Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Muntenegru
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
zildan
Harta SERBIEI

user posted image
Calimero
@ kriiss888 - cum este drumul din golf pana in Zabljak? (in cazul in care acesta a fost traseul tau)? Canionul Tara este departe de Zabljak?

Am citit pe visit-montenegro ca exista si oferte foarte bune la particulari. Ai idee?

merci!
gibonu
@ zildan
Fara suparare, dar harta aia e de pe vremea cand Tito era inca la putere.
Aveti aici o harta din zilele noastre:
http://www.dzp.co.yu/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
Descaracati harta de acolo. Mie cel putin mi se pare foarte bine facuta.
Singura problema ar fi ca este in chirilice, dar cu putin efort se poate citi.
aleksanders
QUOTE(aleksanders @ 4 Jul 2008, 09:11)
calimero - o sa fac un itinerar cat de curand - de retinut ca am iesit prim moravita - plecarea mea facandu-se din oravita - cat despre popas pe drum- nu am facut decat mici opriri-

<span class='edit'>4 Jul 2008, 10:14:</span>
traseul facut de mine a fost asta:
NAIDAS (vama dinspre Oravita)
BELA CRKVA
SMEDEREVO
-autostrada AUTOPUT (nu mai stiu sigur daca asta este denumirea exacta)- se iese de pe autostrada la BATOCINA
KRAGUJEVAC
CACAK
TITOVO UZICE
BIJELE POLJE
PODGORICA
BUDVA

plecat undeva la 6 dimineata si ajuns cam pe la 5-6 seara - de precizat ca din podgorica se poate ajunge in budva ori prin canion ( CETINJE)  ceea ce recomand - ori prin tunel ( VIRPAZAR)unde se iese in drumul de legatura DUBVA - BAR -

drumul este ok- mare grija la radarele mobile - tip pistol - multe limitari de 50 km/h - in rest peisaj superb

popas se poate face prin serbia- este o statiune in munti ( defapt este un platou) Zlatibor dupa Uzice

bafta multa
*




QUOTE(andynis @ 15 Jul 2008, 11:53)
Salutare
Urmeaza sa plec in Muntenegru, la Budva (plaja Jaz-undeva la vreo 3 km de oras). Am GPS iGO cu toate hartile Europei, nu insa si Serbia si Muntenegru. Stiti careva ce fel de GPS are si harti pt Serbia + Muntenegru si daca sunt si bune? (am inteles ca Garmin ar avea).

Adica mai precis, ati fost careva cu GPS pana in Muntenegru?

Daca nu stiti despre GPS, atunci ce traseu imi recomandati, avand in vedere ca plec din vestul tarii, de la Deva si calatoresc impreuna cu un copil de 2 ani. Am vreo sansa sa ajung la destinatie pana seara daca plec dimineata devreme, spre exemplul la ora 3.00 din Deva?

Multumesc
*




eu pe ruta de mai sus am mers - plecat la 5 dim din oravita- relativ aproape de granita si am ajuns in budva pe la 5-6
kriiss888
QUOTE(Calimero @ 15 Jul 2008, 15:32)
@ kriiss888 - cum este drumul din golf pana in Zabljak? (in cazul in care acesta a fost traseul tau)? Canionul Tara este departe de Zabljak?

Am citit pe visit-montenegro ca exista si oferte foarte bune la particulari. Ai idee?

merci!
*



Am mers la Zabljac venind de la Bucuresti ; din Zabljac am mers apoi pe litoral . Am mers pe drumul clasic prin Uzice si Cacak , apoi undeva inainte de granita sarbo-muntenegreana am facut dreapta pe la Pljelva(sau cam asa ceva ) , am trecut faimosul viaduct peste canionul Tara si am ajuns la Zabljac. La plecare am luat drumul de-a lungul canionului si am ajuns din nou la drumul principal de Podgorica.
Drumul principal de Podgorica - Budva a fost ok ...dar pe o singura banda si aglomerat.

Ce pot sa spun de drumuri in Muntenegru acolo pe unde am fost - drumurile principale sunt ok; in schimb drumurile secundare sunt cu multe gropi si extrem de strimte - nu incap doua masini ..unul din soferi trebuie sa iasa putin de pe sosea - asta mai ales in zona Zabljac. La fel este si o portiune de drum , de vreo 12 km la intrarea in golf pana in Kotor de-a lungul golfului ...extrem de stramta cu ziduri, munte in draeapta si mare in stanga..pe mine m-au trecut toate toate nadusesile mai ales ca era seara si bastinasii mergeau cu viteza si tot eu ieseam de pe sosea sa la fac loc. portiunea asta se poate evita ...este un tunel care taie muntele si te scoate direct in Kotor...dar eu am vreut sa merg de-a lungul golfului ...si eu zic ca a meritat cu tot drumul ingust...e foarte frumos .

Referitor la cazarea la particulari : ce am vazut eu nu prea mi-a placut si asa am ajuns la hotelul de care spuneam (nu am avut rezervare inainte ..am cautat la fata locului).

Oriucum , recomand Muntenegru..o tara mica si foarte frumoasa...si foarte ieftina (anul trecut , nu stiu anul asta) comparativ cu altii (de ex vecina Croatia)

<span class='edit'>16 Jul 2008, 11:28:</span>
QUOTE(aleksanders @ 14 Jul 2008, 17:18)
in calculul tau ia si urmatoarele puncte unde mai pierzi timp - pana in granita cu croatia venind pe ruta podgrica - budva - trebuie sa treci cu ferryboat - pierzi cam 30 de min acolo - apoi se statea anu trecut destul de mult in granita - aproximativ 1 - 1/30 - si asta deoarece fiecare sarb era atent verificat - (odata ce vede pasaportul romanesc treci fara s ate dai jos din masina) - in rest drumul este ok si se poate merge admirand coasta  blush.gif
*



Nu trebuie sa iei neaparat ferry unde se poate face coada...poti sa o iei pe sosea...o iei prin tunel spre kotor si apoi pe sosea de-a lungul golfului . Si mai scurt daca vrei Dubrovnik , nu si Budva...este un drum direct care te duce de la Podgorica la Kotor peste munte ..nu de-a lungul litoralului.
aleksanders
pai eu am fost cazat in budva si de aceea am ales ferry - coada nu a fost desi erau multe masini- erau cam 3-4 ferry-uri care mergeau continuu si chiar nu se astepta mai deloc - e drept ca se poate ocoli zona cam 60-70 de km si sa admiri peisajul dar eu am vrut sa ajung cat mai repede in dubrovnic - care zic ca merita -

cat despre drumuri inguste- sunt doar pe drumurile mai putin circulate - un astfel de drum am intalnit la Manastirea Sf Stefan - unde se asteptau masinile sa coboare - apoi se forma coloana de urcat blush.gif
Calimero
Care este diferenta de fus orar intre Ro si Muntenegru?
aleksanders
1 ora
sandman_
referitor la radare, am inteles, de la un Sirb din Viena, ca merge spaga in Serbia, dar inca nu am incercat.

Intentionez si eu sa plec Spre Dubrovnik prin Serbia, pe ruta TgJiu-Severin-Belgrad-Podgorica-Dubrovnik. Voi pleca dimineata(7:00) din TgJiu si intentionez sa ajung la Dubrovnik pana seara.

Am sa studiez topicul si, daca mai am intrebari, va intreb:D
cmandrei
Cand pleci ?
enache_sorin
Nu numai ca merge spaga la sarbi dar se si negociaza! Pe mine m-au prins noaptea cu 78 in localitate, mi-au cerut 40 euro si le-am dat 20.
sandman_
@cmandrei: voi pleca pe 8 sau 9 septembrie. Inca nu am stabilit clar.
aleksanders
QUOTE(sandman_ @ 11 Aug 2008, 21:02)
referitor la radare, am inteles, de la un Sirb din Viena,  ca merge spaga in Serbia, dar inca nu am incercat.

Intentionez si eu sa plec Spre Dubrovnik prin Serbia, pe ruta TgJiu-Severin-Belgrad-Podgorica-Dubrovnik. Voi pleca dimineata(7:00) din TgJiu si intentionez sa ajung la Dubrovnik pana seara.

Am sa studiez topicul si, daca mai am intrebari, va intreb:D
*




in serbia este o portiune la care se lucreaza si esti deviat cam 50 de km - drumul destul de prost - te sfatuiesc sa iesi undeva pe la 5 dim din tara ca s aajungi pe la un 7 in dubrovnic -
sandman_
Am plecat pe 06.09. la 7:40 e.e.t. (adica 6:40 c.e.t.) din Timisoara (nu am mai plecat pe varianta TgJiu-Severin-Belgrad), am mers snur (nu am voie sa spun vitezele pe forum) pana la Pancevo, 10-15 minute stat la frontiera, etc. alimentat la Pancevo, traversat Belgrad cam in 20 de minute, apoi am prins ceva aglomeratie la 5km dupa Belgrad datorita unui semafor f ciudat. Am luat un radar dupa Cacak (de fapt copilotul), apoi am mers fara greutati pe ruta Cacak-Uzice-Frontiera cu Muntenegru. Stat 15 minute la sarbi si 45 de minute la muntenegreni in vama. Dupa ce am trecut vama, am vazut ca la iesirea din Muntenegru era coloana de 700m. Coborat la Podgorica, apoi trecut muntii spre Kotor (nu am coborat la Budva), iesit pe la 19:45 c.e.t. din Kotor, stat cam 1h15min la frontiera Muntenegru-Croatia (25, respectiv 50 min) si ajuns in Dubrovnik pe la 22:30 c.e.t.
Total, vreo 800km, condus efectiv cam 13,5h , inclusiv oprirea pt radar si inca o oprire pt o depasire.

Plecat din Dubrovnik dimineata la 8 si ajuns in Istria, la Umag, seara la 9, intrat in Split si Rijeka, oprit pentru pranz cu 130km inainte de Rijeka, mers relativ lejer, fara autostrazi.
BiCos
Cine mai zice ceva de Muntenegru?!!
M-a intereseaza daca Asig carte verde e valabila in Muntenegru sau se mai face ceva?
oache81
Scrie pe ea in ce tari este valabila, daca nu e taiat SCG cu un x inseamna ca e valabila
drrond
De fapt e un pic diferit. Acum scrie SRB, dar are un "(1)" micut apostila. In josul paginii ti se explica ca asigurarea e valabila in Serbia, Muntenegru si alt teritorii aflate sub controlul Serbiei. Deci fara Kosovo.

Cat despre Muntenegru: 10 E vigneta, si atentie la radare. In plus ai grija la portiunile cu serpentine, unde daca prinzi un TIR care urca cu 20 Km/h te-ai fericit; nu depasi ptr. ca politistii stau undeva de unde te pot vedea de departe. Eu am mers cu stoicism in spate, dar au ramas banii in buzunar.
asgaard
Salut !
Pleca cineva in Muntenegru pe 22-23 Iulie 2010?
Poate ne intalnim la vama si mergem in coloana.
Multumesc

12 Jul 2010, 12:24:
QUOTE(asgaard @ 12 Jul 2010, 12:20)
Salut !
Pleca cineva in Muntenegru pe 22-23 Iulie 2010?
Poate ne intalnim la vama si mergem in coloana.
Multumesc
*


Eu urmez ruta Portile de Fier - Cacak - Kotor
bogdan_dsn
Urmeaza sa plec si eu spre Tivat in august. Pe unde recomandati sa merg? Ies pe la moravita, belgrad si apoi? Benzina e mai ieftina in serbia si muntenegru?
asgaard
QUOTE(bogdan_dsn @ 3 May 2011, 08:27)
Urmeaza sa plec si eu spre Tivat in august. Pe unde recomandati sa merg? Ies pe la moravita, belgrad si apoi? Benzina e mai ieftina in serbia si muntenegru?
*


Eu am iesit pe la portile de Fier. Recomand ruta prin serbia cu alimentare in Romania si apoi in Muntenegru la intrare.
Daca alimentezi in serbia trebuie sa platesti cu cardul sau cu moneda lor. In muntegru mere Euro.
SAVAGE
Plec in Muntenegru in Iunie...iar la ei Euro € este moneda oficiala.
In Serbia sunt dinarii,dar cand am fost ultima data am platit si in euro, n-au fost probleme.
aleksanders
@bogdan - eu iti recomand urmatorul traseu pentru Tivat
BELGRAD - intrii pe autostrada(AUTOPUT) cu directia NIS si mergi cam 30 de km pana la iesirea BATOCINA;
BATOCINA - KRAGUJEVAC;
KRAGUJEVAC - CACAK - pe E763
CACAK - UZICE - ZLATIBOR (statiune montana unde gasesti relativ usor loc de cazare daca esti dispus sa faci drumul in 2 zile);
PRIJELOPOLJE - VLASKO POLJE - faci dreapta spre PODGORICA

acum de aici tu decizi drumul spre TIVAT

varianta 1 - Podgorica - CANION - peisaj spectaculos - mergi spre CETINJE-BUDVA-TIVAT
varianta 2/3 - Podgorica - ZELJENICKA E65/E80 (o localitate imediat ce ai trecut lacul --- varianta 2(faci stanga) - mergi prin tunel MISICI (pe panouri e posibil sa iti dea doar directia BAR) si in MISICI faci dreapta spre PETROVAC-BUDVA-TIVAT; --- varianta 3(faci dreapta) - si iesi direct in PETROVAC

varianta 2 e mai scurta dar se plateste o taxa de tunel de circa 2 euro(in 2010);

in 2010 - benzina in serbia era ceva mai scumpa ca in romania; in muntenegru se invartea in jurul valorii de 1-1,2 euro - dar cum a crescut la noi in disperare pretul e posibil ca si la ei sa fie altul;

pentru orice te intereseaza legat de CRNA GORA da un pm

bafta
SAVAGE
Bune sfaturi...dar daca vreau sa merg pe varianta 1 - Podgorica - CANION Tara- pentru rafting este mai indicat sa merg in BIH sau sa ma opresc in MNG?
aleksanders
in BIH drumurile sunt extrem de proaste - recomand MNG - unde nu o sa ai problema platii intrucat moneda lor este euro biggrin.gif
drrond
Am o parere usor diferita: drumurile sunt asa si asa ( cel putin pe traseul Split_HR - Mostar - Sarajevo - Cacak_SRB ) dar circulabile. In ceea ce priveste platile: accepta Euro cu mare drag facand conversia pe loc fara jecmaneala ( doar un micut comision... wink.gif ).
bogdan_dsn
Au si omv sau alt lant de benzinarii cunoscute?
SAVAGE
Benzina cea mai scumpa - Super 98 = 1.40€

Diesel/Ecodiesel = 1.25€
aleksanders
in serbia predomina lukoil ca si benzinarie cunoscuta de la noi, apoi parca au ceva omv-uri, shell si agip-uri(eni) - in croatia gasesti cam ce doresti - multe omv-uri si ina (un fel de petrom smile.gif al lor) - in muntenegru cam toata benzina este adusa din italia, asa ca poti lua cu incredere de la orice statie care nu pare dubioasa - insa recomand eko

bafta

31 May 2011, 12:28:
Maximum Suggested Pump Prices
Product Price (€)
EUROSUPER 95 1,340
EUROSUPER 98 1,400
EURODIESEL 1,250
LPG 0,750

eko
Mihai 90
sfat:
puneți poze și mai puțină vorbărie.
merqry
Acesta este traseul nostru.

Noi plecam miine seara daca mai sunt doritori miiine seara ne auzim.Da-ti PM


http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d...=h&z=7&dirflg=d
aleksanders
acelasi traseu l-am facut si eu mereu mai putin partea cu portile de fier 2- am preferam mereu sa merg craiova-turnu severin -portile de fier 1 (drumul cred ca este net superior celui judetean ce ajunge spre portile de fier 2), plus ca nu stiu daca la portile de fier 2 nu este bac?!! - bafta multa si radare putine la sarbi si muntenegreni wink.gif
sorin69
Am citit cu atentie toate detaliile legate de eventuale trasee, singurul lucru de care sunt sigur este ca, voi iesi pe la Portile de Fier, mai departe am cateva nelamuriri legate de traseu si as vrea sa ma ajutati.
Voi pleca din Bucuresti spre Tivat in luna Mai, as vrea un traseu cat mai exact de la intrarea in Serbia pana la Tivat, deasemenea as dori sa-mi recomandati eventuale spatii de cazare, pentru o noapte, doresc sa parcurg in doua zile distanta si taxele de drum ce vor trebui platite si cat ( estimativ ), va multumesc.
bogdan_dsn
Taxe de drum nu ai, doar in muntenegru, 10 euro taxa eco parca. Eu am mers pe traseul recomandat de aleksanders si a fost ok. Si gps-ul tot pe acolo m-a dus. Banuiesc ca vrei sa mergi prin canion, nu?
chris_t
Plecam si noi, 2 familii cu doua masini spre MNE in 31 iulie. Drumul planificat in 2 zile, Baia Mare - Belgrad si Belgrad - Budva.

As vrea sa va intreb in cat timp se face Belgrad - Budva circuland legal, si daca aveti vreo recomandare de cazare in Belgrad cat mai aproape de centru, si obiective de vizitat pentru 3-4 ore.

Statiile CB sunt acceptate in SRB si MNE? Are rost sa o duc cu mine, gasesc "colegi" de trafic?

Merci.

Stelistul8823
Muntenegru e o țară de rahat.E o țară mică și amărâtă.Vai de capul lor!
Noroc că românii sunt țărani și se duc în Muntenegru, și chletuie banii acolo,că altfel muntenegrenii ar muri de foame...
Și se știe că românii sunt cheltuitori,în vacanță cheltuie mult..mai mult decât nemții sau englezii,de exemplu.

Cazarea e destul de scumpă acolo..cu greu găsești cu 30 de euro pe noapte,asta dacă ai noroc.
DAR PENTRU ROMÂNI ASTA NU E O PROBLEMĂ..Românul și 500 DE EURO pe nopate dacă ar fi cazarea tot sa-ar duce în MUNTENEGRU cu plăcere.
aleksanders
am observat ca arunci cu noroi in orice - de la elvetia pana la olanda - iti pot recomanda locuri impresionante in muntenegru dar cu siguranta nu asta este scopul tau pe acest forum - cat despre cati romani duc banii in muntenegru hai sa o lasam asa - cred ca un singur yaht acostat in budva lasa mai multi bani...
testike
Aveti o recomandare pentru o plaja retrasa si linistita in Muntenegru?
Mi-e indiferent daca e cu pietre sau nisip, vreau doar sa nu fie stanci sau ponton.
bogdan_dsn
Eu am fost in Ulcinj si acolo e plaja cu nisip si intrare lina in mare. E foarte ok. Dar statiunea e linistita. Daca ai chef sa mergi la distractie atunci iti recomand Budva. E un fel de Mamaia a noastra, doar ca plaja e cu pietricele si destul de mica si bolovani in mare.

In rest drumul pana acolo e superb, dar merita si sa te plimbi pe toata coasta ca sunt multe de vazut.
testike
Multumesc pentru raspuns.
Nu prea am chef de distractie, mi-ar place o plaja mai retrasa, unde sa fie liniste si sa nu fie multa lume.
Un prieten mi-a recomandat hotel Poseidon care este chiar langa plaja Jaz, dar mi se pare cam aglomerat. Si restul plajelor mi se par cam aglomerate din poze.

Imi spui te rog cat timp ai facut din CJ si pe ce ruta ai mers?
redpipe74
Apartmani Nikcevic,in Kotor -Dobrota,locatie superba peisaj de vis,mini piscina,gratar,proprietari super de treaba,la 2 minute restaurant Kavalin,niste portii imense pret super ok.,inspre Perast market cu vinuri si peste proaspat,plaja la 50 m.
testike
Multumesc pentru raspuns.
Pensiunea pare OK si zona e frumoasa.
Poti sa imi spui te rog cum este plaja?
Din cate am inteles in Kotor nu prea sunt plaje, doar pontoane.
redpipe74
QUOTE(testike @ 4 Jul 2013, 16:30)
Multumesc pentru raspuns.
Pensiunea pare OK si zona e frumoasa.
Poti sa imi spui te rog cum este plaja?
Din cate am inteles in Kotor nu prea sunt plaje, doar pontoane.
*


Plaje gasesti numai cu pontoane in apropierea locatiei specificate,insa sunt cateva zone cu pietris,nu departe de pensiune.
adi_tanasescu
Salutare dragi forumisti. A incercat pana acum cineva variant Bucuresti - Budva cu traversare prin noul pod de la Calafat - Vidin ? . O sa plec spre budv din Bucuresti pe 31 iulie si as vrea sa urmez cel mai scurt ( cel putin pe harta) traseu Buc- Budva ,si se pare ca cea mai scurta variant este pe la noul pod .Astept de asemena si alte sugetii pentru traseu tinan cont ca intentionez sa in parcurg intr-o singura zi ( cu plecare la ora 05:00 din Bucuresti) . Multumesc si vacanta placuta in continuare.
mezym
Se poate intra in Muntenegru doar cu buletinul? Pe site-ul mae zice ca da. Voi ce stiti?
ce alte taxe se mai percep la si in tara?
Iar asta este traseul pe care vreau sa merg:

https://maps.google....=ro&mra=mru&z=7

Plecarea va fi chiar din Dr. Tr-Severin. Pana la Zajecar am fost de mai multe ori, cunosc drumul. Desi are foarte multe denivelari, de la 10 km de Kladovo pana la Zajecar mergi efectiv doar in extraurban, toate localitatile avand sosele de centura.
Zajecar - Paracin din cate am inteles de la niste parteneri din Bor este bun.
In Serbia semnalizarea rutiera e foarte slaba, nu prea stii pe ce drum te afli, cati kilometri mai sunt pana la urmatoarele localitati s.a. m.d. .
Intentionez sa nu ma urc pe autostada ... ar fi doar vreo 20 de kilometri de mers pe ea.

Aveti ceva sfaturi, recomandari, atentionari?
gibonu
@mezym

Zajecar - Paracin este perfect in ceea ce priveste calitatea asfatului si bine semnalizat rutier.
Sau cel putin asa era la sfarsitul lui septembrie 2013.

Nu mi s-a parut deloc "foarte slaba" semanalizarea rutiera in Serbia.

Intr-adevar, nu exista borne kilometrice ca in RO, insa in rest mi s-a parut OK.
Daca ai o harta nu prea ar trebui sa fie probleme.

Bafta.
mezym
De la Kladovo la Zajecar lipsesc bornele kilometrice iar pe asfalt vopseaua cu numarul drumului nu se prea mai vede.
Nu prea au table reflectorizante pe marginea drumului, e cam dificil noaptea de condus.
De la Zajecar spre Paracin nu stiu nimic, la fel nici spre si in Muntenegru.
testike
Se poate intra doar cu buletinul, si nu este nici un fel de taxa - cel putin nu a fost anul trecut.
bogdan_dsn
Nu mai este taxa aceea eco pe 1 an ce se platea in vama si lipeai un actipild in parbriz?
testike
Nu mai este.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.