Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzori parcare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
g_dani
Imi da cineva o idee ?
rue
nu cred ca sunt... ia cu afisaj ca metoda de poztionare a afisajului este reversibila pentru eliminare daca vrei si plus ca te mai si ajuta afisand o distanta si pozitia din spate a obstacolului.
bradone
eu am pus cu afisaj pe oglinda, mi se pare cel mai comod de atasat oglinda noua peste cea veche, plus ca este mai mare si asigura o vizibilitate mai buna iar firul se poate ascunde foarte usor prin plafon
rue
am vazut la PLUS in magazin senzori de parcare fara display la 75 ron. scuze!
unutare
Buna. Is nou pe aici, si asa ca dupa ce am citit tot ce era de citit la sectiunea asta vreau sa va intreb ceva : unde gasesc senzorul propriuzis, cel care se monteaza pe bara , exemplu in imagine http://www.jarrive.ro/viper/senzorparcare9401T.html . Vreun magazin, vreun site orice. Ms mult.
johnnybegoode
Cauta pe Goolge...Sunt sigur...Am vrut sa-mi iau eu de undeva da nu mai tin minte cum se chema magazinul..sad.gif
unutare
de 5 zile caut in continuu toate combinatiile de sensor , distanta, distance, romania, proximity, tot tot tot . si nici un rezultat concret. as fi recunoscator daca m`ai putea ajuta. ms.
adiya
QUOTE(unutare @ 18 Sep 2009, 19:42)
Buna.  Is nou pe aici, si asa ca dupa ce am citit tot ce era de citit la sectiunea asta vreau sa va intreb ceva : unde gasesc senzorul propriuzis, cel care se monteaza pe bara , exemplu in imagine http://www.jarrive.ro/viper/senzorparcare9401T.html . Vreun magazin, vreun site orice. Ms mult.
*


Vei gasi la un pret care nu te avantajeaza. Cam 70-80 lei. Ia un set la 120 lei si ai 3 de rezerva smile.gif
johnnybegoode
Asta e cam adevarat...Unul era vreo 30 ron.....
unutare
stiu ca e cam scump. am fost la un mag de dezmembrari si mi` cerut ala 80 lei pe un sensor de bmw seria 7. nu`mi trebe chiar asa de bun. daca te rog adiya sa`mi zici un link de unde sa iau ala cu 120 lei si 3 rezerva , si johnnybegoode unde gasesc cu 30 lei bucata? . eu chiar vreau sa cumpar, ori dela cu rezerve ori la bucata sau de amandoua.
C a t a l i n
Mergi într-un supermarket și iei cel mai ieftin kit cu 4 senzori și unitate cu avertizare sonoră. Defapt parcă sunt și cu 3 sau 2 senzori.
adiya
Personal am vazut in Carrefour dar probabil sunt in toate supermarket-urile.

L.E. http://www.daciaclub.ro/-VAND-senzori-de-p...da-t158374.html
ion_cu_carutza
QUOTE(g_dani @ 13 May 2009, 21:42)
Vreau sa-mi iau senzori de parcare fara nici un afisaj..doar cu avertizare sonora. Unde credeti ca ar fi cel mai bine sa ''ascund'' buzerul ?
*



in spate intre cele 2 difuzoare - in portbagaj exista mai multe gauri si poti prinde buzerul de la senzori cu banda dublu adeziva cu fata in sus, inauntrul acestora.
Vei auzi sunetul din masina perfect plus ca nu te complici prea mult cu firele...
Unitec
In sfirsit mi-am montat si eu senzori de parcare. A fost o mare dilema unde sa dau gaurile (bara fiind vopsita toata -bleu mineral - iar senzorii negri, plus ca montindu-i deasupra numarului distanta fata de sol este cam mare, aprox. 65 cm).
Dupa mai multe "simulari" am ajuns la concluzia ca se pot monta la o inaltime fata de sol de 64 cm (zona de sub numar). Posesorii de PH2 stiu despre ce vorbesc (este o "fisie" plana pe toata lungimea barei -zona din spate). Montarea este cam delicata deoarece este necesar sa se confectioneze niste inele "inclinate" care se monteaza sub senzori pentru ai "indrepta", altfel stau cu nasul in sus. A iesit o treaba buna :sesizeaza destul de bine (trebuie sa mai fac niste "teste" de finete) si arata bine (parerea mea).

26 Sep 2009, 17:12:
Am reusit sa fac niste poze:
CMD

Cat a costat tot sistemul, de unde l-ai luat si cat costa ?
Unitec
Senzorii au costat 181 lei plus taxele de transport (Posta Romana). Inelele le-am confectionat singur. Montarea am facut-o cu "minuta" mea. Senzorii i-am comandat la: ntindustrial.ro (am fost cam suspicios in legatura cu acest "site" , dar a fost ok).
In postarea de mai sus am facut o mica greseala: distanta fata de sol a senzorilor este de aprox. 44cm.
Steel Tormentor


Parerea mea este ca i-ai pus prea jos.
Unitec
Daca ar fi fost montati paralel cu solul poate ar fi fost o problema, dar ai mei sunt un pic cu "nasul" in sus. "Alarme false" nu mi-au dat pina acum. Eu zic ca este o alternativa de montare ok. Este un pic mai delicata montarea senzorilor pe bara (din cauza inelelor distantiere) dar merg destul de bine si arata mai bine decit varianta "clasica". Parerea mea...
C a t a l i n
Eu zic că e mai bine să fie mai jos poziționați, și paralel cu solul. Asta e soluția utilizată de obicei și la cei de uzină.
Steel Tormentor
La alarmele false ma gandeam si eu. Sa nu-ti semnalizeze toate bordurile.
Unitec
Sunt un pic inclinati deoarece asa mi-au iesit inelele distantiere. Inainte de a trece la montare am facut "studii de laborator" (scuzati expresia): incepind cu a studia cum sunt montati senzorii din fabrica la masinile "suparate" si finalizind cu simulari cu senzorii mei la diferite inaltimi fata de sol si distante intre ei. Am pierdut destul timp (poate prea mult) cu "simularile" si concluzia a fost ca este mai bine sa fie montati mai jos, decit in pozitia "clasica" (65 cm fata de sol-deasupra numarului de inmatriculare).

20 Oct 2009, 20:41:
QUOTE(Steel Tormentor @ 20 Oct 2009, 20:24)
La alarmele false ma gandeam si eu. Sa nu-ti semnalizeze toate bordurile.
*


Asa cum sunt montati nu sesizeaza nimic ce este sub 20-25 cm (aprox) fata de sol.
CMD
QUOTE(Unitec @ 20 Oct 2009, 19:39)
Senzorii au costat 181 lei plus taxele de transport (Posta Romana). Inelele le-am confectionat singur. Montarea am facut-o cu "minuta" mea. Senzorii i-am comandat la: ntindustrial.ro (am fost cam suspicios in legatura cu acest "site" , dar a fost ok).
In postarea de mai sus am facut o mica greseala: distanta fata de sol a senzorilor este de aprox. 44cm.
*



Te mai deranjez cu cateva intrebari pt ca si eu am PH2 si pare destul de interesant sistemul de senzori ales de tine.
Unde ai pus unitatea centrala?
Pe unde ai tras firele ?
De unde ai alimentat unitatea centrala si LCD-ul?
Din ce ai facut inelele acelea?
C a t a l i n
Găsești kit-uri de senzori ce au și astfel de inele, cu diferite unghiuri de înclinare. Unitatea centrală se alimentează de la becul de marche arriere, dar recomandabil ar fi să utilizezi un releu. LCD-ul se alimentează de la unitatea centrală, prin același cablu pe care vin și informațiile.
Unitec
Nu este nici un deranj. In mare ti-a raspuns Catalin. Unitatea centrala o montezi in portbagaj, in apropierea "triplei" dreapta. Inelele le-am confectionat din plastic (PVC probabil...).
Bafta!
CMD
QUOTE(Unitec @ 21 Oct 2009, 14:15)
Nu este nici un deranj. In mare ti-a raspuns Catalin. Unitatea centrala o montezi in portbagaj, in apropierea "triplei" dreapta. Inelele le-am confectionat din plastic (PVC probabil...).
Bafta!
*



Si firul de la unitate pana la lcd l-ai bagat pe sub mocheta ? Am vz ca exista si niste sisteme wireless care te scapa de chestia asta.
Unitec
Trasul firului este o treaba destul de simpla. Fiind relativ subtire l-am pozitionat pe sub chederul portierelor, prin partea superioara (spre cupola). In zona stilpilor l-am bagat pe sub acele ornamente din plastic. Nu am demontat nimic, totul a ramas la locul lor. Daca faci un studiu "la fata locului" ai sa intelegi ce vreau sa spun. A iesit o treaba super ok, nu se vede nimic (ma refer la acest cablu de la lcd).Treaba cu transmisia wireless am oarece retineri (electronist fiind, cu destula vechime in cimpul muncii)...potentiale "probleme" la temperaturi extreme.
CMD
Bine de retinut faza cu wireless. Si eu sunt tot electronist dar mai la inceputuri asa smile.gif
Cred ca imi cumpar si eu un sistem din asta.

Oare e tentant pt hoti sa iti sparga masina ca sa fure LCD-ul, crezand ca e GPS sau mai stiu eu ce?
Unitec
LCD-ul este mult mai mic decit orice aparat GPS asa ca ar trebui ca un hot "destept" sa-si dea seama despre ce este vorba. Dar mai stii? ...
bgdrenault
CONFIRM lipsa semnalului la senzorii de parcare wireless la temperaturi ridicate, aproape oriunde i-am asezat in portbagaj(inclusiv sub stopul de frana de pe luneta de unde sunt doar cca 1,5 metri pana la receptor). I-am dus inapoi la firma de unde i-am cumparat si i-am schimbat cu unii clasici cu fir.
Unitec
Transmisia wireless ar fi utila la camioane, microbuze, etc. unde distanta este mare, dar la autoturisme mi se pare un moft inutil, plus ca pot aparea probleme. Nu zic ca tehnologia wireless este proasta dar de la "chinezarii" ieftine poti sa te astepti la orice (cu componente ieftine "strunesti" cam greu radiofrecventa la variatii mari de temperatura). wacko.gif
cheliebutelie
Mi-am instalat niste senzori primiti cadou model wrd 58 ( wireless). Cand dau cu spatele si apas pe frana lcd-ul se opreste si nu prea mi se pare normal biggrin.gif . Daca iau piciorul de pe frana isi revine. Daca imi puteti da cateva sugestii v-as fi recunoscator.
PS: Cutia de control e conectata la firele luminilor de marsarier.
C a t a l i n
Se întâmplă doar când ești în mișcare și frânezi, sau și pe loc, dacă apeși frâna?
CatalinCTM
Este cineva pe aici care are senzori de parcare directed , cei comercializati si in reteaua dacia . Si daca da , ati avut probleme cu ei si ce probleme. Va multumesc.
cheliebutelie
QUOTE(C a t a l i n @ 3 Jan 2010, 14:29)
Se întâmplă doar când ești în mișcare și frânezi, sau și pe loc, dacă apeși frâna?
*


Si in miscare si pe loc. Conteaza doar sa apas.
C a t a l i n
Pune pe cineva să privească ce se întâmplă cu intensitatea luminii lămpii de marche arriere când apeși frâna. La senzorii pe care i-am montat eu am folosit releu, nu i-am alimentat direct din circuitul lămpii, pentru că de multe ori sonda din cutie nu face față în timp consumului suplimentar de curent. În cazul Loganului e mai greu de pus releu, întrucât nu există în zonă o sursă separată de curent (cum ar fi o priză de tipul celei de brichetă). Dar poate ai vreun amplificator sau alte minuni în portbagaj...
cheliebutelie
QUOTE(C a t a l i n @ 3 Jan 2010, 17:17)
Pune pe cineva să privească ce se întâmplă cu intensitatea luminii lămpii de marche arriere când apeși frâna. La senzorii pe care i-am montat eu am folosit releu, nu i-am alimentat direct din circuitul lămpii, pentru că de multe ori sonda din cutie nu face față în timp consumului suplimentar de curent. În cazul Loganului e mai greu de pus releu, întrucât nu există în zonă o sursă separată de curent (cum ar fi o priză de tipul celei de brichetă). Dar poate ai vreun amplificator sau alte minuni în portbagaj...
*


Multumesc pentru sfat, o sa ma uit.
JJY
QUOTE(CatalinCTM @ 3 Jan 2010, 15:01)
Este cineva pe aici care are senzori de parcare directed , cei comercializati si in reteaua dacia . Si daca da , ati avut probleme cu ei si ce probleme. Va multumesc.
*


am senzori comercializati de dacia si montati de ei. nu am avut nici o problema (2,5 ani).
cheliebutelie
QUOTE(C a t a l i n @ 3 Jan 2010, 17:17)
Pune pe cineva să privească ce se întâmplă cu intensitatea luminii lămpii de marche arriere când apeși frâna. La senzorii pe care i-am montat eu am folosit releu, nu i-am alimentat direct din circuitul lămpii, pentru că de multe ori sonda din cutie nu face față în timp consumului suplimentar de curent. În cazul Loganului e mai greu de pus releu, întrucât nu există în zonă o sursă separată de curent (cum ar fi o priză de tipul celei de brichetă). Dar poate ai vreun amplificator sau alte minuni în portbagaj...
*


M-am uitat in lumina lampii si isi pierde din intensitate cand apas pe frana. Probabil sursa nu face fata consumului suplimentar asa ca o sa incerc o alta varianta de cuplare. Multumesc pentru sfaturi. biggrin.gif
CRUISER 71
Mi-am montat azi si eu SENZORI am respectat instructiunile lor,am facut cateva probe si par a fi ok.
Unitatea centrala am montat-o in portbagaj(in zona amortizorului)iar legarea la curent am facut-o prin dezizolarea a cativa mm din firele care duc la lampa marsarier.
Display-ul l-am pus pe oglinda pt.a fi ferit de caldura !
[attachmentid=1627582574] [attachmentid=1627582576]
Unitec
Ce stiti despre senzorii Cobra? Merita banii?
rue
oho, colegu din ianuarie cu loganu rosu ii indica de la 1,9 m ca are obstacol.
la mine pe la 1.5 se manifesta.
Unitec
Nu prea am inteles... Eu ma refeream la senzorii Cobra si nu la senzorii "Made in China". Cu chinezariile m-am lamurit: dupa aprox. 9 luni a cedat afisajul LCD.
Unitec
M-am lamurit singur. Chinezariile sunt la degetul mic.
robbie_ro
Vin si eu cu o intrebare. Dupa parerea voastra (a celor care si-au montat senzori de parcare), senzorii merg montati in modul in care i-am pus in poza?
M-am pricopsit cu un set de senzori argintii si ar arata ca naiba montati deasupra numarului de inmatriculare, pe portiunea aceea neagra.
Eventual imi puteti arata un alt mod de a-i monta? (preferabil pe portiunea vopsita a barei din spate)

Multumiri anticipate.

[attachmentid=1627638740]
klaus
Despre senzorii de parcare electro-magnetici stie cineva ceva?
Ce avantaje si dezavantaje au?
Am inteles ca majoritatea lor nu bipaie decat daca masina e in miscare (schimbare valoare camp magnetic) si ar da unele gherle pe ploaie (bipaie intermitent) insa ar avea avantajul vizual (nu se vede senzorul si nu se gaureste bara) si al distantei (sunt sensibili la distante mai mici).
Nu pot insa sa nu observ totusi ca toti producatorii auto monteaza de prim montaj senzori "clasici" cu ultrasunete.

Pentru cine nu a auzit de ei, e un senzor sub forma de banda care se lipeste sub spoiler si care citeste un camp magnetic(probabil) din jurul lui si in momentul schimbarii valorii acestuai bipaie. Preturile pe la noi sunt in jur de 150 ron pentru cei simpli (cu buzzer). Kitul arata cam asa:
[attachmentid=1627662472] [attachmentid=1627662473]
Si un film de montaj (montarea antenei apare pe la minutul 4:44
IRONICK
Ce mai, nu iti vine sa iti gauresti Scenicu?
Kovyzsolt
Si eu m-am uitat la acest tip de senzor de parcare. Dupa filmulete mi se pare ca poti apropia mult mai mult de masina cealalta decat cu cel ultrasonic. Ca si la toate celelate componente auto, si din asta se poate gasi chinezesti dar si unele facute in UE (anglia si italia) Ce am gasit eu acolo preturile incep de la aproape 100 de euro in sus. Parkingdynamics este producatorul si pe site scrie ca modulul lor poate sa adapteze la ploaie reducand campul magnetic. tot ma gandeam si eu daca este atat de bun totusi la masini mai scumpe de ce este utilizat cea ultrasonica. Parerea mea este ca la cel cu ultra sunet poti vedea de la care sensor vine semnalul astfel poti afla din care parte "vine" acel obstacol. Cine are un astfel de sensor asteptam sa impartaseasca experienta cu noi.
mariuscond
QUOTE(klaus @ 6 Oct 2010, 00:33)
Despre senzorii de parcare electro-magnetici stie cineva ceva?
*
http://www.parkingdynamics.com/
Zone 1: 80 to 50 cm in length - The 1st tone signals with a slow "be-be-be" sound
Zone 2: 50 to 25 cm in length - The 2nd tone is a faster "be-be-be" sound
Zone 3: 25cm and less - the 3rd tone is a constant "beeeeeep" sound
Eu am fost interesat de asa ceva, dar ce se gaseste la noi sint niste "facaturi chinezesti", ce-i drept la 1,5mil. Alea "originale" sint mai scumpe (~4-5mil).

In plus la alea "originale" se poate regla sensibilitatea, la chinezarii... nu.
http://www.youtube.com/watch?v=iyl51qoTiqM...layer_embedded#!
deko2
Eu mi-am montat senzorii de parcare la o firma prin sectorul 2 nu-i spun numele sa nu fac reclama gratuita tongue.gif,senzorii lucreaza impecabil si daca nu ma insel cred ca sunt Discovery.
Cei de acolo sunt foarte buni si foarte seriosi.
Cred ca asta este site-ul lor: ----- link sters -----

BAFTA wink.gif wink.gif wink.gif


<span class='edit'>7 Nov 2010, 13:39:</span>
Au si un pachet interesant alarma+senzori parcare la vre-o 450 ron parca rolleyes.gif rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.