Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rampa pt masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
uscatu83
Salut super novisti! Am si eu o intrebare daca stiti prin bucuresti o rampa unde pot urca masina pt schimbul de ulei, de preferat sectorul 6 sau 5. Multumesc mult.
Relu_GTT
uleiul poti sa-l schimbi si fara rampa
uscatu83
Am patratul ala la buson stricat. M-am chinuit doua ore sa il desfac pe cric si am stricat si o cheie. Asa pe rampa pot sa improvizez ceva si sa il scot. Am un patent cu manerele mai groase si intra putin un maner in locasul ala dar trebuie batut cu un ciocan in el sa intre fortat si sa pot desface busonul si evident sa pun altul bun.
sonnic53
nu te complica cu patent si cionane daca nu ai cheie de schimb ulei . ia o clanta de la oricare usa din casa si se potriveste perfect . acel patrat intra perfect acolo , noroc
djasu82
clanta plus o teava pentru a face parghie si sa ai forta de a desface acel buson. Cheile din comert nu sunt tratate ... eu am facut-o cheia respectiva dintr-o bucata de fier pentru constructi si l-am calit la autogen. Nu am probleme.
uscatu83
Pai sa cam dus patratul ala, mai degraba este o gaura cilindrica decat patrata. biggrin.gif
BoR
Este o rampa la Patriarhie,in curtea din spate-intrarea se face prin strada''11 iunie''.Poti ruga pe cineva sa-ti dea voie,spui ca ai o problema urgenta la masina.
uscatu83
OK. Merci mult, o sa incerc acolo.
fory
faza cu clanta nu merge tot timpul....eu am rupt 2 clante incercand sa desfac..pur si simplu se rupeau sau se stricau canturile acelea...cel mai bine iei o cheie de ulei de la o dacie berlina(e plina lumea de ele) si o pilesti pana intra acolo...asa am facut eu si a dat rezultate extraordinare..bafta
sonnic53
bine k daca ai bagat clanta de aia de tabla tu stii... hehe . asta e cea mai simpla solutie in caz ca nu are cheie . asa poate sa se duca sasi ia cheie pt schimb ulei . .. sau sa ia una putin mai mare prin casa si sa o polizeze . nah cum vrea omu .
mihaicuc2000
ce tot vb mai aici de clante si nu stiu ce cand o cheie de desfacut este undeva la 6, 7 lei.
doamne!!!
sonnic53
READ " Am patratul ala la buson stricat. M-am chinuit doua ore sa il desfac pe cric si am stricat si o cheie. Asa pe rampa pot sa improvizez ceva si sa il scot. Am un patent cu manerele mai groase si intra putin un maner in locasul ala dar trebuie batut cu un ciocan in el sa intre fortat si sa pot desface busonul si evident sa pun altul bun." sti tu ......... omu a zis cu ce vrea sa incerce ...deci rezulta ca nu are sau nusi ia cheie l... si i sa dat o idee mai simplaa.... "doamne!!!"
mihaicuc2000
Da am vazut aia, acuma ca mi-ai zis , scuze!!!

Daca vrea o idee mai simpla ia cheia merge la primul mag de piese auto cu cheia in mana si cere mai multe tipuri de chei si vede care este cu un pic mai mare ca a lui ca sa intre fortat acolo, insa cheia aia cred ca nu va mai fi refolosibil sau cine stie, zic si eu!
sonnic53
hehehe silention ... miam dat doar cu parerea . e buna si ideea ta . sper sasi rezolve treaba
DJMaxx
hai camai vin si eu cu o idee am facuto prima data cand nu stiam nimik de ulei si cum se schimba , am luatun imbus de 10 si lam luatla polizor pana l-am facut sa intre acolo ... treaba e ca am desfcut busonu de la cutie nu de la baie ....smile.gif)) bine ca nu am pus ulei
fiderzen
alta idee
eu am patit la fel ca initiatorul topicului, patratul ala deja era deformat, si nu am reusit cu nici o cheie sa il desfac..asa ca am sudat o piulita (de la prezoane de la dacia 1310 biggrin.gif )..de capul busonului, si am desfacut frumos cu o cheie de 19...faza e ca nu am avut buson nou sa il schimb si l-am pus tot pe ala...pana la urmatorul schimb asa merg biggrin.gif
e o idee ,in caz ca nu ii da de cap smile.gif
uscatu83
La sn busonul ala este din aluminiu si nu cred ca pot suda fier cu aluminiu
fiderzen
o sa fac poza sa te convingi smile.gif...nu stiu daca e de aluminiu..din moment ce sudura a prins bine smile.gif...
ovidiu87
lasa sa se raceasca uleiu in motor si apoi incerci sa desfaci , v a merge mult mai usor, asa am patit si eu .

Bafta !
uscatu83
La mine este sigur din aluminiu si am luat azi unul din vitan si este din fier.
turturel
ca tot veni vb de rampa..eu intentionez sa confectionez 2 buc de 1 - 1,20 m lungime si 25 cm inaltime. le fac pt 2 roti..urc fata..lucrez..o cobor si urc spatele, etc. vrerau sa le fac mici ca sa le pot transporta. am facut un calcul si intra undeva la 3 bare de rectangular de 20 x 20 x 1,5 mm, bara avand 6m. calculul e facut la gata cu tot cu intarituri. restul manopera, electrozi, aparat..de la mandea putere. cred ca saptamana viitoare ma apuc de mesterit.
misu78
Esti afacerist de criza, nu? Numai din inchiriere poti scoate cava bani.Glumeam, of corse. E buna ideea, dar nu-mi dau seama cat de mici vrei sa le faci ca sa le poti si transporta. Succesuri.
cristi87
eu am patit la fel ca tine.dar nu am avut rampa,ci doar un cric hidraulic,de camion.si dalta si ciocan.am datscutul jos,si am dat cu dalta in surub sa se desfaca,si am pus alt surub
uscatu83
Am reusit sa scot si eu busonul ieri seara pe rampa la tara cu ciocanul si o clanta mai rezistenta de usa si l-am inlocuit.
makeme
QUOTE(titiDSN @ 8 Aug 2009, 08:11)
ca tot veni vb de rampa..eu intentionez sa confectionez 2 buc de 1 - 1,20 m lungime si 25 cm inaltime. le fac pt 2 roti..urc fata..lucrez..o cobor si urc spatele, etc. vrerau sa le fac mici ca sa le pot transporta. am facut un calcul si intra undeva la 3 bare de rectangular de 20 x 20 x 1,5 mm, bara avand 6m. calculul e facut la gata cu tot cu intarituri. restul manopera, electrozi, aparat..de la mandea putere. cred ca saptamana viitoare ma apuc de mesterit.
*




Daca inca te mai intereseaza exista o Rampa in sector 1, Damaroaia pe Elocintei la inceputul strazi.. este si o statuie acolo [capatul 331, 24 ca reper..]

Daca vrei mai mult informati dami PM si te indrum.. este acolo un Nene care mestereste la masini orice fel , acolo mi-am facut schimbul si mai tot de fiecare data!


multa bafta.
ti3sto
si la mine in berceni este o rampa langa scoala generala 36 ..... cred ca nu se supara nimeni mellow.gif
uscatu83
Ok merci mult, dar acum am rezolvat-o.
fiderzen
tiesto, stai in berceni sau in militari,ca iti vad foarte des masina parcata la 2 blocuri de mine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.