Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stop cu leduri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
dl_dr25
pe mine nu ma intereseaza cit costa ma intereseaza sa gasesc si cu semnal pe alb
alienu2006
teoretic un led are nevoie de o rezistenta de 1k pentru alimentare la 12v ....
pentru pozitie se poate folosi o rezistenta de 750ohm sau de 800ohm ...iar pentru stop frana o rezistenta de 1,2k ...
calculat pentru un led/rezistenta... dar se pot pune si 4 led si 1 rezistenta dar trebuie calculat in functie de tensiunea ledului ...
legate aman2 rezistente pe un led si alimentate chiar si de la aceeasi sursa fiecare rezistenta separat, se obtine acelasi efect ca la cele de vw passat jeta sau altele care au acelasi tip de semnal... teoretic e simplu dar e mult de munca ...
bafta
mihaimgm
Invers. Pt pozitie 1,2k si frana 750-800ohm.
Eu am incercat cu 2,5k la pozitie si merge.
Cum se face la semnalizare sa nu dea eroare?
alienu2006
da ai dreptate invers ... gandeam multe si scriam putine biggrin.gif ...
la semnalizator sa nu dea eroare se pune o rezistenta de 20w sau mai simplu un releu ...
mihaimgm
Merci de informatie!
cristy_m_a
pozitie pe fata cu 4 leduri smd avand fiecare led cate 3 chipuri se vede exacat ca si cu becul normal w5w de 5W ledurile consumand doar 0.7W
A facut cineva pentru becul din spate (pozitie +frana) astfel incat sa aiba o luminozitate la fel de mare ca si cea cu bec, dar fara sa modifice stopul la interior
andreig1982
incearca aici
cristy_m_a
BEC LED STOP P21/5W arata ok dar l-a folosit cineva? poze, pareri cum lumineaza dupa ce e montat
a mai cumparat un prieten bec cu led pt stop si nu a mers, abia daca lumina cam 30% din cat ilumineaza becul.
klaus
recomand atentie la becurile pe led de stop. Multe-s facute in china si au rezistentele subdimensionate.
Cred ca mai am pe acasa unul desfacut caruia dupa nici 2 luni de folosinta i s-a ars rezistenta care era subdimesionata ca putere.
andreig1982
eu am BEC LED CEATA / STOP CENTRAL de la ei si BEC LED MARCHARRIERE sau DRL
cel pt stopul central lumineaza mai tare decat becul stock, eu avand si folie 20% pe luneta
iar cel pt marsarier lumineaza mai puternic si mai dispersat decat becul stock
P-A-C-O
QUOTE(alienu2006)
cu geam alb am cautat si eu si nu am gasit ...am inteles ca doar cele cu galben se gasesc ...
daca cineva gaseste sa dea de veste pe aici...


normal se gasesc insa pe cod de Nissan Aprio (cod ??? / pret ???) unsure.gif

user posted image

la aia nu prea e ceata asa ca si-au permis sa puna doua becuri pe marsarier pentru vizibilitate in spate. blush.gif
Adi florin
Klaus mai ai cumva suportul de la acel bec care s-a ars?
klaus
la ce te referi din "bec"? Ca de avut le am pe toate, dupa cum se vede
Adi florin
M-ar interesa soclul daca nu-ti mai trebuie si daca nu vrei sa-l "repari" ca sa-l folosesti. E de dat?
Adi florin
Multumesc lui Klaus pt becuri.

Lampa de nisan partea stanga cu alb pe semnalizare si mers inapoi o gasiti in pagina a 3-a din link. Daca face cineva rost de ea, vreau si eu o bucata.

http://www.akste.lt/catalog/depo/Zibintai/NISSAN.pdf
axelbal
am si eu o problema:
am lampi cu led de 2 ani si a aparut o problema cu ledurile in lampa stanga:
nu se mai aprind toate led-urile pe pozitie... dar pe frana se aprind toate (au 2 intensitati)
ma poate ajuta cineva cu un sfat de reparatie sau o adresa? blush.gif
matheo66c
Am imbunatati si eu putin stopurile de logan

Astea sunt:
http://www.youtube.com/watch?v=LxhAlZhvxGs

http://www.youtube.com/watch?v=RxI-AAfWo9I&feature=related

le-am facut pe ambele sa se aprinda si mersul inapoi si cel de ceata.
Iulikk
Le poti face sa lumineze ca niste stroboscoape tongue.gif .
ryka41
este vreo problemă cu politia sau RAR-ul cu aceste stopuri????sofer1.gif sofer1.gif
mihaimgm
@matheo66c: pune si tu un filmulet cu lucrarea finala. Sunt curios de produsul finit.
matheo66c
Inca nu sunt gata,(de fapt sunt eu prea perfectionist) cand termin o sa mai postez smile.gif
mihaimgm
Ok. Astept lucrarea finala. Spor la treaba.
ramsen
QUOTE(ryka41 @ 27 Feb 2011, 17:53)
este vreo problemă  cu politia sau RAR-ul cu aceste stopuri????sofer1.gif  sofer1.gif
*


un singur set de triple logan sint omologate de RAR si acceptate de politie...ceva sau chiar alea de le are pe logan AG-- BAM...restul sint chinezarii pe care nu le considera politia bune...si triplele astea au ceva la reflectia luminei etc etc

27 Feb 2011, 18:47:
crezi ca eu nu imi faceam pe solenza cu leduri daca le acceptau astia ???imediat imi faceam cu leduri ca erau si mai economice la curent decit becul...
alienu2006
sa te tina doar 15 ani mateo... dupa se la dai cadou la altii wink.gif)
Maskatu
QUOTE(ryka41 @ 27 Feb 2011, 17:53)
este vreo problemă  cu politia sau RAR-ul cu aceste stopuri????sofer1.gif  sofer1.gif
*


Daca ai fi citit cartea aia care se presupune ca ai invatat-o cand ai dat de permis, ti-ai fi dat seama ca intrebarea ta este oarecum ironica.
Alin_VAD
Atata timp cat in stop se aprind si se vad culorile alb, rosu si galben nu are nimeni treaba cu tine. Eu am avut d-alea chinezesti vreo 2 ani de zile si nimeni care m-a oprit nu s-a legat de ele. Nici la itp. La fel si la faruri. Politia ii arde pe cei ce le fac fumurii si pe buna dreptate ca alea ziua nu se mai vad.
Asa ca nu mai speriati lumea. Plus ca matheo are stopul original de logan.
ramsen
mai intereseazate si nu pune problema ta ca nu te-a oprit nimeni si nu s-a legat de tine...una este un stop cum il are BAM si alta este unul pe leduri gen masinile straine...am intilnit caz unde i-a luat talonul si l-a invitat acasa sa le schimbe...da chiar in Pitesti s-a intimplat si daca nu eram cu el ziceam si eu la fel ca tine...nu se accepta stopuri pe logan pe leduri...astea sint legile noastre...ca daca le acceptau le facea eu de mureau soferi dupa mine cind le vedeau...
Alin_VAD
Pai chiar nu te inteleg. Ce ar vedea un politist la tine daca le faci cu leduri? Stopul ramane identic, sticla la fel doar ca nu mai ai becuri ci leduri. Deci?
Macar eu am leduri si e si stopul mega drive. Si tot am facut itp fara pile.
Maskatu
QUOTE
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

......
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;

Eu de aici inteleg ca nu ai voie. smile.gif
Alin_VAD
Da bravo! Legea o stiu si eu, dar vezi ca e interpretabila. La ce-ai aratat tu inseamna ca si un claxon montat aftermarket te scapa de talon.
Oricum fiecare e liber sa faca ce vrea si circula pe riscul lui.
Imi voi plati singur amenda pentru leduri!

P.S. Cu ce-mi masoara garcea intensitatea si unde e inscrisa intensitatea luminii originale?
mihaimgm
Un stop cu leduri(chinezesc sau "facut in casa") trebuie in primul rand sa fie vizibil de catre toti si in orice conditii si apoi vedem cum o dam cu militianu(ca e si el om), iar daca e ceva facut cu simt de raspundere nu zice nimic. Am vazut in Pitesti un taxi avand la pozitie/frana bec cu leduri. Lumina pe care o facea cand punea frana era mai chioara decat la o bicicleta cu dinam.
PS Oricum militianu nu stie care sunt leduri si care becuri. El stie numai culoarea luminii si atat. Cand te opreste pt pozitiile cu led zice ca e becul ne omologat? nu, zice ca ne este culoarea alb, nestiind ca albul are mai multe "nuante".
Alin_VAD
Pai exact ce-am zis si eu. Atata timp cat ai aceleasi culori si esti vizibil in trafic e ok. Becurile alea ce se cumpara cu leduri sunt o porcarie iar lumina data de ele e egala cu o lumanare. Astia sunt problema.
Maskatu
Eu era sa raman fara talon pentru pozitii pe led albe in far. Am zis ca fac o imbunatatire montand leduri albe in locul pocnitorilor din fabrica, insa garcea a zis ca nu am voie... wink.gif Si chiar daca erau doua leduri amarate, diferenta se vedea fata de cele stock. In cazul de fata chiar era o imbunatatire insa din ciclul "unde-i lege nu-i tocmeala", garcea poate sa te contrazica.

Idem si pentru stopurile voastre. Nu zic ca nu s-ar vedea mai frumos si nu ar fi mai practic insa se va vedea diferenta. Garcea nu are un etalon de genul "asa arata masina fara modificari si asa ar arata cu modificari" insa are legea de partea lui, si poate sa iti salte talonul daca lui i se pare ca ai adus modificari asupra luminilor. Evident tu ai putea sa faci contestatie si poate in 2400 de ani o sa ai castig de cauza pana dovedesti ca nu era asa (se exclude cazul de fata cand chiar exista modificari). smile.gif
ramsen
QUOTE(Maskatu @ 28 Feb 2011, 22:51)
Eu de aici inteleg ca nu ai voie.  smile.gif
*



bravooo domnule...ma rog articolul este mult mai lung si mai pe intelesul tuturor...
QUOTE(Alin_VAD @ 28 Feb 2011, 22:58)
Da bravo! Legea o stiu si eu, dar vezi ca e interpretabila. La ce-ai aratat tu inseamna ca si un claxon montat aftermarket te scapa de talon.
Oricum fiecare e liber sa faca ce vrea si circula pe riscul lui.
Imi voi plati singur amenda pentru leduri!

P.S. Cu ce-mi masoara garcea intensitatea si unde e inscrisa intensitatea luminii originale?
*


corect...faci ce te trece pe tine mintea ,dar eu nu vreau sa risc sa platesc niste bani pentru o prostie de a mea ...cu bani aia de amenda fac altceva...eu nu cred ca tu o sa mai ciripesti ceva atunci cind ti se ridica talonul de garcea pe motivul modificare triple spate...ti-am spus singurele omologate si acceptate sint cele ale lui BAM pe bec...sau daca masina era omologata din uzina cu triple pe led-uri...tu faci ce vrei dar nu mai invata si pe alti sa faca la fel ca tine...
Alin_VAD
Singurele omologate sunt cele street storm, ce au pozitia cu leduri in forma de cerc.
Si am mai spus: Cu ce-mi masoara politia intensitatea luminii din stop?
Maskatu
Nu iti masoara nici o intensitate. Daca ai leduri se vede de la o posta si iti salta talonul. Platesti amenda, iei puncte, apoi te duci la rar sa iei dovada ca ai revenit la dotarile din fabrica si in sfarsit la politie sa revendici talonul.
ramsen
QUOTE(Alin_VAD @ 1 Mar 2011, 10:00)
Singurele omologate sunt cele street storm, ce au pozitia cu leduri in forma de cerc.
Si am mai spus: Cu ce-mi masoara politia intensitatea luminii din stop?
*


te duci la ION pe Dumbravei si il intrebi pe el care triple logan sint omologate de RAR si acceptate de politie...numai asa iti dai seama ca tu le confunzi...daca iti mai spun una ramai paf...am vrut sa imi cumpar volan sport de la el din ala turcesc ,frumos frate si stii ce mi-a spus?ca nu este omologat si iti ridica talonul politia ca este considerat modificare la sistemul de directie...am stat in banca mea linistit si il am tot pe al ei...deci inainte de a pune tot felul de alea pe masina interesati-va daca sint omologate si dupa hai cu ele pe masina...si mie imi place sa am solenza diferita fata de altele dar daca nu se poate mai bine sa stea banul frumos in buzunar decit sa le dau lor amenda...BAFTA
matheo66c
sunt putin off topic:

Daca stai dupa legea noastra APROAPE NIMIC nu se omologheaza.
Daca era sa ma iau dupa litera legii,si acum aveam masina cum a iesit de pe poarta fabricii.

Fiecare se descurca cum poate cu organu',e major/vaccinat si gata.

Nu-mi saritit in cap smile.gif
Alin_VAD
La mine sta si banul in buzunar si masina un pic diferita.
Maskatu
La noi din pacate nu se omologheaza nimic. Spre exemplu nici lucruri de bun simt cum ar fi la super nova jantele pe 14", avand omologare doar pentru 13". Solenza care este practic aceeasi masina cu super nova, acelasi sasiu, aceleasi piese la roti etc, are omologare si pe 14", in schimb daca te duci la rar iti dau aia cu flit. Legi idioate facute de idioti...
Alin_VAD
Corect. Ai cea mai mare dreptate. In afara e altfel.
ramsen
QUOTE(Alin_VAD @ 28 Feb 2011, 22:58)
Da bravo! Legea o stiu si eu, dar vezi ca e interpretabila. La ce-ai aratat tu inseamna ca si un claxon montat aftermarket te scapa de talon.
Oricum fiecare e liber sa faca ce vrea si circula pe riscul lui.
Imi voi plati singur amenda pentru leduri!

P.S. Cu ce-mi masoara garcea intensitatea si unde e inscrisa intensitatea luminii originale?
*



atasez mai jos ce a scris un coleg de pe forum solenza...luati aminte cei care va bateti cu pumnul in piept ca voi puneti lucruri neomologate pe masinile voastre...corect ,dar banul ala de amenda nu mai bine il bagi benzina de el decit sa il dai lor???
"""Aseara ma oprit nenea politistul si mi-a zis ca imi ia talonul pentru xenon .M-am contrazis cu el pina mi-am aratat in decret si mi-a inchis mau,acuma ma bate gindu sa renunt la ele,mai ales ca sigur o sa se mai gasesca un destept din asta sa ma intrebe de sanatate.Dupa aceea am citit si eu ca ele sunt ilegale si nu prea sunt sanse sa le legalizeze,ce ziceti merita sa incerc sa ma duc la rar pentru omologare sau o altceva pentru a le pastra,sau sa le vind si sa le pun pe cele vechi. """
poate ziceti ca va mint ,intrati aici si cititi cu ochii vostri...deci in final politia nu se joaca cu noi dea v-ati ascunselea...
http://www.daciaclub.ro/Aveti-Xenon-pe-Sol...ml#entry2889112
QUOTE(Maskatu @ 1 Mar 2011, 22:06)
La noi din pacate nu se omologheaza nimic. Spre exemplu nici lucruri de bun simt cum ar fi la super nova jantele pe 14", avand omologare doar pentru 13". Solenza care este practic aceeasi masina cu super nova, acelasi sasiu, aceleasi piese la roti etc, are omologare si pe 14", in schimb daca te duci la rar iti dau aia cu flit. Legi idioate facute de idioti...
*


corect...toate legile astea dupa care ne ghidam sint facute de niste oameni care s-au gindit numai pentru binele lor...nici unul din ei nu a zis bai si oameni de rind ce fac???astea sint si trebuie respectate ca altfel platim scump daca le incalcam...
tribunul
Nu garcea iti masoara, ci cei de la RAR, garcea te poate sanctiona pt. ce poate constata ochiometric.
Maskatu
Normal. Si daca tie nu iti convine si te crezi cu musca pe caciula faci contestatie. Dar asta necesita bani, alergatura si mult timp pierdut si daca chiar ai fi avut ceva modificari aduse nu ar fi fost prea etic sa te bati pe piept cum ca nu ai...
Kovyzsolt
QUOTE(matheo66c @ 27 Feb 2011, 13:21)
Am imbunatati si eu putin stopurile de logan

Astea sunt:
http://www.youtube.com/watch?v=LxhAlZhvxGs

http://www.youtube.com/watch?v=RxI-AAfWo9I&feature=related

le-am facut pe ambele  sa se aprinda si mersul inapoi si cel de ceata.
*




Foarte frumoasa lucrare. Am si eu lampa de mers inapoi si cea de ceata pe ambele parti. Inainte de a face am cautat pe net reglementarile in vigoare si am gasit urmatorul hella.pdf file referitor la cerintele pentru iluminatul autovehiculelor. Aici este descris toate cerintele ce trebuie sa satisfaca orice dispozitiv de iluminat de pe autovehicul. Merita citit. Oare cei de la ITP/RAR stiu despre aceste reglementari?
ramsen
daca reglementarea care ai postato tu este acceptate si admisa in RO atunci trebuie sa stie si ei despre ea...daca nu , mi se pare mie ca un articol acceptat de ai nostri trebuie sa fie scris in limba romana si nu in alta limba,acel articol postat de tine este egal cu 0 pentru autoritatile noastre...
nu o mai lalaim noi ca este si nu este...legea este lege pentru toti...vrei sa fim smegheri pe strazi cu masinile sorcova atunci sari cu banul la politie si scapi imediat,ma rog la amenda ca acum s-au invatat si ei si cind le bagi ceva in talon zic auzi domne dumneata ma mituiesti???iei acestia cu mina dumitale...am intilnit caz prin jud OT ...
Alin_VAD
Hai ca discutia oricum continua la infinit. Si vreau raspuns clar la intrebare. Fara raspunsuri evazive.
Spuneti-mi si mie(cei cu legea de aici) unde scrie in lege ca pe stopuri nu ai voie cu leduri? Daca le montez la aceeasi culoare si aceeasi intensitate cu a amaratului de bec.

P.S. Ramsen, Ion mi-e ruda si spune si el orice sa-si vanda marfa. Nu el e etalonul legii. Intereseaza-te bine si afli ce faruri si ce stopuri sunt admise.
ramsen
tocmai asta este ca el este interesat sa isi vinda produsul in perfecta stare de functionare si nu sa vina inapoi cu el...am stat de vorba cu el ne cunoastem foarte bine si el practic mi-a deschis capul cu multe chestii pe care am vrut sa le pun pe solenza si care nu erau omologate...tot el mi-a zis si de instalatie xenon sa nu pun etc etc...multe lucruri care nu sint omologate sint turcisme sau chinezarii si nu trebuie nicaieri sa scrie in lege ca ai voie cu anume culoare si anume intensitate luminoasa...ei stiu decit ca modelul ala de tripla logan nu este admisa de RAR...ok???puneti frate si o sorcova pe masina ,daca ai bani pentru amenda este bine...eu nu am bani sa pun falsuri pe masina...am incheiat discutia...bafta d-l Alin_VAD
Alin_VAD
N-ai inteles nimic. Nu forma lampii e problema ci ce e in ea. Iar daca lampa contine culorile admise de lege si sunt vizibile ziua si noaptea, nu are nimeni treaba cu tine.
P.S. Opriti si voi un politist si discutati cu el.

Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

......
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;


Si apropo domnu ramsen, tu nu pui falsuri pe masina, dar pui benzi cromate de 2 lei. Hai las-o mai bine asa. Ca oricum vad ca tu ai cam dat-o personal cu mine iar eu nu stiu sa te fi contrazis cumva.
ramsen
scuze ...ce falsuri am eu pe masina???...acele benzi nichelate pe minerele usilor te anunt ca nu le mai am de 4 luni???eleronul este un fals pentru tine???jantele de aliaj este un fals pentru tine????geamurile ionizate sint un fals pentru tine???te anunt ca la toate astea eu am certificat de omologare daca te intereseaza asa de mult...
referitor la triplele logan tocmai tu ti-ai dat singur raspunsul de ce nu le accepta pe alea neomologate politia...de alta culoare sau intensitate,deci tripla pe leduri are lumina mult mai puternica decit una pe bec...nici eu nu as fi de acord cu asa ceva...nu am nimic cu tine ca ai asa ceva pe logan,chiar si mie imi place sa am masina un pic diferita fata de originala,dar tu nu vezi ca astia stau cu ochii pe noi????de ce sa le ingras lor buzunarul cu banii dupa amenda cind cu aia pot face altceva la masina...fara suparare te rog vorbim si noi ca astea sint legile la noi in tara si nu putem noi o mina de soferi sa le schimbam...deci fara suparare...succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.