Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
marcykone
Omule,supernova ,nova, s.a.,pe fata,din cate stiu eu,au discuri de frana,nu tamburi.....
mx_ady
Scuze.
marius_pit
referitor la cum '' tine'' frana, si la mine la dsn-ul meu la o usoara apasare nu se sesizeaza nimic insa daca insist putin mai mult dau cu capul de volan. eu m-am obisnuit cu ea asa si cum simt ca tinde sa mi se blocheze rotile ridic putin piciorul. cred ca asa facem cu totii (abs-ul uman smile.gif) ). Ceea ce va pot spune in mod sigur instalatia de franare este supradimensionata pentru DSN. Inginerii de la Dacia nu s-au mai obosit sa refaca alt sistem. Desi este acelasi sistem de franare si pe DSN si pe Solenta eficacitatea este diferita pentru ca DSN-ul este mai usor.

Va doresc drumuri libere si fara incidente!!!
vampiru
de unde concluzia ca instalatia de franare este supradiemnsionata la dsn? doar din motivul ca blocheaza rotile?...incearca cu niste cauciucuri mai de calitate si nu va ma bloca.
serviccom
Din cate stiu eu sistemul de franare e acelasi si pe SN si pe Solenza, dar daca tu stii altceva blink.gif
marius_pit
sistemul de franare este acelasi si pe DSN si pe Solenta insa este mai eficient pe DSN deoarece este mai usoara decat Solenta wink.gif
La asta m-am referit
Raport Forta franare pe greutate>>>> mai eficace wink.gif
dr_mKe
Hai zau ! radmasa.gif Cu cateva kilograme mai usoara radmasa.gif
Asta merita pusa la bula daciotului radmasa.gif
arogant
si pana la urma care placute sunt mai bune pentru dsn? cele de solenza sau de dsn? cele moi sau cele mai tari?
cristio_79
Eu folosesc mai moi, Ferodo TAR 114 sau FSL 114. Sunt foarte multumit de ele, duc mult mai mult, praf mult mai putin, nu scartaie absolut deloc si nu lasa urme pe discuri.
De cele de origine sa nu aud.
O intamplare recenta care mi-a intarit si mai mult parerea proasta despre acestea: http://www.daciaclub.ro/placute-frana-slz-...-p2232285.html#
marius_pit
Si eu tot FSL 114 folosesc. Nu am avut probleme cu ele si de scartait nici vorba.

putin offtopic (scuze moderatorilor): dr_mKe- se poate ajunge si la peste 100kg diferenta intre DSN confort si o Solenta clima. incearca sa franezi cu masina goala si cu 100kg in plus si vezi ce se intampla. Si cu asta cred ca am spus tot. Punct.
Inca odata imi cer scuze la moderatori.
dr_mKe
Nu se intampla nimic ! SLZ Clima cu SN Clima wink.gif SLZ este mai stabila la franarile de urgenta din cauza asietei mai mici pe fata fata de cea a Supernovei wink.gif
arogant
Sa inteleg ca cele mai moi tin mai mult si nu lasa "praf" pe jante? Eu credeam ca cele mai tari tin mai mult si nu lasa ,, praf" pe jante. Deci sa nu mai pun pe cele de origine si sa pun modelul de solenza ?
misu78
Unde pot gasi placute de frana Ferodo in Bucuresti? Prietenul Gogu nu ma ajuta. Cine a mai cumparat in ultimul timp?
einstein1984
Augsburg.ro norauto.ro
Maskatu
Sau de la unix
http://www.unixauto.ro
Dai un telefon inainte, verifici stocul si te duci si cumperi direct de la ei.
misu78
QUOTE(Maskatu @ 7 Apr 2010, 15:24)

Multumesc de raspunsuri.
Am incercat pe linkul de mai sus si mi s-a spus ca nu sint pe stoc si nici nu se mai fabrica FSL 114 si TAR 114. Aveau ceva compatibil tot de la Ferodo dar la 130 ron. Un pic cam scump totusi. Cred ca voi merge pe cele de uzina(cumparate din service) la 100 ron. Astea de acum au tinut 20k.
george_scala_2004
unix - fsl114 si echivalente...
misu78
Cumparat FSL 114 la 55 ron de la Unix. Le voi schimba mai incolo, merci pentru link! biggrin.gif
Fishy
WoW misu, 100 ron placutele de frana de uzina? Presupun ca te refereai la cele de origine nu?
Pai nu este cam mult? Eu am dat 50 de lei pe ele acum un an, de origine.
misu78
Da cele de origine.....
De aceea am incercat sa ma orientez..... dupa cum spune lumea, mai ieftine si mai bune(desi acest lucru nu prea cred ca exista).
Dupa ce le punem pe astea revenim cu impresii.
PS: cele FDB erau 140 ron! ohmy.gif Asa bune sa fie dr.mke?
Fishy
Ce naiba erau dublu la pret alea, te furau pe fata.
Eu cand le-am cumparat, nu le-am luat din targ sa zici ca le-am nimerit mai ieftine.
Le-am luat dintr-un magazin de piese dacia, in cutia albastra cu holograma pe ele si sigilate. + de asta placutele de origine sunt chiar bune. Cred ca ne agitam prea mult cand vine vorba de placutele de frana. Alea de origine isi fac treaba foarte bine. Chichita este in alegerea discurilor de frana.
Cel putin asta e concluzia la care am ajuns citind parerile colegilor de forum si din experienta personala (atat cat e ea tongue.gif ).
dr_mKe
Placutele de frana "de origine" sunt destul de mult sub Ferodo FSL 114 wink.gif care nu stiu cum costa peste tot pe la voi 55 de lei, cand aici cel mai scump le-am gasit la 39 de lei.
Ferodo Premier sunt placute cu performante mult mai bune in regim de condus rapid si isi fac fiecare banut.
Maskatu
QUOTE(misu78 @ 23 Apr 2010, 23:44)
Cumparat FSL 114 la 55 ron de la Unix. ....
*


QUOTE(Fishy @ 24 Apr 2010, 01:19)
WoW misu, 100 ron placutele de frana de uzina? Presupun ca te refereai la cele de origine nu?
Pai nu este cam mult? Eu am dat 50 de lei pe ele acum un an, de origine.
*


QUOTE(misu78 @ 24 Apr 2010, 01:31)
Da cele de origine.....
De aceea am incercat sa ma orientez..... dupa cum spune lumea, mai ieftine si mai bune(desi acest lucru nu prea cred ca exista).

Dupa ce le punem pe astea revenim cu impresii.
PS: cele FDB erau 140 ron! ohmy.gif  Asa bune sa fie dr.mke?
*


Intrebare: De cand ferodo au devenit placutele de frana originale (de uzina) pentru dsn? smile.gif
dr_mKe
Textar este o marca mare si buna. Ferodo Premier sunt peste restul placutelor normale.
brave 27
ferodo sunt de renume,apropo cine face placutele originale ce firma?
fermit cumva?
Relu_GTT
Textar
misu78
Cred ca nu s-a inteles bine!
Placutele de frana de origine de 100 ron sint la pret de service, adica un pic mai scumpe(si un pic mai bune as zice eu fata de aceleasi, dar cumparate din magazin), schimbate odata cu discurile de frana, tot de origine(la 190 ron/buc).
Daca de obicei schimbam placutele la 10k(de origine), acum au deja 15k si cred ca mai merg 3k.
Dar....... am zis ca daca este ceva mai ieftin si mai bun(greu de crezut), merita sa incerc.
Dupa ce le montez si le forjez un pic biggrin.gif , revin cu impresii.
Discurile si placutele de 100 ron au fost schimbate in 27.09.2008.
Relu_GTT
@misu78
55 ron un set de 4 placute ?
si le-ai comandat pe net sau ai mers si le-ai cumparat din magazinul lor ?
Maskatu
Am frunzarit un pic internetul si se pare ca ferodo pe care eram eu chitit sa cumpar, scartaie la frig si nu sunt tocmai bune... multi recomanda textar, dar textar originale...

Astea de se gasesc pe la noi sunt originale sau sunt facute la gigi srl cu acordul dacia ? smile.gif M-am uitat si la bmw club si vad ca majoritatea recomanda textar...
misu78
QUOTE(Relu_GTT @ 24 Apr 2010, 23:18)
55 ron un set de 4 placute ?
si le-ai comandat pe net sau ai mers si le-ai cumparat din magazinul lor ?
*


Da, 1 set.
Am mers direct la ei pentru ca au un magazin chiar langa mine. Nu erau pe stoc, am dat comanda si le-am luat a doua zi.
SERGIULICA04FUX
cu 27 Ron si-a luat Calin_UKU ferodo Fsl114
Maskatu
Setul? Adica 2 bucati nu?
SERGIULICA04FUX
toate 4 cate 2 pe fiecare parte

29 Apr 2010, 08:52:
si era si Ferodo premier dar eura in jur de 120-130 Ron ceva de genu
dr_mKe
Mai expertilor, Ferodo nu scartaie deloc. Premier tin la oboseala foarte bine. Scartaiala este de la discurile bulite. Sper sa nu ajung iar sa ofensez anumite persoane vis a vis de starea tehnica a Supernovelor din dotare pentru a-mi sustine cu argumente afirmatiile.
SERGIULICA04FUX
asa e cand scartaie franele o cauza este discul cu uzura pronuntata sau lipsa arcurilor cre tin fixa placuta.
misu78
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 29 Apr 2010, 08:47)
cu 27 Ron si-a luat Calin_UKU ferodo Fsl114
*


Greu de crezut, dar.... daca zici tu! blink.gif
cristio_79
Cam asa sunt. Si eu tot pe acolo le-am gasit, un set 28, altul 32
george_scala_2004
QUOTE(misu78 @ 30 Apr 2010, 16:24)
Greu de crezut, dar.... daca zici tu! blink.gif
*



salut,

da' daca eu iti spun ca am dat 29 de lei la promotor, din cringasi - giulesti, ma crezi ?
SERGIULICA04FUX
o sa ma duc sa cumpar un set de acolo si iti promit ca iti scanez bonul ca sa te conving.ca oricum imi trebuie un set ca sunt pe terminate placutele
mancusu
am o problema :(imi tine frana jos jos de tot si at blocheaza rotile ....in rest toata cursa pedalei e libera ce sa fie pls astept raspuns
djasu82
pai faci aerisire desfaci si tu ortile si vezi cum stai cu placutele de pe fata cel putin.
robert1991
salut! am si eu o problema .. cand pun frana huruie ceva pe spate! ferodouri? cum se numesc mai exact si cam cat costa?
Iulikk
S-ar putea sa fie repartitorul de frana, care "asa face la toate", chiar si la a mea. Cati km are masina? Mie la service mi-au zis ca ferodourile se schimba pe la 150 000 (a mea are 60 000, iar la revizie mi-au spus ca sunt tocite ~30%).
george_scala_2004
QUOTE(robert1991 @ 9 Jul 2010, 09:09)
salut! am si eu o problema .. cand pun frana huruie ceva pe spate! ferodouri? cum se numesc mai exact si cam cat costa?
*



http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627626068
PorumbelL
apropo..cine poate sa-mi zica cum se pun sigurantele de la placute(sau arcuri)??????????
k am fost la un mecanic si habar nu avea
asa imi bat placutele de parca ash avea capetele de bara terminate...si e enervant rau
merci!!
boditza
si eu vreau sa stiu ce trebuie schimbat sa nu mai clantzane etrieru sau placutele ca ma dispera sad.gif(
danciusergiu84
trebuie montate acele arculete la placute
ti3sto
intrabati la orice magazin de piese auto de sigurante pentru placute , se monteaza cate una pe placuta , in total 4 biggrin.gif , nu mai stiu cat au costat ~ 4 lei , bafta.

EU unul le-am dat jos dupa ce am constatat ca mi-au frecat pe disc .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.