Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: geamuri electrice berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
HUMMER H1
ceva poze cu produsul aproape finit biggrin.gif
[attachmentid=1627613912] [attachmentid=1627613913] [attachmentid=1627613914]
in realitate e mult mai bine
acum ma ocup si de macaralele la geamurile dupa spate sa le fac electrice biggrin.gif
hyena
Foarte interesant... a iesit ok dar cred ca se putea si mai bine

off: i10 rulz bababa_rock.gif
HUMMER H1
smile.gif cum nimeni si nimic nu e perfect si deci prin urmare totul e perfectibil intodeauna e loc de mai bine tongue.gif
selcosmin
imi poate spune careva daca a montat kit-ul de geamuri electrice vandut de alecsutz03 pe usi cu oglinzi fara reglare din interior?
http://www.daciaclub.ro/-VAND-kit-geamuri-...172802-s60.html
HUMMER H1
sunt ca aceleasi ce leam montat si eu si la mine si la alti amici si sau prieteni smile.gif
selcosmin
saptamana ce vine ma pun sa le montez. ms pt informatie.
HUMMER H1
la nevoie acord si ajutor nui problema smile.gif
za_kristake
Se da un set de macarale original dacie, la care se pun motorase de reno 18, doar ca geamul nu coboara mai mult de jumatate(loveste in motoras).motorasul l-am montat spre ext. daca a montat cineva si mai stie ce modificari a facut, dau o bere.
HUMMER H1
za_kristake dai = vinzi acele motorase de renault 18 ?
leas adapta la spate pt ca ce am facut eu nu prea ma multumeste randamentul sad.gif
Siconi
QUOTE(HUMMER H1 @ 9 May 2010, 11:14)
za_kristake dai = vinzi acele motorase de renault 18 ?
leas adapta la spate pt ca ce am facut eu nu prea ma multumeste randamentul  sad.gif
*



Dupa cum am vazut ca pune problema, nu as zice ca le-ar vinde, ci ca cere un sfat despre cum sa rezolva PROBLEMA enuntata (Se da... Se cere...). Si eu am motorase si ma gandeam ca le adaptez pe macaralele manuale ale masinii, dar am renuntat la idee pentru ca ale mele nu dadeau bine la dantura de la pinionul motorasului (motorasul fiid de la un Volvo 460S).
za_kristake
Hummer
problema e ca nu le poti pune pe partea cu capitonajul deoarece au axul f scurt, asa ca le-am montot pe ext. cu toate ca din calcule imi dadea problema intalnita dar asta e. de urcat urca foarte repede si calca foarte bine pe caneluri. De dat le-as da la schimb cu unele care merg pe dacie, (am si macaralele complete fata spate {spatele erau manuale})
acum nici nu am prea avut timp de ele, dar cred ca fara un ap de sudura nu fac mare lucru, si fiinca nu dispun de asa ceva ma multumesc cu juma de geam
pun 2 poze, pt detalii
[attachmentid=1627620966] [attachmentid=1627620967]
DannY_SmekeruL
poze cu macaralele mele sa il ajute pe za_kristake biggrin.gif
Mave Mig
Cine comercializeaza cel mai iestin kit universal pt geamuri electrice?
za_kristake
mersi danny dar cum le-ai montat tu nu imi ajunge axul pe cremaliera
am si indreptat scobitura aia si tot nu ajunge.
le mai demontez odata sa vad
HUMMER H1
nostradamus are kituri pt geamuri electrice smile.gif sau avea eu de la el am luat si sunt multumit
hyena
a zis universale nu de dacie cinteste cu atentie
HUMMER H1
am citit dar alea merg adaaptate cam la orice eu am facut din acelea de dacie pt supernova tongue.gif si chiar functioneaza iar daca vrea neaparat universale sa caute pe net ca sunt dar cam scumpe zic eu
hyena
pai ai facut pt nova pt ca sunt aproape identice laugh.gif
HUMMER H1
nu pt super nova si nu sunt deloc identice
Siconi
Se invart in jur de 300 RONi.
CHE
Am si eu urmatoarea problema: am comandat un set de macarale electrice pe care le voi monta weekendul care vine. Problema pe care o am e ca nu stiu unde trebuie sa leg firele la o dacie papuc.
Poate userul HUMMER ma ajuta putin avand in vedere ca el le are deja montate. Unde gasesc plus dupa contact si unde plus pozitii.
Deasemenea as dori sa stiu daca exista ceva repere in afara de ce e deja aici dupa care sa dau gaurile in usa.
Multumesc
ghitza
pai nu ai in spatele bordului 2 riglete ?de acolo iei plusul dupa contact si il treci printr-o siguranta de 15A
CHE
nu stiu exact unde sunt pozitionate regletele alea de care vorbesti. La 1300 stiu , eu vorbesc de Papuc 1.9 Diesel, bord CN4. Stie cineva unde gasesc + dupa contact si + pozitii ? Multumesc
ghitza
pai in stanga volanului nu ai o usita pebtru a ajunge la sigurante?si eu am bord CN .pe acolo te uiti in dreapta si tre sa vezi 2 riglete din care pleaca niste fire ,alea sunt
CHE
M-am uitat mai devreme...NU am nici o regleta langa sau in dreapta sigurantelor. Daca am sa pot am sa postez maine niste poze de acolo.

Deci ramane intrebarea postata mai sus: unde gasesc +dupa contact si unde +pozitii.
Multumesc.
za_kristake
+ pozitii iei de pe blocul de lumini
+permanent gasesti sub bord cam pe unde e motorasul la stergator , trebuie sa bagi capul sub bord ca sa le gasesti. primul rand de riglete au + permanent, al 2-lea + pe contact
CHE
OK...o sa ''infig'' capul mai adanc sa vad ce e pe acolo. Multumesc mult.
In weekend-ul asta prelungit o sa incerc sa montez si eu geamurile pe jeep. Sper sa imi iasa. Inca nu stiu exact pozitia in care trebuie sa fie motorasul prins. Adica pozitia cat mai exacta a gaurilor. O sa imi iau laptopul cu mine in masina ca sa pot vizualiza ce s-a postat.
M-ar ajuta foarte mult niste distante/ repere date de userul HUMMER, avand in vedere ca si eu am tot hummer smile.gif .
Multumesc.
ghitza
ia de aici
HUMMER H1
salutare eu la geamuri si trapa am legat + direct de la baterie pritro siguranta de 20 amperi (SUV urile astea mai noi nu au regletele alea ca la dacie ) nu am vrut sa fie actionate doar cu contactul pus iar ca distante la gauri sunt bune alea din imaginile de mai sus spor la treaba (migaleala) smile.gif
HUMMER H1
asa arata la mine tongue.gif [attachmentid=1627625165] [attachmentid=1627625166] si aici sunt butonasele [attachmentid=1627625167] cel din centru e pt trapa[attachmentid=1627625168]
ghitza
coolspeak.gif
UNITED
Daca nu esti fumator e bine - nu mai folosesti scrumiera.....dar totusi altceva in loc nu poti sa pui......ceva drept fara acea scobitura de la scrumiera pe care sa montezi butoanele? E super si asa dar totusi .....finalizeaza treaba ca la carte ca si cum ar fi din fabrica. Toata lauda ptr. ce ai facut pina acum.
HUMMER H1
initial am incercatsa fac un capac pe care s montez butoanele dar nu esea bine si nu prea aveam cum sal prind de bord iar pt ca scrumiera era pe post de pusculita (nu fumez iar cine doreste sa fumeze nu in masina) am putut renunta la ea si am transformato in panou electric biggrin.gif si da f bine asa si e si practica deca e sa umblu la butoane trebue numai sa scot panoul si am acces direct la ele tongue.gif
Siconi
Daca ai facut treaba ca lumea, nu mai ai ce cauta la butoane cat timp te mai tine masina.
HUMMER H1
asa ar trebui dar preventiv e mai bine si asa nu folosesc scrumiera smile.gif nu fumez si nici altcineva nu are voie sa fumeze in SUV ul meu tongue.gif deci e mai bine si sanatos pt toata lumea "parerea mea , care este" biggrin.gif
dorul3t
Cine mai comercializeaza kit-uri....
vreau si eu unu...
astept un raspuns -dtz_b@yahoo.com

28 May 2010, 14:49:
scuze,,, dupa ce am postat am vazut ca trebuie sa ma plimb pe la BURSA...
asta e.. trebuie sa mi-o iau pe coaja smile.gif
ghitza
la bursa este am vazut eu
dorul3t
da stiu... am gasit pe alte forumuri mai ieftine.. da ce sa fac..
in timisoara stie cineva de unde se pot achizitiona?
ghitza
pai cum ce sa faci.vbesti cel care are si ti le trimite prin FAn Curier sau posta si gata

28 May 2010, 16:37:
eu asa am facut si mi le-a pus prin curierat
vdaniel
Dupa ce scoatem macaraua cea veche, cea noua electrica intra greu in locul celei mecanice? Se potriveste greu pe ghidaje?

Cei care au montat asa ceva ne pot indica pasii de montaj??
mersi
ghitza
am pus mai sus poza cu masurile unde trebuie date gaurile pentru montaj dar e greu de citit stiu.si nu intra greu trebuie doar rabdare si o sa iasa iar daca ai fetele strambe de la usi sa n u te astepti la minuni
vdaniel
nu stiu daca toate gaurile si toate masurile se potrivesc la fel, teoretic nu am fetele de usi strambe

iar poza cu masuri e cunoscuta, ma cam incurca motorasele de la inchidere
hyena
muta-le alea functioneaza si in alte pozitii geamurile electrice daca nu sunt aliniate la milimetru NU
vdaniel
am mutat motorasele cat de jos se poate

La mine ar veni ca in poza de pagina 28 a userului HUMMER
CHE
De cateva zile sunt fericitul posesor al unui papuc cu geamuri electrice. Mi-a luat cam 4 ore sa montez prima macara, pe cea de-a doua am convins-o cam in 30 minute. De! Stiam deja unde sa dau gaurile si cum sa o pozitionez.
Macaralele vechi ies destul de repede, iar cele noi intra la fel de repede. Totul e la bun simt ca sa zic asa. Asta e partea usoara. Cei care au montat pot confirma. Partea mai dificila e datul gaurilor UNDE trebuie si nu aiurea.
M-am luat dupa acea poza cu dimensiunile trecute pe ea si mi-am dat seama (dupa 2 ore si vreo 4 seturi de gauri) ca acele dimensiuni nu sunt bune (cel putin pentru usa de papuc).
Am dat gaurile finale la prima macara avand laptopul luat in masina si poza cu usile lui Hummer deschisa si marita. Deci reperele au fost exclusiv vizuale.
Asa cum v-am spus la a doua usa totul a decurs ok.
M-au chinuit ceva firele pentru ca am tinut sa le trag prin aceleasi burdufuri (existente) care mai contineau si boxele si inchiderea si am tras prin ele si alte 2 fire pentru oglinzi ( urmeaza biggrin.gif ).
Am mutat actuatoarele vreo 2 centimetri spre extremitatea usii ca sa pot umbla la ele daca e nevoie. Nu era neaparat nevoie sa le mut dar nu as mai fi avut acces usor la ele.

Recomandari:
Inarmati-va cu rabdare.
Dupa prinderea primului surub de sus de pe tija (verticale) lasati macaraua libera si incercati sa o fixati intr-o pozitie cat mai lejera.
Ungeti tot pe acolo. Eu daca tot am desfacut usile am consumat un spray de vaselina din aia rosie pe fetele de usi, inchidere, parghii etc.
Pentru papuc se pot folosi cu toata increderea pozele userului Hummer. La mine arata EXACT la fel. Nu garantez ca toate modelele de dacii au usile la fel, asa cum nu garantez ca usa stanga e la fel cu dreapta, de aceea pot aparea abateri de la masuratori.

Ce am facut diferit fata de ceilalti:
La prinderile tijei (verticala) pe care culiseaza suportul care tine geamul am folosit cate 2 piulite pe post de distantieri pe interior. In felul asta am reusit sa aduc macaraua cat mai in acelasi plan cu rama geamului.

Geamurile coboara in 3 secunde, la urcare au scos 4 secunde. Geamul stang urca putin mai repede (cu startul de pe loc smile.gif ) ceea ce imi spune ca rama dreapta e putin stramba, lucru pe care il banuiam, ca de cate ori mergem cu cineva in masina ii ingheta umarul...
Multi m-au intrebat de ce am facut asta. Raspunsul a fost: ''de ce nu?''. Abia astept sa ma plimb pe Calea Vicctoriei cu papucul si sa las geamurile jos biggrin.gif .
Cam asta e tot. Bafta multa doritorilor.
Siconi
Uraaa! S-a descoperit montajul macaralelor! Ce bine ...
ghitza
felicitari pt munca depusa si sa te bucuri de ele .eu le am de vreo 4 luni si merg fara probleme
hyena
4 secunde... merg FOARTE greu
CHE
On topic:
urca in 4 secunde datorita minunatelor noastre fete de usi.
Nu am facut nimic pentru a aluneca mai bine. Acum ma documentez, insa nu am ''descoperit'' metoda optima.

Off: Daca postezi doar pentru a aduna posturi macar spune ca sa iti dea lumea ''ignore''. Nu am descoperit eu montajul, nici nu am pretins asta, doar am descris ce am facut plus impresiile mele. De asta suntem cu totii aici, nu? Sau tu tii doar pentru tine tot ce faci? .... Pacat. Prea multa aciditate dauneaza.
vdaniel
Pacat. Prea multa aciditate dauneaza.




multa dreptate ai aici

imediat esti criticat dar niciodata ajutat excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.