Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preturi carburanti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147
djxhouse
imi dai linkul cu preturile de combustibil de pe site-ul petrom?
Markos
Pai intri aici si alegi statia dorita.

Ca idee, la statia la care am alimentat aseara, pretul a crescut de la 5.90 la 6.31
ssilviu
Interesant e ca a fost o perioada acum cateva luni cand combustibilul era foarte scump, se apropiase de 6,5. Cam cat a ajuns acum. Atunci banii diferenta intrau direct in buzunarele petrolistilor, nu se agita nimeni, acum banii raman in tara si ajung sa fie folositi tot pentru romani si toata lumea e cu curul in sus.
yomarius
Nu cumva e 6.031?

Ca mi se pare o crestere MULT prea mare de la 5.9 la 6.3

@ssilviu

Acum cateva luni era euro la peste 4.6 lei. Cand o ajunge iarasi la nivelul ala, pretul o sa se duca spre 6.7-6.8 lei/ litru.

In plus, cresterea aia avea o explicatie cat de cat logica. Asta de acum nu are.
cristio_79
Romanul tace in continuare, se resemneaza si se obisnuieste cu preturile.
Chiar crede cineva ca banii astia vor fi folositi pentru romanii de rand? Ca eu ma indoiesc. Vor intra tot in buzunarele jmecherilor.
De la 5.90 la 6.30 sunt exact acei ~40 de centi de care se vorbeste de cateva luni.
UXE
Poate sa faca benzina si 10 lei litru ca io tot bag. ca nu se face ceva cu banii respectivi , asta e tara in care traim.. asta nu inseamna ca nu sunt nemultumit..
ali3n_cop
Disperatii de petrolisti abia asteptau miezul noptii ca sa mareasca preturile...chiar daca stocurile pe care le aveau erau pe pretul vechi. Cred ca e tara cu cea mai mare japca pe cap de locuitor radmasa.gif ... sfatul meu este sa o dati pe gpl, cam greu sa-l accizeze momentan.
dizzy
Hai ca vine vremea buna, imi umflu roatele la biciucleta si macar o zi pe saptamana o dau pe muscle-power.
Asta e cea mai tare teapa de i-o putem trage guvernului, sa nu mai punem combustibil.
Combustibil mai putin - bani mai putini din taxe.
Si in plus:
Bikes run on fat and save you money.
Cars run on money and make you fat.
Markos
QUOTE(ali3n_cop @ 1 Apr 2014, 11:55)
Disperatii de petrolisti abia asteptau miezul noptii ca sa mareasca preturile...chiar daca stocurile pe care le aveau erau pe pretul vechi.
*


Combustibilul se accizeaza la pompa (adica ce-ai vandut), nu la rafinarie. A intrat noua acciza în vigoare la 1 aprilie, ora 00:00? Din momentul ala, tot ce vinzi "merge" pe taxele si accizele curente.
mircea-daniel
Da... direct in infrastructura merg banii aia.
Adica in drumuri inexistente, date firmelor de partid, ca doar e an electoral. Asta in timp ce prostii isi rup masinile in gropi si mai si voteaza.

Ma mir cum lumea se resemneaza asa usor, parca benzina si motorina e normal sa fie produse de lux.
Iulikk
6.20 Petrom 95, in spate la City Mall.

Ieri era 5.91.
dizzy
Si daca nu-mi convine ce pot face?
Ies in strada si urlu?
Mai imi iau si niste bate in cap de la jandarmi?


mircea-daniel
Tu singur probabil da. Impreuna cu inca 100000 nu.
Dar mna, e mai mare coada la pupat moaste decat la un scandal in fata guvernului.
postasu
Mare dreptate ai mircea...
Romani se calca in picioare pentru a pupa moastele, primi o sarma gratis, sa il vada pe Guta si mai ales in campani electorale sa primeasca o umbrela moca.
Daca stam si analizam aceste aspecte 75% din populatie isi cam merita soarta.
Guvernul e hotul si noi suntem prosti ... (vine hotul la noi in casa sa ne fure televizorul si in loc sa il jucam in picioare noi ii dam si cuptorul cu microunde)...
maho
Atata vreme cat soselele-s pline, sunt cozi la benzinarii si romanul se suie-n masina ca sa merga 50 de m. pana la magazin... sleep.gif
mircea-daniel
Da, alta idee geniala. Sa fie atat de scumpa benzina si motorina incat nimeni sa nu mai ia masina. Sau crezi ca taxa pe stalp au pus-o ca toti au stalp in gradina?

In alta ordine de idei, tractoarele de pe camp si camioanele cu paine nu folosesc motorina, nu? smile.gif))))
postasu
Uni nu vad imaginea de ansamblu... scumpirea asta a combustibililor va avea urmari nasoale ... scumpirea alimentelor, etc
mircea-daniel
Eu ma bucur, sincer. Marea majoritate a romanilor nu pot concepe sa iasa in strada pentru o IDEE (gen sa nu mai fure x), ceea ce e un comportament specific animalelor: doar ele sar la gat cand mor de foame (faza cu catelulusul supus).
Deci poate, poate se va schimba ceva cand se va muri de foame.

In alta ordine de idei, OMV Pipera:
6.23 cea mai ieftina motorina
6.5 cea mai ieftina benzina (parca, eram in trecere).

Abia astept sa fie inca un scandal cu rusii, sa iasa cateleala pe piata valutelor si sa se duca leul in jos. Sa vezi cum ajunge la 7 lei motorina/benzina.
postasu
Devalorizarea leului e o treaba, dar sa nu se gandeasca rusi sa ne inchida robinetul la gaze ca noi ne credem putin cam pi****i.
Sa vedeti atunci ce o rupem in fericire.
Si daca o sa murim de foame nu o sa iesim in strada, dar daca iar o sa se dea ceva lege legat de eutanasierea cainilor, o sa fie mare scandal si proteste.
C a t a l i n
Nu mai bine învățăm întâi a scrie corect, și abia apoi ieșim în stradă?
mircea-daniel
Da bo$$, nu ii e rusine sa zica impotriva guvernului cand el nu pune suficienti i?

Bravo, ai inteles esenta discutiei. Pana una, alta noi ne certam intre noi si ei pun taxe si impozite. Dar l-ai invatat tu, nu-i asa?


6.90 era la Lukoil Academia Militara cel mai bun sortiment de benzina. Si dieselul era 6.55.

Hai la votat baieti radmasa.gif radmasa.gif
Vanzatorul de Iluzii
Așa cum spuneau unii dintre coforumiști, și pe mine mă mănâncă de un protest. Dacă organizați ceva, contați pe mine.
Markos
De obicei, protestele se organizeaza înainte, nu dupa. Acciza asta a fost anuntata de vreo juma de an, timp suficient pentru amatorii de proteste.
Vanzatorul de Iluzii
Având în vedere că ba a fost, ba nu a fost... Toată lumea a sperat să nu intre. Să înțeleg că dacă tot o avem, să fim mulțumiți că nu-i mai mare și să o înghițim ca atare?
ali3n_cop
Intre timp, duceti-va la vot RO_flag.gif
aurelyan
QUOTE(C a t a l i n @ 1 Apr 2014, 16:22)
Nu mai bine învățăm întâi a scrie corect, și abia apoi ieșim în stradă?

Irelevant, vorbim de o taxa care ii afecteaza pe toti, fara" discriminare".

On: Cainii latra, ursul trece.

Atat timp cat numarul bugetarilor, pensionarilor si asistatilor social va fi mai mare decat numarul celor de la "privat", tot astia vor fi la televizor, in continuare se va lua de la cei putini si se va da la cei multi, la nivel teoretic doar. Dar na, astia au dat...
corbex
Romanii ies mereu in strada. Aveti voi memoria scurta. Acu' doua ierni era plina Piata Universitatii cu protestanti. Unul si unul.
aurelyan
QUOTE(ali3n_cop @ 1 Apr 2014, 17:56)
Intre timp, duceti-va la vot radmasa.gif

Cea mai buna solutie, lasati gratarul in ziua aceea si votati, nu va mai plangeti dupa.
mircea-daniel
Pe bune-bune, voi nu glumiti, adica sperati sa schimbati ceva prin vot? Fara misto, gen, eu doar eram sarcastic cand ziceam sa votati.

Nu de alta dar credeam ca v-ati prins ca nu avem pe cine vota si ca singura solutie e iesit in strada. Speram ca s-a vazut de 20 de ani chestia asta, ca de vorba buna nu lasa nimeni spagile de milioane de euro (chiar asa, nu le-ar fi rusine ca nu le e rusine).

1 Apr 2014, 18:17:
Pe bune-bune, voi nu glumiti, adica sperati sa schimbati ceva prin vot? Fara misto, gen, eu doar eram sarcastic cand ziceam sa votati.

Nu de alta dar credeam ca v-ati prins ca nu avem pe cine vota si ca singura solutie e iesit in strada. Speram ca s-a vazut de 20 de ani chestia asta, ca de vorba buna nu lasa nimeni spagile de milioane de euro (chiar asa, nu le-ar fi rusine ca nu le e rusine).
ali3n_cop
Nu te obliga nimeni sa votezi corect, poti sa pui stampila intre candidati ca sa se anuleze votul, macar atata lucru poti face pentru ca janghinele astea sa nu se foloseasca de votul tau.
aurelyan
QUOTE(mircea-daniel @ 1 Apr 2014, 18:17)
Pe bune-bune, voi nu glumiti, adica sperati sa schimbati ceva prin vot?

Stii alta solutie? Nu de alta, dar Kiev-ul este departe, noi suntem civilizati, nu ca aia.
Guvernarea de stanga a bagat in rahat Grecia, s-au tot imprumutat pentru pensii, salarii si diverse pomeni. Unii au beneficiat, toti trag.
adrian_74
Treaba cu invatatu' , e tare! Cine se naste invatat?
mircea-daniel
Aurelyan, cred ca glumesti puternic si nu ma prind eu, desi dupa avatar pare altceva. Nu de alta, dar daca chiar vorbesti serios (si ce spui, si cu avatarul), cred ca mai bine te duci la gradinita sa ii inveti pe aia mici cum e cu democratia originala in Romania.
aurelyan
Ok. Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, doar imi prezint convingerile. Democratia nu are nimic de-a face cu jumuleala, iar avatarul nu ma reprezinta, este o "aroganta".
cristio_79
Preturi motorina standard in Constanta: Rompetrol Far 6.39 lei/l, cea scumpa 6.70 lei/l. Mol Doraly 6.37 lei/l, OMV Abator 6.38 lei/l
dizzy
De greu ce ne e, traficul e la fel ca in zilele trecute. Deeeeci..... Nu suntem afectati de taxa.
marksman
Lumea inca mai are plinul facut dinainte de scumpire. Personal voi fi nevoit cel mai probabil sa renunt la o masina dupa regula "ultima venita pleaca prima". E mult mai ieftin abonamentul pe toate liniile de transport in comun.
IsNa
QUOTE(dizzy @ 2 Apr 2014, 11:33)
De greu ce ne e, traficul e la fel ca in zilele trecute. Deeeeci..... Nu suntem afectati de taxa.
*


Pai cum sa fie, doar am votat 70% pentru, cu manuta "noastra"!

Iar restul... ce sa zic, eu unul am decis ca daca electoratul PSD-ului (in general patura cea mai saraca a societatii romanesti) nu se plange de noua taxa, ba chiar unii se mandresc ca au ocazia sa sprijine constructia de noi autostrazi in Romania tongue.gif , atunci eu chiar nu-i cazul sa ma opun!
Highwayman
QUOTE(aurelyan @ 1 Apr 2014, 18:00)
Atat timp cat numarul bugetarilor, pensionarilor si asistatilor social va fi mai mare decat numarul celor de la "privat", tot astia vor fi la televizor, in continuare se va lua de la cei putini si se va da la cei multi, la nivel teoretic doar. Dar na, astia au dat...
*


Eu nu i-as baga pe pensionari in aceeasi oala cu asistatii sociali. Nu uita ca ei au cotizat la fondul de pensii o viata intreaga si la randul lor "au tinut in spate" generatiile anterioare de pensionari.

Mie mi se pare totusi penibila lovitura de imagine pe care incearca sa o dea Base plangand de mila oamenilor afectati de introducerea noii taxe. Banuiesc ca poporu' inca nu a uitat ca am avut TVA-ul 19%.
dizzy
Ai ramane surprins cat de repede uita boborul.
Acelasi bobor care crede ca Basescu a marit pensiile, nu Tariceanu.
Ca Boc si cutra aia blonda au taiat din drepturile mamelor pentru ca... da-le naibii ca au ele cu ce-l creste pe borac.
Cat timp statul e impotent in a lua taxe pe bune, vom avea tot felul de taxe pe ce e la vedere: combustibil, TVA, salarii, pensii, depozite, stalpi, dividende.
mircea-daniel
A, da, uitasem, inca mai sunt unii care cred ca banii lor chiar se duc in constructia de ceva... Bechtel, studii de fezabilitate, parcuri in sate, sali de sport in comune amandonate...
b76bgaarh
euroluk 95 - 6,27 lukoil mihai bravu, azi dimineata.

ca un roman sadea am facut plinul pe 31.
boeru_laurentiu
Off topic !
Dupa ce s-au perindat mai cam toti pe la carma tarii , si toti ne-au fwtwt cu pwla indoita pe la spate , nu mai vad rostul mersului la vot ..., sa se aleaga dreacu' singuri , intre ei !
pishky
offtopic
macar mergi sa iti anulezi votul, sa nu voteze, in mod convenabil, altii in numele tau.
eu ma enervez la culme cand raman fara tus la stampila, pe la pagina 4.
Highwayman
Eu as introduce pe buletinul de vot rubrica "nici unul dintre cei de mai sus" si as numara si voturile astea.
diaconuliviu
QUOTE(Markos @ 1 Apr 2014, 17:30)
De obicei, protestele se organizeaza înainte, nu dupa. Acciza asta a fost anuntata de vreo juma de an, timp suficient pentru amatorii de proteste.


Nu, toate nenorocirile erau "anuntate" odata cu incheierea de acorduri cu fmi si alte organizatii dezastruoase.

Ai luat de la ei, esti la mina lor, dicteaza ce sa faci. Ca mai ai si lideri dobitoci si asculta supusi si mai iau si cele mai timpite masuri, e altceva.

QUOTE(mircea-daniel @ 1 Apr 2014, 18:17)
Pe bune-bune, voi nu glumiti, adica sperati sa schimbati ceva prin vot? Fara misto, gen, eu doar eram sarcastic cand ziceam sa votati.

Nu de alta dar credeam ca v-ati prins ca nu avem pe cine vota si ca singura solutie e iesit in strada. Speram ca s-a vazut de 20 de ani chestia asta, ca de vorba buna nu lasa nimeni spagile de milioane de euro (chiar asa, nu le-ar fi rusine ca nu le e rusine).



Tu chiar mai crezi ca lovilutia a fost revolutie cu iesire in strada, etc?
Trebuia sa devenim piata de desfacere pt "vest" si am devenit.
Pe dupa razboi tot asteptau unii pe americani; iata, venira...ce bine ne facura?


QUOTE(pishky @ 2 Apr 2014, 13:28)
offtopic
macar mergi sa iti anulezi votul, sa nu voteze, in mod convenabil, altii in numele tau.
[...]

Ete, fis-fis, ca voteaza x sau y in favoarea lui, e vreo problema? Oricine iese tot la jug te pune...

QUOTE(Highwayman @ 2 Apr 2014, 13:46)
Eu as introduce pe buletinul de vot rubrica "nici unul dintre cei de mai sus" si as numara si voturile astea.


Am zis si eu cindva asta dar...n-ai sa vezi..
Eu o propuneam extins: daca numarul voturilor "niciunul" este majoritar, se reiau alegerile dar niciunul din cei de pe acele buletine sa nu mai intre in liste.

Dar e vorba de vise.

Pina atunci, plinuri multe...
UXE
Ce noroc pe transportatori, o sa li se returneze 4 eurocenti din 7 sleep.gif
mircea-daniel
In Rusia exista optiunea asta "Nici unul de mai sus nu ma reprezinta". Situatia devenise destul de nasoala la un moment dat si au trebuit sa o scoata de pe buletinele de vot. Spune multe, banuiesc.
ali3n_cop
Oricum ei au lovit doar in ultima mana, adica omul de rand. Pe comercianti ii doare la basca de scumpire, ei ridica preturile si isi scot teapa...tot fraierii de rand au de tras la final.
Traiasca Romania.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.