Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Istorie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
einstein1984
@radian, ai impresia ca turcii aveau conserve cu ei pe drum?
oricum, cand era adus cartoful in transilvania, habsburgii cu rusii si turcii jucau leapsa in valahia, ca sa nu o faca la ei acasa.
bion
radian are o viziune personala pe surse de presa asupra istoriei.Chestia cu pajolirea o practicau toti.Armatele medievale cel putin occidentale veneau cu neveste copii curve hoti etc
dacis
QUOTE(bion @ 28 Sep 2021, 18:43)
radian are o viziune personala pe surse de presa
*

Se practica si la profesionisti. Se scriu doctorate in felul acesta, se intra si se urca in cariera universitara. Chapeau!
radian
QUOTE(bion @ 28 Sep 2021, 19:43)
...Chestia cu pajolirea o practicau toti....
*



Stai bre, sa nu incurcam borcanele. Chestia cu parjolirea nu e din ziarele antebelice ci asemeni tie si celorlalti colegi de forum am invatat la orele de istorie cu mandrie patriotica de cat de viteji au fost stramosii nostri. biggrin.gif
dizzy
In fata unei forte net superioare, trebuie sa fii foarte bou sa ataci frontal;
Vii cu strategii de gherila; spre exemplificare, vezi Afghanistan, Vietnam, etc.
La noi, bagi chestii gen atacul de noapte a lui VladTepes , Posada, mlastina Neajlovului, etc.
einstein1984
Hai ca dacii or fi inventat gherila.
nasty
“7 Oct 2021, 12:47:
Nasty ia vezi cu aromanii machedonii protoromanii”

De ce-mi zici mie? Nu sunt bulgar! Bulgarii schimbă numele în Asen și zic că sunt bulgari sau măcar cumani, în niciun caz vlahi.
Uite despre dinastia asăneștilor: Ioan, Petru, Ioniță Caloian, Mihai, Borilă, Căliman:
https://youtu.be/ZpM-ggaqklQ
9 episoade f interesante
maho
1983, un rus cu mintea limpede.
Dacia mea e made tot in anul ala, deci clar, a fost un an bun. smile.gif
bgdrenault
Si batranica mea tot in 83 fusese nascuta. 1310.

Dar poate i vorba de alt Petrov
https://www.realitatea.net/stiri/politica/t...1c04e69a21f2552
bion
Postări făcute de Ilf și Petrov biggrin.gif
nasty
Macron s-a dus în bârlogul ursului:
https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subi...musetea-mea.htm

Oare nici el nu știe istorie?

psychoo
Ne apucam toti sa pozam carti sa umplem forumul?
IRONICK
Putin nu stie engleza? Hai ca franceza poate nu, dar nici engleza?
dizzy
Având în vedere că a fost kgbist in Germania, presupun că germana o stie bine.
bion
Tovarasi. E tare kgbisitu. Am vazut un documentar cu caderea DDR. La Dresada demonstrantii vroiau sa ia cu asalt cladire unde adasta kgb. Putin a iesit singur afara a jucat la cacialma si i-a expediat de acolo.
maho
Doar pt. atat e "tare"? Blufuri de-astea am exersat si eu, ultima oara acu' vreo doua ierni, contra 7 golani care se distrau aruncand cu bulgari in geamuri. Au taiat-o ca racheta cand am iesit la ei (si au vazut coada de lopata pe care o aveam tocmai pt. impresie, ca n-aveam de gand sa alerg dupa ei). De atunci n-au mai vizitat cartierul. icon_mrgreen.gif
Da-l drec', singur nu face nimic, si nici nu-i nemuritor.
bion
Putin nu avea lopata. laugh.gif Fritzii nu dadeau cu bulgari.Momentul era naspa. In sediu ciolovecii nu terminasera de ars documentele.Daca erau descoperite multi isi rupeau gatul(la propriu).
Niciodata un zbir nu a putut face singur nimic. Si e adevarat. Nimeni nu e nemuritor. Esti mirific in
categoria Mao,Nu va fie frica de dificultati, nu va fie frica de moarte.
dizzy
Putin nu e in nici un caz prost sau incompetent.
S-a sters la cwr cu babofilul, le-a aratat cwaiele ucrainienilor, etc.
@maho, cand or veni rusii in Orasul Stalin, sa iesi cu lopata la ei, sa vezi atunci diferenta intre golanii romanes si rusnacii cu kalaș
maho
Deabia astept sa-l invit pe putin la un ceai. Numa' gura-i de el, inca nu si-a gasit "drulaul".
harhar.gif
einstein1984
vezi sa nut-i ofere din brandul propriu[attachmentid=1628135934]
maho
Daca vine incoa inseamna ca-s eu gazda, nu tre' sa vina cu ceaiul lui.
dizzy
Putin e ce vrea el, bro!
Ia-ti o guma, ia-ti o geaca!
maho
Putin vrea sa para mai mult decat e. Daca-i da Xi flit, beleste belengherul. wink.gif

9 Feb 2022, 16:47:
De fapt, cica lui putin i-e frica sa nu inlocuim focoasele. Poate cu unele cu rahat.
DannyY
Nimeni nu s-a gandit pana acum ca varu' Vlad s-a referit fix la Mama Rusia cand a recitat porcaria aia cu "frumoasa mea". Ete ca ma gandesc eu, fara sa fiu putinofil sau fob.
"Bucurosi le-om duce toate", varianta ruseasca.
nasty
QUOTE(psychoo @ 8 Feb 2022, 22:28)
Ne apucam toti sa pozam carti sa umplem forumul?
*




Cartea asta e o raritate! E fenomenală. 2 ani am căutat-o!
Aș pune-o toată, dar nu e voie. Drepturi de autor...
O ai?[attachmentid=1628135950]
psychoo
QUOTE(nasty @ 9 Feb 2022, 19:35)
Cartea asta e o raritate! E fenomenală. 2 ani am căutat-o!
Aș pune-o toată, dar nu e voie. Drepturi de autor...
O ai?[attachmentid=1628135950]
*


Deci drepturile de autor iti permit sa pozezi doar partial, nu si total?
Daca e o problema de raritate, poti cauta editura sau autorul, ceri permisiunea, o scanezi si o faci disponibila online, platind autorului ce iti cere.
Astfel rezolvi legal problema si nu esti obligat sa incalci drepturile de autor...
nasty
Eu o am!
Cine o vrea, poate urma ideile tale...sau o caută prin anticariate.
Oricum mă refeream la informațiile din carte, care mi se par mai importante de discutat. Adicâ posibila SACRIFICARE a Ucrainei exact așa cum a fost sacrificată/trădată Polonia, încă din decembrie 1944.

thierry Wolton
Un interviu interesant: https://youtu.be/VcyX5gm2a3U
dizzy
Despre ce sacrificiu vorbești? Ucraina nu e vreo tara democrată. In relația cu RSR au fost moooisti aproape de fiecare data, vezi canalul Bistroe, răsturnarea navei în canalul Sulina, etc. Greu de ales intre Ucrainezi și rusnaci. Din partea mea, sa se foita între ei cat ai pofta.
In 44 Stalin putea cere ce voia el și de la Aliați și de la Axa. Cheia victoriei era la el.
bion
Urmaresc cu atentie si ingrijorare patimile lui Nasty.
radian
QUOTE(dizzy @ 10 Feb 2022, 09:17)
...Greu de ales intre Ucrainezi și rusnaci...
*




Las ca a ales Maresalul Antonesc in 1941. Pentru unii erou national, mandria nationalistilor, pentru mine si multi altii, criminal de razboi. Daca nu-l impuscau comunistii era judecat la Nurnberg si pentru crimile exectuate la ordinul lui probabil ca i-ar fi pus streangul pe gat.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_la_Odesa
maho
QUOTE(dizzy @ 10 Feb 2022, 08:17)
Greu de ales intre Ucrainezi și rusnaci.

Bine ca nu-s useristi. naughty.gif
nasty
QUOTE(bion @ 10 Feb 2022, 09:43)
Urmaresc cu atentie si ingrijorare patimile lui Nasty.
*



îmi pare bine că mă citești (sau citiși?).
Cine n-are istorici să și-i cumpere!

Ucraina poate deveni o țară democrată, de la ruși puține speranțe.
Dacă vor avea graniță cu noi în deltă, la Siret și Maramureș?
einstein1984
poti sa faci un video pe YT cu tine citind si comentand cartea.
bion
Traditia estului Europei e incompatibila cu democratia pe stil occidental. Si aia scartaie deja de cand cu neomarxistii societatea deschisa etc. O sa se sparga buboiul si acolo. Parerea mea dupa ce citii unele opinii. Falia intre cutumele societatii in fosta urss si ce se incersca a se impune devine deja prea mare.Si estul are obiceiuri vechi bine fixate incompatibile cu modelul ce se vrea impus.
Fiascoul s-a vazut dupa, primsvara araba atacurile din Iraq, Siria.
Grandomania gaullista din timpul WWII era hilara. De fapt F postbelica era dependenta de USA. Si sa nu uitam perioada cand comunismul a ajuns pe "culmi nebanuite" in F.
gibonu
QUOTE(nasty @ 9 Feb 2022, 00:08)
Macron s-a dus în bârlogul ursului:
Oare nici el nu știe istorie?


WOW. Super tare cartea postata de tine. M-am oprit dupa prima pagina, cea cu de Gaulle care a abandonat Polonia in favoarea lui Stalin.

Pe aceiasi tema si Churchill i-a vandut pe romani lui Stalin la Moscova, in octombrie '44 [povestea servetelul pe care era scrise cotele zonelor de influenta].

Iar mai spre zilele noastre, au aparut alti scriitori de legende [mai mult sau mai putin in slujba Securitatii] care ne povestesc ca Revolutia din 1989 nu a fost facuta exclusiv de catre "turistii" sovietici. Sau ca o fost o combinatie sovieto - magiara.

Insa nu-i problema, oricine are dreptul sa isi exprime opiniile. Pentru ca traim in Lumea Libera.


11 Feb 2022, 01:44:
QUOTE(bion @ 9 Feb 2022, 15:08)
In sediu ciolovecii nu terminasera de ars documentele.Daca erau descoperite multi isi rupeau gatul(la propriu).


Spre finalul anilor '80 STASI o luase razna complet [nu ca ar fi fost vreodata normali la cap] si anchetau pe orice dadea o bashina mai intensa decat prevedea partidul. Plus va vedeau peste tot sabotori si conspirationisti vanduti Occidentului decadent.

Asta insemna tone de maculatura inutila in care s-au incurcat si ei la final pentru ca nu aveau prioritizat ce sa arda mai intai.

KGB-ul stia foarte bine ca STASI o luase razna. Si nici nu erau interesati de oricine era in vizorul STASI.

In plus, imi este greu sa cred ca dosarele "cu probleme" ale KGB-ului din RDG erau tinute in casele din centrul oraselor si nu prin unitatile militare ale Armatei Rosii.
bion
https://www.rferl.org/a/showdown-in-dresden...h/30302831.html
Rusii maximizeaza astia minimizeaza. Adevarul o fi pe la mijloc.
Cat despre rolul lui de gaulle in impartirile facute in 1943 nu cred ca aveau importanta. Rolul F era ipotetic. Singurului sprijin era Churchill. Americanii il desconsiderau, Stalin cauta un aliat neputincios.

<span class='edit'>11 Feb 2022, 11:44:</span>
S-a aflat de ce putin l-a tint la 6 m pe macrou. Nu s-a lasst testat de covid. Cica a refuzat sa nu ii afle rusii ADN. Cine stie ce anomalii ii mai descopereau icon_mrgreen.gif
Un kkt. Il puteau recolta de pe vesela, etc
dizzy
Hai ca putea sa isi faca testul vietii, sa ii arate lui Putinel si pe urma sa ia francejii testul.
Dar a mai trecut o saptamana.
Intr-un fel Putin s-a bagat singur intr-o situatie incordata;
- Daca a adunat intr-adevar aramata echipata si gata de lupta pe granita cu Ucraina are trei variante:
1) Ii baga la atac: asta inseamna ca ii mananca cel mai probabil pe ucrainezi, dar din acel moment a cam cucat steagul pe plan international. Daca la faza cu Crimea lumea a cam tacut, ca cica nu prea era a ucrainenilor, aia-aia, acum situatia nu mai e asa simpla. Vine pana la granita NATO; uciderea unui numar semnificativ de ucraineni (natie destul de apropiata de rusi - vorbesc aproape aceeasi limba, se inteleg, etc) nu va fi usor de gestionat; Rusia va deveni o paria pe plan international
2) Strange armata si o baga inapoi in cazarmi; asta va supara armata si cel mai probabil armata il va manca pe Putin, mai devreme sau mai tarziu;
3) Ii tine la granita pe termen nedefinit ; asta va demoraliza armata care fie se va apuca de baut (ca nah, rusi) fie de facut alte porcarii in teren.
-Daca a adus acolo cateva trupe de show, le retrage si gata;
bion
Mos Bidon a sunat fuga amerlocilor dislocati civil in Ucraina ca vine boamba.Da zice ca US army nu trimite omuleti verzi ca ii e frica de WWIII
Agrig
QUOTE(dizzy @ 11 Feb 2022, 11:27)

Intr-un fel Putin s-a bagat singur intr-o situatie incordata;



Nu-i nimic incodrat, are un singur scop, oprirea integrarii Ucrainei in NATO.
Eventual eliminarea bazei de la Deveselu sau blocarea dotarii cu armament de ultima generatie si si-a indeplinit sarcina.
Nu uitati bazele de rachete strategice din Turcia care au fost retrase tot dupa negocieri incordate cu SUA.
maho
QUOTE(Agrig @ 11 Feb 2022, 15:05)
Nu uitati bazele de rachete strategice din Turcia care au fost retrase tot dupa negocieri incordate cu SUA.
*


"Strategice", adica nu ce avem noi in gazda la Deveselu. Astea nu vor fi retrase niciodata, din contra (upgradate si poate extinse).
Cand a intrat in Crimeea tot de oprirea integrarii era vorba?
Agrig
Cind au intrat in Crimea din punctul lor a fost repararea unei aberatii facute de Nikita Segheevici Hrusciov prin anii 50.
Ce este la Deveselu...habar n-avem, teoretic acolo ar putea gazdui armament tactic.
Oricum la rusi le sta rau de tot in git baza aia, or sti ei ceva mai mult decit noi.
bgdrenault
QUOTE(maho @ 11 Feb 2022, 15:47)
(upgradate si poate extinse).

Cu rachete ofensive.

Americanii o trag tare, ma rog, toti oficialii NATO cu caracterul defensiv, de parca nu s-ar putea schimba la 180 de grade intr o noapte.
maho
QUOTE(Agrig @ 11 Feb 2022, 18:04)
Cind au intrat in Crimea din punctul lor a fost repararea unei aberatii facute de Nikita Segheevici Hrusciov prin anii 50.
Ce este la Deveselu...habar n-avem, teoretic acolo ar putea gazdui armament tactic.
Oricum la rusi le sta rau de tot in git baza aia, or sti ei ceva mai mult decit noi.
*


Scuze se gasesc usor. Da, teoretic le e frica sa nu-i invadam. blink.gif

QUOTE(bgdrenault @ 12 Feb 2022, 14:32)
Cu rachete ofensive.

caracterul defensiv, de parca nu s-ar putea schimba la 180 de grade intr o noapte.
*


Buei, voi chiar credeti pe bune ca lui putin ii e frica de invazia nato? unsure.gif
Sau ca schimbi peste noapte niste rachete SM-3 Block IB cu niste Tomahawk, ca pe ciorapi? Ca asta vrea megalomanul sa induca.
Oftica e alta, nu mai poate el sa ameninte pe nimeni (exceptand Ucraina, care n-a apucat sa intre in nato, ghinion). Cam pana unde ar fi fost morcovul acum la noi, daca nu eram in nato? Nici frunzele nu i se mai vedeau...

Upgradate pt. rachete intercontinentale, asta-i mai nasoala pt. putin, nu-i mai poate ameninta nici pe amerloci.
gibonu
QUOTE(bion @ 11 Feb 2022, 02:42)
https://www.rferl.org/a/showdown-in-dresden...h/30302831.html
Rusii maximizeaza astia minimizeaza. Adevarul o fi pe la mijloc.


Mersi pentru documentar. Foarte interesant.

Este clar ca rusii maximizeaza. In curand, masina de propaganda a Kremlinului ne va spune ca Gorbaciov nu l-a lasat pe tanarul maior Putin sa plece de la Dresda in Afganistan ca sa-l bata pe Rambo.
Doar vorbim despre o masina de propaganda care a inceput sa functioneze pe vremea lui Lenin. Si s-a perfectionat continuu de atunci.

QUOTE(bion @ 11 Feb 2022, 02:42)
Cat despre rolul lui de gaulle in impartirile facute in 1943 nu cred ca aveau importanta. Rolul F era ipotetic. Singurului sprijin era Churchill. Americanii il desconsiderau, Stalin cauta un aliat neputincios.


Pana la urma, Franta a fost tara gazda pe aproape toata durata WW2. Si pare ca miscarea de rezistenta franceaza este mult supraestimata fata de ceea ce a reusit sa faca in realitate.
Iar relatia lui de Gaulle cu Churchill nu a fost chiar cea mai stralucita.

Daca nu ma insel, Stalin a fost cel care a insistat ca Franta sa primeasca o zona de ocupatie in Berlinul de Vest. Scopul era simplu si pragmatic: sa creeeze o situatie tensionata intre Aliatii vestici, fiind deplin constient de cat de bine se haleau francezii cu engelzii [spre exasterarea americanilor]

QUOTE(bion @ 11 Feb 2022, 02:42)
S-a aflat de ce putin l-a tint la 6 m pe macrou. Nu s-a lasst testat de covid. Cica a refuzat sa nu ii afle rusii ADN. Cine stie ce anomalii ii mai descopereau icon_mrgreen.gif


Cercetatorii sovietici au tehnologia necesara pentru a demonstra, in baza adn-ului lui Macron, ca Brigitte era barbat la nastere

14 Feb 2022, 01:22:
QUOTE(Agrig @ 11 Feb 2022, 17:05)
Nu-i nimic incodrat, are un singur scop, oprirea integrarii Ucrainei in NATO.
Eventual eliminarea bazei de la Deveselu sau blocarea dotarii cu armament de ultima generatie si si-a indeplinit sarcina.


Pana la integrarea Ucrainei in NATO e cale lunga. Problema este optiunea pro civilizatia nord-atlantica a Ucrainei, care nu este deloc pe placul Moscovei. Pentru ca atunci va fi tot mai greu masinii de propaganda ruse sa arate cat de "rea" este civilizatia nord-atlantica.

Si asta mai ales in ziua de azi, cand Internetul ajunge oriunde. Degeaba reincalzeste Putin ciorba cu Mare Razboi de Aparare a Patriei sau cu programul PTAT pentru copii, cand in Ucraina se va trai [din toate punctele de vedere] mai bine ca in Rusia. Nu-l va mai crede nimeni,

Cat despre Deveselu, cu siguranta nu-i singurul loc de pe fata Pamantului de unde americanii pot lansa rachete catre Rusia.
Agrig
QUOTE(gibonu @ 13 Feb 2022, 22:59)

<span class='edit'>14 Feb 2022, 01:22:</span>
Pana la integrarea Ucrainei in NATO e cale lunga.




Asa ne-au transmis si noua pina n-a aparut Osama si apoi am intrat in NATO in viteza 6-a, nu era el, inca mai bateam la usa aderarii, ca in Schengen

QUOTE(gibonu @ 13 Feb 2022, 22:59)

<span class='edit'>14 Feb 2022, 01:22:</span>

Cat despre Deveselu, cu siguranta nu-i singurul loc de pe fata Pamantului de unde americanii pot lansa rachete catre Rusia.



Nu doar e o mica problema, o racheta balistica este cel mai vulnerabila pe prima portiune a traiectoriei, ala e baiul, daca era doar ca la ALA nu-si bateau rusii capul si gura de pomana, din alea am avut si mai avem si li se rupe.
Si alea nu-s la Deveselu ca sa ne protejeze pe noi...
Habba
Io știam ca aderarea la NATO ne-au aprobat-o ca am fost cuminți și am lăsat avioane sa tranziteze spațiul nostru aerian împotriva sârbilor...sau ma înșel?
Cosstel
nu cuminți, obedienti
de genul, da sefule, mă execut
isteria cu întrarea în NATO a fost ca ungurii erau și noi nu iar sindromul yugoslav ne dădeau fiori pe șira spinarii
nu prea ne framinta pe noi rusii atunci, acum însă... 😄
einstein1984
aveau nevoie de piata de desfacere la armament mai scump, africanii nu iau rachete scumpe.
Agrig
QUOTE(Habba @ 14 Feb 2022, 07:34)
Io știam ca aderarea la NATO ne-au aprobat-o ca am fost cuminți și am lăsat avioane sa tranziteze spațiul nostru aerian împotriva sârbilor...sau ma înșel?
*



Precis au fost intimidati de Fortele Aeriene Romane cu ale lor ultraperformnte MIG 21 si 23 ca 29 deja era trimis in remiza la pastrare!

radmasa.gif

N-a fost nici o data "frica" de unguri, doar la cei din sud le e frica de ei!
Avantajele intrarii in NATO au fost economice in primul rind, alea s-au simtit cind altora le-a trecut frica de investitii in Romania, acum ersu sub "umbrela" NATO deci oamenii de afsceri erau mult mai linistiti.
einstein1984
Nu e de gluma sa cada un mig 21 peste cartierul tau general....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.