Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Guvernul Boc a căzut.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
DMP
Art. 89 - Dizolvarea Parlamentului

(1) După consultarea președinților celor două Camere și a liderilor grupurilor parlamentare, Președintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare și numai după respingerea a cel puțin două solicitări de învestitură.

(2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.

(3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Președintelui României și nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgență.


Deci Base nu poate dizolva Parlamentul decat daca este ales din nou.
Victoras2001
L-a desemnat prim ministru pe Lucian Croitoru
DragosP
Deci îl doare la bonetă...
DMP
Sa asteptam propunerile lui Croitoru pentru fotoliile de ministru.
Victoras2001
Sa asteptam sa vedem cat de bine se pricepe sa conduca oameni (oameni grei, ca astia-s in Guvern).
Foarte tare motivarea lui Basescu Marinalu. 'Ne trebuie un expert in relatia cu FMI-ul, ca altfel nu pupam bani si nexam salarii'. Adicatelea, care va sa zica, Boc era mare economist, mare expert, cand el n-avea nici macar un economist in Guvern.
ionutctn
Asa cum am spus si mai devreme, nu poate dizolva parlamentul decat dupa alegeri. Si atunci o poate face doar o singura data in decursul unui an. Game Over smile.gif
DMP
@Victoras2001:
Nu mah, ne trebuie unul care sa stie exact cum merg treburile in FMI (Croitorul a lucrat 4 ani in FMI) si sa stie cum sa ii ia pe aia ca sa nu opreasca transele de cascaval.

Boc a semnat cu FMI si a bagat Romania la respectarea unor angajamente economice iar FMI s-a angajat sa acorde cascaval in transe.
Acum nu toti indicatorii economici arata respectarea angajamentelor alea, nu sunt votate niste legi cerute de FMI (legea pensiilor) si trebuie un om care sa ii faca pe baietii de la FMI, Banca Mondiala si Comisia Europeana sa treaca cumva cu vederea aspectele astea.

Singura lui sansa sa conduca oamenii din Guvern e sa faca unul de tehnocrati.

@ionutctn: a fost un post care sustinea ca Parlamentul nu poate fi dizolvat in ultimele lui 6 luni inainte de alegerile parlamentare si care a fost sters intre timp si postul meu cu citatul din Constitutie a ramas in aer ...
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 15 Oct 2009, 13:48)
L-a desemnat prim ministru pe Lucian Croitoru
*


Bine ca n-a pus-o pe femeia de servici de la Cotroceni, ca la cum "citeste" el constitutia era in stare.
klaus
QUOTE(george_scala_2004 @ 15 Oct 2009, 09:58)
Politicienii care au rasturnat Guvernul Boc, lasand Roma­nia fara buget si FMI cu gura cascata
*

As aminti:
1. Bugetul a fost facut de guvern, nu de politicieni (Parlament). Parlamanetul doar l-a aprobat.
2. Daca tara nu mai are bani la buget, vina e pentru ca bugetul a fost facut prost (de catre cei de la pct. 1) si/sau acelasi guven a cheltuit prost bugetul. Ca nu Parlamentarii se ocupa de gestionarea banilor. Probabil ca in afara de niste scene, si alte achizitii prin guvern au fost cam "umflate".
Exact pe principiul: nu a furat ci i-a fost furata... Asa si aici, nu parlamentul a lasat tara fara buget, ci guvernul. In aceasta situatie, o fi fost guvernul competent? Sau decizia Parlamentului e cea corecta?
daniel4ro
deja prin manarelile astea si de la joaca de-a politica pe spatele tarii o sa si-o ia baselu la alegeri din partea populatiei

desi se pare ca mai are un as in maneca: expertii care manevreaza softul pentru alegeri sunt oameni platiti de el si aici va fi un MARE semn de intrebare privind corectitudinea validarii si numararii voturilor
am.
QUOTE(DragosP @ 15 Oct 2009, 12:49)
Deci îl doare la bonetă...
*


asa si trebuie
radian
Ce-mi plac mie oamenii cu principii ferme. Mai ales cand princpiile apar si dispar peste noapte...

De unde si pana unde aberatia asta a lui Basescu cu prim-minstru expert in relatiile cu FMI? Conditia asta a scos-o Basescu pe interval dupa ce Antonescu si-a nominalizat propunerea...

E discutabil daca aveam sau nu nevoie de imprumutul cu FMI, e discutabil daca pentru acoperirea celor 5 miliarde de euro (gaura lui Tariceanu...) era nevoie de un imprumut de 21 miliarde. Dar, sa luam de buna teoria lui Basescu, cum ca imprumutul de la FMI este vital pentru RO. Cei care au o minima informatie despre ce inseamna derularea unui proiect de finantare, stiu ca de "experti" e nevoie in primul rand la contractarea imprumutului. La "convingerea" finantatorului. Iar derularea proiectului consta mai mult in respectarea unor detalii tehnice. Binenteles, asta este o explicatie mult simplificata. Dar daca Boc, jurist de profesie, alaturi de Pogea, inginer de meserie, au obtinnut acordarea imprumutului, mi se pare cel putin deplasat sa ai pretentia de expert in relatiile cu FMI pentru derularea si finalizarea contractului.

Inca odata, cel putin pe mine, Basescu m-a convins ca este un oportunist ordinar si un smecheras de cartier,,,
DragosP
Uite acu' plânge domnul Boc că din cauză că a fost demis nu poa' să dea el din poignee o ordonanță să se poată încălzi tot asistatu', pardon românu cu subvențiile de încălzire... Și tre' să ceară parlamentului. Nu contează că tot el a zis acu' ceva vreme că nu-s bani de subvenții... biggrin.gif
klaus
QUOTE(george_scala_2004 @ 13 Oct 2009, 15:26)
in ianuarie 2010 vom fi chemati la alegeri parlamentare anticipate. de data asta pentru un parlament unicameral.
*


Ma scuzati ca trezesc topice moarte, dar am si eu o curiozitate, ce se mai aude cu unicameralul?
Ca am inteles ultima oara ca era absolut necesar, ca trebuia, ca era foarte bun.
YRX
Fit-ar unicameralul de ras... Cand am vazut titlul topicului m-am dus la frigider sa-mi iau o bere, sa sarbatoresc... radmasa.gif
A trecut moda parlamentului unicameral, s-a purtat in 2009, anul asta a revenit bicameralul.
IsNa
Mai mult, eu intelesesem ca odata ce "poporul" s-a exprimat prin acel referendum, implementarea devine obligatorie, conform constitutiei.

Acum serios, era clar si atunci ca a fost o carja electorala pt. Base. Pe ideea: vine lumea la vot pt. referendum ca e atractiv, si daca tot e acolo, pune stampila si pe cel ce a promovat referendumul. A fost geniala ideea, trebuie recunoscut.
rtBK
YRX... aceasi reactie am avut si eu laugh.gif laugh.gif laugh.gif
tribunul
Toti aveti bere in frigidere? cheers.gif
rtBK
ma refeream mai mult la reactia de bucurie smile.gif... mi se facusera ochii mari cat cepele laugh.gif
Mrija
Subscriu, credeam ca s-a intamplat ceva bun pe ziua de azi smile.gif
Victoras2001
Deci ce ma repezisem dupa sticla. Am tras repede un gat si cand ma uit mai bine, ce-mi e dat sa vad? Topicu-i de prin 2009. sad.gif
Smiley
QUOTE(klaus @ 29 Mar 2011, 16:09)
Ma scuzati ca trezesc topice moarte, dar am si eu o curiozitate, ce se mai aude cu unicameralul?
Ca am inteles ultima oara ca era absolut necesar, ca trebuia, ca era foarte bun.
*



ti'ar unicameralul sa-ti fie...
s-a implementat. avem acum 2 camere unicamerale.
sadi
QUOTE(klaus @ 29 Mar 2011, 15:09)
Ma scuzati ca trezesc topice moarte, dar am si eu o curiozitate, ce se mai aude cu unicameralul?
Ca am inteles ultima oara ca era absolut necesar, ca trebuia, ca era foarte bun.
*



nu stiu daca tin bine minte, insa unicameralul se va aplica la urmatoarele alegeri parlamentare
Calul Maro
Fara modificarea Constitutiei? huh.gif
sadi
organizarea actuala a parlamentului este in concordanta cu prevederile constitutiei in vigoare. daca as stii cand si daca alesii poporului au de gand sa modifice constitutia, crede-ma ca ti-as raspunde
bygy007
ce m-am speriat , ca m-am uitat la stiri si astia nu au zis nimic
flovld
Si poate totusi vom bea bere...

[url]
http://www.ziare.com/emil-boc/premier/base...r-surse-1085097
[/url]
juann
Da Doamne sa demisioneze bobu ca m-am saturat de el si de scumpiri si taieri.
Hack
Si ala care ii va lua locul crezi ca va fi mai bun? rolleyes.gif
Dan73
Musai trebuie sa fie un bun pilot. Dar, cum ar zice moldoveanu', unde gasim noi chiloti adevarati? laugh.gif

Acum vorbind serios, Hack....exact pe genul asta de "probleme" pe care si le pune poporu' se bazeaza ei. Adica noi fiind convinsi ca nu se schimba nimic, stam acasa, nu ne ducem la vot ca oricum urmatorii nu vor fi mai buni si atunci, cu 20-30% prezenta la vot se vor alege tot astia.
Tara asta are si profesori cunoscuti in strainatate...si academicieni facuti pe merit, medici, ingineri capabili oricand sa conduca guverne si ministere. Problema e de vointa politica. Vrea presedintele ca premier un om corect, cu personalitate? laugh.gif
Are curajul sa puna un om in frunte care sa duca lucrurile in alt sens? Sa taie conducta, sa scoata la lumina miile, zecile de mii de afaceri necurate care s-au facut de 20 de ani incoace indiferent cine ar fi in spatele lor? naughty1.gif
In alta ordine de idei, acum vreo doua luni presedintele spunea cu gura lui ca nu concepe un prim ministru independent sau tehnocrat. Acum o luna declara exact pe dos radmasa.gif Acum poate ca doreste un martian laugh.gif Cine poate sti?
Oricum, eu vorbesc strict de situatia actuala, pentru ca in mod normal parlamentul ar trebui sa fie singurul in masura sa decida cine pleaca sau vine pe functia de prim-ministru. Tocmai ce a fost o motiune de cenzura la care guvernul ar fi picat daca s-ar fi dorit acest lucru. Cum nu a picat, toate discutiile privind schimbarea lui Boc raman simple strategii de imagine. Se arunca subiecte de discutie in piata si se joaca la trecerea timpului biggrin.gif
leinad
Na, ca de data asta chiar a cazut, nu mai e goanga!
iulian'71
Si uite cum a ajuns Romania ca o cartuta fara cai sau boi sau magari la vale si cu carutasul beat la hamuri. Bai astia is mai ideologi decat aia care beau azi banii care ii castiga maine la loto.
Cica avem premier desemnat pe Razvan Ungureanu. Pacat de el ca e baiat bun.


6 Feb 2012, 20:38:
Revin. Cum sa lasi tara in zapada, cu portareii de la FMI la usa, de au ramas si aia cruciti (cica) si tu sa faci remanierea intregului guvern. Mi-e dor de Bombo ca sa nu mai plec in Congo. gun3.gif Asta le trebuie la toata clasa politica.
vijelie
Tara ar fi bine sa mai iasa din casa cu niste lopeti.
iulian'71
Lasa ca aseara m-am straduit jumatate de ora sa bag masina in parcare in spatele blocului, iar azi vreo 5 ore la ai mei la curte si ca sa fie totul OK au trecut si cu lama dupa ce am terminat, dar am fost calm si nu m-am nervozat.
BZN
QUOTE(vijelie @ 6 Feb 2012, 20:39)
Tara ar fi bine sa mai iasa din casa cu niste lopeti.
*


Las ca acu e liber Boc. icon_mrgreen.gif
Victoras2001
QUOTE(iulian'71 @ 6 Feb 2012, 20:33)
Si uite cum a ajuns Romania  fara cai sau boi sau magari
*


Esti in eroare!!!
Lostboy
QUOTE(iulian'71 @ 6 Feb 2012, 20:33)
Si uite cum a ajuns Romania ca o cartuta fara cai sau boi sau magari ...


O să găsească alții căruțașul, nu-i bai.
iulian'71
Victoras in eroare nu sunt, doar ca ideologul sforar pe post de carutas putea sa mai astepte sa opreasca rusii ventilatorul cu viscol. Si atat de beat a fost ca nu s-a informat daca au plecat burtosii de la FMI.
LuluMOB
QUOTE(Dan73 @ 31 Mar 2011, 09:59)
...
In alta ordine de idei, acum vreo doua luni presedintele spunea cu gura lui ca nu concepe un prim ministru independent sau tehnocrat. Acum o luna declara exact pe dos  radmasa.gif ...
*



blink.gif sa moara Gelu antigelu, e prima oara cand face asa ceva Bășinescu.
corbex
O greseala de neiertat in politica, unde fiecare spune intocmai si precis ce are de gind sa faca si cind.
dragoselu
Bravos natiune! Lui Base tre' sa-i vorbesti de vreun "broaching", savirare, chestii din astea, pe limba lui marinareasca, pentru ca sa inteleaga ca urmeaza sa fie "scufundat" in Dunare! smile.gif
Markos
QUOTE(LuluMOB @ 6 Feb 2012, 21:56)
blink.gif sa moara Gelu antigelu, e prima oara cand face asa ceva Bășinescu.
*


Stai flexat, ca Ungureanu ala e trup si suflet pentru Base wink.gif
corbex
Altfel nu-l numea. Nu risca un Motocicleanu II.
sorin1983
QUOTE(leinad @ 6 Feb 2012, 20:23)
Na, ca de data asta chiar a cazut, nu mai e goanga!
*


si alunecat si impins tot cazut se numeste...
VladSoare
Yupee!!! party.gif
Markos
Urmează guvernul Udrea-Vass.
Madriann
Nu ai fost departe :
Ministerul Muncii (PDL) - Claudia Boghievici o înlocuiește pe Sulfina Barbu
Ministerul Economiei (PDL) - Andreea Vass îl înlocuiește pe Ion Ariton

Cabinet atractiv, Udrea se cam expirase biggrin.gif
Vass
Boghicevici
corbex
E incontestabil ca Basexu are o rezerva apreciabila de gagici capabile.
testike
Nu-i bai ca nu mai e Boc prim ministru, eu sper sa fie iar primar in CJ.
Mie imi place de el, si a facut destule in Cluj (cel putin fata de Funar si restul). Sper sa nu imi sariti in cap chiar toti. biggrin.gif
VladSoare
Cum, măi, nu ți-au plăcut băncile alea tricolore ale funarului? Așa realizare... mai rar... biggrin.gif
Erau o atracție turistică. Am pozat și eu pe una cînd am fost pe-acolo. radmasa.gif

Cît despre Poc, nu-mi doresc decît să stea în Cluj și să lase restul țării în pace. Cine-l vrea e liber din partea mea să-l ia și să-l păstreze pentru totdeauna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.