Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prin Serbia, catre Ungaria
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
tr_viorel
Intrucat DN6 dupa 20 ani de reparatii este tot in reparatii si parcursul Craiova-Timisoara dureaza mai mult decat traversarea Ungariei spre Austria, ma intreb daca a facut cineva ocolirea acestui traseu prin Severin - pod- Beograd - Ungaria. Am verificat pe harta si intrarea in Ungaria se face pe M5, langa Szeged. Ca distanta este o diferenta de 30-40 km in plus decat Craiova-Severin-Caransebes-Timisoara-Cenad-Szeged. Avantajul este mersul pe autostrada si DN normale in Serbia. Dezavantajul este plata taxelor de autostrada. Alte aspecte specifice ar mai fi obligativitatea pasaportului, in cartea verde sa fie inclusa si SRB, altfel iti trebuie una separata. Tot din cele comentate pe Form R, am inteles ca se admite si CE de sanatate, pentru asigurare. Solicit de la alti colegi, care au facut acest traseu, sa faca o actualizare a acestor informatii, incluzand si informatii referitoare la starea drumurilor, totalul taxelor, daca se pot plati in EURO, corectitudinea politistilor, etc. Mentionez ca personal am fost o data 3 zile in Jugoslavia la Beograd, cu trenul, in 1974 si impresia mea de atunci, a fost ca este o vitrina a capitalismului victorios.
cmandrei
Unde anume doresti sa ajungi ?
Vio
Carte verde cu SRB iti poti face cam cu 10 euro pe 2 saptamani, taxele de autostrada la sarbi sunt modice (eu am platit vara trecuta cam 3-5 euro pana la granita cu Macedonia), circulatia e mult mai lejera, asa ca daca ai pasaport si intr-adevar sunt numai 30-40 km eu unul iti recomand... e de-a dreptul relaxant sa conduci prin Serbia comparativ cu Romania... si dupa ce ai intrat pe M5 ai autostrada pana la Atlantic... smile.gif
Drumurile in Serbia sunt mai bune ca in Romania, iar singurul meu contact cu politistii a fost cu o patrula langa Nis, un baiat si o fata intr-un Peugeot 307, foarte amabili si vorbitori de engleza...
rue
merita daca vrei sa iesi la szeged.
faci plinul la severin la iesire unde e si un petrom spre schela! benzina la sarbi e mai scumpa, cam 105 dinari L am alimentat eu in iulie. de la portile de fier ai o zona de serpentine dar dumurile sunt ok.
60 in localitate unde nu sunt restrictii.
politia are pistol radar si e pe traseu si afara din localitate und nu stiu sigur daca nu e 80 limita!!! am traversat vara asta dar nu am cascat ochii in vama.
sa ma corecteze cineva!
merita sa vizitezi BG daca ai timp: cetatea, centrul etc.
au mall, iar pe malul dunarii sunt vaporase restaurant ancorate la mal.
poti plati cu cardul maestro.
vama e putin cam comunista daca te ai obisnuit sa treci cu buletinul.
tr_viorel
Multumesc pentru raspunsurile, care imi confirma ca este o optiune viabila. Plec in jurul datei de 1 Oct., la Munchen, pentru o saptamana, dar voi face o abatere din traseu de 1 zi pentru Bratislava (o noapte la Mosonmagyarovar) si inca o zi pentru zona Salzburg-Obersdorf-Bertesgarden-Koenigsee. Deci ideea este strict sa evit ruta Orsova-Timisoara. In privinta motorinei, un plin ajunge cca. 1300 km, deci urmatoarea alimentare va fi in Austria (Craiova-Mosonmagyarovar: 900 km).
mikey_VS
Salut! Eu tocmai am revenit din Munchen, unde am stat doua sapt. Sigur, la mine nu s-a pus problema sa merg prin Serbia, dar, tinand cont de drumurile noastre, daca nu te deranjeaza sa dai niste bani in plus pe asigurari, taxe de srum samd... iti recomand si eu sa faci cat mai putin km pe la noi. E mult mai stresant, in general - si eu sunt un tip care ma stresez destul de greu. Daca sunt bune drumurile (cum e Cluj-Oradea) sunt aglomerate, pline de radare fixe si mobile si alte inventii facute sa-ti stoarca neuronii. Daca lipseste aglomeratia si partea cu inventiile, e clar ca drumul e spart, si daca scoti o medie de 50 km/h esti boier. Un mic exemplu: am plecat din Munchen la ora de varf acolo - 8:30 dimineata, seara la 10:30 am trecut granita la Bors (drum de aprox 1100 km, cu opriri repetate, iesiri de pe autostrada si in Germania si in Austria; am venit pe la Passau, Linz, Viena, apoi in Ungaria pe M1, M0, M5, M0 din nou spre M3, M3, M35 pana la capat, apoi pe nationalele 4 si 47 pana la Bors; sunt rute si ceva mai scurte, dar nu m-au interesat). Ei, de la Bors la Bistrita, cam 300 km sa zicem, am mai facut inca 6 ore... si astea au fost cele mai obositoare!
Referitor la consum, cred ca trebuie sa-ti lasi o toleranta mai mare: pe autostrazi, unde conduci constant la viteze mari (130 - 140 km/h si asta ca sa mentionez aici doar valorile legale si semi-legale biggrin.gif ) consumul e ceva mai mare... s-ar prea putea sa nu mai scoti 1300 de km la un plin. Dar, asta tu trebuie sa o stii mai bine, doar iti cunosti masina.
Succes si drum dum!
amadi
salut,
hai ca intervin si eu, pt serbia nu iti trebuie nicio asigurare in plus (cu mici exceptii daca desteptii de la rca au taiat srb din cartea verde), taxele de autostrada nu sunt chiar asa de mici cum se crede, drumul nu e doar cu 30-40 km mai scurt pana in ungaria ci cu 150km mai mult ma refer la severin-beograd-budapesta, si daca ai norocul sa te opreasca si politia te-ai fericit. eu sunt din severin si crede-ma ca nu se merita decat daca vrei sa mai vezi o capitala in drumul tau.
numai bine.
Gheorghe Dracu
Poate doar daca vrei sa faci o variatiune pe tema traseului. De la Djerdap pana la Negotin si apoi Zajecar sunt mii de curbe (traseu deluros). Nu e chiar raiul pe Pamant.
b06fcn
Cel mai bine este ca de la Severin sa mergi spre Caransebes si dupa aia Resita si Timisoara. Au fost ai mei saptamanile trecute si se merge OK (drumul e refacut, se mai lucreaza la niste poduri si se mai sta la semafor, dar in rest e OK, in linii mari. Eu am fost anul trecut pe la Bozovici, de la Mehadia la dreapta si dupa aia spre Resita, drumul este facut ca in palma, peisajul este elvetian si masini nu prea erau...)
adi_ar
Prin Serbia circulatia nu este tocmai o placere! Ma refer la "nationale". Restrictii mult mai multe decat pe la noi (si mai aiurea), multe curbe si drumuri inguste, multe Yugo (inclusiv pe autostrada). Una peste alta, o medie (legala) pe la 40 Km/h.
Autostrada nu este foarte scumpa dar nici ieftina. Pe traseul dinspre Craiova - Pozarevac, spre Ungaria ~ 8 Euro, daca-mi amintesc bine.
Personal, cred si eu ca traseul Severin-Orsova-Caransebes-Resita-Timisoara este mai eficient.
Pe la Bozovici-Anina-Resita drumul este bun (cu exceptia a ~10km de lucrari) si frumos dar foarte sinuos.
Jack Daniel's
Sa raspund la titlul topicului : O PROSTIE ! Politia sarba e superspagara, drumurile nu sunt impecabile nici la ei etc.
gibonu
@ Jack Daniel's
Eu zic sa nu mai sperii lumea aiurea.
Am fost de 2 ori in Serbia (ianuarie 2008, iunie 2009) si nu am avut absolut nici un fel de problema cu vreo autoritate din Serbia, nu m-a oprit politia, nu mi-a cerut nimeni spaga, nu m-a intrebat nimeni de sanatare.
adi_ar
As zice ca asa este, cu mentiunea ca am fost oprit de politie, ziua si noaptea.
Verificat documente, portbagaj, intrebari de rutina si atat!
Probabil au si ei spagarii lor dar eu am dat de politisti care isi faceau doar datoria.
drumaru
Tocmai am trecut prin serbia pe traseul croatia - belgrad - pojarevac - veliko gradiste - golubac - portile de fier. Autostrada de la granita croata la belgrad costa 4 euro, plus inca vreo 2-3 pina la pojarevac, iar de acolo intri pe un drum national ingust, cu multe curbe, dar care, pe vreo 180-190 km, nu trece prin niciun oras, ci doar prin vreo 15 sate.
Avantaje - autostrada libera spre foarte libera, dn liber spre foarte liber pe malul dunarii. Peisaj superb pe malul dunarii.
Dezavantaje - in belgrad autostrada trece chiar prin oras, ai vit. max. 80 pe citiva km buni si e ffff aglomerata (banuiesc ca e si in functie de ora) - eu am mers la 15.30 cam ca pe magheru la ora de virf. Drumul national spre portile de fier e sinuos, portiuni bune alterneaza cu unele denivelate, viteza maxima in afara localitatilor e de 80.
Ca scurtatura spre croatia, italia, sudul frantei, spania e recomandabila, ca scurtatura spre budapesta, in niciun caz!
driverx
QUOTE(gibonu @ 8 Sep 2009, 11:53)
@ Jack Daniel's
Eu zic sa nu mai sperii lumea aiurea.
Am fost de 2 ori in Serbia (ianuarie 2008, iunie 2009) si nu am avut absolut nici un fel de problema cu vreo autoritate din Serbia, nu m-a oprit politia, nu mi-a cerut nimeni spaga, nu m-a intrebat nimeni de sanatare.
*



Confirm. Chiar super de treaba. Cand am mers acum in septembrie in Grecia, am trecut prin Serbia. Am mers impreuna cu niste amici care au mers cu masina lor. Astia nu ma credeau pe mine si pe GPS ca suntem pe drumul bun. La un moment dat apare o masina de politie in fata. Dupa vreo 2 km de mers agale in spatele lor ne face semn sa ii depasim. Pana la urma i-am oprit noi pe ei, cu greu... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Vroiau astia sa se convinga ca e bun drumul. biggrin.gif Asa ca i-au intrebat pe politaii sarbi.
Ghidioneanu
Ar mai exista un traseu , Craiova- Calafat-Vidin-Zajecar-autostrada Belgrad, cam tot atatia km, in plus se traverseaza o bucata de Bulgaria sad.gif .
Nu ar fi asa serpentinos...si ai mai multa autostrada. Autostrada e la 230 km de Craiova . Prin Turnu Severin autostrada e la 339 km...
gibonu
Nu cred ca merita traseul prin Vidin. Se asteapta foarte mult la trecerea cu bacul. Bacul pleaca doar cand se umple la maxim, adica cand baga masinile si tir-urile la milimetru pe bac.
In plus, din ce am vazut eu, pleaca in acelasi timp cel de la Calafat cu cel de la Vidin, deci se mai si asteapta unul pe altul.
Informatiile sunt proaspete, sambata pe 03.10 am fost pe acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.