Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Electrocasnice
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
wolfin
Deci eu ar trebui sa zic saru'mana ca m au inttebat daca vreau mascat in polistiren.
axabrt
Pentru wifi e complicat. Trebuie făcute niste excepții de porturi in router ul wifi si deschise că sa se lege aerul condiționat la internnet. Intrucat m am uitat că boul la poarta noua și nu stiu cum sa fac și mai ales ce ar mai putea intra pe porturile alea odată deschise momentan m am lăsat păgubaș. Cred că mă depășește momentan.
[attachmentid=1628156812]
In schimb am făcut telecomanda direct pe telefon că are senzor cu infrarosu.
[attachmentid=1628156813]
yoncv
Un canal PVC pentru mascare poți pune și tu, nu e mare inginerie.
IRONICK
Exact.

Numai la noi se lasa conductele bandajate. Si dupa unu/doi ani se exfoliaza banda aia.
In alte tari sunt trase prin canal pvc, coturi, treceri etc.
In Italia gasesti chiar si la Leroy canal dedicat pentru conductele ac de 60mm.
Romania lucrului bine facut.
Filip
La Leroy si in romania gasesti masca. La mine acasa maimutoiul care a montat aierele la un aparat a lasat firele prea scurte si arata aiurea la intrarea in unitatea exterioara, si tevile prea lungi ca a facut berclurile din casa nu a mai stat sa scurteze tevile la fata locului ca aveam un cuib de gugustiuci si aia fac gainat, la al doilea aparat ca sa nu treaca cu condensul printr-o grinda de lemn, l-a rutat separat de kitul de tevi iar la al treilea aparat a montat masca care acopera kitul de tevi stramba, ca asa era si kitul de tevi, un pic stramb si fiindca era inaltimea mare si sa nu mai deranjeze tevile, a tras si masca la fel.






















maimutoiul sunt eu
bgdrenault
pai parca le montai tu, Felipe, la tine acasa lasi pe altul?
sorin1983
el a montat...
Filip
Imi pare rau ca nu am vazut topicul mai devreme, practic nu ai pierdut nimic axabrt - nu am nici o parere despre Hisense. Eu 2 aparate Starlight de 9000 btu si 1 Starlight de 12000 btu (alt model, seamana cu ce are bosch la 12000 btu, e posibil sa fie acelasi aparat rebranduit). Alea de 9000 habar nu am ce chinezarisme sunt. La tata la bloc am un Gree de 12000 btu. Ideea e ca toate functioneaza... au fost montate corect cu pompa de vid... acuma... estetic... se putea si mai bine, si se poate corecta dar prefer sa nu umblu la tevi, pentru ca as pierde o cantitate mica de freon, acuma nu conteaza, mai mult pentru linistea mea le las cum le-am montat.

Iarna asta m-am incalzit exclusiv cu AC-urile - lasate pe 22 de grade din noiembrie cred. Functioneaza impecabil. Vara iar, cel putin cel de jos unde am biroul functioneaza aproape non stop, in dormitoare le mai inchid pentru ca e mai usor sa faci racoare vara, iarna daca le opresti cand nu stai in camera (si e sursa exclusiva de caldura) pierzi si caldura din pereti si aparatul va consuma mai mult curent sa ridice din nou temperatura - nu mai zic de discomfortul termic, una e sa intri intr-o camera deja la 20-22 grade, alta e sa intri intr-o camera cu 17 grade si sa astepti sa se faca cald inca o ora si jumatate. Vara racoarea se simte imediat, in 30 de secunde, nu conteaza ca sunt peretii incinsi de la soare.

Ma gandeam sa mai pun si eu anul asta un al iv-lea aparat pe casa scarilor, ar contribui la confort dar ar fi si o mica risipa de consum de curent zic eu, avand in vedere ca am avut facturi si de 1000kw cand a fost foarte frig afara. Dar nu am platit un leu la gaze, inca nu am pus centrala, am doar boiler pt apa calda si 3 AC-uri. Si calorifere electrice de back-up.

Tot ce e pe piata acum pe partea asta de split-uri AC vine din China, poate cu exceptia Daikin, Mitsubishi. Pana si mini split-urile Carrier sunt facute in China. Nu ar trebui sa existe probleme de fiabilitate cu aparatele din China. Personal am vazut aparat Daikin care a venit din fabrica cu motorasul de la clapeta de aer de la unitatea interioara defect.

Eu o sa fiu multumit daca ma tin 5 ani aparatele astea Starlight la modul in care le folosesc eu, avand in vedere ca am luat ce am gasit mai ieftin pe piata. Dar realist vorbind, cred ca vor tine 10+ ani.
marksman
1000 kWh e chiar puțin, dacă include tot consumul electric.
Filip
Dap. Si eu ma asteptam sa fie mai rau.
IRONICK
QUOTE(Filip @ 7 Mar 2024, 08:28)
La Leroy si in romania gasesti masca.
*


Gasesti ceva sa fie, nu-i la fel. De calitate nu mai zic.
Filip
Am uitat sa mentionez, Gree-ul e montat in 2019, folosit moderat zic eu, cand aveam iepurele functiona aproape non stop din aprilie pana in septembrie, dupa aia l-am folosit mult mai rar. Nici o problema cu el, dar mi s-a exfoliat de la soare banda aia de matisat, de pe tevi, trebuie sa ma ocup prin aprilie sa izolez cu ceva mai rezistent (dar trebuie dat jos un geam de termopan si mi-e cam lene). Masca nu pun pe fatada blocului ca nu am chef de discutii cu administratia.

Iar Star-Light-urile sunt montate in 2023.

In 2017 am montat la un vecin din bloc un Vortex - si-l luase de la Altex parca. Un chinezism dar functioneaza foarte bine si in ziua de azi. Acum vreo 2-3 ani cand si-a renovat omul prin casa mesterii au slefuit peretii cu el in functiune - ca sa se racoreasca si ei - si l-au colmatat complet. L-am curatat si e iar in parametrii. Nu a pierdut freon nu nimic, compresorul se aude frumos... e ok chiar daca e chinezism.

Inainte de Gree, la bloc aveam un Technibel din 1998, pe care l-am primit moka de la o lucrare prin 2012 parca. Functionase la client 14 ani, l-am montat la mine, a mai functionat si la mine si dupa ce am montat Gree-ul (aparat nou de data asta), l-am depozitat pana in 2022 cand l-am montat la un amic prin judetul Arges. Functioneaza si in ziua de azi. Un aer conditionat fabricat in acelasi an cu Laguna mea. 1998, un an bun. biggrin.gif Ce vreau sa zic e ca au potential de longevitate aparatele astea. Si nici nu a trebuit sa-i completez cu freon. Doar l-am curatat bine inainte de montaj. Asta iar e un mit cu completatul de freon. La fel cum la masina nu trebuie sa completezi cu lichid de frana decat daca ai o problema la frane caz in care mai bine remediezi cauza nu efectul, la fel si la aierele astea e un mit cu completatul de freon - vezi doamne sa-i faci un refresh.
einstein1984
eu pe tevi am pus banda de aluiniu autoadeziva, e acolo din 2015 si rezista cu brio la soare.
Filip
Buna ideea, am o rola!
bgdrenault
QUOTE(einstein1984 @ 8 Mar 2024, 08:02)
eu pe tevi am pus banda de aluiniu autoadeziva, e acolo din 2015 si rezista cu brio la soare.
*



pe exterior?
nu se infierbanta de la soare , nu afecteaza cu nimic? desi teoretic nu ar trebui sa afecteze

Pentru exterior am cumparat ceva tub din spuma de la Dedeman, dar l am prins cu soricei de plastic, evident dupa ce l am sectionat sa l pot introduce. Vad ca rezista cu brio dupa 3 ani
einstein1984
Da pe exterior. Si fiind lucios, reflecta infrarosu ma gandesc. Si fiind metal nu se duce de rapa de la UV
ady77
QUOTE(axabrt @ 6 Mar 2024, 22:17)
Au venit să instaleze aerul condiționat și au montat prost adică țevile alea le au tras pe diagonala pe un perete de se vede că naiba.
In loc sa fi făcut și ei un traseu pe colt, cum era normal.
[attachmentid=1628156811]
Asta e m am prins după vreo 6 ore că se putea face și altfel adică mult mai estetic.
Rămâne să modific traseul când o fi la vreo incarcare cu freon  sa i pun sa le duca pe la colțul ăla din spate eventual să le mascheze cu un canal din PVC. 

N am reușit nici conectarea la wifi, cică trebuie schimbat în router pe 2.r ghz da mi e sila acuma că sunt nervos
*


Sincer nu observasem cum au făcut montajul, dar se pare ca fiind făcut de meseriași, nu avea ce sa îmi sară în ochi
tongue.gif
axabrt
Vezi. Cam așa aș fi vrut eu.
Totuși că sa fiu cârcotaș unitatea externa la tine parca trebuia puțin mai departe de perete

In fine. Merge și așa vorba romanului.
Macar sa fie ok tehnic.

Am reușit sa conectez la wifi.
Eu utilizam alta aplicatie , sunt vreo 3 și mi a fost sila sa citesc manualul
In final am reușit.

Dar am creat totuși un wifi guest pentru el. Sunt paranoic?

<span class='edit'>10 Mar 2024, 10:07:</span>
Anul trecut am descoperit o posibilă cauză de ce întotdeauna aerul condiționat de la bloc a funcționat prost dintotdeauna
Una din conducte arata așa , probabil din cauza asta ?
N am putut vedea până nu s a mâncat de tot izolația aia de burete și a expus conducta[attachmentid=1628156856]
wolfin
Indreapt o putin si apoi cu un patent/papagal poate reusesti sa ovalizezi teava cutata. Pune o carpa...si grija sa nu o pleznesti.
Filip
Si cum sa aiba grija sa nu o plezneasca? smile.gif) Teava aia trebuie taiata de dinainte de gatuiala, si sudat (prin brazare) alt capat de teava, facut alt berclu.
Trebuie o trusa din asts https://www.eviastore.ro/cumpara/trusa-de-b...etor-ct-278-629 pentru largit teava (sa intre una in alta unde se sudeaza) si bercluit - acolo unde se infileteaza cu piulita - la robinetul unitatii exterioare. Mai trebuie un brener mapp gas si un electrod de cupru. Si o pompa de vid si niste manometre. Si o trusa de imbusi sa strangi freonul in unitatea exterioara inainte sa te apuci de operatiune. (cu inbusii inchizi/dezchizi robinetii de freon la unitatea exterioara).

Dar si aia care au montat - niste maimutoi. wub.gif

Adica n-ai cum sa indoi teava aia si sa nu te prinzi. Or fi zis, lasa ca merge si asa, nu mai stam sa reparam. laugh.gif ph34r.gif
einstein1984
Si eu zic ca daca o ataca cu patentul sansele sunt sa faca mai mult rau decat bine.
wolfin
e cupru...accepta putina maltratare.
einstein1984
sau nu, pentru ca ecruisare de la prima indoire.... Eu n-as interveni, dar e doar parerea mea.
Bicicleta galbena
&pp=ygUUTW90b3J1bCBjdSBhcGEgcm9tYW4%3D

04.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.