Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geamuri colorate - ionizate/ fumurii
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
and_rei
nu ai mai ajuns.nu-i nimic poate data viitoare biggrin.gif
sergiu-iulian
deci am sunat si eu prin decembrie la firma Send 92 din Pitesti.si miau spus ca pentru ionizare,pt o supernova(toate geamurile in afara de parbriz) ma costa 150 RON.cu tot cu omologare.deci eu zic ca ionizate iesi mai bine,chiar foarte bine.parerea mea
26-Kbe
Salut,
@ianys_andrey din pacate nu am ajuns vineri si nici saptaman asta nu cred ca ajung:(
@sergiu-iulian atit te costa, dar 7 diminieata trebuie sa fi la ei la firma dupa nu mai ai nici o sansa sa intri smile.gif)) lucreaza bine..
bibiloiu05
mie mi se pare foarte ieftin 15o lei, un prieten si a pus folie spate 100%si fata 30% pe logan si i au luat 650 lei.
Daca e asa cum ziceti voi - 150lei- merita sa fac un drum pana la pitesti.
Colegul KBE chiar as vrea sa vad cum se vad geamurile tale fumurii.

off: am dat search pe google dupa firma asta si iese doar cu termopane ...
26-Kbe
Salut @bibiloiu05,
Vezi ca am pus poze cu masina pe forum ,sau daca ti-e mai usor vino in colentina colt cu fundeni si o vezi live smile.gif...da firma se ocupa cu termopane dar au hala separata pt auto, poti sa le faci cum vrei dar nu-ti mai da omologare eu le-am facut legal 30 cu 70 "parca".....se merita dar trebuie sa ajungi dimineata in zori ca se face coada de masini si daca nu o baga la facut pina in prinz naspa treaba, dureaza cam 4 ore ...
bibiloiu05
Am inteles...ai cumva un numar de telefon al baietilor ?
Aaaa...ai idee daca lucreaza sambata?
Multumesc Dlui. Kbe pt. informatia prompta:))

"Colentina colt cu Fundeni" == la best glas?
26-Kbe
Nu am numar de tel ..dar foloseste numerul carel gasesti pe internet, este un numar de orange doamna daniela parca o chema pe sefa lor eu am fost sambata dimineata 6.30 smile.gif si la doua eram acasa tongue.gif
PS: Cu placere smile.gif
bibiloiu05
Salutare,
Am fost ieri dimineata la send92 in pitesti, la ora 7 eram acolo...la ora 13 inapoi in bucuresti cu geamurile ionizate.
Intr adevar baietii sunt meseriasi, fac treaba repede si bine...135 lei costa ionizarea plus atentia de rigoare.
In plus mi au montat si buton de deschidere pentru portbagaj..oficial costa 150lei...smile.gif)...una peste alta a iesit super bine
Mi au dat doua hartii de acolo ..o declaratie de conformitate si un certificat de garantie.
Nelamurirea mea ar fi urmatoarea:(am uitat sa ii intreb pe baietii de la send92..eram entuziasmat de cum se vede masina)...tre sa ma duc la rar cu ea sa imi treaca in talon ca am geamuri ionizate?
A, in mai tre sa ii fac itpu' si mi e sa nu am probleme...

Tince1290
sa pui si tu niste poze tongue.gif...

de fapt toti care au folie sau geamuri ionizate sa puna....sa se vada diferenta wink.gif
b13mat
Salut bibiloiu05 si 26-Kbe! Vreau si eu sa o ionizez (e alba masina) si vroiam sa vad vreo 2-3 poze cu ale voastre! Peste tot unde am citit firma asta chiar lucreaza frumos si corect! Astept si eu poze smile.gif
26-Kbe
Salut,
@bibiloiu05 stai linistit ca eu am facut ITP-ul si nici nu sau uitat la actele pt geamuri, legat de rar daca vrei tu neaparat te duci la ei si iti trece in cartea masini dar nu se merita sa pierzi timpul si bani de omologare, daca te opreste garcea ai arati actele care le ai de la send si timbrele rar de pe geamuri , nu esti obligat sa umbli cu cartea masini la tine smile.gif.
@b13mat poze nu am deoarece sunt la munca si oricum pe masina ta va da altfel fiind alba ...smile.gif
bibiloiu05
am facut o poza cu telefonu asa in graba...sper sa se inteleaga ceva
Tot incerc sa sun la informatii la rar dar au telefonu bulit...vreau sa fiu legal intr u totul...oricum, asa ca o concluzie eu zic ca arata destul de bine

17 Feb 2009, 11:44:
ultima ora:))
am vorbit cu o cunostinta ce lucreaza la rar si mi a zis ca legal nu se pot trece in talon sau in cartea masinii si ca mai exista "garcea incuiati" care iti pot lua talonul...asa s-a exprimat omul.


17 Feb 2009, 11:49:
pfff....m-am cam dezumflat sad.gif(
26-Kbe
Stai linistit ca nu-ti nimeni talonul ...daca le omologai RAR iti trecea in cartea masini dar nu in talon si cartea nu esti obligat sa o porti cu tine ...se fac trei ani de cand le am fumuri si nu am avut nici-o problema cu garcea ...
botdriver
eu am ales folia,am si logan la el tot folia dar pe toate ,la sn nu am pus pe fata,pun niste poze sa vedti cum arata.
Tince1290
vin bine tongue.gif..mie mai mult imi plac cele fumurii....dar parca mai bine vin pe logan...se asorteaza mai bine cu albastru decat cu alb tongue.gif
enice
EU am de 3 ani folie pe geamurile spate si este pusa de mine , am fost oprit de garda m-au amendat pentru viteza , centura si altele dar nu pentru geamuri si am fost prin tara
Relu_GTT
QUOTE(enice @ 1 Mar 2009, 22:29)
EU am de 3 ani folie pe geamurile spate si este pusa de mine , am fost oprit de garda m-au amendat pentru viteza , centura si altele dar nu pentru geamuri si am fost prin tara
*


Ai lateralele spate si luneta?
Ai folie dinaia ieftina? daca ai si luneta cu folie cum ai facut ai putut pune dintr-o bucata sau ai pus din 3 ?
Tince1290
am o intrebare pentru cei cu folie....eu nu am avut niciodata deci nu stiu cum se comporta....folia nu afecteaza in niciun fel dezaburirea lunetei?....sau invers....folie nu e afectata de caldura?...stiu ca majoritatea au folie cu 70 %...deci nu prea folosesc luneta...dar totush... unsure.gif au treaba una cu alta?
enice
pe luneta am perdea Nu merita sa-ti pui folie este prea greu
maryus_83
QUOTE(Tince1290 @ 2 Mar 2009, 16:23)
am o intrebare pentru cei cu folie....eu nu am avut niciodata deci nu stiu cum se comporta....folia nu afecteaza in niciun fel dezaburirea lunetei?....sau invers....folie nu e afectata de caldura?...stiu ca majoritatea au folie cu 70 %...deci nu prea folosesc luneta...dar totush... unsure.gif au treaba una cu alta?
*




Eu am folie pe luneta 95% de 6 luni si nu a afectat cu nimic dezaburirea. smile.gif
and_rei
tocmai ce am sunat la un baiat de aici de pe forum in legatura cu folia si a zis ca pt o SN (spate + luneta) mi-ar lua 200 roni.a zis ca are banuti de lipit pe geam si ca cartificatu e scris fata verso.acum cat de adevarat o fi...ramane doar sa ma intalnesc cu el..daca vreti numaru vi-l pot da
sorin1983
cu cine ai vb? cu baiatul care pune folie samurai?
and_rei
da.am gasit topicul la anunturi.stii ceva de folie?e ok?
andreiy
QUOTE(Tince1290 @ 2 Mar 2009, 16:23)
am o intrebare pentru cei cu folie....eu nu am avut niciodata deci nu stiu cum se comporta....folia nu afecteaza in niciun fel dezaburirea lunetei?....sau invers....folie nu e afectata de caldura?...stiu ca majoritatea au folie cu 70 %...deci nu prea folosesc luneta...dar totush... unsure.gif au treaba una cu alta?
*


Am folie de aproape un an p masina(spate+luneta),nu e 100% dar nu cred k asta conteaza,si nu a afectat cu nimic dezaburirea si nici invers. smile.gif
Reckno
Montez eu folie autorizata, total 150 ron detalii pm!
S.Alex-F
Salutare!

Reckno

Daca tot suntem la sectiunea supernova spune si tu cam cat duce un full option...adeca
2 geamuri portiere spate + alte 2 "gemulete" tot la portiera spate(ca pastea nu mi le face nimeni
si plus luneta evident!

Eu spre exemplu am nevoie de un indice de opacitate de maxim 50% pentru ca vreau doar sa umbresc in masina nu sa ma cred MUTU....e bine sa mai fi si vazut!
Reckno
detalii pm...mersi
j00hn
vreau si eo...luneta + spate...si daca se poate si pe fata putin ( luminozitatea ) biggrin.gif:D:D ce pret ?? nu pot sa-ti dau PM ca nu am destule posturi pe acilea biggrin.gif:D:D zi-mi un pret total : folie + montaj + autorizatie biggrin.gif:D:D
and_rei
azi mi-am montat si eu folia de la alfaromtrans.revin zilele astea cu poze biggrin.gif
Reckno
cat ai dat si cum a iesit?
S.Alex-F
Reckno

Acum pune si tu varule macar indicativul locatiei tale!!

NU de alta dar eu mi-am luat teapa!!

Oricum...cred ca o sa ne strangem cativa(3-4 cel putin) si apoi sati platim drumul cumva!!!...nu de alta dar pe auostrada ...ne DAAAMMM si consumam!

Numai de bine!
Reckno
Alex ti-am zis...eu stau in Mioveni.

Dar vin in fiecare weekend in Bucuresti.

djasu82
e clar daca ai pus inimioara cred ca am inteles cu totii .
cristi_supernova
Reckno

imi poti lasa si mie un PM cu datele tale de contact.Eu sunt din Pitesti si m'ar interesa si pe mine sa imi pun folie

Multumesc!
Drum Bun!
Reckno
QUOTE(cristi_supernova @ 6 Apr 2009, 16:49)
Reckno

imi poti lasa si mie un PM cu datele tale de contact.Eu sunt din Pitesti si m'ar interesa si pe mine sa imi pun folie

Multumesc!
Drum Bun!
*



salut

ti-am dat pm

momentan sunt pe tusa 10 zile ca am facut o intindere de ligament la mana stanga dar pana in pasti daca poti sau dupa pasti sigur o facem

bafta
enice
Mi-am dat jos foliile de pe spate Cine este din Constanta si ma poate ajuta sa pun omologate Nu vreau sa ma incurc inca odata cu folia de la piese auto ca se decoloreaza in timp si una peste alta te freaca si gaborii Este posibil sa se decoloreze si folia omologata?
Relu_GTT
Folia aceea omologata se spune ca tine 5 ani
melomanuu
cea omologata, sau de fapt cea de lumar nu se decoloreaza. Se da garantie pentru decolorare si dezlipire 7 ani, plus ca are si proprietatii termice fata de cea neomoligata. Eu am pe masina folie de 2 ani si nu s-a decolorat deloc. Am vazut chiar diferenta termica de care se vorbea si in care nu credeam iar acum vreau sa pun si pe parbriz. Este folie deschisa, aproape incolora dar cu proprietatii termice
and_rei
QUOTE(enice @ 21 Jun 2009, 16:56)
Mi-am dat jos foliile de pe spate Cine este din Constanta si ma poate ajuta sa pun omologate Nu vreau sa ma incurc inca odata cu folia de la piese auto ca se decoloreaza in timp si una peste alta te freaca si gaborii Este posibil sa se decoloreze si folia omologata?
*




QUOTE(Relu_GT @ 21 Jun 2009, 21:07)
Folia aceea omologata se spune ca tine 5 ani
*



folia care "este omologata" (desi nu exista asa ceva exista omologare pt folie) este mult mai groasa decat cea din targ si se monteaza mai greu un pic din cauza grosimii ei.eu am de la alfarom si nu se compara cu aia din targ
dr_mKe
Adica filtreaza 99% din razele UV si infrarosii tongue.gif
Pe parbriz e periculos de montat si nu din cauza opacitatii. Cea 5% cum am pe gemurile din fata nu incomodeaza deloc. Problema apare din cauza structurii parbrizului, geam duplex laminat. La montare folia trebuie incalzita cu un heat gun si pot aparea surprize la parbriz . . . Cei la care am montat folia mi-au spus ca nu mai fac nici pe raspunderea clientului din cauza ca au spart mai multe parbrize . . .
Efectul se simte in soare puternic din plin tongue.gif
szchymyk
La noi nu se admite aplicarea foliei pe parbriz si din ideea ca, in caz de accident, le-ar fi mai greu celor de la descarcerare sa scoata eventualele victime prin parbriz, pt ca una din insusirile foliei este aceea de a tin bucatile de sticla laolalta.
dr_mKe
Parbrizul este DUPLEX. Folia de protectie solara se rupe destul de usor. Nu asta este cauza biggrin.gif
soaree
eu am geamuri de la send 92 ionizate si mi-au spart astia un geam si acum trebuie sa ma duc pana la aia din pitesti???sau pot sa ma duc la gip sa le dezionizeze si sa le faca pe toate ca vreau sa le fac si pe fata? cine ma ajuta si pe mine si cat m-ar costa pentru un dsn???????

Moderator edit: fara mirc-isme
sergiu-iulian
La Send 92 din cate stiu eu,ionizarea geamurilor(luneta + spate,cred ca si fata) costa 150 de lei,la DSN.Dar daca esti interesat intra la ei pe site si o sa vezi acolomai multe detalii,sau mai bine suna la numarul de telefon afisat acolo.Bafta!
clau_24bcd
la gip in jur de 180 lei costa din cate am inteles ionizatu la dsn...le ionizezi si pe urma faci ca mine pui folie pe interior super dark black...pe exterior se vad ionizate iar din interior zici ca e noapte afara(doar p spate pui folie)
Maskatu
Daca ziua se vede ca noaptea oare cum se vede noaptea? Sunt curios cum parchezi tu noaptea si ce mai vezi cand te uiti in oglinda retrovizoare. Sau pur si simplu cand intorci capul sa te uiti cand parchezi. Eu zic sa iti mai pui si perdele sau sa vopsesti geamurile direct cu vopsea.

Cat de inteligent sa fi, incat sa iti pui geamuri ionizate si apoi sa mai pui si folie... nu mai zic nimic de lege ca unii dintre voi nu ati auzit de asa ceva si nici de bun simt.
DannyY
QUOTE(clau_24bcd @ 1 Jan 2010, 22:43)
faci ca mine pui folie pe interior super dark black...pe exterior se vad ionizate iar din interior zici ca e noapte afara(doar p spate pui folie)
*



Mai bine pui luneta din tabla zincata. Vezi la fel dar nu se sparge.
GrOzOy
Eu le am ionizate ! Pot sa zic ca n-am probleme la parcari noaptea sau chestii de genu !! Din interior in exterior se vede mai clar decat la folie !! Deci nush care e parerea voastra dar eu ma descurc cu ele !
Maskatu
DOAR ionizate da. DOAR folie da. Dar sa le combini... evident ca nu o sa mai vezi nimic prin luneta si geamuri. Ca nu prea ii pasa lui de viata personala, nu ar fi o problema, dar poate sa taie calea cuiva, si pune in pericol viata altora.
clau_24bcd
daca esti sofer nu iti itrebui sa intorci capu..ai 2 oglinzi laterale si e de ajuns....si vezi ca poate iti tai calea cumva radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.