facut singur in fata blocului si pe balcon si este destul de complicat. Nu mai curge pe la caseta.
sabinmq
Salut icsu,
Am aceeasi problema ca si tine: pierd ulei pe la simeringul casetei de directie; verificat personal si confirmat diagnosticul meu de service.
De aceea te rog sa-mi dai mai multe detalii pentru a ma ocupa personal de inlocuirile acestor componente. In service mi-au spus ca nu au mai schimbat asa ceva, cu toate ca ma ceva relatii si prieteni al ei. Mi-au spus ca in cel mai rau caz sa vin cu piesele si mi le schimba ei, mai intr-o doara pentru ca nu au avut tupeul sa zica NU.
Pentru a fi mai clar:
1. Detalii despre simeringurile cumparate de tine: coduri sau de la ce tip de masina suntau pentru ce se folosesc pentru a cere exact. Unde ai gasit simeringurile, cine este producatorul, cum au fost procurate....Caut si nu gasesc.
2. Sunt de la alt tip de servo?
3. Cum se demonteaza caseta de servo? Sigur sunt si alte chestii afara de manualul de reparatii care sa faca mai "simpla" operatia.
4. Cum ai inlocuit simeringurile? Adica toate etapele...ce unelte ai folosit si cum arata acestea, deoarece nu prea am scule si trebuie sa le procur.
5. Cum ai montat inapoi caseta si tot amsamblul? Ai avut nevoie de rampa, de ajutorul altcuiva,....
6. Cum verifici daca lucrarea a fost corect executata? Ce probe /teste ai facut dupa....Ce tip de ulei ai "bagat"?
7. Si tot ce crezi ca trebuie sa stie cineva care are aptitudini de mecanic dar nu a facut asa ceva pana acum....
8. Ma intereseaza daca pana la inlocuirea simeringurilor aveai zgomote suspecte la directie si daca a fost afectata pompa de servo. Daca in afara de a completa cu ulei de servo ai mai facut si altceva.
Stiu ca cer mult dar daca se poate iti multumesc anticipat.
Cu respect
Sabin
shake
eu cred ca am o problema mai grava pierd lichidu din bazin 70 % din el in aproximativ o luna SI NU MERG CU MASINA DES

cand iau viraj si plec depe loc se aude un harait , iar daca deschizi geamu, miroase a ceva "lichid toxic" nu am cum sal caracterizez








????????????
bolek_bolek
Si cam PE UNDE curge asa mult si nu se vede? Bine daca se aude huruit inseamna ca s-a dus dreaq caseta, dar , macar de curiozitate, pe unde curge asa mult? ar trebui sa ai o balta dedesubt...
shake
QUOTE(bolek_bolek @ 19 Oct 2008, 06:22)
Si cam PE UNDE curge asa mult si nu se vede? Bine daca se aude huruit inseamna ca s-a dus dreaq caseta, dar , macar de curiozitate, pe unde curge asa mult? ar trebui sa ai o balta dedesubt...
*




o sa ma uit mai atent si o sa fac si poze.


sa zicem o pata sub masina de aproximativ 5 cm
ostilu84
Readuc la suprafață acest topic întrucât am găsit pe internet un site din Turcia care are din câte îmi pot da eu seama acest kit de reparație pentru caseta de servodirecție de solenza. Acesta ar fi http://www.evs.com.tr/urunDetay_eng.asp?urunID=201 .
Întrucât nu am văzut o metoda de cumpărare, le-am trimis un mail. Sa vedem dacă merita. Din ce am mai citit, caseta asta ar fi comuna cu cea de renault laguna model 1996.
Dumneavoastră ce ați mai aflat intre timp?
icsu




Pentru cei care cauta simeringuri.. http://www.intramark.ro/simeringuri_ind.php (nu este reclama).
ovidiu87
am si eu simeringurile dar nu stiu cum se scoate cel de sus de dupa lagarul cu role? Cum il scot afara si cum il bag pe celalalt ?trebuiesc scoase rolele?
icsu
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=115288&hl=
Pentru a scoate simeringul eu am folosit o tubulara, nu ma stiu exact de cat, dar stiu ca s-a potrivit perfect ppeste buza simeringului si in acelasi timp era destul de "potrivita" cat sa treaca prin gaura "piesei". Ca presa am folosit o menghina romaneasca. smile.gif
ovidiu87
deci odata cu simeringu iese si lagarul cu role?ma refer la simeringul de la capacul casetei .
Multumesc frumos
icsu
Exact. La remontare este indicat sa folositi tot un fel de "presa". Nu este recomandata folosirea ciocanului.
ovidiu87
Multumesc frumos de explicatie, pe topicul cu demontarea casetei asta era singurul lucru ce nu se explica , in rest am inteles tot.
adicorbos
de unde a-ti cumparat simeringurile?
sageata verde9
si eu lam schimbat dar la servis si am vazut cum la schimbat a trebuit tubulare 10 ,13 ,17,19 .
rratzoiusexos
care service din bucuresti schmiba semeringul problema,si pe la ce preturi?
sageata verde9
am avut garantie la caseta ,dar am inteles ca la tirgoviste e o firma care repara caseta ,,troni,,cam asa se numeste
ovidiu87
@ sageata verde9 - poti intra pe idu meu de mess sa te intreb ceva? "ovidiu87_us"
sageata verde9
rratzoiusexos te anunt oficial ca cuvantul schmiba nu exista in DEX.
P.s.te-am bagat in lista.
adicorbos
am cumparat si eu astazi simeringuri 19*30*7 si 28*43*7, amandoua au costat 8.5lei
poate astazi ajung pe la mecanic sa le schimbe
am sa revin cu tariful mecanicului pentru cei interesati(din brasov)
ovidiu87
cred ca era mai bine 18x30x6 ...
icsu
QUOTE(ovidiu87 @ 31 Mar 2010, 11:37)
cred ca era mai bine 18x30x6 ...
*



Asa e. S-ar putea sa ai surpriza sa muncesti degeaba. Cota "19" se refera la diametrul interior al simeringului, deci in cazul asta e mai larg.. s-ar putea sa nu etanseze bine. Cota "7" se refera la grosimea simeringului care in cazul tau e mai mare cu 1 mm.. si din ce am vazut eu prin caseta nu cred ca o sa ai loc sa-l pui.
Iti recomand 18x30x6.
adicorbos
am schimbat doar simeringul 19*30*7, cota interioara este la fel cu cel original, singura diferenta este grosimea, nu cred ca are vre-un efect negativ, vedem pe parcurs
simeringul 28.5*43*6.5 nu l-am mai schimbat deoarece era in perfecta stare de funcionare
vedem pe parcurs daca mai curge
ionutz_87
off
tija dintata a reusit cineva sa o scoata?ma poate ajuta cineva?
reddacy
m-am uitat in zona casetei si pompei de servo si era totul curat si uscat pe acolo,asa ca am fost la service.
si ce sa vezi !......conducta sparta aproape de acel presostat din cauza frecarii ei de scut chiar deasupra longeronului.....[de 2 ani am tot zis ca mai scapa pe la presostat si uite ca era sparta si conducta.....]

noroc ca meseriasul a zis ca mi-o sudeaza [fiind de fier]......mai ramane sa merg sa iau 1 L de ulei.......


jaleeeeeeeee sad.gif .........am rezolvat-o doar 80%,adica am sudat conducta dar mai curge pe la presostat la cursa completa a volanului.......[20 sudura+50 manopera + 20 ulei Mobil ].
lol
Va rog care stiti pe zona Buzau-Braila-Galati de unde as putea sa cumpar semering:| ...imi curge tot uleiul de la servo directie :| consum mai mult ulei decat benzina ! astept reply !
adicorbos
intra pe adix.ro si poate i-ti trimit ei simeringurile prin curier
kmeleonu3
salutare. cu aceeasi problema ma confrunt de aprox. 2 ani. scapa lichid de servo. daca imi cumpar simeringul stiti vreun mecanic care s-a specializat in asa ceva?
ramsen
noi aici cunostem ffff multi mecanici...numai ca tu in avatarul tau nu specifici de unde esti...asa ca eu ti-am da un mecanic de la mine dar esti de aici???modifica in avatar cum am si eu Din :.......
adicorbos
QUOTE(kmeleonu3 @ 24 Apr 2010, 01:17)
salutare. cu aceeasi problema ma confrunt de aprox. 2 ani.  scapa lichid de servo. daca imi cumpar simeringul  stiti vreun mecanic care s-a specializat in asa ceva?
*


eu mi-am schimbat simeringurile la un mecanic din brasov, vezi ca am pus pe bursa un anunt http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=5&t=178738
psychoo
pentru a schimba simeringul trebuie sa demontez capacul din poza de mai jos? cum se demonteaza? tot folosind presa iese afara?
ovidiu87
Desfaci capacul asta de pe caseta , are 2 suruburi de 6 .apoi cu capacul demontat pe buza simeringului se pune o tubulara cat mai fixa si apoi strangi in menghina .tubulara impinge afara simeringul impreuna cu lagarul cu role.se pune noul simering si apoi se cauta o tubulara in cota cu lagarul cu role si se preseaza la loc cu ajutorul menghinei.toata chestia asta dureaza 5 minute, iese usor fara efort si NU folositi ciocanul.Partea cea mai distractiva e cu demontatul si remontatul casetei in rest floare la ureche.
Bafta!
psychoo
mersi de raspuns smile.gif
ceva sfaturi pentru demontare si remontare? nu am mai facut operatia asta deci nu stiula ce sa ma astept... trebuie sa dau jos ansamblul amortizor+arc pe vreo parte? sau iese doar cu roata data jos? pe care parte iese mai usor? banuiesc ca pe dreapta ca nu am cutia de viteze care sa incurce...
orice sfat e binevenit...in weekend vreau sa termin operatia cap-coada ca sa pot merge luni la geometrie biggrin.gif
canea_dragos
nu ai treaba cu arc sau amortizor

- desfaci ambele roti fata(in caz ca ai rampa sau elevator nu mai dai jos rotile si desfaci pivotii direct...au cate un surub fiecare...dai vreo 2 ciocane zdravene ca sa iasa dar vezi pe unde dai sa nu strambi ceva!)
- desfaci capetele de bara de la roti
- desfaci caseta de la crucea cardanica...aia se desface din masina de sub pedalier...o sa o vezi tu
- desfaci cele 2 suruburi de prindere a casetei de pe mijlocul masinii(ai sa ai ceva de munca la alea ca sunt cam lungi)
- apoi tragi de caseta putin inspre radiator pana iese de pe suruburile de prindere si o lasi in jos si apoi o scoti afara de sub masina cu tot cu bielete si capete de bara
- apoi desfaci bieletele de directie din caseta de directie
- desfaci caseta de directie conform tutorialului de mai jos
- la remontare procedezi fix invers demontarii

http://www.daciaclub.ro/Solenza-caseta-de-...ta-t115288.html

spor la treaba!
psychoo
am facut si eu operatiunea ieri. am inceput la ora 11 si am ajuns acasa la ora 22...
de departe cea mai complicata parte a fost scoaterea casetei de directie dupa ce au fost scoase toate cele 4 suruburi de fixare, coloana volanului si tevile care vin de la pompa.
am rotit la ea in toate felurile si abia abia am reusit sa o scot. schimbat simeringurile si s`a rezolvat cu scurgerile.
neavand presa pentru scoaterea capetelor de bara, am dat cu ciocanul in ele. bineinteles ambele au fost intepenite bine si am reusit sa stric filetul pivotului (piulita pusa in capat pentru suprafata de contact mai mare a stricat filetul pe o suprafata mai mare). cea pe dreapta oricum vroiam sa o inlocuiesc, aveam alta noua, dar la cea din stanga a trebuit sa tai cu bomfaierul 2-3 spire ca sa pot pune inapoi piulita.
mi`a ramas totusi o problema care o aveam si inainte de operatie si anume parca imi merge sacadat volanul. are cateva hop`uri ca sa zic asa dar nu se simt foarte tare. instalatia a fost aerisita corect.
a durat putin mai mult deoarece am gasit pivotul pe dreapta distrus din cauza incompetentilor din service care au pus acel plastic de protectie a burdufului pivotului intr`o pozitie aiurea. acesta a rupt burduful, s`a spalat vaselina si a intrat mizeria. din cauza lui aveam un scartait nasol de tot la denivelari si la rotirea volanului.
danciusergiu84
pentru mersul sacadat al volanului eu suspectez rulmenti dintre arc si telescop, eu am observat chestia asta cu sacadatu' rotind de arc cat se poate cu mana stanga-dreapta, e drept putin, dar asa am observat uzura de acolo
psychoo
sunt schimbati de 6 luni...

L.E. cand am facut aerisirea sistemului bieletele inca nu erau prinse de fuzeta, deci capetele de bara erau in aer si tot am simtit sacadatul in volan...sa fie pompa?
ma gandeam ca daca imi curge ulei pe la simering si scade turatia motorului (la relanti) cand ajunge volanul la capat de cursa, inseamna ca pompa de servo isi face treaba...
adicorbos
Recomandare:
Cand schimbati simerigurile de la caseta, schimbati si o-ringurile de la furtunurile de inalta presiune, sa nu aveti surprize(cum am avut eu)
tita
Salutare am citit despre simeringurile casetei de Servodirecite la Solenza si am aflat ,ca echivalentul lor sunt :
-18x30x6;

-28x43x7.

Acum intrebarea..unde gasesc aceste simeringuri?au vreun cod ,vreun producator?Multumesc frumos
augustin87r
Aici de ex: http://www.adix.ro/products.php (era trecuta si mai sus pe pagina adresa)

Se poate cauta pe google cuvantul semeringuri....
tita
QUOTE(augustin87r @ 1 Jul 2010, 16:24)
Aici de ex: http://www.adix.ro/products.php (era trecuta si mai sus pe pagina adresa)

Se poate cauta pe google cuvantul semeringuri....
*



am vazut pe pagina trecuta site-ul ala dar nu am vazut nici un simering.
AM cautat si pe google si am gasit unul dintre simeringuri SKF ,dar ma gandeam ca nu merge orice fel de simering .
Credeam ca sunt simeringuri speciale pentru servodirectie ,sau ca au vreun COD ceva dupa care sa comand.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.