Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
flash3x45
Salutarile mele!! Oameni buni nu vreau sa deschid un alt topic asa ca postez si eu problema mea aici. Azi pe drumul de intoarcere de la munci am constatat ca temperatura apei o luase razna. Odata ajuns acasa(bine ca nu aveam de parcurs vreo 200 de km) am tras capota si am constatat ca nu mai aveam lichid de racire. uitandu-ma pe ici pe colo am depistat problema. AM sa atasez o poza (care nu imi apartine) dar care ma ajuta sa ma fac inteles. Ei acum acolo unde am facut acel dreptunghi zace problema. Stutul (nu stiu denumirea, va rog nu criticati) acela la mine s-a rupt. Buuuun, acum vine intrebarea: Ce trebuie sa fac? Sa schimb capacul pompei sau exista o alta solutie? Tinand cont ca am ramas cu acea bucata in mana am vazut ca are un hexagon care ma trimite cu gandul la o posibila prindere cu filet(desi sunt oarecum sceptic) Daca ma puteti ajuta va raman recunoscator!
BZN
Da, stutul ala are filet. Totusi capacul trebuie dat jos pentru a putea scoate ce a mai ramas din el, dar mai ales pentru a evita "contaminarea" lichidului de racire cu eventualele resturi. Asa ca mai bine schimbi tot capacul, mai mult ca sigur si celelalte "guri" sunt pe duca.
flash3x45
Gata problema rezolvata!!! Inlocuit stutul acela. Multumiri domnului "membru muntean" BZN pentru lamuriri. Schimbarea capacului nu isi avea rostul (inca) pentru ca am verificat si restul gurilor si nu erau mancate sau sa aiba depuneri . Multumesc inca odata pentru lamuriri!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.