Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
madkat
motorul daca il pui la macaraua existenta e nasol - ca nu poti decat pe fata usii si o sa arate ca naiba cu o galma... altfel sunt improvizatii care nu tin mult...
klausu25
QUOTE(gl01bxg2003 @ 12 Mar 2005, 10:16)
sunt din Galati si am fost pe la magazine sa intreb de macara electrica de Solenza. La un singur magazin mi-a zis ca au dar a spus ceva ca sunt vreo 3 modele si ca daca nu stiu exact cum arata sa nu ma incumet. Stiti vreo ceva despre asa ceva? mai multe modele de macara electrica la Solenza?  are cumva careva poze?
*




La ce magazin din galati? Si cat costa? Butoane de Logan avea?
Dsign
la sc emi auto' 99 in Vitan se gasesc macarale de solenza cu butoane, la 3.200.000 lei.

sunt de origine
arghirilucian
vad ca toata lumea vorbeste despre macarale...ce intelegeti fratilor prin macarale? ...sunt numai suportii pe care stau geamurile sau macara se numeste ansamblul suport-motoras (tre sa fie un motoras pe undeva pe acolo nu?)? Nu prea ma pricep...de aia intreb...parca nu m-ar incanta sa aud ca dupa ce-mi cumpar macaralele...tre sa mai cumpar si nu stiu ce motorase...lamuriti-ma!

Aaa..si daca e cineva cu o SLZ care si-a montat sa-mi spuna si mie!
Dsign
cind cumperi macaralele si butoanele poti spune ca ai luat cam tot ce-ti trebuie. Pai daca si-au montat baietii pina si pe Nova/Supernova, nu ti-e clar? ca e practic aceeasi usa...
robertt
QUOTE(madkatweb @ 25 May 2005, 09:09)
azi imi vie kitul de geamuri el. de la Timisoara - modelul de SRN cu butoane montate pe usi - dupa ce le montez (probabil weekendul asta la tzara biggrin.gif ) va zic cum a ieshit - oricum sunt modelul de care s-a mai vorbit aici pe forum (nu cel de Solnitza)
*




si........cum a iesit.
Liviu
QUOTE(arghirilucian @ 3 Jun 2005, 00:56)
vad ca toata lumea vorbeste despre macarale...ce intelegeti fratilor prin macarale?
*



Macara = sistemul de ridicare/coborare al geamului cu tot cu motor.
Butoane = butoane de actionare.
Ce nu scrie mai sus e ca iti mai trebuie (daca nu cumperi KIT COMPLET) fire electrice, siguranta(e), papuci de prindere .. din astea de facut un circuit smile.gif

Bafta!
thunder
Am comandat si eu kit-ul de la Electric Tudor.
Din cate am inteles, contine:
- set macarale cu motoreductoare
- cabluri, papuci
- 3 butoane actionare
Pret cu TVA 3.990.000, Garantie 18 luni, livrare prin curierat rapid.

Luni sau marti trebuie sa soseasca

madkat
LE-AM MONTAT - mi-a luat o dimineatza intreaga si 2 beri dar merg suuuuper - si nu am avut nevoie de absolut nimic in afara kitului pe care l-am cumparat
o sa pun si poze cat de curand
le-am legat pe + permanent sa pot sa inchid si dupa ce scot cheia - urmeaza legarea la alarma blush.gif
Liviu
Sa le stapanesti sanatos. Eu le am pe ale mele de 2 ani jumate pe masina si inca merg bine (nu chiar ca in prima zi, dar merg satisfacator) smile.gif.

Bafta!
madkat
merci smile.gif
si daca tot stii de toate - le-ai gresat vreodata de cand le ai puse pe masina? - nu gresarea initiala - ci dupa - la un an, doi ... ?

si mai tzii minte... vb o data pe pm de o alarma - ca te interesezi... blush.gif dak ai mai aflat ceva ....
Liviu
Despre alarma nu am noutati .. daca vrei sa iti cumpar spune-mi si iti iau (eu vin vineri in BUC).

On-topic: da, le gresez cam o data la 6 luni - un an (torn ulei prin furtunul care ghideaza solenoidul , prin partea de sus).
Moratticipi
Salutare la toata lumea!Am fost azi la o firma din Tm pt a-mi pune si eu geamuri electrice.Aveau 2 tipuri:unu cu 2 butoane - 140euro si unu cu 3 butoane aduse din Italia 170 euro, iar montatul costa 17 euro/geam.Dai comanda si in 3-4 zile duci masina sa le monteze.
madkat
multumesc Liviu!

cu macaralele asa o sa fac! - si pt alarma vezi ac am trimis pe pm
Remus66
Si eu mi-am montat in acest sfirsit de saptamina geamuri electrice cumparate de la Timisoara(firma Electric Life ca mai sus pe topic) wsi au costat 70 euro fara TVA cu tot cu transport.Luni le-am achitat la BRD si marti mi-au sosit.Deocamdata sunt foarte multumit.Chiar le recomand mai ales celor care se pricep sa le puna singuri.
thunder
De unde ati luat (+) contact si (+) pozitii pt. geamuri.
Si de ce oare eu am dat 4 mil + 320 mi transport, tot electric life blink.gif sa fie oare alt model, aveti butoanele pe usa sau langa schimbator ?
Liviu
+ contact la mine e + permanent si e luat de pe firul de +12V care VINE in siguranta de la bricheta (surubul care tine firele alea din cutia de sigurante "sta" pe un traseu zdravan de +12V permanent, asa ca am razuit lacul de acolo si am pus un papuc)

+pozitii e luat chiar de pe siguranta de pozitii ...
thunder
Multumesc Liviu, o sa caut firul care duce de la bricheta in cutia de sigurante
arghirilucian
QUOTE(Remus66 @ 8 Jun 2005, 13:40)
Si eu mi-am montat in acest sfirsit de saptamina geamuri electrice cumparate de la Timisoara(firma Electric Life ca mai sus pe topic) wsi au costat 70 euro fara TVA cu tot cu transport.Luni le-am achitat la BRD si marti mi-au sosit.Deocamdata sunt foarte multumit.Chiar le recomand mai ales celor care se pricep sa le puna singuri.
*



Asteptam poze...eventual...daca are cineva poze cu kitul de instalare inainte de instalare...stii voi...ca in tutorialele ale "for dummies"...sa le posteze...sa stim macar ce comandam...
madkat
poze nu am... ca n-am avut digital la indemana... ideea e ca sunt niste shine aproape la fel cu cele originale doar ca au motor in loc de manivela - si cablajul vine cu schema f. competenta

si butoane sunt doua pe usa din stg. si unul pe usa dr.

practic eu am facut comanda pentru "macarale pt geamuri electrice fata 3 butoane pentru SuperNova" - si pe pachet scria in plus si anul de fabr "dupa 2001" ... poate si anul de fabr o conta? oricum e de mentionat in comanda

si montajul este relativ simplu - evident daca nu esti complet afon la suruburi si fire tongue.gif
thunder
Sper sa-mi recuperez camera in week-end si sa fac niste poze ale kit-ului.
klausu25
QUOTE(madkatweb @ 10 Jun 2005, 11:01)

practic eu am facut comanda pentru "macarale pt geamuri electrice fata 3 butoane pentru SuperNova" - si pe pachet scria in plus si anul de fabr "dupa 2001" ... poate si anul de fabr o conta? oricum e de mentionat in comanda

*



Unde faci comanda? Si cat costa cu totul?
pankrtor
paote sami spuna cineva de unde pot sa comand kitul acela universal ?
Sorin_bsp
Vreau sa imi pun geamuri electrice pe fata la suprenova. Care dintre voi poate sa imi puna si sa imi zica si un pret? si mai multe detalii? unde sta, chesti dastea. Si sa imi dea si un numar de telefon sa iau legautura cu el
nova
Vreau si eu geamuri electrice......unde gasim in CT si la ce pret?
Liviu
Mesaj pentru ULTIMII USERI CARE AU CERUT GEAMURI !!!!

Acest topic are NUMAI 3 PAGINI .. cititi-le si veti afla raspunsul la intrebarile voastre. Va recomand sa va uitati si in sectiunea PIESE DSN ... Sau folositi FUNCTIA SEARCH !!!!!
nova
Am citit perfect si urmaresc cu atentie acest topic, dar nu ma intereseaza sa fac comanda la timisoara sau in alta parte, ci sa le iau si sa le montez poate in CT.

Multumesc!

Apropo: Liviu, de ce scrie la tine Iasi-Buc. Esti si prin Iasi?
Liviu
nova,

1. Care e problema in a le comanda la Electric Life in TM cu plata la ridicare ? ... e la fel ca si cum le-ai lua de la magazin numai ca te duci la posta in loc sa mergi la un magazin auto .. si costa si mai putin decat daca le-ai lua de la un magazin care la randul lui tot de acolo le comanda dar isi mai pune si adaos smile.gif.

2. desi e offtopic ... locuiesc in IS si lucrez in B smile.gif .. but not for long ... ma voi muta in B in curand
madkat
offtopic... felicitari pentru noua masina care va veni d-l Liviu! smile.gif
irinel75
QUOTE(madkatweb @ 10 Jun 2005, 11:01)
poze nu am... ca n-am avut digital la indemana... ideea e ca sunt niste shine aproape la fel cu cele originale doar ca au motor in loc de manivela - si cablajul vine cu schema f. competenta

si butoane sunt doua pe usa din stg. si unul pe usa dr.

practic eu am facut comanda pentru "macarale pt geamuri electrice fata 3 butoane pentru SuperNova" - si pe pachet scria in plus si anul de fabr "dupa 2001" ... poate si anul de fabr o conta? oricum e de mentionat in comanda

si montajul este relativ simplu - evident daca nu esti complet afon la suruburi si fire  tongue.gif
*



salutare..si felicitari pt noua achizitie..merg cumva si pe berlina aceste gmacarale electrice??
madkat
exact astea clar NU - pantru ca macaralele de berlina sunt foarte diferite ca sistem - da un tel la timisoara si intreaba-i daca fac si pt berlina - am pus in topic mai sus nr de tel
bafta
nova
Asteptam si noi niste poze cu sistemul achizitionat de la Electric Life. smile.gif
madkat
o sa imi dau oricum jos o foaie de usa sa umblu la un difuzor si o sa caut sa fac si o poza la macaraua montata
klausu25
Care este procedura pt. achizitionarea kitului de la Electric Life?
Am sunat, apoi am trimis o comanda prin fax, am primit o factura, am achitat-o la BRD, apoi am trimis confirmarea prin fax. Acum ce fac? m-a cam cuprins teama. Daca iau teapa?
Liviu
Acum suna la ei si intreaba-i cand prevad ca o sa iti ajunga pachetul acasa (de fapt la posta de care apartine locuinta ta).

Si nu mai fi asa de fricos .. incet incet ne indreptam si noi spre o piata "vestica" ... cam prea incet pentru gusturile mele .. dar directia e buna smile.gif.
thunder
cateva poze cu kit-ul ... nu prea reusite (seara, blitz, etc)

Poza 1 si 5 macaraua
Poza 2 un cablu lung cu 4-8 fire care face legatura cu butoanele din usi si alimentarea macaralelor (cablul ajunge dintr-o usa in cealalta). Mai sunt doua cabluri albastre scurte care alimenteaza motoarele
Poza 3 si 4 - butoanele cu suportii care se pun pe usa si doapele care astupa gaura de la manivela
irinel75
QUOTE(thunder @ 15 Jun 2005, 22:38)
cateva poze cu kit-ul ... nu prea reusite (seara, blitz, etc)

Poza 1 si 5 macaraua
Poza 2 un cablu lung cu 4-8 fire care face legatura cu butoanele din usi si alimentarea macaralelor (cablul ajunge dintr-o usa in cealalta). Mai sunt doua cabluri albastre scurte care alimenteaza motoarele
Poza 3 si 4 - butoanele cu suportii care se pun pe usa si doapele care astupa gaura de la manivela
*


multumim pt poze..insa vreau sa pricep: se scoate macaraua veche?si glisiera geamului??se pune geamul in noul sistem??cum s eprocedeaza??imi vine si mie kit-ul zilelel astea de la timisoara..
Va multumesc.!!
klausu25
Sigur ca se scoatemacaraua veche. Prima data se scoate geamul. Apoi se demonteaja macaraua veche. In locul ei se monteaza noua macara. Se fac cablajele. Se remonteaza geamul. Gata.
madkat
si inca un spil: - nu demontati de pe geam sina de la baza geamului (aia in acre intra suruburile care prind gemul de macara)
kitul vine cu un rand de sine noi dar cele puse din fabrica pe geam merg la fel de bine
yrandreia
Am aflat de o firma in Bucuresti care se ocupa de vanzarea si montarea geamurilor electrice pe DSN. Am sunat la ei si mi-au spus ca in pretul de 5.000.000 lei (TVA inclus) ei asigura montarea si garantie 1 an (instalatia este achizitionata tot de la firma din Timisoara).
Avand in vedere ca eu nu ma pricep sa le montez singura, spuneti-mi si mie: pretul vi se pare mare sau e ok?

Multumesc frumos
irinel75
e clar ca dumnealor includ si manopera...si apre cam scump..daca le achisitonezi de la timisoara, la val de 3 mil..si mai dai o bere unui priceput..iesi mai ieftin.. dry.gif
La o adica tot o mina de om le monteaza...
klausu25
pretul mi se pare foarte mare. Iti dai seama, pentru ce iau ei 2.000.000, pentru trei ore de joaca?
klausu25
QUOTE(madkatweb @ 16 Jun 2005, 10:11)
si inca un spil: - nu demontati de pe geam sina de la baza geamului (aia in acre intra suruburile care prind gemul de macara)
kitul vine cu un rand de sine noi dar cele puse din fabrica pe geam merg la fel de bine
*



Daca vrea cineva neaparat sa scoata sinele presate pe geam sa nu uite sa masoare distanta de la capatul sinei pana la marginea geamului, si pe cea noua sa o montezetinan cont de aceasta distanta!!!! Altfel nu se mai ridica geamul!!!
yrandreia
Multumesc frumos pentru sfaturi wink.gif

O sa le iau tot de la Timisoara si... mai ramane sa gasesc un priceput cool.gif
madkat
daca esti din bucuresti - cei de la Tm iti pot recomnada o firma undeva in sectorul 1 care monteaza si asigura si garantia - am sunat si eu de curiozitate si cer 1 mil pe operatie - deci clar iesi la 4 milioane nu 5...

intreaba-i si daca iti vor da datele de contact ale firmei

eu mi le-am montat singur asa ca nus tiu sa iti spun mai multe de atat

bafta

a - si klaus - ai dreptate cu sinele - de-aia nu ma-am complicat eu sa le demontez pe cele originale... tongue.gif
irinel75
QUOTE(madkatweb @ 16 Jun 2005, 10:45)
daca esti din bucuresti - cei de la Tm iti pot recomnada o firma undeva in sectorul 1 care monteaza si asigura si garantia - am sunat si eu de curiozitate si cer 1 mil pe operatie - deci clar iesi la 4 milioane nu 5...

intreaba-i si daca iti vor da datele de contact ale firmei

eu mi le-am montat singur asa ca nus tiu sa iti spun mai multe de atat

bafta

a - si klaus - ai dreptate cu sinele - de-aia nu ma-am complicat eu sa le demontez pe cele originale...  tongue.gif
*



domnu daca facusi la matale, ajuta domnisoara, faci o fapta buna.. dry.gif
madkat
pai as face daca n-as lucra si in weekenduri... sad.gif si cand prind unul mai liber la munte... biggrin.gif
klausu25
Gata! Mi-a sosit kitul de la Timisoara. L-am montat singur. Merge super. I-am facut proba cu firele legate direct la baterie.

Am o problema. Vreau sa le montez cu + dupa contact. Nu stiu sa fac acest lucru!!! Va rog, help me!!
Nu stiu unde sa leg firul rosu, firul maro (masa) si firul rosu/albastru (pozitii)
klausu25
Gata! Am reusit! Am luat schema de la cutia cu sigurante din habitaclu si mi-am facut treaba asa cum doream. Functioneaza super!
klausu25
Asa arata kitul cand vine
1. Cutia
2. Ce este in cutie
3. Detaliat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.