Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becurile si beculetele de pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
tribunul
QUOTE(Iulikk @ 28 Aug 2011, 22:13)
La mine s-au ambele becuri in acelasi timp, alea de la far ce-i drept, dar sa stii ca nu e imposibil.
*


S-au nu.
sobolan
QUOTE(cosmin_h82 @ 3 Feb 2011, 16:34)
....Am avut Osram Night Breaker dar nu am observat o diferenta fata de cele stock. ......
*



cu scuzele de rigoare da' erai orb pe atunci biggrin.gif ...asa poate !
Iulikk
QUOTE(tribunul @ 28 Aug 2011, 23:44)
S-au nu.
*



Ba da. Am luat o groapa cam tare si s-au dus pwlii becurile...
rusugxg
Am schimbat becul de la climatizare. Spre surprinderea mea, becul iese din soclu (adica nu e lipit). Se schimba doar becul (12 V, 1,2 W) soclul ramanand acelasi.
Pentru cei cu degete mai grase se poate folosi o tubulara de 8 sau 9 sau (asa cum am facut eu) o seringa de 2 ml taiata. Atentie sa nu-l scapati sub mocheta.

P.S. Stiu ca n-am descoperit apa calda dar poate foloseste cuiva.
tribunul
Am prins pe mana o cutie de becuri (2 buc) Osram H4 Night Breaker PLUS iar pe cutie erau niste poze cu comparatii fata de un bec normal, si la capitolul durabilitate erau pe jumate fata de unele normale.
andreig1982
de voie , de nevoie am schimbat becurile Osram Night Breaker cu Philips Night Guide
avand nevoie neaparat de becuri si nu cu mult timp la dispozitie, m-am pricopsit cu setul de mai sus
la un pret normal de 46 de lei
initial am vrut tot night breaker dar n-am gasit, sau Philips xtreme power pe care le-am gasit la pretul de 86 de lei/BUC ohmy.gif
poate mi se pare dar dupa drumurile facute noaptea in acest week-end par sa lumineze mai bine decat osramurile de dinainte
draculafly
De Osram Silverstar ce parere aveti? A folosit careva?
Iulikk
Da. Am avut eu, pe Solenza. Nu-s mare branza... lumineaza la fel ca si Philips Premium.
klaus
cand foloseam pe logan alea silverstar aveau cel mai bun raport calitate/pret.
In general osramurile sunt mai ieftine pentru aceeasi intensitate fata de Philips.
In mod ciudat, din experienta mea, sunt si mai rezistente.
MariusWsW
Am avut in 2 ani si 92 mii km urmatoarele:

philips gt extreme power vreo 3 seturi
philips blue vision 2 seturi
acum am luat becuri philips nu-stiu-cum de 17 lei bucata
ma dispera ca le arde de le ia boala.In mers, la 100-130 km h am 14,4 volti, noaptea, cu faza scurta, casetofon si aeroterma treapta 1. Am detector de radar care arata si tensiunea. Nu am ce-i face...asta e. Oricum decat sa mor dupa 80 lei un bec mai bine cumpar 5 de 17 lei si poate sa le arda in fiecare saptamana

Sincer daca romanii au gresit ceva in bine la masina asta sunt farurile. Bat deosebit de bine, mai ales daca sunt reglate minutios, ca la carte. Se vede diferenta intre becurile mai sus mentionate insa sincer nu ma deranjeaza. Cu proiectoarele ON, vad excelent
tuneam
offtopic: proiectoarele nu se aprind decat pe ceata, e lege, se dau 3 pct de amenda, etc.. s-a mai discutat pe aici.
ontopic. cu cat becurile(de la farururi) sunt mai performante, cu atat tin mai putin, dar chiar si cele din fabrica sunt destul de bune si au un raport pret/calitate foarte bun. Eu propun ca in loc sa se cumpere becuri fff scumpe, si sa fie aprinse doar noaptea, ca de, sa nu se strice, mai bine unele un pic mai ieftine si tinute aprinse pe toata durata deplasarii, fie zi fie noapte.
O solutie mai inteligenta ar fi un spalator de faruri, mai ales pentru anotimpul asta. AM vazut multe masini cu farurile murdare si acolo e normal sa fie probleme mari cu vizibilitatea.
MariusWsW
TUNEAM, tu crezi ca eu dau o caruta de bani ca sa le tin aprinse doar noaptea ?! Sa stii ca pana acum nu mi-a venit nicio factura de curent la masina ! Nu fac economie de energie, mai ales in ce priveste masina! Stiu ca e incalcarea legii daca aprind proiectoarele cand nu e ceata. Si stii ce mi se pare ciudat? Ei, legea si militienii, zice ca proiectoarele se aprinde numa' cand e ceata domne'! Io le zic ca daca erau gandite numai pt ceata, in momentul in care dau de buton se aprinde si becul de ceata pe spate. dar el e pus separat....tocmai ca sa le poti aprinde si cand vizibilitatea e redusa! dupa logica mea, normal
bella
QUOTE(MariusWsW @ 5 Nov 2011, 16:20)
dupa logica mea, normal
*



Care, normal, este mult mai buna decat a idiotilor care au ajuns la concluzia ca in conditii atmosferice normale proiectoarele deranjeaza...si asta inclusiv(mai ales) in tarile cu drumuri bune.

Bravos.

dacia-tuning1
Salut,

as avea o intrebare unde casesc faruri angel ayes si la ce pret?
radiantm
Vreau sa inlocuiesc un bec de pozitie fata (W5W- becul acela mic de la far)
Sunt amator in domeniu , dar m-am gandit ca pot sa-l schimb singur.
Trebuie demontat farul , sau se poate lucra fara sa-l scot?? ( e cam inghesuit totul acolo...)
In carte scrie sa scot dulia pentru a avea acces la bec!!
Se roteste de ia , in ce sens , trag doar de ia , ....etc? Imi puteti da va rog cateva detalii

Cu multumiri,Adi
Lord Hades
Stiu ca e forum de Dacii, dar tre sa intreb pana nu fac vreo prostie.

Am pe cineva cu un Ford Fiesta, banuiesc ca e penultima editie ca model. I s-a ars un bec pe faza scurta. Din ce am gasit pana acum pe net, se pare ca e model H4. Or asta e si pe logan. Zic bine ce zic pana acum? Ca vreau sa cumpar becurile sa merg sa le montez direct.

Multumiri!
prosopgeil
da, la logan e H4
Lord Hades
Pe logan stiu ca e H4. Intrebarea mea e: la Fiesta model 2008-2009 e tot H4? Sau sunt mai multe tipuri de bec cu 2 filamente?
DR.M
H4 stiu si eu la Ford Fiesta. Erau cateva la firma. Are oglinda farului mare si rotunda, pt un singur bec.
hd85grf
mi se pare ca tot h4 sunt si la modelul'' ochios''
Iulikk
Fiestele-s H4... alea "vechi". Vedeti cand cumparati becurile, luati si voi macar un Pilibz cu filtru UV.
Lord Hades
QUOTE(Lord Hades @ 27 Sep 2009, 11:04)
Pt faruri, eu am vrut sa schimb de mult timp OSRAM original cu altceva (am fost in cele din urma fortat s-au ars in 2 zile ambele pe faza scurta sad.gif ) si am luat presat de timp Philips Visione Plus.
*


... astea se mai gasesc?
Iulikk
Da.

http://www.philips-shop.ro/7266.p.html

9 Dec 2012, 20:17:
Te-au tinut 2 ani becurile alea?
SYL
Da, se mai gasesc Vision Plus, si pe deasupra astea noi au luminozitatea +60% (fata de +50% inainte).
Lord Hades
dap, chiar peste 2 ani.
gcgeorgescu
am schimbat un bec h4 la logan dar nu stiu daca este cu protectie UV, nu scrie nimic si nu as vrea sa schimb si farul. cum imi dau seama? sau toate sunt cu asa ceva in ziua de azi? ma poate lamurii cineva.
bobo77
Nu trebuia sa-l iei daca nu scrie, in mod normal trebuie sa scrie.
Iulikk
gcgeorgescu: Daca ai dat 7 lei pe bec, sigur nu are protectie UV.... De obicei becurile cu protectie au un fel de "ulei" pe sticla.
pcblayouter
Puteti sa schimabati becul de la climatizare cu leduri. In poza de mai jos puteti sa vedeti cum arata PCB - ul cu leduri pentru iluminare comenzi climatizare logan si duster. Pentru duster si logan faza 2 sunt necesare doua module.
Acest modul are aceeasi dimensiune ca si becul T5 si sunt necesari aceeasi pasi pentru montaj ca si in cazul schimbarii becului. Nu este nevoie sa faceti lipituri sau sa adaugati rezistente. Acest modul functioneaza la 14.4V.
tribunul
Am becurile arse de la butoanele de geamuri, ma puteti indruma catre un magazin de unde sa le pot cumpara?
corbex
La cele de piese auto. Preferabil sa scoti unul, sa li-l arati, nu sint nici aia cine stie ce priceputi.
tribunul
Ma cam gandeam ca la cele de piese auto...dar vroiam ceva putin mai exact.
Se gasesc/vand impreuna cu soclul acela din plastic?
corbex
Nu prea. Doar becul.
tribunul
Am gasit la astia pe site
http://www.daciashop.ro/set-becuri-consola?keyword=bec buton&category_id=0
si se pare ca vin cu soclurile respective, doar ca nu le au pe stoc.
Iulikk
QUOTE(tribunul @ 13 May 2013, 14:48)
Ma cam gandeam ca la cele de piese auto...dar vroiam ceva putin mai exact.
Se gasesc/vand impreuna cu soclul acela din plastic?
*



http://www.daciaclub.ro/VAND-KIT-LED-Butoa...er-t257796.html

Recomand!
tribunul
Am cumparat beculetele din targ (Vitan), le-am inlocuit pe cele arse, dar surpriza ... nu lumineaza la fel de puternic ca cele originale.
voicamic
Cred ca e dupa noroc, eu am inlocuit prima data acum vreo 2 ani becul de la comutatorul de deschidere usi, si cel nou lumina mai tare ca toate celelalte.
Acum vreo luna l-am schimbat pe cel de la comutatorul de dezaburitor, si asta nou lumineaza cel mai slab din toate.
Iulikk
QUOTE(tribunul @ 2 Nov 2013, 10:35)
Am cumparat beculetele din targ (Vitan), le-am inlocuit pe cele arse, dar surpriza ... nu lumineaza la fel de puternic ca cele originale.
*



Daca nu m-ai ascultat pe mine... sad.gif
uka
Salut , va rog sa ma ajutati , am desfacut consola sa schimb becul care lumineaza butoanele de la aerul conditionat si am constatat ca becul lipseste cu tot cu soclu ,
pe unde gasesc eu soclu, nu stiu cum arata , multumesc.
voicamic
Vezi linkul dat mai sus de tribunul (postarea #485), e cel cu soclu negru din poza.

Nu e nici acum pe stoc, dar mai intreaba si prin magazinele cu piese Dacia de bec cu soclu T5.

Se gasesc si solutii cu led, eu am gasit aici pe forum la oferte permanente, dar trebuie sa gasesti o oferta cu modul led T5 cu soclu cu tot.
uka
Am rezolvat , multumesc de ajutor ,
einstein1984
A folosit cineva Osram all season? dau cau greu de ele, dar tenta lejer galbena suna utila data fiind sezonul care urmeaza.
Agrig
Am folosit eu galbene pe timpuri, mai mult nevoit, nu am gasit altele.
Mare avantaj pe ceata n`ai, parca nu te orbeste asa tare insa tot cam aia este.
Necazul mare insa era daca mergeai pe ploaie noaptea, vedeai fix o pata neagra in fata, tare rau vezi cu ele daca asfaltul este ud.
Dupa prima deplasare pe ud le`am facut cadou unui coleg cu Oltcit, le doarea deoarece arata fain masina cu ele!
radmasa.gif
Parca n`as mai trece la asaceva de la halogenele normale.
einstein1984
multumesc. Fix pentru noaptea si ud ma interesau, ca ceata nu intamnesc asa des.
Liviu-Razvan
Salutari

Cumva stie cineva ce becuri se folosesc la luminile de zi la un Logan 2 ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.