Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fire Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Imbunatatiri - Dacia Sandero
registernow
Presupun ca firele de la Sandero sunt aceleasi cu cele de la Logan(stopuri), nu?

Vreau sa montez un senzor de parcare, dar am o problema!

Am 3 fire: 12v+ reverse, 12+battery, Accesorii


Din pacate nu mi-am dat seama care sunt acestea.. Am masurat, dar am gasit prea multe combinatii de 12V(chiar daca era in reverse sau nu).



Daca imi puteti spune, va rog, pentru ce este fiecare fir de la stopul dreapta(culoare sau numar).



Mersi mult!
klaus
desfa tripla si vezi acolo exact
registernow
Si care este tripla?


Dar nu inteleg de ce in senzorul de parcare intra doar 12V+ baterie, 12v+reverse.. cu - nimic..

Exista fir pt. accesorii conectat la stop? Sau trebuie sa iau de la lumina din portbagaj (presupun) ?
bobo77
Tripla este stopul...
registernow
Baterie 12v+ si accesorii.. De unde iau? Sau.. Cum imi dau seama care sunt firele?
aammmmmmggggggg
http://www.daciaclub.ro/Montare-senzori-de...are-t52952.html aici gasesti toate raspunsurile.Spor la treaba.
registernow
Am citit acel topic inainte.. Dar nu am gasit raspunsuri la intrebarile mele..
driverx
La ce nivel de intelege dovedesti ca ai, eu zic ca ar fi act de prostie sa montezi tu. La senzorii astia e util de pus si un releu sa nu bagi sarcina si mai mare in tot circuitul de la becul marsarier.
registernow
"La ce nivel de intelegere am?"


Am intrebat ceva.. Am citit topicurile specifice..Si nimic..

1. Am baterie 12v+ la stop? Daca da, care este acesta?
2. Am fir de accesorii la stop sau in portbagaj? Daca da, care este acesta?
3. Pe cartea senzorului imi arata ca trebuie sa leg 4 fire: 12V+ baterie si reverse, ACC si impamantare.
alphred
ai baterie sau tensiune? impamantare sau masa (cum faci impamantare la masina cu fire pe sub ea ca la troleu?)?
"Se pune contactul, se baga masina in marche-arriere si se masoara care sunt firele care comanda becul de mers cu spatele.
Se iau firele de alimentare ale unitatii centrale si se infig in mufa in asa fel incat sa nu faca scurt circuit. Nu este nevoie sa se "ciupeasca" firele originale ale masinii caci curentul consumat de senzorii de parcare este foarte mic si o rezistenta de contact posibila daca se pun firele ca in poza nu ii afecteaza." ai si poze acolo iti da omu mura in gura, dar totusi iti recomand un dorel specializat in asa ceva.
registernow
Eu intrebam care sunt firle... Nu care este modalitatea de legare!

Am gasit 2 fire: earth(masa) si fir reverse.


Mai am nevoie de 2: baterie 12v+ si fir accesorii

Firul de alimentare de la senzor nu mi-ar ajunge pana in fata.. Asa ca intreb daca as avea de unde sa iau din spate..

M-am gandit ca de la lampa s-ar putea, nu?

12v+baterie... Nu stiu daca ajunge la lampa portbagaj.. Dar fir accesorii sigur ajunge (cand cheia e in pozitia "accesorii" lampa se aprinde).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.