Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna 3 GT 2.0T 4Control
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
herculane
nu cred ca are legatura, cel putin pt producatori, puterea cu latimea anvelopelor

eu la mondeo am 235/45/R17 si 145cp. daca luam motorul de 1.8 diesel sau 2.5T benzina, si alegeam jante de 17, tot aceleasi dimensiuni le aveam la cauciucuri
b76bgaarh
e doar un artificiu de design....
naighba
Am mai facut rost de vreo 2 poze tongue.gif ...

[attachmentid=1627602859] [attachmentid=1627602854] [attachmentid=1627602855] [attachmentid=1627602856] [attachmentid=1627602858]
b76bgaarh
colegu de vacanta ce masina are?
naighba
Destul de exemplificativ ? radmasa.gif tongue.gif ....

[attachmentid=1627602870]
sachelos
Frumoase poze! biggrin.gif
In special ultima!!! Se tine dupa tine colegu'? Te depaseste?!? Macar cand stai pe loc 168.gif
naighba
icon_mrgreen.gif cand stau pe loc ... ai dreptate rolleyes.gif . In orice caz cat e ea de mica ... mama mama cat intra in ea fara bancheta spate tongue.gif
alexdan
Frumoasa tare masina. Parca e rupta din alt 'film'. Culoarea e extraordinara. Ce dimensiune au rotile? 215/50/R18?

Sa o stapanesti sanatos !
sachelos
225/45R18
naighba
In orice caz nu sunt dimensiunile potrivite pentru drumurile din Romania ... hahaha . Deja ma doare sufletul cand ma gandesc ca vin cu ea tongue.gif ... mai ales ca am auzit ca dupa zapada Romania e tara craterelor wacko.gif
Mariusgl
Doamne ce asfalt....supeeeerb.
P.S:Nu veni in Rromania!!!
naighba
A venit si caldura in sfarsit. Cu ocazia asta am schimbat pneurile de iarna cu cele de vara. In timpul operatiunii am reusit sa fac cateva poze cu telefonul la sistemul 4Control de la rotile spate. Sper sa intelegeti ceva tongue.gif

[attachmentid=1627605280] [attachmentid=1627605281] [attachmentid=1627605282] [attachmentid=1627605283] [attachmentid=1627605284]
[attachmentid=1627605285] [attachmentid=1627605286] [attachmentid=1627605287] [attachmentid=1627605288]

P.S. Masina a implinit frumoasa "varsta" de 17.000 km happy.gif
sachelos
Pai..." bday.gif "
A mea are putin peste 12.000km.
La mai mare!
naighba
Pai la sfarsitul saptamanii viitoare ne vedem pe la semafoare prin Bacau si atunci va avea peste 19.000 km ph34r.gif . Pe 08.04 esti invitatul meu la intalnirea Reno` din parcarea mall-ului sa schimbam pareri cool.gif
naighba
Gata ... maine plec cu ea spre Romania. Am echilibrat azi rotile ... am pus lichid la "tzashnitoare" ... uleiul e brici ... benzina ii mai trebuie si e gata. Asa ca "uis mi lac" si ne auzim in Romania.
BZN
Lac!
biggrin.gif
naighba
tencs blush.gif
yolans
salut,ma intereseaza si pe mine o laguna 3 gt,2.0 dci cu 4control,dar mi-e frica de gropile din ROMANIA, oare ar merge cu cauciucuri pe 17'' ???
mai stiti pe cineva cu o asemenea masina?
renault romania nu are curaj sa o vanda,am inteles ca bratele sistemului de virare spate sunt f. sensibile la socuri!
merci.
j.d
Superba jucaria. Sa te bucuri de ea la maxim! smile.gif
In realitate, rotile spate se intorc chiar atat de mult ca in animatia de la Renault...?
naighba
Am ajuns cu bine in Romania ph34r.gif ph34r.gif . Rotile din spate nu vireaza chiar asa mult ca in acel filmulet. Unghiul e destul de mic.
Daca te gandesti sa iti iei GT iti recomand sa mergi cu varianta normala si cu GT. Roti mai mici de 18" nu merg puse din cauza discurilor fata care sunt destul de mari. Suspensia este destul de rigida pentru drumurile din Romania ... plus ca serviceurile se vor uita ca la avioane la sistemul 4Control in special pentru facut unghiurile care se fac pe toate 4 rotile.
2. Nu exista roata de rezerva pe GT ... ai chit de reparare. Te ajuta la o pana ... dar daca iei vreo groapa si se duce un cauciuc ... ai toate sansele sa ramai in drum ... si un set de pneuri te ajunge la 1000 de euro lejer.
Sper ca la intalnirea de joi din Bacau sa ne onoreze si @sachelos ca si eu am devenit foarte curios sa vad cum se comporta varianta standard cu PDG vanduta in Romania fata de GT.
sachelos
Joi unde si la ce ora? Nu pot promite ca ajung pentru ca lucrez TOATA ziua, adica 06.00 - 24.00...cu mici pauze de papa in care nu sunt sigur daca am suficient timp sa admir GT-ul tau smile.gif
Vom vedea...incerc..
Poze ceva de pe ruta?!?
naighba
Joi la 7:30 in parcare la mall. Poze de pe drum nu am ca am condus ca un erou ca eram in întârziere...asa ca Germania Austria Ungaria le-am "survolat" undeva pe la 180-200 biggrin.gif si Romania ceva mai ușor . Mi- a plăcut ca tot drumul Nadlac-Brasov este ca in palma ... o gaura asa sa îmi amintesc de Romania ... nimic ... Jos palaria ce pot zice
sachelos
Voi nu aveti somn?!? 7.30 dimineata?!? blink.gif
In parcare la Mall unde? caci daca e seara atunci e cam full parcarea si nu am chef sa caut prin toate colturile pe-acolo biggrin.gif
In alta ordine de idei eu lucrez azi pana la 24.00, joi la fel si tot asa, toata luna o zi cu o zi in zilele pare.
In ce zona stai in Bacau? Poti da o fuga in una din zile la aeroport seara sa o vad? In caz ca nu reusesc sa ajung la mall...si chiar cred ca nu prea am cum..
hellcat
A vrut sa scrie 19:30...

QUOTE(sachelos @ 6 Apr 2010, 18:32)
In parcare la Mall unde? caci daca e seara atunci e cam full parcarea si nu am chef sa caut prin toate colturile pe-acolo biggrin.gif
*



http://www.reno.ro/Go-to-last-page-page-t77648-s480.html...in zona de parcare C3-C4.
naighba
Ca de obicei tot @Hellcat mă "salvează" hehehe. @sachelos eu stau in zona energiei dar dacă vrei ne întâlnim unde vrei ca si eu sunt curios de diferente.
sachelos
Uite ca ne-am intalnit pana la urma, ma bucura asta..culoarea deosebita! Jantele ff faine! Mi-a placut mult ca e mai joasa fata de sol decat a mea. La condus nu am simtit diferenta, pacat ca nu am mers mai mult tongue.gif poate data viitoare. tongue.gif Buna alegere, merita banii!
sorin_f39
Diferenta la comportament sau diferenta data de motor? tongue.gif
sachelos
205 cai ai lui nu ii poti compara cu 150 cai ai mei! Iar in parcare la Mall la noi ce as fi putut face in 50/50 metri liberi? Important e ca am reusit sa ne intalnim, si in numar maricel ieri, ca una e mai lucioasa decat cealalta, ca una are covorasele mai curate decat alta sau ca scaunele sunt mai confortabile la una din ele ... sunt nimicuri astea..putin conteaza!
naighba
20.500 km

simptom: zgomot la miscarea volanului
diagnostic: flansa amortizor dreapta "moarta"
rezolvare: inlocuit ambele flanse amortizor fata pe garantie

Cu ocazia inlocuirii flanselor cei de la Renault mi-au inlocuit si pretensioner-ul de la centura sofer tot pe garantie . Era de fapt vorba de un recall in service si am avut "norocul" ca si VIN-ul meu sa fie "eligibil".

Dupa 6500 km drumul Franta-Romania si retur 4800 km ... restul fiind facuti prin Romania (Bacau-Bucuresti etc) am reusit sa scot un consum mediu de 9.6 % . Viteza maxima pe care am cutezat sa o ating este de aprox 230 km/h rulat constant prin Germania in spatele unei Laguna 3 Coupe tongue.gif.

Masina a rulat perfect ... este foarte confortabila la drum lung chiar si cu scaunele cat de cat sport (apropos am avut ocazia sa intru in versiunea GT Line si ca o prima diferenta am observat ca scaunele sunt total diferite ... arata aproximativ lafel dar partile laterale de sustinere sunt mai mici si mai moi ca cele pe care le am eu).
Singura "problema" au fost mustele care se lipesc de parbriz intr-un stil extraordinar la 180 - 200 km/h fiind nevoit sa opresc din 300 in 300 km sa le "raschetez" radmasa.gif


[attachmentid=1627616150]
bahrim II
Cati cai are Laguna ta? ...scuze dar am dat direct la ultima pagina:)
sorin_f39
Ca o comparatie cu reviziile din Romania, cat este o revizie in Franta?
Ma refer la benzinare si ori la 20.000 km, ori la 60.000 km......
naighba
http://www.carfolio.com/specifications/mod.../fr/?car=172997 - detalii

Deocamdata nu am apucat sa fac nici o revizie . Prima revizie completa a fost facuta de catre reprezentanta Renault de unde am cumparat-o la 14.000 km
naighba
24.600 km
Weekendul prelugit a inceput perfect ... soare ... 30 grade ... pantaloni scurti dupa iarna care a durat 5 luni ... masina mea lovita in parcare ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ...

[attachmentid=1627625728] [attachmentid=1627625729]

Noroc ca am ales sa stau intr-o tara cu apa calda ... si personajul care a provocat tot (care apropo are 75 ani wacko.gif ) mi-a lasat pe parbriz un biletel cu numarul de telefon si scuzele de rigoare ...
Azi dimineata am lasat masina in service pentru a primi un deviz dupa ce dau bara jos sa vada ce e pe dedesubt ...
Hack
Nasoala treaba sad.gif , oricum jos palaria pentru moshu ca ti-a lasat nr. de telefon, la noi in tara nu ai sa vezi asa ceva mad.gif .
R19/16v
rolleyes.gif eu am lasat...

De lasat nu mi s-a lasat...
Hack
OK, hai ca rectific, la noi mai rar vezi asa ceva smile.gif .
spy_oh_joy1389
R19, si cum s-a comportat omul cand te-a sunat?

naighba, pacat ca acum trebuie sa te plimbi cu ea prin service-uri. sunt curios cat timp o sa pierzi cu asta.
naighba
Cu asigurarea 2 zile ... cu expertul 1 zi ... cu reparatia 3 zile ...
Am avut o experienta asemantaoare cu Laguna 2 cu portiera sofer ... si cam atat a durat.
Totul tine de acel expert care vine sa constate pagubele si sa dea OK-ul pt reparatie.
sachelos
Curata masina, ca de obicei, nici nu ma asteptam la altceva tongue.gif
R19/16v
@spy_oh_joy1389 Foarte ok. M-a sunat, ne-am intalnit, am declarat, ne-am vazut in continuare de concediu, fiecare in treaba lui.
speedman
wub.gif Superba masinuta.
Cand te plictisesti de ea, da mi si mie un p.m.
sorin_f39
Cum mai merge masinuta?
I-s satul sa vad aici topicuri despre Logan -uri "tunate" cu geamuri fumurii si tobe finale.
dr_mKe
Minune mare ! In capitala clar nu este apa calda !

Acum cativa ani subsemnatul s-a proptit, tot la parcare, intr-un BWM. Rezultat, stopul dumnealui putin spart.

Masuri ? Pus bilet in jamul omului la stergator, primit telefon, platit stop. The end.

Subsemntaul are pe 3 dintre colturile masinii amintiri de la altii, care nu au pus bilet in jam . . .

Povestea se petrecea in ardeal.
xjc0c0
Acum am descoperit topicul,si l-am citit pe tot..Masina este o frumusete smile.gif Sa o stapanesti in continuare sanatos . Pacat de micul incident...oricum se rezolva repede si bine (cel putin asa sper )
danyhhh
Ceva poze,impresii noi cu masina ?
gastorro
QUOTE(naighba @ 7 Feb 2010, 15:29)
... Laguna 3 GT ... inca odata sa laud sistemul de virare al rotilor din spate ...
Caut si eu o Laguna III GT pe blocket.se si nu gasesc decat Laguna III Grandtour
Sa fie oare GT doar o prescurtare pentru GrandTour ? (are si Grandtour sistemul asta smecher pe spate?)
Flatron
Da, eu știu că și pe break era, dacă asta întrebi.
mars
Nu, GT nu inseamna Grandtour (adica break). Dar break-ul poate avea 4Control, sunt cateva si pe aici.
einstein1984
gt e un nivel de echipare , exista si liftback GT
mars
Chiar si coupé wink.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.