Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare Masina Second-hand
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
hepea
In ce judet?
xmisterx
Hai la BV sa stai jumatate de an pana reusesti sa ajungi la ghiseu tu personal. La noi s-a c-am schimbat treaba, apelam la firmele de inmatriculari cotra-cost bineinteles, in 2-3 zile e totul gata.
DragosP
QUOTE(hepea @ 5 Feb 2018, 09:53)
In ce judet?
*


Brăila.
La noi se face programare aici și se ține cont de ea. Am așteptat o lună, da' n-am stat în apă și am rezolvat în 5 minute.
hepea
Din ce am vazut, in Bucuresti e ok si fara programare. In schimb, in IF, e macel.
Laurentziu83
In octombrie 2017 mi-am facut buletin de B.

Pe 16 noiembrie m-am dus la taxe si impozite Galati sa scot masina de pe rol, in vederea inmatricularii ei pe Bucuresti. Mi-au dat 2 hartii, cu mentiunea ca trimit ei fisa masinii la Bucuresti. In decembrie ma prezint eu cu numarul de inregistrare la taxe si impozite sector 2, unde aflu ca ''n-a venit dosarul". Aia e, revin dupa sarbatori.
Revin eu pe 23 ianuarie, coada ca la balamuc, verifica acolo "a venit dosarul pe 11 ianuarie (dupa aproape 2 luni), dar a venit prin primarie, nu prin posta (???), mergeti la sediul nostru de dupa colt, la d-na..., ca acolo e dosarul'. Se duce Laurentiu dupa colt, la ghiseu, d-na..., nu e. Asteapta Laurentiu, apare si d-na, cauta in calculator, vede si ea ca a venit dosarul, il cauta fizic....nu e. In fine, noroc ca avea Laurentiu factura de achizitie a masinii, copie dupa vechiul buletin si fisa vehiculului (o facusem la Galati, preventiv, sa am hartoage la mine) si alte cateva hartii, asa ca masina a fost luata pe rol si a primit si o stampila pe fisa de inmatriculare, numai buna pentru DRPCIV Pipera.
Cu fisa stampilata, copie RCA (imi facusem pe o luna, ca vamesii ucrainieni sunt cam batuti in cap, nu vreau sa se lege ca una scrie in talon si alta in RCA, mi-am facut alta polita ulterior inmatricularii), copie buletin, talonul vechi, cartea de identitate a masinii, placutele vechi spalate (nu le primesc murdare), m-am suit in metrou directia DRPCIV, joi, 25 ianuarie, unde am luat un numar de ordine, am asteptat 20 de minute, apoi am predat toate astea, am platit taxa de talon si de numere, 122 de lei (am vrut preferentiale), erau libere, aceleasi numere de pe vremea cand era masina in leasing, dupa care am fost anuntat: "veniti luni dupa 10 sa va luati numerele noi".
Am venit luni seara, mi-am luat numerele, civ-ul completat, noul talon si asta a fost tot.

Acu sper ca aia de la Galati sa primeasca la un moment dat confirmarea ca s-a radiat masina, sa-mi dispara impozitul de pe ghiseul.ro, ca imi apare de 2 ori, pe rolul de Galati si pe rolul de S2 Bucuresti.
DragosP
QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Feb 2018, 19:32)
In octombrie 2017 mi-am facut buletin de B.

...
Acu sper ca aia de la Galati sa primeasca la un moment dat confirmarea ca s-a radiat masina, sa-mi dispara impozitul de pe ghiseul.ro, ca imi apare de 2 ori, pe rolul de Galati si pe rolul de S2 Bucuresti.
*


up.gif
E normal ca voi bucureștenii, să aveți mașina înmatriculată acolo.
argon
QUOTE(DragosP @ 5 Feb 2018, 10:48)
Pe 31.01 am avut și eu programare la ghișeu, programare făcută online pe 29.12.2017.
La ora 11:00 am fost programat, la 11:05 aveam chitanțele plătite și plecat de la ghișeu cu actele depuse.
La ora 15:45 am ridicat numerele.
Uite dom'le că merge ceva cum trebuie în România! up.gif
*



Pentru moldoveni e minune, dar la Deva de fiecare data am stat intre 5 si 15 minute, fara nici o programare, si am avut numerele fix 2 ore mai tarziu.
ady77
Pai Deva e un sat mai mare cred si eu ca dureaza putin icon_mrgreen.gif
einstein1984
Noi avem firme cu mai multe masini decat sunt inmatriculate in judetul Deva... e normal sa fie mai aglomerat.
Laurentziu83
QUOTE(DragosP @ 6 Feb 2018, 09:01)
up.gif
E normal ca voi bucureștenii, să aveți mașina înmatriculată acolo.
*


Sincer mi-as fi dorit ca sa fi avut numere de inmatriculare care sa nu contina indicativul judetului, sa nu-mi mai bat capul cu schimbatul lor, sa nu mai interpreteze altii de unde sunt, etc. Cum au basarabenii, bosniecii, suedezii, ungurii, etc. De preferat sa fie aceleasi numere de la prima inmatriculare si pana o duci la remat.

Ar fi fost si normal ca, atunci cand mi-am schimbat buletinul, odata cu el sa primesc si talonul cu noua adresa trecuta pe el, cu rolul direct transferat, ca doar de asta avem atatia bugetari care o freaca.
Dar e mai funny asa, sa alerg dintr-o parte intr-alta, pe timpul si pe banii mei.
Andy_ACS
Scurta intrebare:
Am vandut masina (inmatriculata in Dolj) catre cineva din Valcea.
Am inteles ca daca doresc sa imi pastrez numerele pentru noua masina trebuie sa fac o cerere la politie, si sa platesc o taxa de 30 de lei. Am facut programarea pentru vinerea asta sa pastrez numerele.
Intrebarea este - noul proprietar cand inmatriculeaza masina mea ce face cu numerele? Le pastreaza si mi le transmite mie sau le preda la politie? Daca le preda eu trebuie sa le comand si sa le platesc din nou cand inscriu masina noua?

Multumesc!
xmisterx
Nu le preda la politie, ti le trimite tie, el trebuie sa specifice la ghiseu/inmatriculari ca fostul proprietar isi pastreaza numerele.
espacern
Numerele (placile) se predau la ghiseu cand se face inmatricularea.....daca s-a specificat la instrainare ca vechiul proprietar doreste sa pastreze numerele si s-a achitat taxa de rezervare valabila 1 an.
Alte placi cu acelasi numar se elibereaza dupa ce se face dovada ca exista rezervarea.....si vanzatorul a finalizat imnatricularea!
vasile82
Se da un auto inmatriculat in B si vandut (cu numere - vanzatorul nu doreste pastrarea nr) tot in B ,urmeaza sa fie inmatriculat in B. Cumparatorul nu vrea alte numere.
La inmatriculari trebuiesc predate numerele? Chiar daca se doreste ramanerea lor pe masina?
Se mai plateste ceva pt ele?
Multumesc!
tatabobu
Nu, si nu.
Laurentziu83
Am avut eu ceva de genul, trecand masina de pe firma pe numele meu mai demult, practic o vanzare, placutele de inmatriculare n-au plecat de pe masina, la politie am mers doar cu actele, fiind vorba de acelasi judet.
vasile82
Placutele au ramas pe masina si nu s-a mai platit nimic pt ele. La ghiseu doar actele au fost predate. practic singura taxa a fost 37 ron talonul.
silvanu96
Am terminat leasingul. Platit si factura reziduala.
RCI zice sa-i trimit talonul si copie dupa CUI sa-mi trimita actele.
Pot merge cu nr de leasing (sunt de cool.gif pana inmatriculez masina (programare 27.04) fara talon?
Sau trebue sa-mi scot nr rosii?

3 Apr 2018, 12:13:
Numerele de leasing sunt de Bucuresti.
einstein1984
un telefon la DRPCIV si te lamuresc ei. Fara talon nu prea e bine sa mergi...
marksman
QUOTE(silvanu96 @ 3 Apr 2018, 12:12)
Am terminat leasingul. Platit si factura reziduala.
RCI zice sa-i trimit talonul si copie dupa CUI sa-mi trimita actele.
Pot merge cu nr de leasing (sunt de cool.gif pana inmatriculez masina (programare 27.04) fara talon?
Sau trebue sa-mi scot nr rosii?

<span class='edit'>3 Apr 2018, 12:13:</span>
Numerele de leasing sunt de Bucuresti.
*


In 2007 am fost in aceeasi situatie. Nu primesti numere rosii, dai talonul si astepti actele de la RCI. La mine a durat 2 saptamani de cand am dat actele catre RCI pana am avut numere definitive, la rand. Pentru personalizate mai asteptam 2 saptamani. Nu ai dreptul sa circuli, RCI va radia masina, de esti prins la volan e caz penal.
b06fcn
Acum am vaga impresie ca nu se mai radiaza masinile, inmatricularea este permanenta si nu se mai scot numere rosii...probabil cei de la RCI vor talonul ca sa inscrie pe el catre cine a fost instrainata masina, urmand sa il trimita inapoi cu restul de acte.
marksman
Posibil... Eu zic cum a fost in 2007 cu RCI, si ca am stat doua saptamani fara masina. Plus ca, din ce imi amintesc, nu am primit talonul inapoi, au zis ca vor si numerele (apoi s-au razgandit, au zis sa le distrug eu).

Acu' e drept si ca situatia a fost probabil diferita, masina era in leasing "pe firma", stiu ca administratorul a luat talonul, l-a expediat la RCI, apoi a rezolvat cu inmatricularea. Ce e cert, e faptul ca masina a stat doua saptamani pentru ca nu mai puteam folosi numerele de leasing.
silvanu96
1. E masina de firma. Nu poate sa stea. Tre sa faca bani.
2. Ma gandesc ca pe firma de leasing o doare la bascheti si saptamana viitoare da numerele mele la alta masina noua .Atunci eu am belit-o !!
Nu am nici CI sa scot numere provizorii.
Fratzica
Acum vreo 2 ani am terminat leasingul la o masina, masina pe care nu am mai folosit-o de atunci deoarece eu am masina de servici iar sotia si-a luat una noua.
De atunci masina asta zace in curte.
Azi am vazut o stire cum ca de la 20 mai masina fara ITP este considerata ca neinmatriculata.
Masina este declarata la fisc insa nu am mai inmatriculat-o pe numele meu.
Care ar fi pasii sa o inmatriculez pana nu ma trezesc cu ea radiata?
silvanu96
Revin.
Am fost la Inmatriculari ,degeaba, nu pot sa-mi elibereze adeverinta provizorie pentru ca masina este inmatriculata.
Am sunat la RCI, au zis sa stau linistit ca pleaca imediat talonul stampilat , CI si factura reziduala cu VIN-ul trecut pe ea. Fara certificat fiscal pentru ca masina este la fisc pe numele meu de la inceputul contractului.
Se poate merge cu numerele actuale si o copie dupa talon , dar daca e implicata intr-un eveniment rutier, sigur iau amenda.
Deci ei NU radiaza masina.
marksman
S-o mai fi schimbat in 10-11 ani...
St
Iei amenda pentru ca nu ai talonul in original?
marksman
Da. Ai obligatia sa arati documentele, nu copiile documentelor.
bion
Pana capat documentele schimbate am o copie de la talon.Zice-se ca e ok.Nu e cu numere rosii.
b06fcn
QUOTE(Fratzica @ 4 Apr 2018, 10:54)
Acum vreo 2 ani am terminat leasingul la o masina, masina pe care nu am mai folosit-o de atunci deoarece eu am masina de servici iar sotia si-a luat una noua.
De atunci masina asta zace in curte.
Azi am vazut o stire cum ca de la 20 mai masina fara ITP este considerata ca neinmatriculata.
Masina este declarata la fisc insa nu am mai inmatriculat-o pe numele meu.
Care ar fi pasii sa o inmatriculez pana nu ma trezesc cu ea radiata?
*


In primul rand ITP, ca fara ala nu se poate face transcrierea dreptului de proprietate. E impropriu spus ca este masina considerata ca neinmatriculata, circulatia cu o masina fara ITP echivaleaza cu circulatia pe drumurile publice cu o masina neinmatriculata, adica e fapta penala...

Daca ai ITP, asigurare, actele de provenienta, certificatul de la fisc, se depun dosarele la SRPCIV si se realizeaza transcrierea.
Fratzica
Multumesc pentru sfaturi, azi i-am facut itp si asigurare. Pasul urmator ar fi sa iau fiscalul de la firma de leasing, nu?
b06fcn
Parca ziceai ca este pe numele tau la fisc, asta inseamna ca ai deja fiscalul de la firma de leasing. Trebuie sa ai un document in care scrie ca a fost scoasa din evidenta de la firma de leasing si a fost trecuta pe tine. E o jumate de A4 sau un A4 complet, depinde de cine a facut actele, unde sunt datele masinii pe spate si datele celor doi proprietari pe fata, cu stampile de la cele doua administratii financiare.
La SRPCIV te duci cu actele de provenienta, CIV, talon, asigurare, hartia de la fisc si cu numerele daca nu vrei sa le pastrezi.
Fratzica
Pai am avut fiscalul acum 2 ani, insa valabilitatea lui e de 30 zile nu?
Mai am nevoie de un nou fiscal pt inmatriculare?
xmisterx
Pai masina nu e pe numele tau trecuta la fisc??
Fratzica
Masina este cumparata pe firma si inscrisa la fisc.
xmisterx
Da, trebuie scos certificat fiscal de pe firma detinatoare si cu acel fiscal o treci pe numele tau, o sa primesti de la fisc o "declaratie/decizie de impunere", cu acest document impreuna cu CIV, RCA pe numele tau, talonul si actul de dobandire/proprietate mergi la politie.

Sau

Imputernicesti o firma de acte auto si se ocupa ei de tot.
zapata
Care mai este timpul de asteptare la inmatriculari Pipera daca nu ai programare?
Thaddaus
Acum o luna a durat 30 de minute sa depun actele, iar la 3 zile distanta 5 minute sa le ridic.
Am fost in jur de ora 18..
tatabobu
La mostenire are cineva idee daca si ce fel de certificat fiscal trebuie? Masina socrului, mostenita de sotie si soacra (la fisc trecuta cu procentele aferente in rolurile lor), eu am imputernicire notariala de la amandoua sa o inmatriculez pe numele sotiei. Cred ca o sa fie o bataie de cap frumusica.
eXtenSion
Am niste intrebari despre transcrierea unei masini, daca va puteti da cu parerea, va rog.

Practic vreau sa dau cadou loganul meu cuiva pt ca respectiva persoana are o Dacia 1310... deci vreau sa il transfer pe numele acelei persoane. Nu avem contract vanzare-cumparere etc. Sper ca nu trebuie.

Am cautat pe internet si am gasit AICI [1] si AICI [2] ca actele necesare ar fi cele de mai jos. Tot ce e cu diacritice e citat din acele surse.

Le pun pe toate ca poate foloseste si altcuiva. Pt cele unde am intrebari, pun intrebarile cu Italic/Bold si cu litere in fata ca sa puteti raspunde mai usor, daca ma puteti ajuta:

1. Cererea de înmatriculare a solicitantului;

2. Fișa de înmatriculare (dactilografiată), semnată/ștampilată de fostul și noul proprietar, vizată la Direcția Taxe și Impozite Locale (în locul vizei fostului proprietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de Direcția Taxe și Impozite Locale);

3. Cartea de identitate a vehiculului (CIV), în original și copie;

4. Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român, cu excepția autovehiculelor destinate competițiilor sportive și a vehiculelor istorice;

A - Asta care e? Ma gandesc ca nu e talonul

5. Dovada efectuării inspecției tehnice periodice, în termen de valabilitate;

6. Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original și copie;

iar in sursa 2 scrie:

6. contractul de vanzare-cumparare sau factura (in original si copie);

B - Cum eu fac o donatie ma gandesc ca duc factura? Sau trebuie ca noul proprietar sa aiba ceva document care arata dreptul de proprietate - e ceva document care se face pt donatii?

7. Actul de identitate al solicitantului, în original și copie;

8. Copia asigurării RCA, în termen de valabilitate;

iar in sursa 2 scrie:

8. Asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) cu numele noului proprietar (copie)

C - Daca noul proprietar are deja asigurare RCA pt Dacia 1310 pe care nu o mai foloseste trebuie sa isi faca alta asigurare pt Loganul asta sau o poate folosi pe cea veche? Cum poate sa isi faca RCA pe masina asta daca nu are masina inca pe numele lui?

9. Dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare;

10. Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate, semnat/ștampilat;

D - Asta e talonul? Sa scriu eu pe el asta sau imi spune la ghiseu ce sa scriu? Parca nu m-as incumeta sa il completez acasa

11. Dovada plății contravalorii plăcuțelor cu numărul de înmatriculare dacă acestea se schimbă;

12. Plăcuțele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul proprietar are domiciliul/sediul pe raza altui județ și nu a optat pentru păstrarea numărului respectiv. Dacă noul proprietar dorește un număr preferențial, acesta va trebui să predea și plăcuțele cu numărul de înmatriculare existente pe vehicul. Acestea nu vor fi predate dacă fostul proprietar a optat și achitat păstrarea numărului de înmatriculare respectiv sau dacă se vor păstra plăcuțele în cazul în care vânzătorul și cumpărătorul sunt din același județ;

Altele care nu mi se aplica mie:

În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea și sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerțului), precum și împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
– Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul, persoană fizică;
cj98czh
Nu poti face nimic fara Contract de vanzare-cumparare (in 5 exemplare) ... pe baza aluia se fac toti ceilanti pasi ..

http://www.spcrpcivcluj.ro/inmatriculari/d...nia-transcriere

ady77
A. Daca masina e de afara, din tara nu trebuie.
B. Cred ca trebuie mers la notar, e mai ieftin sa faci un contract de vanzare cumparare pe o suma modica.
C. Face pe seria la sasiu si pe numele lui.
D. Esti prea emotiv. tongue.gif
crisolro
imi poate confirma cineva ca la adm financiara si politie e toata lumea in mintile ei si nu se mai cere fiscal daca se foloseste contractul model de mai jos?

CONTRACT DE
ÎNSTRĂINARE - DOBÂNDIRE
A UNUI MIJLOC DE TRANSPORT

Model 2016 ITL 054
http://taxelocale6.ro/formulare/index/pj



pretul vanzarii (intre persoane fizice) trebuie trecut in lei sau poate fi exprimat in euro in acel contract? ... suma e mica si se deruleaza cash (2000 eur); din cate stiu, limita pt. tranzactie prin banca e 10000 ron (ma rog, daca nu ne grabim, s-ar putea sa sara in curand de 10000 ron cei 2000 de euro mad.gif )

mai vad ca exista o casuta care se poate bifa, daca contractul are anexe - putem face o anexa din care sa rezulte ca plata se va face esalonat, in x rate a y eur fiecare rata?

ce se completeaza la greutate maxima admisa? sau nu e cazul fiind autovehicul?
am atasat o carte de identitate dar nu stiu daca e ceva de la rubrica 7 sau de jos de tot


(3) OBIECTUL CONTRACTULUI
Mijlocul de transport: marca ………………………….. tipul ……………., număr de identificare ……............................................. serie motor ……….............. capacitatea cilindrică …….... cm&sup3;, greutate maximă admisă (pentru remorci/semiremorci) …….… tone, număr de înmatriculare/înregistrare ……...........….…, data la care expiră inspecția tehnică periodică ………………………., numărul cărții de identitate a vehiculului …………….., anul de fabricație ........................., norma euro ......... dobândit la data de ......................................, conform act ………………………….……...........……………………….


Multumesc
sorin1983
daca este modelul nou de contract e ok. pe el se pun vizele si la scos si la luat in evidenta. poti sa treci pretul si in yeni dar nu stiu cu ce te incalzeste. nu se fac anexe la contract in genul ala... te duci la notar pentru asa ceva.
nu e problema ta completatul(masa si alte categorii) daca te duci la un ghiseu de acte cu 30 de lei iti face si contractele, copii, ti le pune in ordine si doar le semnezi.
crisolro
situatia e de asa natura ca nu putem merge la altii sa redacteze acte ... sa zicem
ms pt. info

deci, ce trec la greutatea aia nenorocita?
DrV
Scuze!
espacern
Se pot scrie/imprima in regim propriu nu trebuie mers la vreun intermediar....si greutatea care trebuie scrisa acolo este 0!
xyz30
Buna seara,vreau sa inscriu o masina adusa de afara si vad ca trebuie scos de la Anaf o adeverinta pentru ceva legat de TVA.Pe site la DRPCIV specifica si acolo ca pentru inmatriculare trebuie aceea adeverinta.Aveti idee ce acte trebuiesc pentru scos acea adeverinta?
bucatzel
Ceau.

Vreau sa ma duc saptamana viitoare pan' la Oradea sa vad o masina.
Daca ma decid ca o cumpar, care sunt pasii de facut acolo? Odata ajuns acasa o s-o pasez unei firme de intermedieri sa se distreze cu actele, dar n-s vrea sa fie nevoie sa mai dau vreo tura pana acolo ca n-am dat cu subsemnatul pe undeva.

Daca am inteles bine, se face actul ala de vanzare-cumparare in 5 exemplare, care se stampileaza de catre primarie. Cat dureaza sa dea o stampila pe acolo? Nu de alta, pe la noi prin sat am auzit ca-i durere la partea asta. Altceva, ce mai e de facut?

Multzam' fain.

cj98czh
Depinde de oras, pt. Clio la SB le-am obtinut in aceeasi zi ... daca nu ti le trimite vanzatorul pe curier.

Ai nevoie de contract VC in 5 exemplare stampilate de primarie, certificat fiscal de la vanzator, scris in talon instrainat catre si data, actele masinii ..

La politie in TM, faci programare online si in 10 minute ai plecat ...

Inainte de politie mai ai de mers inainte de asta la primarie .. o data sa o declari ... nu vad de ce ai mai platii pe cineva ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.