Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Justitia Romana
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
ady77
Nu mai pot magistratii de modificarile la legile justitiei. Ei ies de teama prevederilor privind tragerea la raspundere a magistratilor.
bucatzel
QUOTE(neumann @ 18 Dec 2017, 16:42)
Imi place cum toti infractorii si incompetentii isi creeaza o imagine de mari aparatori ai legii, in timp ce ei insisi incalca legea.
*



Ce-mi plac argumentele astea trantite pe post de adevaruri absolute... Mai incearca neumane cate un fact check pe fituica primita de la partid, nu se poate sa fie asa greu.

http://www.factual.ro/declaratii/magistrat...-sa-protesteze/
marksman
El "decat" citeste de pe cartonasele primite. Nu e singurul, din pacate.
2dor
QUOTE(marksman @ 19 Dec 2017, 17:04)
El "decat" citeste de pe cartonasele primite. Nu e singurul, din pacate.
*



up.gif
dizzy
QUOTE(neumann @ 19 Dec 2017, 12:03)
Pai rata de condamnari pe la DNA era pe la 3%. O sa vedem dupa daca va creste sau va scadea, deocamdata nu stim.

*



Codruta te contrazice!
http://cursdeguvernare.ro/rata-de-succes-a...n-instanta.html

Help:
Zilele trecute am vazut un document unde erau versiunile noi si cele vechi de la legile ce se vor modificate.
Aveti idee unde mm e doc ala?
neumann
QUOTE(bucatzel @ 19 Dec 2017, 16:20)
Ce-mi plac argumentele astea trantite pe post de adevaruri absolute... Mai incearca neumane cate un fact check pe fituica primita de la partid, nu se poate sa fie asa greu.

http://www.factual.ro/declaratii/magistrat...-sa-protesteze/
*



Vrei sa zici ca protestul e "tehnocrat" si nu are legatura cu.. celelalte proteste politice. E un protest - o insula de liniste intr-o mare de zgomote. Am inteles. Si marmota..

Nefiind vorba despre o lege deja adoptata, ci de propunerea unui partid, cu atat mai mult protestul este politic. Ca este impotriva doctrinei si nu a unui act cu valoare juridica.

19 Dec 2017, 18:15:
QUOTE(dizzy @ 19 Dec 2017, 17:32)
Codruta te contrazice!
http://cursdeguvernare.ro/rata-de-succes-a...n-instanta.html

Help:
Zilele trecute am vazut un document unde erau versiunile noi si cele vechi de la legile ce se vor modificate.
Aveti idee unde mm e doc ala?
*




A explicat Klaus la un moment dat cifrele, si de ce 90% asta declarat de Kovesi e extrem de umflat. Cred ca printre explicatii era si faptul ca multe dosare se soldeaza cu NUP.
dacis
QUOTE(neumann @ 19 Dec 2017, 11:03)
Pai rata de condamnari pe la DNA era pe la 3%.
*


QUOTE(dizzy @ 19 Dec 2017, 16:32)


Ba chiar si parohia din justitie a cultului Antena3 te contrazice, evident, in stilul lor caracteristic:

STATISTIC, DNA E CEL MAI INCOMPETENT PARCHET – Procurorii anticoruptie se lauda in ultimul bilant cu o rata de achitari de 7,6%. Fata de media nationala (1,6%), cifra avansata de DNA este catastrofala. Cele 973 de condamnari si 96 de achitari definitive din 2015 indica, in realitate, un procent chiar mai rusinos: 9,8%.
neumann
QUOTE(bucatzel @ 19 Dec 2017, 16:20)
Ce-mi plac argumentele astea trantite pe post de adevaruri absolute... Mai incearca neumane cate un fact check pe fituica primita de la partid, nu se poate sa fie asa greu.

http://www.factual.ro/declaratii/magistrat...-sa-protesteze/
*



NU sunt inscris in vreun partid, si cu atat mai putin primesc vreo fituica de undeva. Se pare insa ca parerile mele nu sunt in concordanta cu "politica editoriala" a forumului, de vreme ce un moderator denigreaza in acest fel. Ar fi interesant sa stim si noi de unde vin banii pentru forum. Cand m-am inscris, era un proiect personal Alex & Alex V, i-am cunoscut pe amandoi. Nici urma de bucatzele si alte oase. Ulterior am inteles ca a fost vandut pe la ceva firmulitze de piar.
dacis
QUOTE(bucatzel @ 19 Dec 2017, 15:20)
Ce-mi plac argumentele astea trantite pe post de adevaruri absolute...
*

Jupane Bucatel, ca tot ai vorbit de adevaruri factuale, nu se poate face un update la regulament prin care colportarea de "fake news" sa determine "ejacularea" celor care mint cu nerusinare. Pentru ca dreptul la opinie este sacrosanct, dar si obligatia de a nu minti este cam la fel. icon_mrgreen.gif
neumann
Repet, cu dosarele netrimise in judecata sau care nu sunt admise, cum ramane?



19 Dec 2017, 18:28:
QUOTE(dacis @ 19 Dec 2017, 18:22)
Jupane Bucatel, ca tot ai vorbit de adevaruri factuale, nu se poate face un update la regulament prin care colportarea de "fake news" sa determine "ejacularea" celor care mint cu nerusinare. Pentru ca dreptul la opinie este sacrosanct, dar si obligatia de a nu minti este cam la fel.  icon_mrgreen.gif
*



Vrei sa iti faci seppuku? Pentru asta ce ai folosi, Tachi, Wakizashi, sau Tanto?
bucatzel
QUOTE(neumann @ 19 Dec 2017, 18:21)
NU sunt inscris in vreun partid, si cu atat mai putin primesc vreo fituica de undeva. Se pare insa ca parerile mele nu sunt in concordanta cu "politica editoriala" a forumului, de vreme ce un moderator denigreaza in acest fel. Ar fi interesant sa stim si noi de unde vin banii pentru forum. Cand m-am inscris, era un proiect personal Alex & Alex V, i-am cunoscut pe amandoi. Nici urma de bucatzele si alte oase. Ulterior am inteles ca a fost vandut pe la ceva firmulitze de piar.
*



Cristinel, te suspectam de o urma de coloana vertebrala, nici chiar sa te dai lovit fara sa incerc sa te pleznesc.


----
@dacis. Nu-i rea ideea. Daca vrei, fa o propunere la probleme administrative.
Te-as ruga insa sa fie una care sa nu scrie doar "ar fi bine sa", ci una clara, cu norme de aplicare, cum se indentifica si decide ca fake news a fost postat din greseala si nu cu rea intentie, samd.
neumann
Am inteles, deci e secret cui apartine domeniul daciaclub.ro sau cine e in spatele forumului..
bucatzel
Pai tu ai zis, o firmulitza de piar. Detinuta de un concern farmaceutic (de ce crezi ca era acceptat sa se invite unii pe altii la medicamente pe topicuri politice). Al carui actionar majoritar e un grup investitional, care se zice ca ar avea legaturi si cu Soros. Sau Trump, nu mai stiu exact, ca era neclara circulara, avea si colturi....
neumann
Eu cand citesc un ziar, sau un site de stiri, ma uit cine e patronul.
M-am uitat la cine e domeniul, dar firma respectiva nu figureaza la registrul comertului.
Oricum, divagam. Totusi, daca forumul face politica cuiva cu bani (sau sarac dar cinstit) ar fi bine sa o spuna. Repet, acuzatiile astea ca as fi postac nu-mi suna a bine. Hotzului de hotz i-e frica. Eu am discutat fatza in fatza cu Alecsii pe cand eram 20 de useri.
radian
QUOTE(neumann @ 20 Dec 2017, 00:04)
... daca forumul face politica cuiva cu bani (sau sarac dar cinstit) ar fi bine sa o spuna...
*



Soros, bai. Numai tu nu ti-ai dat seama pana acum.
ady77
QUOTE(neumann @ 19 Dec 2017, 23:04)
Oricum, divagam. Totusi, daca forumul face politica cuiva cu bani (sau sarac dar cinstit) ar fi bine sa o spuna.
*


Mai ales lui Klaus, ca el nu a fost informat, si e mai spre PSD, ca mine asa. biggrin.gif
neumann
Si ce, pe Klaus nu l-au facut postac PSD sau ceva?
dizzy
6, fuge Dragnea!

bucatzel
QUOTE(neumann @ 20 Dec 2017, 00:04)
Totusi, daca forumul face politica cuiva cu bani (sau sarac dar cinstit) ar fi bine sa o spuna.
*


Pe mine m-o ratat vreo circulara conform careia trebuie sa facem propaganda pentru PRM, PPDD, PNG, JPG, GIF, sau oricare alt partid. Ma indoiesc ca ma poti acuza de vreo partinitate, cata vreme din 3 useri activi preponderent pe topicuri politice si linistiti temporar de mine, 2 sunt contra si unul pro. tustrei linistiti pentru ca nu sunt in stare sa dialogheze civilizat, nimic altceva.
neumann
Nici eu nuj de unde legenda asta ca as fi postac sau as avea "fituica de la partid". Ultima data cand am votat la Prezidentiale era Iliescu vs CV Tudor (spoiler alert: am votat cu Iliescu atunci). Am mai votat ulterior pe la locale, dar cred ca de maxim 2 ori, cand se nimerea sa fiu prin zona. Nu-mi placea ca-mi lipeau aia kkt-uri pe buletin.. Ar trebui sa ma duc sa votez mai pa la ora inchiderii, sa-i vaz p'aia pe unde scot camasa daca apar deja ca votat in lista, ca am io o vaga banuiala ca cineva pune botu la borcanu cu miere.
RZV
Te-ai inregistrat la ambasada, sau la votul prin corespondenta? Nu o mai arzi anonim? laugh.gif
Altfel nu ai cum sa apari pe nici o lista.
neumann
Nu, fac naveta Slovenia - Austria cu trenul, sa evit ceva taxe.
RZV
blink.gif
neumann
Eu unul m-as bucura sa se faca voia pruzelului si sa voteze toti membrii in unanimitate pentru scoaterea Poloniei din UE.

Punem pariu ca se dezintegreaza total sandramaua? Asta le mai trebuie dupa Brexit, sa dea afara o tara.
dizzy
https://www.recentnews.ro/mario-iorgulescu-..._ucTZkYSvT3jYR8

Au trecut șase luni de când Mario Iorgulescu, fiul lui Gino Iorgulescu, a produs accidentul rutier soldat cu moartea uni bărbat. De atunci, beizadeaua alcoolică și drogată a șefului LPF, este de negăsit. Nu a fost anchetat și nici audiat de procurori. Se încearcă mușamalizarea cumplitului accident.

De curiozitate, ce face justitia romana ca sa il aduca inapoi?
ady77
Cum sa dai munitie la hateri...

https://www.realitatea.net/stiri/actual/ips...c6eae6c5c3be336
maho
Si pan' la urma care e realitatea, erau buruieni pe alea 300 ha sau struguri nobili? Si de ce s-a constituit APIA parte civila? Ca aia, din cate stiu, au obiceiul sa verifice unele lucrari agricole inainte de a da subventia, deci ceva o fi fost.
Mai multe detalii aici, ca pe irealitatea nu zice mai nimic. Bulangii astia de la mediavax nu permit copy/paste.
ady77
QUOTE(dizzy @ 14 Feb 2020, 12:16)
https://www.recentnews.ro/mario-iorgulescu-..._ucTZkYSvT3jYR8

Au trecut șase luni de când Mario Iorgulescu, fiul lui Gino Iorgulescu, a produs accidentul rutier soldat cu moartea uni bărbat. De atunci, beizadeaua alcoolică și drogată a șefului LPF, este de negăsit. Nu a fost anchetat și nici audiat de procurori. Se încearcă mușamalizarea cumplitului accident.

De curiozitate, ce face justitia romana ca sa il aduca inapoi?
*


https://m.adevarul.ro/news/eveniment/parche...d67c/index.html
dizzy
Patru asociații ale magistraților au transmis că ultimele rapoarte din cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV) conțin erori factuale grave, având un caracter vădit subiectiv. Din acest motiv, asociațiile cer refacerea MCV din 2019. Reprezentanții celor patru asociații au anunțat că s-au întâlnit la București cu experții Comisiei Europene aflați în misiune în România pentru a discuta aceste subiecte. (News.ro)
DragosP
peseeedeeul.
maho
QUOTE(dizzy @ 18 Feb 2020, 11:29)
Patru asociații ale magistraților

E si unjr-ul (uniunea aia din 2 magistrati, a madamei garbovan) printre ele? biggrin.gif
dizzy
Asociația Magistraților din România (AMR), Asociația Judecătorilor pentru Apărarea Drepturilor Omului (AJADO), Asociația Procurorilor din România (APR) și Uniunea Națională a Judecătorilor din România (UNJR) au anunțat, luni, că s-au întâlnit la București cu experții Comisiei Europene aflați în misiune în România în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV), pentru a le prezența punctul de vedere argumentat al asociațiilor profesionale ale magistraților cu privire la situația din justiție, la modul în care această situație a fost reflectată în rapoartele MCV și la necesitatea că rapoartele să țînă seama riguros și nepărtinitor de realitățile sistemului judiciar din România.

mai doritz ceva domnu? Un platouas, ceva? biggrin.gif
maho
Deci am avut dreptate (ca de obicei tongue.gif ). Madama asta n-are simtul ridicolului, pe bune.
ady77
Adica?

Nu mai conteaza celelalte 3?

maho
Adica au tacut ca mortu-n papusoi cand a facut psd-ul praf si pulbere justitia, da' acum s-au trezit ca raportul pe 2019 e naspa.
radian
Ce bine o duc medicii in Bihor...

https://www.stirilernl.com/politistii-scot-...FoBTmFY7FCdm-b4
bion
Care era afacerea asa de manoasa?
4x4
Pe langa clasicu pliculeț care il ia tot romanu la un loc cu prosopu si pijamaua cand ajunge la spital, cred ca cei mai multi bani se fac prin combinatii cu medicamente si casa de asigurari.
bion
Cred ca e ceva cu pensionari, incadrari in grupe de handicap, prescrieri ilegale de anumite medicamente.
yoncv
Să înțeleg că în țara asta nu poți face bani legal? unsure.gif
dizzy
Geamantane de bani faci mai greu legal în Ro sau alta parte.
Și dacă îi făcu legal, nu era nevoie sa ii ascundă.

S-au găsit 1.402.081 de lei, 190.880 de euro, 125.386 de dolari, 10.640 de franci elvețieni și 89.000 de forinți. Asta înseamnă, în total, peste un milion de euro cash, au arătat polițiștii.

Un meleon de ieuro cash nu cred ca o sa am in toata viata mea.
sorin1983
QUOTE(yoncv @ 23 Feb 2020, 21:12)
Să înțeleg că în țara asta nu poți face bani legal? unsure.gif
*


in cat timp faci tu banii aia legal?
yoncv
Nu am calculat, nici măcar nu știu ce sumă e. Dar nu e vorba despre mine aici.
DragosP
QUOTE(radian @ 23 Feb 2020, 09:11)
Ce bine o duc medicii in Bihor...
*


Să nu-i mai critici pe alții că citesc siteuri dubioase de știri...
bion
El cauta ala cu saturatu de femei imature.E gerontofil. biggrin.gif
radian
QUOTE(bion @ 24 Feb 2020, 14:16)
...femei imature.E gerontofil. biggrin.gif
*



Hotareste-te coane ori imature ori babaciuni. Acum sa n-o dai cotita ca te refereai la babaciuni retardate... biggrin.gif
bion
Par egzamplu, baba cu alzheimer e cam imatura laugh.gif
tatabobu
E postmatura.
ady77
QUOTE(dizzy @ 14 Feb 2020, 12:16)
https://www.recentnews.ro/mario-iorgulescu-..._ucTZkYSvT3jYR8

Au trecut șase luni de când Mario Iorgulescu, fiul lui Gino Iorgulescu, a produs accidentul rutier soldat cu moartea uni bărbat. De atunci, beizadeaua alcoolică și drogată a șefului LPF, este de negăsit. Nu a fost anchetat și nici audiat de procurori. Se încearcă mușamalizarea cumplitului accident.

De curiozitate, ce face justitia romana ca sa il aduca inapoi?
*


https://m.realitatea.net/stiri/actual/manda...a5cb509fe6667c2
axabrt
O femeie, controlor de tren, acuzată că a luat mită 7 lei, a fost achitată definitiv
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.