Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Istanbul
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
gibonu
@Lucian BLK

Eu zic ca merita sa faci un efort sa ajungi la Mica Sfanta Sofia.
E moca, e libera (sau cel putin asa este in noiembrie 2011) si interesanta.

Niste poze de la constructia noului pod peste Bosfor (al treilea) mi-ar placea sa vad.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita.
klaus
Eu nu am inteles foarte bine ce e Cora aia, dar daca e biserica Chora, e cam departe de Moscheea Albastra.
Eu le-as face pe toate din zona Moscheii albastre intr-o zi (Moscheea, Agia Sofia, Cisterna, bazarele etc). Tot acolo exista si Sultanahmet Hamami (baile sultanului - muzeu) care paote fi intereasant pentru cineva care nu a mai vazut cum arata baile arabe, cu gaurile in tavan, e si hipodromul (o vrajeala, dar e acolo).
La Dolmabache eu as fi foarte atent in ce zi il pun, ca ala e inchis in unele zile din saptamana (verifica inainte).
Topkapi-ul pe mine nu m-a dat pe spate si cred ca o zi pentru el e cam mult, chiar si cu muzeul de arheologie impreuna.
Croaziera pe Bosfor nu e fabuloasa, insa la capatul ei daca iei o masa la un restaurant "pe faleza" impresia e speciala.
Opinia mea, in functie de nivelul de "must seen" e cam asa:
1. Agia Sofia si Moscheea Albastra, Cisterna, bazarul turistic
2. Topkapi, moscheile mai mari
3. Dolhmabace, turnul Galata
4. restul
Despre biserica Chora si muzeul de arheologie nu ma pot pronunta ca nu le-am vazut.
Am niste indoieli ca muzeul stiintei ar merita, stiindu-l pe cel de la Paris si pe cel din Londra.
Daca mai exista aia de vand peste pe paine pe chei la podul Galata, e o experienta interesanta un astfel de snack.
Lucian BLK
@klaus, prioritatile tale coincid cu ale mele. Chora si Fath Camii se afla destul de aproape de hotel.
@gibonu, o sa fac poze podului nou, banuiesc ca-l voi identifica.
UXE
Parca ii zice Hagia Sofia... asa era si in Suleyman Magnificul tongue.gif
gibonu
@klaus

Referitor la Chora despre asta este vorba:
http://kariye.muze.gov.tr/en

Se spune ca este unul dintre cele mai bine pastrate exemple de arhitectura si mozaicuri bizantine.
Intr-adevar, este putin mai departe de zona Sultan Ahmet, insa merita din plin sa fie vazuta.

Croziera pe Bosfor (cel din link-ul pus de mine mai sus, nu cea facuta de turcii imbarligatori din Eminonu) nu este fabuloasa, insa este interesanta.
Pe langa faptul ca te duce pana aproape de intrarea in marea Neagra, poti admira ambele maluri ale Bosforului, traficul naval, etc.
Daca te referi la carciumile din Anadolu Kavagi, cel putin pe mine nu m-a impresioat ce am mancat pe acolo.

@Lucian BLK

N-ai cum sa ratezi noul pod in constructie.
Este amplasat la nord de linia imaginara Rumeli Kavagi - Anadolu Kavagi.
Mai multe detalii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Yavuz_Sultan_Selim_Bridge

Iar intre Rumeli Kavagi si Anadolu Kavagi vaporul merge aproximativ perpendicular pe Bosfor, traversandu-l de pe un mal pe altul.

In plus, daca ajungi la Anadolu Kavagi, urca si pana la ruinele casteului.
Ruinele nu sunt mare lucru, insa privelistea de acolo spre marea Neagra face toti banii (in plus, vezi si santierul podului).

Am pus eu cateva poze pe la inceputul topicului.

Ca sugestie, aseaza-te pe lateralul vaporului, in zona (daca se poate identifica) ferita de vant.
Vei vedea la plecarea din Eminonu cum grupurile de turisti se bat sa prinda un loc afara pe puntea superioara centrala, apoi pe la jumatatea drumului intra in zona acoperita a vaporului, pentru ca i-a batut vantul prea mult.

@UXE
In greaca (limba care se vorbea in Imperiul Bizantin) se numeste "Aghia Sofia" (Ἁγία Σοφία) si probabil turcii care ii spun "Ayasofya" au preluat, putin trunchiat, denumirea de la bizantini dupa cucerirea Constantinopolului.

Oricum, indiferent de denumire, tot minunea ortodoxiei ramane.
Lucian BLK
Deci mai fac un pod, in apropiere de Marea Neagra!
Am vazut pe Google map.
[attachmentid=1627988774]
gibonu
@Lucian BLK

Exact, ce se vede in harta pusa de tine este cel de-al treilea pod peste Bosfor.

Dintr-o postarea a mea mai veche:

Ca fapt divers.
A inceput constructia celui de-al treilea pod peste Bosfor:
http://www.hurriyetdailynews.com/third-bos...1&NewsCatID=345

Podul se va numi "Yavuz Sultan Selim", in onoarea sultanului Selim I (domnie 1512 - 1520) si tatal lui Soliman Magnificul.

Podul va fi amplast aproape de intrarea in Bosfor dinspre marea Neagra, intre Garipce (Saryer) pe malul european si Poyrazkoy (Beykoz) pe malul asiatic.

Mai simplu, va fi amplasat la nord de linia imaginara Rumeli Kavagi - Anadolu Kavagi.
Adica va putea fi admirat de la ruinele castelului Yoros de la Anadolu Kavagi.

Teoretic va fi gata in 2016, desi Erdogan ar vrea in 2015.

Noul pod va face parte din viitoarea autostrada nordica a marii Marmara (Kuzey Marmara Otoyolu in turca.
Aceasta autostrada va pleca de undeva din zona Silivri (65 km Vest de Istanbul) va traversa Bosforul pe cel de-al treilea pod, apoi va ajunge la Pasakoy (40 km Est de Istanbul).
Probabil Pasakoy va fi legat de autostrada deja existenta O4 (Istanbul - Ankara).
Brainie
Poze cu viitorul pod am pus eu (din aug 2014). Așteptăm și din apr 2015.

Deși și pentru mine Topkapî a fost oarecum dezamăgitor (și Haremul și mai și), nu poți trece prin Istanbul fără să-l vezi.

Moscheea Albastră e foarte frumoasă, dar Sf. Sofia e cu adevărat impresionantă.

În Asia am trecut eu timp de vreo oră de mers cu mașina, la întâmplare. Nu spectaculos, exact cum zice gibonu: vezi și orașul neturistic. Mai frumos se vede de pe apă. Asta nu înseamnă că nu o fi ceva deosebit de văzut.

La cârciuma din Anadolu Kavagi unde am eșuat eu (dacă împingeam scaunul mai tare cădeam în apă) porția de midii era numai cu puțin mai scumpă ca aia de cartofi prăjiți și sub jumate din una de doradă (6, 8, 20 lire).
Lucian BLK
Ei, pentru ca tot a venit vorba, ceva haleala turceasca? De comandat la terasa ...
Brainie
Aici nu mă bag, e doctor gibonu.
gibonu
@Brainie
Doctor in Istanbul nu e nimeni.
Nici macar turcii care stau acolo nu le stiu pe toate (m-am ales odata cu o strangere de mana din partea unui turc caruia i-am dovedit ca nu are dreptate).

@Lucian BLK
Mananca direct de pe strada, fara carciuma, terasa, restaurant, etc.
Turcii fac o gramada de minuni in ceva ce ar semana la noi cu saormaria de cartier de la noi.

Un exemplu din Uskudar.
Banuiesc ca ce se vede pe exterior sunt mate de oaie, iar in interior este carne cu tot felul de nebunii in ea.

[attachmentid=1627988882]

Turcul taie cate o felie din ceea ce se vede mai sus, pe care incepe sa o marunteasca cu doua spacluri, direct pe plita.

[attachmentid=1627988883]

Rezultatul final se baga intr-o lipie, si, combinat cu ayran este un deliciu culinar.

Ar mai fi scoicile din Eminonu, vandute direct in strada.

[attachmentid=1627988885]

Este o combinatie de carne de scoica si orez (tinuta in prealabil la cuptor), stropite din belsug cu zeama de lamaie.
Pe scurt, o nebunie.

[attachmentid=1627988886]

Tot in Eminonu sunt cateva barci in care se vinde peste.
Pestele congelat este prajit pe plita, i se agauga o frunza de salata si cateva legume care se pun intr-o juma de paine.
Nu este ceva senzational, insa merita incercat.

Poti incerca si patiseriile mici, cu cateva mese, in care turistii nu intra.
Placintele pe care le fac acolo cu carne sau branza sunt foarte bune iar preturile sunt neglijabile.

Despre dulciuri, ai de unde alege, pentru ca toate cofetariile (cel putin cele pe care le-am vazut eu) au niste vitrine imense.
Problema este doar sa te hotarasti ce vrei sa alegi.

Incearca sa evit zonele turistice, unde mancarea nu este extraordinara (n-am incercat decat odata) insa este cam scumpa.

Daca te ajuta cu ceva, oriunde am macat in Turcia (Istanbul, Ankara, Izmir, Samsun, Eceabat si altele) n-am avut absolut nicio problema de sanatate.
Oricum, din ce am observat, turcii acorda o mare atentie mancarii si igienie locului in care o prepara sau servesc.
Sau cel putin asta am reusit eu sa vad.

Bafta.
UXE
QUOTE(gibonu @ 2 Apr 2015, 11:06)
@Brainie
Nici macar turcii care stau acolo nu le stiu pe toate (m-am ales odata cu o strangere de mana din partea unui turc caruia i-am dovedit ca nu are dreptate).


*



Detalii? smile.gif
gibonu
@UXE

Un turc (partenerul de afaceri al unei prietene) ne-a invitat intr-o seara la carciuma in Istanbul.
Am profitat de ocazie si l-am intrebat ce imi recomanda sa vad in Istanbul, in afara circuitului turistic clasic (zona Sultan Ahmet, Topkapi, Taksim, etc).

Omu' mi-a recomandat Miniaturk, situat in capatul Cornului de Aur.
Cand s-a pus problema de ajuns la Miniaturk, turcu mi-a spus ca se poate doar cu taxi-ul, pentru ca nu exista transport public pe apa pe Cornul de Aur.
Eu i-am spus ca exista, insa turcul a insistat ca nu exista si mi-a dat de inteles ca el stie mai bine ca sta de multi ani in Istanbul (nu stiu daca e nascut acolo).

Asa ca m-am enervat si i-am scos din rucsac programul vapoarelor (parca IDO facea cursele atunci) al transportului pe apa pe Cornul de Aur.
Turcul a luat programul, l-a studiat si apoi mi-a intins cu fairplay mana peste masa.

Apoi, cand ne-am intalnit odata la Bucuresti, turcul m-a intampinat cu o formula de genul "the man who knows more that I do about Istanbul".

Ca sa fiu bine inteles, nu am povestit asta ca sa ma dau eu mare cunoscator al Istanbului.
Ci doar pentru a sublinia faptul ca intr-un oras de peste 14 miloane de locuitori si cu peste doua mii de ani de istorie in spate, nimeni nu le poate sti pe toate.
Lucian BLK
M-am intors de curand din Istanbul si incerc sa-mi aduc contributia la acest topic de unde, la randumi, m-am informat inaintea plecarii.
Am mers cu masina. Cca 750 km - 10.5 ore. Pitesti - Bucuresti - Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli - Edirne - Istanbul. Centura de sud a Bucurestiului, praf. Drumul Bucuresti - Giurgiu extrem de obositor (pe intuneric). Intre Rasgrad si Targoviste drumul a fost foarte prost (nu chiar toata lungimea). La intoarcere, urmand acelasi traseu, se lucra la plombare. Centura, pentru ca la dus am nimerit pe centura, Elhovoului praf! La intoarcere am luat-o prin oras. Incomparabil. Cand intri in Turcia deja esti in alta lume! Ma surprins intr-un mod extrem de placut!

Am ajuns in Istanbul, la hotel, la ora 14.30. Pe urma am vizitat, fiind in apropiere, Chora dupa care am luat autobusul si am mers in Eminonu la Podul Galata. Aici am incercat celebrul peste in paine. Bun. Dupa care am trecut prin bazarul egiptean si am poposit putin in parcul Gulhane. Ziua am incheiat-o in piata Sultanahmet. Drumul spre hotel, ca in fiecare seara dealtfel, cu cateva variatii, l-am facut via piata Bayazit - Laleli - Aksaray - Fatih.

Ziua 2: Croaziera Bosfor, Basilica Cisterna, Moscheea Albastra (Sultanahmet), Aquaductul Valens

Ziua 3: Topkapi, Muzeul de Arheologie, Aya Sophia,

Ziua 4: Eminonu - Podul Galata, bazarul egiptean, plimbare BigBus (am facut ambele trasee), Miniaturk, Piata Taksim, Istiklal Cadesi, Turnul Galata

Ziua 5: Dolmabahce, Piata Sultanahmet, Acvariu, Piata Sultanahmet

Ca impresii, ambele palate sunt impresionante! La Topkapi poti sta o zi intreaga si ai ce vedea. La Dolmabache, pe langa palat si harem mai poti vizita, cu acelasi bilet, inca trei muzee. Nu stiu exact care, nu le-am vizitat din cauza de lipsa de timp. smile.gif Unu' din ele era de pictura.

Acvariul nu prea merita. Pe mine nu m-a impresionat cu nimic. Ma rog, il vazusem pe cel din Genova inainte ...

Istanbulul, in general, ne-a impresionat foarte tare, asta probabil din cauza parerii gresite ce am avut-o. Este un oras frumos, cosmopolit unde nu ai cum sa te plictisesti. Citisem undeva ca Istanbulul miroase frumos. Intr-adevar, asa este! In general e un miros de flori. In unele zone simti un miros placut de tutun (pipa, narghilea) iar in altele un miros de condimente.

O sa revin cu poze.
Brainie
QUOTE(Lucian BLK @ 22 Apr 2015, 11:04)
... Centura, pentru ca la dus am nimerit pe centura, Yambolului praf! ...
*


Yambol sau Elhovo ? Anul trecut la Elhovo era nenorocire (aceeași țeapă am luat-o și eu).
Lucian BLK
Da, e vorba de Elhovo, am corectat si in postul de mai sus. Ultima localitate mai maricica inainte de Turcia.
gibonu
@Lucian BLK

Bine ai revenit. Asteptam pozele.

Personal mi-a placut si acvariul din Istanbul. L-am vazut si pe cel de la Genova, care mi s-a parut mai mare decat cel turcesc.
Lucian BLK
In sfarsit, am reusit sa gasesc ceva timp pentru poze.

In primul rand, datoria fata de gibonu:
[attachmentid=1627994490]

Hagia Sophia
[attachmentid=1627994492] [attachmentid=1627994495] [attachmentid=1627994496] [attachmentid=1627994497] [attachmentid=1627994498]

Basilica Cisterna:
[attachmentid=1627994499] [attachmentid=1627994500]

Dolmabahce Palace:
[attachmentid=1627994501]

Galata Tower:
[attachmentid=1627994502] [attachmentid=1627994503] [attachmentid=1627994504]

Moscheea Albastra:
[attachmentid=1627994505] [attachmentid=1627994506] [attachmentid=1627994507]

Topkapı Palace:
[attachmentid=1627994508]
gibonu
@Lucian BLK

Multumesc frumos pentru poza cu podul in constructie.
De pe harta (Google Maps) nu pare chiar atat de aproape de iesirea spre marea Neagra.

Multumesc si pentru restul pozelor, chiar foarte frumos realizate.
gibonu
Era cazul si ma mai ocup si de lucruri serioase, adica sa merg la Istanbul. N-am mai fost aici din 2012 si chiar imi era dor de oras.

Pana la povestea turei, poate ajuta pe cineva informatiile de mai jos, avand in vedere ca sezonul abia incepe.

Asadar, am gasit cel mai tare hotel din Istanbul (acum am fost a 7-a oara, incepand din 2004).

Hotelul: http://hamptoninn3.hilton.com/en/hotels/tu...ZEHX/index.html

[attachmentid=1628062404]

Situat in Zeytinburnu (vestul orasului vechi, langa cetatea Yekidule si zidul Constantinopolului).

[attachmentid=1628062401]

Camera.

[attachmentid=1628062406] [attachmentid=1628062407]

Baia, cu o cabina de dus in care puteam da ture.

[attachmentid=1628062408]

La receptie am gasit numai turcoaice tinere fluente in engleza, micul dejun este generos iar parcarea subterana mare si moca.
Panta de acces in parcare aproape ca nici nu se simte.

Pret: 133 Euro pentru 3 nopti, camera single cu mic dejun (luat de pe booking.com cam acum o luna).
Ne-a zis turcoaica si ceva de spa insa nu i-am dat prea multa atentie.

Revenind la locatia hotelului.
De la hotel pana la statia de tren Kazlicesme (linia Marmaray, cea care trece pe sub Bosfor) sunt 450 de metri.

[attachmentid=1628062403]

Deocamdata linia Marmaray are 5 statii functionale, 3 in Europa si 2 in Asia.
Kazlicesme este la capatul linie europene, la maxim 5 minute de mers cu trenul pana la gara Sirkeci, oprind doar la Yenikapi.

De la gara Sirkeci, trenul merge pe sub Bosfor la Uskudar si Ayrilik Cesmesi in Asia.

Trenul pe linia Marmaray circula de la ora 06:00 la ora 24:00 iar intervalele de circulatie sunt mai multe decat rezonabile.

[attachmentid=1628062410]

Pretul unui bilet este 4 lire, adica foarte putin peste 1 Euro.

Concret, de cand iesi din hotel si pana ajungi la gara Sirkeci nu trec mai mult de 15-20 de minute.
Gara Sirkeci este in buricul targului, aproape de tramvai si tranportul public pe apa.

Accesul la hotel este foarte usor: autostrada - aeroportul Ataturk - bulevardul Kennedy (malul marii Maramara), fara batai de cap pe stradute inguste si fara locuri de parcare.
Asadar, numai avantaje.

Data viitoare cand mai merg la Istanbul nici nu imi mai bat capu' sa caut hotel, direct aici ma duc (sper sa nu se schimbe preturile prea mult).
buzasparta
Sa-ti fie de bine.
gibonu
@buzasparta

Multumesc. Deja mi-e dor de Turcia.
ipiq
Salutare,
Daca ma poate ajuta cineva cu niste info: se sta mult la coada la intrare in Topkapi , Basilica Cisterna, Mooseka albastra, Sf. Sofia ?
Merita sa imi iau biletele in avans de pe net sa fentez coada sau nu are rost?
In croaziera cu vaporasul a fost careva ? De unde pleaca? Cat dureaza? Cat costa? Pe unde te plimba?
Multzam!
gibonu
@ipiq

Da, merita sa iti iei Museum Pass Istanbul.

Intrarea la Sfanta Sofia costa 40 de lire.

[attachmentid=1628064998]

Iar Museum Pass Istanbul costa 85 de lire.

[attachmentid=1628064999]

Dupa cum se vede din poza de mai sus, cu acel card ai intrare gratuita la mai multe muzee iar cel mai mare avantaj este ca nu stai la coada.

Ca exemplu, in mai anul asta, intr-o sambata pe la ora 11.00 am stat vreo 40 de minute la coada la Sfanta Sofia.

Asadar, chiar merita achizitionat acel card.

La moscheea Albastra (Sultan Ahmet) stai foarte putin la coada iar intrarea este libera.

Cat despre plimbarea pe Bosfor, ti-o recomand pe asta, cu transportul public pe apa, nu cu cei care prostesc turistii creduli:
http://en.sehirhatlari.istanbul/en/timetab...cruise-362.html

Pleaca de la Eminonu (langa gara Sirkeci) si ajunge pana aproape de intrarea in marea Neagra, la Anadolu Kavagi.
Plus ca vei avea ocazia sa vezi si cel de-al treilea pod peste Bosfor.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere.
gibonu
Cateva vorbe despre proiectul Marmaray.

Inceputul lungului tunel care incepe in Europa si se termina in Asia.

[attachmentid=1628065221]

Alaturi de tunel se vede fosta calea ferata care deservea suburbiile apropiate al Istanbulului european, acum nefunctionala.

[attachmentid=1628065222]

Pe fundal fosta statie Yekidule, acum inchisa.

[attachmentid=1628065223]

Am mers pe acesta cale ferata in 2011 din gara Sirkeci spre acvariul din Instanbul.

Statia Kazlicesme.

[attachmentid=1628065224]

Trenul.

[attachmentid=1628065225]

Fabricat de Hyundai.

[attachmentid=1628065226]

Interiorul trenului.

[attachmentid=1628065227]

In statia Sirkeci incepe urcarea la surpafata.
Prima scara rulanta.

[attachmentid=1628065228] [attachmentid=1628065229]

Culoarul dintre scarile rulante.

[attachmentid=1628065230]

A doua scara rulanta.

[attachmentid=1628065231]

A treia scara rulanta.

[attachmentid=1628065232]

A patra scara rulanta chiar iese la suprafata.

[attachmentid=1628065233] [attachmentid=1628065234]

In afara de scara rulanta exista si ascensoare, capacitate 1000 km sau 13 persoane. Peronul este la nivelul -9 fata de nivelul strazii.

[attachmentid=1628065235]

Sunt multe ascensoare care ies in diverse zone apropiate garii Sirkeci. Desi credeam ca cunosc zona, la una dintre iesiri a trebuit sa ma lamuresca turcii unde ma aflu.

Peronul statie Sirkeci.

[attachmentid=1628065236]

Treaba este bine organizata in functie de cate vagoane are trenul.

[attachmentid=1628065237] [attachmentid=1628065238]

Informatiile despre trenuri sunt comunicate si in engleza.

[attachmentid=1628065239]

Mai multe detalii: https://en.wikipedia.org/wiki/Marmaray
gibonu
19.05.2017

Poarta Yekidule.

[attachmentid=1628065307]

Ce-a mai ramas din zidurile Constantinopolului.

[attachmentid=1628065309]

Cetatea Yekidule [Sapte turnuri].

[attachmentid=1628065310] [attachmentid=1628065311] [attachmentid=1628065312] [attachmentid=1628065313]

Din pacate am reusit sa vedem cetatea doar pe exterior, deoarece, dupa cum ne-a spus un politist "Restotation. Close two years".

Printre altele, pe 15.08.1714, aici a fost decapitat Brancoveanu impreuna cu cei patru fii ai sai.
Tot aici, in octombrie 2013, Victor Ponta [premierul roman de atunci] a dezvelit o placa comemeorativa referitor la Brancoveanu si fii sai.

Alta bucata din fostul zid al Constantinopolului.

[attachmentid=1628065314]

Legaturile feroviare ale Istanbulului cu alte capitale din Balcani, inclusiv Bucuresti [ca trenul de la Bucuresti face cam mult si oricum opreste in vestul Istanbulului conteaza mai putin].

[attachmentid=1628065315]

Cateva vorbe despre gara Sirkeci, capatul de linie al Orient Express.

[attachmentid=1628065316]

Pe langa gara.

[attachmentid=1628065317] [attachmentid=1628065318] [attachmentid=1628065319]

Fatada garii Sirkeci, partial in renovare.

[attachmentid=1628065320] [attachmentid=1628065321]

In gara exista si un mic muzeu feroviar, insa era inchis cand am trecut pe acolo.

Numele unor strazi.

[attachmentid=1628065322]

30 Jun 2017, 00:50:
19.05.2017 - Partea a II-a

Cornul de Aur vazut de pe podul Galata.

[attachmentid=1628065465]

Istalatie pentru incarcat [contra cost] diverse tipuri de telefoane mobile.

[attachmentid=1628065466]

Transportul public pe apa din Istanbul. Vaporul cu care urma sa mergem pe Cornul de Aur.

[attachmentid=1628065467]

Noul pod pietonal si pentru metrou [linia M2] peste Hornul de Aur [Halic Metro Koprusu in turca], pod finalizat in februarie 2014.

[attachmentid=1628065468]

Metroul trece pe la nivelul superior, trotuarul este la nivelul inferior.

[attachmentid=1628065469]

Pe sub pod.

[attachmentid=1628065470]

Statuia lui Hasan Pasha din Alger, printre altele amiral, mare vizir si stapanul unui leu. O statuie similara exista si la Cesme.

[attachmentid=1628065471]

Mai multe detalii despre amiral: https://en.wikipedia.org/wiki/Cezayirli_Gazi_Hasan_Pasha

Metoda turceasca pentru restaurarea unei cladiri. Va mai exista un exemplu similar.

[attachmentid=1628065472]

Patriarhia Ortodoxa a Constantinopolului.

[attachmentid=1628065473]

Siajul vaporului.

[attachmentid=1628065474]

30 Jun 2017, 19:05:
19.05.2017 – Partea a III-a

Muzeul tehnic Rahmin Mustafa Koc (filantrop turc): http://www.rmk-museum.org.tr/en/index.htm

Macara mobilă Morris.

[attachmentid=1628065507] [attachmentid=1628065508]

Carbon?

[attachmentid=1628065509]

Până acum habar n-avea ca Messerschmitt la un moment dat a produs și mașini.

[attachmentid=1628065510] [attachmentid=1628065511]

Mașina a fost produsă în perioada 1953 – 1964 și a fost numită “Coșciugul Cenușăresei”.

[attachmentid=1628065512]

Predomină mașinile americane din anii ’50-’60.

[attachmentid=1628065513]

Secțiunea de biciclete.

[attachmentid=1628065514]

1 Jul 2017, 01:15:
19.05.2017 - Partea a IV-a

Sectiunea feroviara a muzeului tehnic.
Aparat pentru emis biletele de tren. Oarecum ceva similar a exista si in RO pana acum vreo 10-15 ani. Poate cei mai batrani isi aduc aminte biletele de tren din carton, pre-tiparite cu statia de destinatie, pe care era stantata doar data.

[attachmentid=1628065542] [attachmentid=1628065543]

Diverse placi care odata erau puse pe fiecare vagon al trenului.

[attachmentid=1628065544] [attachmentid=1628065545] [attachmentid=1628065546]

Si varianta de Orient Express care trecea si pe la Bucuresti.

[attachmentid=1628065547]

O locomotiva cu abur.

[attachmentid=1628065548]

Momentul in care a crescut pipota-n mine de mandrie patriotica.

[attachmentid=1628065549] [attachmentid=1628065550] [attachmentid=1628065551] [attachmentid=1628065552] [attachmentid=1628065553]

O macara plutitoare.

[attachmentid=1628065554] [attachmentid=1628065555] [attachmentid=1628065556]

Niste buldozere Caterpillar.

[attachmentid=1628065557]
bibiloiu05
Foarte frumos, felicitari!
Submarinul se mai viziteaza?
buzasparta
LDH-ul pare ala de 700.Faina plimbarea.
gibonu
@bibiloiu05
Multumesc pentru apreciere.
Da, submarinul se mai viziteaza.


@buzasparta
Multumesc.
LDH-ul pare de 700 de ce?


19.05.2017 - Partea a V-a

Cel mai tare exponat din muzeu (mai sunt niste poze din 2010 in topicul asta).

[attachmentid=1628065693]

Este vorba despre un B 24 Liberator, numit "Hardley's Harem" care a participat la raidul american asupra Ploiestiului din 01.08.1943, a fost troznit bine de antiaeriana romano-germana si in final a aterizat fortat in mare undeva langa Antalya.

Introducerea.

[attachmentid=1628065694] [attachmentid=1628065695]

Povestea participarii avionului la raid si finalul acesteia.

[attachmentid=1628065696]

Avionul expus [dupa ce a stat zeci de ani in mare].

[attachmentid=1628065697] [attachmentid=1628065698] [attachmentid=1628065699] [attachmentid=1628065700] [attachmentid=1628065701]

Imagini dintr-un alt B 24 Liberator.

[attachmentid=1628065702]

Cateva detalii despre avion, ocazie cu care am aflat ca B 24 a fost bombardierul produs in numar cel mare.

[attachmentid=1628065703]

Revenind la raidul american de la Ploiesti din 01.08.1943, va recomand carte "Bine ati venit in infern" autor Ioan Grigorescu.

Este o carte capitvanta care spune povestea acelui raid pe mai multe planuri.
Porneste de la faptul ca autorul in copilarie a vazut raidul de la sol, trece la documentarea pe care acesta a facut-o in Statele Unite [inclusiv discutii cu cativa veterani pe care i-a mai gasit in viata] si se termina cu descrierea completa si cu lux de amanunte a raidului american.

Ar mai fi fost de vizitat [pe interior] un submarin american contruit prin anii '40 si care a fost mult timp folosit de marina militara turca.
Submarinul se poate vizita de un numar limiat de persoane iar cand am ajuns noi la muzeu mai prindeam loc doar la ora 18:00, asa ca am renuntat.

<span class='edit'>5 Jul 2017, 19:06:</span>
19.05.2017 – Partea a VIII-a

Pentru plata trasportului public pe uscat, jetoanele care existau odată au fost înlocuite cu carduri magnetice.
Varianta de 3 calatorii.

[attachmentid=1628065704] [attachmentid=1628065705]

Afișajul electronic dintr-o stație de autobuz.

[attachmentid=1628065706]

A urmat călătoria cu autobuzul (transportul public, nu vreo țeapă turistică) pe malul nordic al Cornului de Aur, de la muzeul Miniaturk până aproape de podul Galata.
Călătoria asta este o experiență în sine. Autobuzul este unul obișnuit, poate o idee mai mic față de Mercedes-ul Citaro al RATB-ului. Traseul conține niște bucăți sănătoase de urcare și coborâre, uneori pe niște straduțe foarte înguste cu niște curbe foarte strânse.
Cu toate astea, șoferul turc nu avea nicio treabă, trecea milimetric pe lângă mașini și uneori clădiri, manevra cu lejeritate deosebită autobuzul prin curbe, pe scurt un artist.
La coborâre, concluzia a fost că băiatul ăla și greșit cariera, oricând se putea muta la o echipă de raliu.

Așadar, recomand experiența plimbării cu trasnportul rutier din Istanbul.

Tramvaie Bombardier (sper sa nu fi fotografiat unul de la Alsthom).

[attachmentid=1628065707] [attachmentid=1628065708]

Aici nimic deosebit, vatmanul nu ia curbele cu grație.

Deși afară era luna Mai, aerul condiționat din tramavai era pornit.
buzasparta
700 CP, mai era o varianta mai lunga de 1250 CP.
Noi am folosit Istanbulcard pentru transport.Ti-a placut Miniaturk-ul?
gibonu
@buzasparta
Multumesc pentru clarificare.
Din care stiu, varinata de 1250 CP se foloseste si azi pe caile ferate din RO [si probabil in alte locuri].

Am stat doar 2 zile in Istanbul, asa ca nu mi-am pus problema de IstanbulCard.

Da, mi-a placut la Miniaturk. Sunt pe topicul asta niste poze din 2010 de acolo.


19.05.2017 - Partea a IX-a

Urmeaza funicular pe cale ferata [funicular railway in engleza] care face legatura intre Kabatas [malul Bosforului] si piata Taksim.

[attachmentid=1628065735]

Adicaun vagon de tren care merge printr-un tunel subteran in panta.

[attachmentid=1628065736]

Interiorul, tot in panta, al vagonului.

[attachmentid=1628065737]

Principiul de functionare este foarte simplu, in sensul ca sunt doua vagoane legate intre ele cu un sistem de cabluri, vagoane [fara deservent] care unul urca si altul coboara. Intr-un fel ceva similar cu telecabina.
Vagonul are o capacitate de 188 de persoane si este construit de Doppelmayr Garaventa [scuze pentru calitatea pozei].

[attachmentid=1628065739]

Am facut o poza si la cablul de tractiune, insa m-a pus turcul din cabina de control a sistemului sa o sterg.

Monumentul Republicii [Cumhuryiet Aniti in turca] din piata Taksim.

[attachmentid=1628065738]

Pe langa Ataturk, in grupul statuar mai apar Mihail Frunze [lider bolsevic, cel care a pus bazele relatiilor turco-sovietice si ulterior prieten cu Ataturk] si Kliment Vorosilov [maresal al Uniunii Sovietice].
Mai multe detalii despre monument: https://en.wikipedia.org/wiki/Republic_Monument

Strada Istikal [a Independentei] adica o strada pietonala cu magazine de fite si carciumi la fel.
Aglomeratia era maxima, asa ca nici nu ne-am pus problema sa inaintam.

[attachmentid=1628065740]

Ar fi niste lucruri interesante de vazut pe acel bulevard, insa nu cand era aglomeratia maxima.

Cina din seara respectiva, intr-o carciuma [pub] din zona garii Sirkeci.
Varianta turceasca de paste.

[attachmentid=1628065741]

Au fost foarte bune, insa mergea o portie putin mai mare.

Desertul, pentru doua persoane a fost suficient.

[attachmentid=1628065742]

Plus vinul din zona Pamukkale. Chiar foarte bun, pret 55 de lire sticla [cam ca la Bucuresti].

[attachmentid=1628065743]

Cu ocazia asta sper ca am desfiintat mitul confom caruia in Istanbul nu exista alcool [ii stiu pe unii care confunda Turcia cu Arabia Saudita].
Ca fapt divers, aceiasi sticla de vin bauta cu 55 de lire langa gara Sirkeci se poate bea cu 125 de lire langa Sfanta Sofia.
buzasparta
Ambele variante de LDH inca se mai folosesc in special in uzinal si manevrarea vagoanelor prin triaje.
gibonu
20.05.2017 - Partea a III-a

Urmeaza moscheea Albastra [turcii ii spun Sultan Ahmet]. Albastrul vine de la faianta de Iznik cu care este decorat interiroul moscheii.

[attachmentid=1628065978]

Fiind in plin centrul turistic, vis-a-vis de Sfanta Sofia, este cea mai vizitata moschee, insa dupa mintea mea exista alte moschei mai interesante si [mai ales] mai putin turistice.

Regulile de vizitare.

[attachmentid=1628065979]

Explicatii foarte clare.

[attachmentid=1628065980]

Toate accesoriile [pantaloni lungi, esarfa, etc] sunt puse gratis la dispozitia turisitilor, exact ca si la unele manastiri ortodoxe.

Despre disponibilitatea de intelegea a Islamului.

[attachmentid=1628065981] [attachmentid=1628065982] [attachmentid=1628065983]

Eram putin pe fuga, altfel am fi intrat sa stam de vorba cei de la centrul de informare.

Revin cu unul dintre deliciile culinare ale Istanbulului, servit si mancat direct pe strada.

[attachmentid=1628065984]

Mai exact carne de scoica cu orez, stropit bine cu zeama de lamaie. O nebunie. Pretul este derizoriu, o lira bucata [sub 25 de eurocenti].

Fostele ziduri ale Constantinopolului, prin apropiere de Edirne Kapi [Poarta Edirne].

[attachmentid=1628065985] [attachmentid=1628065986] [attachmentid=1628065987]
gibonu
20.05.2017 – Partea a IV-a

Urmează biserica Chora, o fostă biserică bizantină, trasformată de către turci în moscheee apoi în anul 1948 în muzeu.
Denumirea actuală în turcă este Kariye Muzezi (Muzeul Chora), iar drumul către biserică este bine indicat.

[attachmentid=1628066114]

Strada pe care se află biserica poată în continuare numele moscheii Chrora.

[attachmentid=1628066115]

Biserica este amplasată în interiorul vechiului Constantinopol, aproape de poarta Edirne (Edirne Kapi).
In interiorul bisericii se găsesc unele dintre cele mai bine păstrate mozaicuri si fresce bizantine, așa că o vizită aici chiar merită (am mai fost odată aici, in anul 2004).

Acum, biserica se află într-un amplu proces de restaurare iar turcii sunt puși pe treabă, biserica fiind acoperită total cu un schelet metalic.

[attachmentid=1628066116] [attachmentid=1628066117]

Cu toate astea, biserica este partial vizitabilă, așa că n-a pierdut ocazia (biletul de intrare costă 30 de Lire).

Câteva mozaicuri și fresce din bucata vizitabilă.

[attachmentid=1628066118] [attachmentid=1628066119] [attachmentid=1628066120] [attachmentid=1628066121] [attachmentid=1628066122] [attachmentid=1628066123] [attachmentid=1628066124] [attachmentid=1628066125]

Prin interiorul bisericii.

[attachmentid=1628066126]

Detalii de pe pereți.

[attachmentid=1628066127] [attachmentid=1628066128]

Sala principală, închisă.

[attachmentid=1628066129]

Mai multe detalii despre biserica muzeu: https://en.wikipedia.org/wiki/Chora_Church

La iesire, un ceai turcesc este tot timpul binevenit.

[attachmentid=1628066130]

12 Jul 2017, 00:43:
20.05.2017 - Partea a V-a

Un poster cu Erdogan. Unii il considera un dictator, altii un vizionar. Ca si in alte cazuri, adevarul este undeva la mijloc.

[attachmentid=1628066149]

Mesajul din poster [cu Google Translate]: "Saltul catre o noua era. Democratie. Schimbare. Reforma."

Sigla partidului de guvernamant din Turcia.

[attachmentid=1628066150]

Se numeste Partidul Justitiei si Dezvoltarii [Adalet ve Kalkınma Partisi in turca]. Nu stiu de ce, dar sigla respectiva ma trimite cu gandul direct la "Lampa lui Ilici".

Urmeaza moscheea Suleymaniye, adica moscheea sultanului Soliman Magnificul care a domnit in perioada 1520 - 1566 si este considerat cel mai important sultan otoman.
Totodata, moscheea aste este una dintre cele mai importante ale Istanbulului si una dintre capadoperele lui Sinan, considerat cel mai mare arhitect al lumii islamice.

Cismelele unde barbatii de spala pe piciorea inainte de participarea la rugaciune.

[attachmentid=1628066151]

O mica gresala de ortografie, insa se intelege mesajul.

[attachmentid=1628066152]

Curtea interioara.

[attachmentid=1628066153]

Unul dintre minarete.

[attachmentid=1628066154] [attachmentid=1628066155]

Inainte de a intra in moschee.

[attachmentid=1628066156]

In interiorul moscheii.

[attachmentid=1628066157] [attachmentid=1628066158] [attachmentid=1628066159]

Pe langa vizitarea moscheii am avut ocazia sa asistam si la una dintre cele cinci rugaciuni zilnice.

[attachmentid=1628066160] [attachmentid=1628066161]

Statuia vanzatorului de stofa, undeva pe langa Eminonu.

[attachmentid=1628066162]

Si un exemplu de islamizare al societatii turcesti contemporane [am vazut mai multe vitrine precum cea din poza de mai jos].

[attachmentid=1628066163]

12 Jul 2017, 18:16:
20.05.2017 – Partea a VI-a

Inapoi la Eminonu pentru traversarea, pe apă, a Bosforului.

Trebuie menționată modalitatea de traversare, pentru ca din anul 2013 Bosforul se poate traversa și pe sub apă (proiectul Marmaray despre care am vorbit deja) Plus variantele peste apă pe cele 3 poduri existente (al treilea pod este functional din august 2016).

Îmbarcarea pe un vas al transportului public pe apă, direcția Uskudar.

[attachmentid=1628066197]

Interiorul vasului, cu climatizare inclusă.

[attachmentid=1628066198] [attachmentid=1628066199]

Am avut ocazia să prind în trecut vapoarele cu bănci de lemn și fără climatizare, însă acum aceste vapoare sunt demult istorie.

Revenind în prezent, traversarea Bosforului durează aproximativ 20 de minute, timp în care gagica din poza de mai jos și-a facut, non-stop, selfi-uri. Ce dracu’ o face cu atătea poze?

[attachmentid=1628066200]

Sfânta Sofia văzută de pe Bosfor.

[attachmentid=1628066201]

După ce am debaracat pe malul asiatic, în Uskudar, am mers direct la un fel de fast-food turcesc pe care îl știam de mult timp.

Dacă nu mă însel, ce se vede în poza de mai jos sunt mațe de oaie înfăsurate pe alte sortimente de carne.

[attachmentid=1628066202]

Se taie o bucata din mațele de oaie și carnea din interior, apoi acestea sunt mărunțite alături de multe legume, direct pe plită, cu două șpacluri de zidărie (poză mai veche).

[attachmentid=1628066203]

Rezultatul final se pune într-o bucată de pâine, care alături de airanul la halbă sunt foarte bune.

[attachmentid=1628066204]

Nu este delicios pentru că carnea păstează destul de mult ulei de pe plită, cel puțin după gustul meu.

Primăria cartierului Uskudar.

[attachmentid=1628066205]

13 Jul 2017, 00:39:
20.05.2017 - Partea a VII-a

Moscheea Atik Valide din Uskudar.

[attachmentid=1628066215]

O alta creatie a arhitectului Sinan, situata total in afara circuitului turistic.
Interioriul.

[attachmentid=1628066216] [attachmentid=1628066217]

Nisa care indica directia Meccai.

[attachmentid=1628066218]

Orele de rugaciune.

[attachmentid=1628066219]

Prima ora este valabila doar pe perioada Ramadanului, restul sunt valabile zilnic.

Minaratele.

[attachmentid=1628066220]

Unul dintre platanii batrani din curte.

[attachmentid=1628066221]

In curtea moscheii este o mica ceainarie pe care o stiu din 2008. Pe atunci era deservita de un turc batran care facea un ceai foarte bun.
Acum pe acel turc batran nu l-am mai gasit. Calitatea ceaiului a mai scazut putin, insa tot bun a ramas. Plus ca cel de-al doilea ceai l-am primit moca.
Una peste alta, bautul ceaiului in curtea moscheeii a fost o experienta foarte placuta, pe care o recomand oricui.
Plus ca toaleta este gratis.

[attachmentid=1628066222]

Inapoi pe malul european, de data asta pe sub Bosfor, cu trenul pana la gara Sirkeci.

Una dintre multele vitrine cu prajituri.

[attachmentid=1628066223] [attachmentid=1628066224]

Coranul, pe care l-am luat gratis de la moscheea lui Soliman Magnificul.

[attachmentid=1628066225]

Tiparit in Arabia Saudita.

[attachmentid=1628066226]

A mai urmat un spritz scurt, dupa care somn si a doua zi drumul spre casa.

Bicicleta cu care am fost la Istanbul.

[attachmentid=1628066227]

Pentru final.

[attachmentid=1628066228]

In Bucuresti, capitala europeana cu pretentii n-am vazut vreun indicator similar cu cel din poza de mai sus.

Cam asta a fost.
Daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.
buzasparta
Frumoasa calatoria mai ales pe doua roti.La noi nu se lasa spatiu nici pe trotuar sa treci daramite sa ai indicatorul ala.La moscheia lui Suleiman sunt multi- studenti cred in cea mai mare parte- care explica ce si cu ce se mananca islamul.Anul trecut erau unii care vorbeau romana.Coranul ala e varianta explicata?
gibonu
@buzasparta

Multumesc pentru apreciere.

Coranul e in varianta simpla, fara explicatii. Are o prefata de cateva pagini si o sectiunea scurta la final de intrebari si raspunsuri.
Brainie
Deci din nou la Atik Valide ! Pozele par a fi dinăuntru. Pot să-ți zic că la cât ai lăudat-o m-am dus și eu (în singura tură la 'Stambul de până acum). Și cum la un moment dat ziceai că nu ai poze cu interiorul, îți pregătisem eu câteva. Dar bineînțeles că nu am apucat să le mai postez. Sunt și acum într-un folder separat.
Oricum mi-a plăcut (Atik Valide), Și ceaiul, nu știu cât gustul, că nu sunt cunoscător, dar atmosfera de acolo.

PS: niște pește de la pagode n-ai adus și tu !
gibonu
@Brainie

Pozele chiar sunt din interiorul moscheii.
Multumesc oricum pentru intentia de a posta pozele din interior. O poti face si acum, n-au cum sa fie identice cu ale mele.

Chiar ma bucur ca ti-a placut atmosfera de acolo. Pentru mine e un loc deosebit, din 2008 am trecut pe acolo de fiecare data cand am ajuns la Istanbul.
Cum spuneam si in postarea de mai sus, in Uskudar (si in alte locuri) ai ocazia sa vezi Istanbulul ne-turistic, sa vezi orasul real.

Prin "peste de la pagode" sa inteleg ca te referi la sandwich-urile cu peste congelat care se vand din barca in Eminonu, dupa podul Galata, spre Cornul de aur?
Brainie
Da, acolo sunt pagodele. Pangasius congelat ?
gibonu
@Brainie

Nu, n-am mai mancat de mult timp pestele congelat din Eminonu.
Treaba aia oricum pare cam teapa turistica, mai ales ca sunt unii care inca pun botu' ca pestele este proaspat pescuit din Bosfor.
radian
La inceputul verii mi-am planificat o excursie la Istanbul. Gratie lui Gibonu si altor coforumisti care si-au sacrificat din timpul liber ca sa-si povesteasca aici impresiile de calatorie o sa am de unde sa ma documentez temeinic cu privire la obiectivele turistice.

Pentru inceput, turcii au basini in cap marca UE cu interziccerea fumatului in spatiile publice? Cu banii de cheltuiala cum e mai bine sa procedam? Ma duc euro, ma duc cu lei pe card si scot bani de-ai lor de la bancomat?
gibonu
@radian

Felicitari pentru intentie.

Despre fumatul in interior nu stiu ce sa-ti spun. Insa, daca mergi la inceputul verii, poti sta pe terasa la carciuma, asa ca fumatul nu este o problema.

Case de schimb sunt destule in zona turistica a Istanbulului, bancomate sunt peste tot si in multe locuri se poate plati cu cardul.
Vezi cu cat de arde banca emitenta a cardului din RO la comisioane.

Internetul de pe telefonul mobil il inchizi cand intri in Turcia si il pornesti doar cand ai wireless. Altfel, te ard rau de tot turcii. Ei n-au nicio treaba cu tarifele din UE.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita?
radian
Deocamadata multumesc pentru sfaturi.
gibonu
@radian

N-ai pentru ce. Totdeauna imi face placere sa vorbesc despre cel mai frumos oras din lume (cel putin din ce-am apucat sa vad pana acum).

Neaparat sa iti iei cardul pentru muzee, am povestit io mai sus despre el.

Cu ce te duci la Istanbul?
radian
Cu avionul (TAROM). Vom fi 5 persoane, cine s-a ocupat de rezervari a gasit o oferta, zic eu buna, 92 euro / persoana, dus - intors, iar cazarea la Hotel Almina, m-am uitat pe harta este aproape de Moscheea Albastra.

gibonu
@radian

92 de euro este un pret foarte bun peste un zbor dus-intors Buc - Istanbul.

De la aeroport, sper ca nu pui botu' la taxi, shuttle bus sau altele simiare.
Pe de o parte este mai scump si pe de alta parte faci mult ca timp.

Sub aeroport este magistrala de metrou M1. Te urci in oricare metrou, pentru ca acolo este capat de linie si mergi cu metroul pana la Aksaray.

De la Aksaray, treci in statia de tramvai (T1) Yusuf Pasa si mergi cu tramvaiul pana la statia Sultanahmet, cea mai apropiata de hotelul tau.

Vei vedea ca la Istanbul transportul public este foarte bine gandit si foarte eficient.
radian
Da, multumesc. Am citit impresile altora, am mai aruncat o privire pe harta metroului din Istanbul. Varinta cea mai buna este cu metroul M1a din aeroport vreo 5 statii apoi cu tramvaiul T115 statii pana la Sultanahmet, iar pami departe cca. 10 minute de mers pe jos pana la hotel.

Daca am inteles eu bine Moscheea albastra = Sultanahmet camii?
gibonu
@radian

Cu placere.

Scuze pentru ca am uitat de linia de metrou M1a.
Din ce-ai spus mai sus, sunt de fapt 6 statii, adica cobori la Zeytinburnu, acolo unde metroul se intersecteaza cu tramvaiul.
Se poate si asa, insa ai mai mult de mers cu tramvaiul, care este mai lent comparativ cu metroul.

Daca insisti pentru varianta asta, atunci poti lua orice metroul de la aeroport, pentru ca pana la Zeytinburnu traseul este comun.

Apoi tramvaiul il iei in directia Kabatas.

Se vede mai bine pe harta de mai jos (decembrie 2017):

[attachmentid=1628080375]

Tramaviul T 115 nu-i cumva T1?

Referitor la moschee, denumirea ei in turca este Sultan Ahmet. Moscheea albasta este denumirea turistica, datorita peretilor interiori placati cu faianta de Iznik albastra.
ady77
QUOTE(gibonu @ 2 Feb 2018, 15:09)
Tramaviul T 115 nu-i cumva T1?
*



QUOTE(radian @ 2 Feb 2018, 14:11)
tramvaiul T1 15 statii pana la Sultanahmet,
*

radian
E tramvaiul T1 cu care, am numarat pe harta, ar trebui sa ma dau 15 statii. Scuze pt. greseala de tastare.

N-am niciun motiv sa insist pt. o varianta sau alta, deocamdata sunt in faza de documentare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.