Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi conectare MP3 player la casetofon
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
MM17PUI
buna pt un Philips radiosat 6010 se poate adapta ceva aux in? pe mufa de la cd changer sau stiu eu .. ms anticipat
HondaD
acelasi lucru as vrea si eu sa stiu , daca se poate la radiosat 6010 de pe megane face ceva de genu , ori prin mufa de la cd changer ori asa sa lipesc pe circuitul de la casetofon, problema e ca e diferita mufa de cea de pe logan e formata din 9 pini (cea de la cd changer )
adoase
Salutare. Am un Logan din februarie 2006 si nu am optiunea de AUX la source, doar CD si Radio. Ma poate ajuta cineva sa pot atasa un mp3 player, platesc operatiunea bineinteles. Nu ma pricep deloc la electronica, mai ales la lipit si alte cele.

Email adoase@yahoo.com

Mersi.
sache
buna
pentru simulare caseta in RCS Logan (philips) se face strap intre pin 7 si 8 de la mufa cass, iar pinul 5 se pune la masa (strap la pin 9); se dezlipeste firul rosu de la motor si un fir albastru de la electromagnet. Acum, fara caseta inauntru, se poate comuta intre radio si cass cu butonul SRC. Numerotarea pinilor este cea din poza atasata.
IRONICK
He, he ... nu credeam ca dupa 5 ani de cand am pus prima data ideea cu caseta, mai sta cineva sa studieze modul de functionare si sa ii aduca imbunatatiri.
IRONICK
Aveam cass-ul pe acasa si m-am uita prin el sa vad cum este legat.
Sache, are perfecta dreptate. Se poate scoate chiar de tot mecanismul casetei (greutate mai mica, greieri mai putini). Se pastreaza doar cablajul respectiv si se poate prinde cu un surub din cele folosite pentru mecanism.

PS. Un singur lucru mai trebuie eliminat, selectia in aparat de unde medii ...
arroweld
salut, pentru tuner list inca nu s-a gasit o solutie pentru un adaptor mp3?
Manuel
Am un cablu facut pentru AUX compatibil cu update list. Cine il vrea, sa trimita PM. Primul venit, primul servit.
hitune
QUOTE(arroweld @ 11 Oct 2011, 07:33)
salut, pentru tuner list inca nu s-a gasit o solutie pentru un adaptor mp3?
*


stiu ca este foarte vechi poastul dar eu am gasit cea mai buna solutite,am scos partea mecanica si am bagat un modul mp3 cu telecomanda,revin cu amanunte..
IRONICK
[attachmentid=1627820245] [attachmentid=1627820246]

Modificarile de care spuneam si eu mai sus.
hitune
QUOTE(IRONICK @ 27 Jun 2012, 21:55)
[attachmentid=1627820245] [attachmentid=1627820246]

Modificarile de care spuneam si eu mai sus.
*



da,dar mai mult de atat am modificat radiocasetofonul prin adaugarea unui modul MP3 cu telecomanda care citeste direct de pe memory stick,asta numai pentru comenzile de la volan ca altfel nu ma complicam sa muncesc atat biggrin.gif
dj_sweat
Bun topic, o sa incerc si eu zilele astea
matesangabriel
am si eu un sony MEX-100NV
serial no 25003156
cod de bare *7890HK025003156*
ma poate ajuta cineva cu un cod
va multumesc mult
yo9hnf
Pt. CD-Playerul original de pe Logan, a descoperit cineva cum se poate conecta o intrare AUX ?

user posted image
marian_ariciuc
pe masina mea am radiocd-ul de ''Duster'', cel din poza atasata; vreau sa-l conectez cu o casca bluetooth, sa fac un fel de carkit.... ce fel de semnal trebuie sa-i dau pe pinii 11 si 12, ca sa pot conecta firele care ies din casca bluetooth, mai exact de la firele difuzorului castii?
pot face in vreun fel ca semnalul care vine din casca bluetooth, sa fie prioritar, sa intrerupa radioul sau Cd-ul?
marian_ariciuc
http://forum.softpedia.com/topic/257179-co...dio-ul-masinii/
postul #2, La unele modele de headunit-uri, inclusiv cele de pe LOGAN, este posibila activarea functiei de Line In urmand exemplul din schema de mai jos:
- Se scurtcircuiteaza pinii 13 si 14.
- Se conecteaza un cablu ce are in capat un jack de 3.5mm la pinii 18,19 si 20!
- Se alege din meniu functia CD sau aux, avand conectat un player mp3, iPod, etc.
Semnificatia pinilor este:
Pin 13: CD Data In
Pin 14: CD Data out
Pin 15: +12V Permanent
Pin 16: +12V Switched
Pin 17: CD Data Ground
Pin 18: CD AUDIO Ground
Pin 19: CD AUDIO Left
Pin 20: CD AUDIO Right


nu are nici o reactie...
am facut exact cum spune mai sus...
are cineva vreo idee?
denzzel
salut, azi mi`a ajuns acea mufa albastra , am facut cum au spun colegii pini 13 si 14 legati la masa , problema ca nici un rezultat.
Ce trebuie sa fac????
Eu pe fata la radio nu am buton CD


Cine imi poate spune daca pentru Radio`ul meu merge facuta adaptarea ??


SEAT CORDOBA VARIO 1.4 MPI 2002
dan22y
@denzzel: ti-am raspuns si pe topicul meu cu cablurile auxiliare.
Daca nu ai nici un buton care sa comute pe AUX, nu ai cum activa aceasta intrare doar prin conectarea unei mufe in spatele unitatii audio.
Sunt 3 posibilitati la tine:
1. Cumperi o interfata asa cum ai aratat si tu, cu preturi destul de maricele, care simuleaza o magazie de cd-uri si deschide portul de comunicare si-ti permite sa bagi semnal auxiliar in unitatea ta audio, unitate care crede ca ai introdus o magazie de cd-uri.
2. Ai intrare de PHONE, adica sa conectezi un carkit. Acolo doar semnal mono poti introduce si posibil doar un anumit nivel de sunet amplificat. Ala nu e pe mufa albastra si pe cea din mijloc.
3. Cumperi o magazie de cd-uri (gasesti la preturi mai mici decat interfetele) fiindca au fost comune magaziile pe grupul VAG si lumea nu le mai foloseste in era bluetooth-ului. Dupa achizitie se poate "mesteri" cablul intre magazie si unitate astfel incat dupa protocolul de start, sa poti introduce printr-o mufa jack ce semnal doresti matale... nu de pe cd-urile magaziei.
up.gif

Dar cautam in continuare o solutie simpla...
denzzel
am gasit pe youtube cum a montat un comutator separat pentru ca nu avea buton de aux, numai ca nu stiu de unde a tras acel comutator


....
&lc=7AsFO0rJNnaGE5GWcUJ-GkcZD0jyJzj-uVotzLuWQoo....
dan22y
Pai simplu: a mesterit intrarea de caseta, inainte de preamplif, direct pe placa electronica a unitatii audio.
denzzel
VAND CABLU DE LA Post #267 este nou nout , pentru tipul de masina care am eu nu se potriveste/

50 ron 0745694393
chin3zu
Salut! Stiu ca e un topic vechi, dar postez aici ca sa nu mai deschid altul.
Am un casetofon Philips, de pe Logan Ph1 caruia am incercat sa ii pun o intrare auxuliara pe pinii pentru magazia de CD-uri si, bineinteles, nu a mers. As putea renunta la partea de caseta si sa pun acolo intrarea AUX? Am incercat la alt casetofon sa pun intrare AUX in locul capului de redare, dar semnalul este prea mare si am distorsiuni.
DApophis17
Salut, stie cineva daca se poate fenta un sony CDX GT410U sa mearga de pe comenzile de pe volan? Player-ul are o telecomanda pe IR, ma gandesc ca daca modific aparatul sa fac bypass la telecomanda (oricum nu o folosesc). E suficient daca fac sa mearga volumul (+, -, eventual mute), nu imi trebuie toate comenzile.

Acel bus control in, pentru cd-charger, ar putea fi folosit la ceva? Din ce am observat este corelat cu bus audio, deci tind sa cred ca nu.
marksman
Nu pare a accepta comenzi pe fir. Poti bricola telecomanda, dar nu cred ca merita.
nct78
Salut. As dori sa stiu daca a incercat cineva sa schimbe un tuner list cu un radio cd cu aux blaupunkt de pe Duster? functioneaza macar comenzile de la volan?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.