Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Passat B6. Fauvé-u Passat. B6
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Fratzica
eeee beleaaaa rau. Sa o conduci sanatos. Singura obiectie pe care o am, daca se poate numi asa, ar fi pragurile.. Ma rog, poate live se vede altfel.
Interiorul e superb.

L.E. Rectific, am vazut poza din lateral, sunt finute. super masina!
Andy_ACS
Mi se pare mie sau are senzori de parcare pe fata?
P.S. motorul e TDI-CR?

Bafta!
cosmin_2300
A spus ceva mai in spate ca e TDI-CR si ca spera sa nu consume mult ulei tongue.gif

mirceateodorescu683 : s-o stapanesti sanatos !
sorin_f39
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

QUOTE(mirceateodorescu683 @ 4 Sep 2009, 17:39)
Pentru ca nu fac multi km. pe an (14.000 - 15.000), pe mine ma lasa rece daca scot consum de 5, 7, 8 sau 9 la drum intins sau 8, 9, 10...12 in oras. Bine, in limite rezonabile, ca de aia n-am luat TSI.
*


Ai sa ramai surprins, insa nu sunt diferente atat de mari (intre TDI si TSI) cum multi isi imagineaza. Maxim un 2.5 l/%.
b76bgaarh
lau...pe cat punem pariu..ca pielea e de fapt "piele ecologica"......

oricum domnu doctor...cum am zis si mai inainte

pacat ca nu ai luat cc..... sunt prea multe pissaturi pe strada....
Hack
M-am dat cu asa ceva si trage foarte bine si fata de vechile motoare diesel de la VW este mult mai silentios, felicitari pentru achizitie!
DMP
Da dom'le, ai!
Sa o conduci sanatos si sa nu ai decat grija reviziilor cu ea!
marksman
doctore, s-o conduci sanatos si cu placere!
Catalinmodena
Felicitari pentru noua achizitie.Tare suparata pare! wub.gif
Fratzica
QUOTE(b76bgaarh @ 5 Sep 2009, 09:38)
lau...pe cat punem pariu..ca pielea e de fapt "piele ecologica"......

oricum domnu doctor...cum am zis si mai inainte

pacat ca nu ai luat cc..... sunt prea multe pissaturi pe strada....
*


marginile pot fi piele ecologica, dar partea centrala e alcantara.

multi cred ca pielea ecologica e o piele artificiala sau musama, dar de fapt e o piele ca oricare alta piele, a carei culoare este data cu compusi ecologici. De-aia ii zice piele "ecologica". As da oricand scaunele mele de piele din laguna pe scaunele alea din passat.
l@u
QUOTE(b76bgaarh @ 5 Sep 2009, 09:38)
lau...pe cat punem pariu..ca pielea e de fapt "piele ecologica"......

oricum domnu doctor...cum am zis si mai inainte

pacat ca nu ai luat cc..... sunt prea multe pissaturi pe strada....
*



daca e asa ceea ce nu prea cred nemtii iar au dat-o in bara ...de fapt au dat-o cand au scos B6.......apropo de pariu , dau o bere daca vii in Galati fara pariu si fara obligatii...cine a venit si s-a intalnit cu mine poate confirma wink.gif

QUOTE(Fratzica @ 5 Sep 2009, 16:46)
marginile pot fi piele ecologica, dar partea centrala e alcantara.

multi cred ca pielea ecologica e o piele artificiala sau musama, dar de fapt e o piele ca oricare alta piele, a carei culoare este data cu compusi ecologici. De-aia ii zice piele "ecologica". As da oricand scaunele mele de piele din laguna pe scaunele alea din passat.
*



Am sa fac o poza cu scaunele mele din B5 (piele+alcantara) care de acum merg pe 9 ani si ai sa ramai surprins .........prin 2001 inca se facea calitate la nemti

<span class='edit'>5 Sep 2009, 18:58:</span>
QUOTE(b76bgaarh @ 5 Sep 2009, 09:38)
sunt prea multe pissaturi pe strada....
*



morala ?????
mirceateodorescu683
Pt. l@u: poti sa o vezi, fiind din Galati. Luni, ca marti sper sa o ridic.

LE: 2.0 TDI CR DPF. Da, are si sezori pe fata.

LLE: multumesc pentru urari!
l@u
Cred ca am sa ma bas inaintea ta in scaune daca e la Scorpion........si deja o sa fie o masina sh... 04.gif
mirceateodorescu683
Daca te ai bine cu "dealer-a", cere-i cheile, ca sa o descui. Altfel, fa rost de cuie, ca sa aluneci mai usor cand o privesti naughty.gif
elro
Sa inteleg ca ai luat-o din showroom-ul Cardinal Motors din Tulcea,putin mai jos de Penny?are cateva luni de cand este deschis....sa o stapanesti sanatos
mirceateodorescu683
Showroomu' din Tulcea acolo este, dar eu nu l-am luat de acolo. Multumesc de urare!
Laurentziu83
Ajuta mai mult sa va uitati la suportii de numere ai masinii. biggrin.gif
mirceateodorescu683
Parca am spus mai sus, nu?
b76bgaarh
adica daca tot a dat 30000 euroi pe masina...... sa ia ceva mai deosebit.... nu ca tot poporul...nene lau....
mirceateodorescu683
QUOTE(b76bgaarh @ 7 Sep 2009, 11:21)
adica daca tot a dat 30000 euroi pe masina...... sa ia ceva mai deosebit.... nu ca tot poporul...nene lau....
*



Iarasi nu ai intuit mesajul.
b76bgaarh
bre eu am inteles ce am vrut...continuand firul discutiei.....


si ...cum merge????

apropo ai garaj??? sau o lasi sub pomi sa se kke toat pasarili pe ea????
mirceateodorescu683
Maine o ridic. Deci, maine seara - primele impresii dupa 150-200 Km si primele imagini afara din showroom.

Nu sunt fan garaj, desi am o oferta, destul de avantajoasa. Adica, in afara de noapte, cand si pasarile dorm, cred, masina sta prin diverse parcari. Si care crezi tu ca e frecventa defecatiei la stolurile de pasari functie de noapte/zi?
Si daca unul mai neatent mi-o atinge in parcare, la spital, ce rost are garajul?
Andy_ACS
Garajul este excelent: masina se murdareste mai greu, vopseaua rezista mai bine, se matuieste mai greu, la fel si interiorul(nu e batut de soare intr-una), iarna nu gasesti dimineata zapada si gheata de 20 de cm pe masina, vara nu o gasesti incinsa cu 70 de grade la interior, e ferita de diverse lovituri si chiar si gainati de pasare pe timpul cat sta acolo.

Bafta!
mirceateodorescu683
Si cand vii seara cu masina plina de namol, mazga si gheata, ce efect are asupra ei statul in garaj?
Laurentziu83
Merita garajul daca il ai din vechi. Dar daca ti se ofera 10 mii de euro pe el (cum ajunsesera la un moment dat garajele la noi), merita si mai mult sa-l vinzi.
Altii tin masini de 100 de mii de euro in strada.
Masina oricum e expusa la zgariere, murdarire, etc.
Andy_ACS
QUOTE(mirceateodorescu683 @ 8 Sep 2009, 16:40)
Si cand vii seara cu masina plina de namol, mazga si gheata, ce efect are asupra ei statul in garaj?
*



Daca ai un garaj bine ventilat are un efect benefic - se fac curenti care usuca mai repede zonele afectate de sub masina. De asemenea e si mai cald decat afara si se duce gheata.

Bafta!
mirceateodorescu683
Bine, mai ma gandesc...
b76bgaarh
pai nu mergi cu loganul??? ca asa ziceai....

si credema daca ai chinion de un pom cu pasari apucate de diarie...ai... si mai nou au si gainat acid...daca nu speli pe loc...sa matuieste vopseaua...
mirceateodorescu683
QUOTE(mirceateodorescu683 @ 8 Sep 2009, 13:06)
Iarasi nu ai intuit mesajul.
*



Iar nu ai intuit mesajul.

Loganul va fi masina de mers la tara / balta!
b76bgaarh
adica tu te duci cu loganul la tara...la drum lung..si tiai luat pissat tdi doar sa te plimbi prin tulcea...cu geamurile date jos...cu manele la maxim.... cu ghiulul bun la mana.....cu lantul de la cada la gat sa vaza lumea ca teai ajuns......???

naspa...ce sa iti zic...logica gandire...
mirceateodorescu683
Voi, in Bucuresti, mergeti la tara pe DN1, A2, etc. In provincie nu e intotdeauna asa.
Cat despre ghiuluri, da dom'le, am! Ar trebui un topic la Cafenea, ca ala cu ceasuri.
De-abia astept sa clantan de frig cu patru geamuri deschise la 16 grade, dimineata sau seara. Da' cand ascult stiri cu Salam, despre De Vito si Guta parca simt un bufeu... si o exaltare, de-mi vine sa imi pun si un "sabvufăr" de mii de W
Ce rau imi pare ca Vitanu' e departe! Ce mai pierdeam zile si nopti, in rezidentiat, gandindu-ma ce mai imi iau duminica...
C@talin
io invart ghiulu pe volan de tico sad.gif
b76bgaarh
10561582.gif
C@talin
da cand o sami iau range rover sport V8 5.0 benzina wub.gif ,sa vezi atunci sa moara dusmanii ,si cate 4 ghiule pe fiecare mana. 04.gif
mirceateodorescu683
Buei, io am dojde degete. La patru ghiuluri pe fiecare si al cerceii diversi, v-am taiat, buei, amaratilor...
C@talin
dintele de haur cate e dintele ? 04.gif
Andy_ACS
Daca as avea resursele financiare necesare sa imi cumpar o masina de peste 30.000E si de asemenea as mai avea o masina mai veche de ~4-5 mii de euro si eu as pastra masina veche pentru anumite drumuri/munci/iesiri la gratar. Ar fi pacat de cea noua si scumpa sa fie folosita in asa conditii, mi se pare normal, de bun simt din partea unuia care tine la noua lui masina si doreste sa o pastreze in stare excelenta pentru cat mai mult timp.
O gandire confor careia daca ai avut 30.000E sa dai pe masina inseamna ca iti permiti sa o repari sau ca posesorul a strans din fund sa isi ia masina noua si acum nu mai are bani de intretinere nu mi se pare corecta. Omul pur si simplu tine la masina lui noua si vrea sa o protejeze.
Asa fac si eu - la nivel mult mai mic: de exemplu decat sa intru cu Loganul prin hartoape la gratar mai bine il las la 500m si merg pe jos, car toate cu spinarea. Pur si simplu tin la masina mea.

Bafta!
herculane
e corect ce spui tu, dar parca nu prea-ti mai vine sa mergi cu aia ieftina si veche cand ai ceva nou

mirceateodorescu683
Cand e sticla aia pe sosea, eu nu am incredere in ABS, ESR, ESP, AAC, EBD, AFU si altele. Cea buna frana e masina din fata sau gardu'.
b76bgaarh
anvelope de iarna?????
C@talin
cu toate siteme p li pe sticla de gheatza te duci papa wink.gif

ia sa vezi la myth busters cum un porche mergand cu 90 mile/h dupa asflat uscat a intrat pe suprafata umeda,din drept ce era a inceput sa se invarta.fata a pierdut instant aderenta,si ptr ca avea tractiune doar spate. fundu a inceput sa o ia in fata botului wink.gif .

Bmw ieri pe a2 tractiune spate. a derapat smile.gif sa dus in zbor.

cu toate sistemele lui.Pe ploaie sa dus papa.
St
QUOTE(Laurentziu83 @ 8 Sep 2009, 16:47)
Altii tin masini de 100 de mii de euro in strada.
*



Si ti se par buni de dat exemplu? Romania....
mirceateodorescu683
QUOTE(b76bgaarh @ 8 Sep 2009, 18:25)
anvelope de iarna?????
*



In mod sigur imi voi cauta jante si caucioace de iarna. Da' ele sunt bune pe asfalt uscat, la temperaturi mici, sau, un pic mai bune decat cele de vara, pe zapada afanata. Pe sticla "e" zero.

Nu sunt un bun cunoscator, dar am auzit ca exista unele cu pini/cuie, pentru gheata. Chiar de-ar fi, nu-mi echipez masina cu asa ceva, clar!
dr_mKe
Colega, o guma de iarna performanta o sa-ti ia maul pe pulei wink.gif Pune-ti intai si apoi o sa vezi. Eu in iarna trecuta am urcat fara probleme la munte, trecut peste poduri de gheata fara firori reci. Nu-i ca pe uscat dar te opresti incomparabil mai bine cu gume e iarna bune, in orice conditii. Se duce pe polei sau gheata, dar nu esti chiar fara frana, te poti opri.
mirceateodorescu683
Ca utilizator, cunosc diferenta intre anvelopele vara/iarna. Dar permite-mi sa continui sa n-am incredere deplina in diversele "masuri" antipolei.
l@u
Maine vii in Gl. sa o ridici ?
dr_mKe
Stii bine ca iarna nu-i ca vara tongue.gif Te adaptezi la conditiile de drum, altfel te adapteaza ele pe tine biggrin.gif
l@u
Il luasi bre?
rtBK
QUOTE(mirceateodorescu683 @ 8 Sep 2009, 20:45)
Nu sunt un bun cunoscator, dar am auzit ca exista unele cu pini/cuie, pentru gheata. Chiar de-ar fi, nu-mi echipez masina cu asa ceva, clar!
*




chiar daca ai da banii pe asa ceva... in mod sigur te-ar opri destul de repede politia ... iti dai seama ca poti distruge carosabilul cu asa ceva... nu? cum ar fi sa purtam toti anvelope cu cuie? cred ca ne-am intoarce in evul mediu cu infrastructura.
herculane
cu niste anvelope de calitate de iarna poti merge/opri si pe patinuar wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.