Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Evolutia cursului euro
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
St
QUOTE(Andy_ACS @ 24 May 2012, 12:13)
In cazul multor altor chestii (facturi calculate in echivalent E, marfuri de import) nu putem face nimic.
*


Hedging.

QUOTE(klaus @ 24 May 2012, 14:25)
Treaba e foarte simpla: cursul valuta/valuta trebuie sa cresca/scada cel putin cu diferenta de inflatie dintre cele doua zone valutare.
*



Regula asta este valabila in cartile de economie pentru ca ia in calcul doar functia speculativa, insa pe lumea asta nu exista doar speculatori, exista si economie reala(investitii, calatorii...etc)
IRONICK
QUOTE(corbex @ 24 May 2012, 12:52)
Declaratia aia e cinism pur.
*
Si nu este singurul!

QUOTE
Vicepresedinte ANRE: Cresterea cu 5% a pretului electricitatii nu inseamna nimic, nu uitati becul aprins in baie cand plecati la serviciu

Cresterea cu 5% a pretului electricitatii "nu inseamna nimic", echivaland cu consumul generat de becul uitat aprins in baie, a declarat miercuri Petru Lificiu, vicepresedinte al Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energiei (ANRE).

"O crestere cu 5% la sfarsitul lunii nu inseamna nimic. Adica inseamna sa nu uitam becul aprins in baie cand plecam la serviciu", a afirmat Lificiu intr-o conferinta de presa, citat de Mediafax.

Pretul reglementat al energiei electrice va fi majorat cu 5% pana la sfarsitul lunii iunie atat pentru populatie, cat si pentru consumatorii industriali.

Lificiu a spus insa ca nu a fost luata o decizie cu privire la modificarea tarifelor.

"Nu este vorba de o crestere de pret, ci de recunoasterea unor costuri. (...) Inca nu s-a stabilit", a spus Lificiu intr-o conferinta de presa, raspunzand unei intrebari.


Ne meritam soarta din plin!



Markos
Următoarea declarație va fi: "Scumpirea carburanților cu 10% nu înseamnă nimic, opriți motorul la semafoare"
b76bgaarh
pai lificiu asta e cea mai mare javra.... buderus romania va zice ceva? da faptu ca socrasu a fost presedintele marii adunari nationale? da faptu ca a trecut pe la vreo 10 partide? da faptul ca a fost ministrul mediului?

sa nu mai vorbesc de ccuscrasu... membru in CC, pesedinte uzinimportexport, vreo 5 partide (cand unu era la putere celalalt cica era in opozitie)

maho
Un articol interesant; prima data am fost tentat sa zic "un mancator de rahat, short pe euro si actii", dar comentariile-s mai interesante.
DragosP
QUOTE(DragosP @ 16 May 2012, 10:20)
6 luni: 16.11.2012. Bem. Eu.
OK.
*


QUOTE(kum @ 16 May 2012, 10:26)
amin
*


QUOTE(corbex @ 16 May 2012, 10:26)
Kume, l-am fript pe dom' profesor. Ne facem amindoi Mang.
*



<offtopic>
Reminder.
N-am spus ce fel de sticlă: cel puțin de 700ml, da? Nu venim cu prostii d'alea de se vând în avion să-ți treacă frica de întâlnirea cu Doamne-Doamne!
</offtopic>
corbex
harhar.gif
Sintem oameni seriosi, chiar daca necredinciosi. Mai ales Kum.
Am comandat sticla, are 6 ani, pina la toamna face 7.
maho
Toa' major, permiteti sa raportez 052.gif : dupa ce v-a cazut greu in cap "atacul speculativ" din 2008, acum e prea tare iarba asta greceasca...
Markos
QUOTE(Wolfman @ 14 May 2012, 13:38)
Vin psd-eii, pleaca euroii! Nu v-ati dorit stanga la putere? tongue.gif
*


Asa zic si astia de la WSJ, Ponta e de vina!
QUOTE
Guvernele și băncile centrale din Europa Centrală și de Est se pregătesc pentru ieșirea Greciei din zona euro, care ar declanșa turbulențe grave pe piețe, ar conduce la deprecierea puternică a monedelor din regiune, la creșterea costurilor creditului și frânarea exporturilor, potrivit WSJ.

Autoritățile din statele UE cu economii emergente consideră că sunt mai bine pregătite pentru depășirea unei astfel de crize decât acum patru ani, când falimentul băncii americane Lehman Brothers a declanșat criza financiară mondială, notează Wall Street Journal (WSJ).

Regiunea este însă vulnerabilă, cele mai mari riscuri fiind semnalate în Ungaria, din cauza gradului ridicat de îndatorare a guvernului, în timp ce România ar trebui să fie îngrijorată de prezența semnificativă a băncilor grecești, iar Bulgaria de exporturile către Grecia, una dintre principalele piețe de desfacere pentru producătorii de la sud de Dunăre, potrivit unei analize a WSJ.

Îngrijorați că alegerile de la sfârșitul săptămânii viitoare din Grecia ar putea determina ieșirea țării din zona euro, investitorii vând deja de câteva săptămâni active legate de Polonia, Ungaria, România și Cehia, provocând deprecierea monedelor și a indicilor bursieri din regiune.
VladSoare
Eu nu prea înțeleg. De ce dacă euro s-ar duce în jos, leul s-ar deprecia față de el? unsure.gif
Dacă euro se întărește, leul scade. Dacă euro o ia la vale, leul scade. Orice s-ar întîmpla cu euro, fie în sus, fie în jos, leul scade. Cum naiba vine asta? blink.gif
Markos
QUOTE(VladSoare @ 10 Jun 2012, 21:16)
De ce dacă euro s-ar duce în jos, leul s-ar deprecia față de el?  unsure.gif
*


Pentru că leul se depreciază mai tare decât euro, în prezent. Valabil și pentru cehi, polonezi, unguri. Bulgarii au băgat curs fix leva/euro în 2005.
klaus
Baietii astia de la FMI au facut niste declaratii mai subtile zilele astea si vad ca nimeni nu prea se alarmeaza.
Conform wall street.ro astia de la FMI au declarat "Politica monetara trebuie sa ramana, de asemenea, precauta, iar politica cursului de schimb ar trebui sa limiteze interventiile atat timp cat impactul deprecierii monedei asupra preturilor si situatiei financiare ramane modest".
A, bun asa, dupa ce atatia ani au fost de parere ca acest curs al euro trebuie sa fie stabil, acum baga ca interventia pe curs ar trebui sa fie "limitata".
nedumerire.gif Hmmm... Suna a "liberalizare de curs". De la mine se vede o oarecare crestere a cursului urmand acestei declaratii.
maho
Deocamdata nu prea; articolul e din 23, (declaratiile din 22 - vineri) si pana acum nimic, chiar a scazut cativa firfirici...om vedea. Eu ma bucur ca din cand in cand, le mai da Mugur si peste bot speculatorilor (cu sau fara "lobbystii" de la fmi).
IRONICK
[attachmentid=1627820055]

"liberalizare de curs"

Vanzare 4.4790


27 Jun 2012, 12:54:
Vanzare 4.4690
maho
Din ZF:
QUOTE
"Dacă atacul speculativ este puternic, așa cum a procedat și în trecut, BNR va folosi în întregime instrumentele pe care le are la dispoziție pentru a calma situația. Dacă este vorba de operațiuni speculative normale, așa cum există în fiecare zi... cursul se mișcă în sus și în jos... Nu tot ce este speculativ este rău. Din punctul de vedere al BNR, modificări de 1-2-3% în interiorul unei zone pe care noi o considerăm de echilibru nu pot fi considerate ca având o semnificație aparte. Astfel de modificări nu ne îngrijorează și nu răspundem. Ce s-a întâmplat în ultimele șase săptămâni a depășit această pro­porție", a declarat Isărescu după ședința de politică monetară.
El a arătat că deprecierea leului față de euro de circa 3% nu este mare, în timp ce deprecierea față de dolar depășește 10%, astfel că BNR "îi dă o anumită semni­ficație".
IRONICK
[attachmentid=1627822103]

radmasa.gif

Sa nu iti vina sa ii iubesti in gura cu politica lor?
Markos
Azi cred ca vom avea 4.5 cursul BNR, la pranz.
corbex
radmasa.gif
S-o fi postat la caterinca zilei.

6 Jul 2012, 12:06:
Sint bou. Cind am citit 4.5 am trait cu impresia ca avansezi un curs cu 50 de bani mai mic decit cel precedent
4.5 e plauzibil, chiar mai mare luni, daca pica Baxe sad.gif
IRONICK
QUOTE(Markos @ 6 Jul 2012, 11:16)
Azi cred ca vom avea 4.5 cursul BNR, la pranz.
*
mda


[attachmentid=1627822116]
Markos
4,5142 mellow.gif
L!nuX
e oficial in boscheti Euro , le multumim salvatorilor Ponta si Antonescu pentru stabilitatea cursului
clr
+0.77% fata de ieri
Mai interesant este la USD: +1.82% wacko.gif
maho
...and counting: 4.535
cre'ca mugurel e plecat sa-si ude via.
Markos
QUOTE(maho @ 6 Jul 2012, 15:51)
...and counting: 4.535
*


Esti ghicitor în stele? mellow.gif
Andy_ACS
Probabil se uita pe interbancar sa vada trendul. Oricum weekendul e lung, pana luni se mai pot schimba datele problemei: http://www.conso.ro/cotatii
maho
QUOTE(Markos @ 6 Jul 2012, 15:53)
Esti ghicitor în stele?  mellow.gif
*


Nu (si nici nu ma cred, spre deosebire de astia). Atata era cand m-am uitat
QUOTE(Andy_ACS @ 6 Jul 2012, 16:06)
pe interbancar  http://www.conso.ro/cotatii
*


Markos
4.5495 doh.gif
corbex
e un curs corect. pacat ca-l suporta toata lumea si nu numai expertii politica, carora li-l datoram.
Markos
4.5571 sad.gif
tatabobu
Cu HIGH 4.5694. Asta asa, in caz ca spera cineva ca maine scade la loc.
DragosP
He, he.. Au fost 2, mai sunt 4.
tatabobu
Poftim?
DragosP
Nu pofti nimic, că nu-ți dau! A fost un reminder pentru nenea Corbex și flăcăul kum.
corbex
Toamna se numara bobocii!
hitman1234
Cursul n-are cum sa scada cand Min. Finantelor se imprumuta pe pietele externe si foloseste BNR pentru schimbul valutar..si n-au niciun interes, curs mai mare -> accize mai mari..asa ca brace yourselves, se vede 5 RON in zare si 4 pe dolar
Markos
4.5651 wub.gif
corbex
Cica ar fi cazul sa va luati banii acasa, pina nu placa astia cu ei.
Markos
Mulțumim pentru antenționare, vom analiza.
maho
Pai mai e pana pe 29 (si pleaca doar base cool.gif ).
corbex
Banii nu-l cunosc nici pe Base nici pe Crin. Ei au propria procedura de suspndare. E totusi posibil ca Ponta sa-i despagubeasca pe eventualii pagubiti. Dar va incepe cu miliardarii, pina la tine s-ar putea termina fondurile.
maho
Base & boc n-au despagugubit-o pe maica-mea (dosar anrp), deci cu ponta & crin ma pronunt peste tot atatia ani. Iar pt. mine, nu banii-s cei mai importanti...
corbex
Ma refeream la banii ce pot fi pierduti la banci, nu la aia depusi la Caritas si la "Dormi linistit, PNL-ul vegheaza pentru tine!".
maho
S-au dus vremurile cu "albina", dacia felix, agricola (de unde a luat si bleaga credit wink.gif etc.
Anrp-ul e ala cu proprietatile confiscate de comunisti...(aia vechi, ai lui nplshea, nu aia noi, ai lui base tongue.gif ). Cat despre caritas, fni si altele, foarte bine, le-o mai fi venit unora mintea (macar putin, de forma) la cap. Intotdeauna din miscarile de bani (orice valuta) si/sau marfuri, cineva are de castigat, iar ceilalti se oftica si tipa, daca au fost prinsi pe picior gresit.
vali_mester
Un curs de 4,7 ajuta guvernul sa se incadreze in deficitul convenit cu FMI(prin cresterea incasarilor din accize si TVA), in schimb nenoroceste intreaga populatie(rate la banci,plata furnizorilor de utilitati,pana si CNADR au taxa de drum in euro)
Wolfman
4.57 media pe azi, cred va inchide aproape de 4.5.
Ampt
4,6481 sad.gif
ncristi
Este incredibila increderea insuflata economiei de USL acu dupa ce l-au data afara pe "dictator". In loc lumea sa se bucure ca a scapat de rau si leul sa se intareasca acesta din urma s-a mucificat smile.gif

5.00 peste 2 saptamani si prevad multe discutii la "pretul carburantilor" smile.gif
ady77
DAr tu unde traiesti de l-au dat afara, ca la noi inca e suspendat nu demis.
Markos
Are dreptate, l-au dat afara de la Cotroceni. Acum am vazut ca evolueaza într-o curte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.