Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manelism pe bani publici
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Stefan
QUOTE(aphophis @ 27 Feb 2010, 16:09)
totul din banii platiti de mine si de tine (daca nu esti bugetar)
*



Dar ce, bugetarii nu platesc impozite?
aphophis
aia doar recircula niste bani smile.gif
Stefan
Aia = si eu.
Recircula bani, asa zici tu. Dar pana la urma totul se reduce la cati bani iau eu in mana, si cu ce-mi cumpar de mancare. Si-ti spun ca la sfarsitul zilei is cam muritor de foame.
Desi nu vroiam sa ma dau pe mine ca exemplu - bugetar, studii superioare, administratie publica locala - salariu de debutant 500 ron. Ce zici, ca cersetor luam mai mult?
aphophis
stefane , te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, nu am nimic cu nimeni insa asta e adevarul. Si nu ma luam de "talpa tarii" din administratia locala, unde multi is prost platiti & shit, ci de aia care incaseaza salarii fara numar , desi stau si o freaca la rece. Si in plus sunt si preocupati de cum sa fure cat mai mult pt prietenii care l-au pus pe pozitia respectiva. Am toata stima pt cei care isi fac treaba intr-un sistem imputit, mai ales pe un salariu de rahat ca ala de 500 lei.. Sincer nu-mi pot da seama cum supravietuieste cineva cu suma asta, eu la un salariu de 3 ori mai mare ca al tau, pot considera ca sunt la limita cu banii. Mai ales ca nu sunt genul care sa arunce cu ei in dreapta si in stanga
Stefan
Pai stai ca am trecut de stagiul de debutant. laugh.gif
Ziceam doar asa... Acu' chiar stau degeaba pe banii tai.
felixmotanul
pe mine nu ma intereseaza ce sporuri primesc anumite categorii de salariati dar e romanul moare de grija altuia si ii place sa planga pe la alte cruci
cred ca o gandire de tipul ,,ce pot sa fac eu ca sa castig mai bine,, e mai benefica decat sa stam si sa analizam cat castiga x sau y cate sporuri are sau daca merita sau nu aceste salarii etc
nu exista job perfect cum niciodata nu va exista salariu multumitor


aphophis
oricum,nu stiu de ce atunci cand se vb de bugetari una doua se sare in sus ca ar fi vb de medici, profesori si aia cu VENITURI (nu salarii) mici.

@felix, atata timp cat tu iti castigi salariul din banii platiti de mine sau de x-ulescu ca impozit, fii sigur ca ma doare ca diverse pipite inaseaza salarii de mii de euro, doar pt ca iubi e mare scula de bascula in sistem. Sau pt ca mamica si taticu cunoaste pe nea x-ulescu, mare grangur politic
felixmotanul
aphophis, te asigur ca lucrez in mediul privat si ca nu as lucra la stat pentru nimic in lume o buna perioada de vreme de aici incolo si te maia sigur ca atunci cand ma uit pe fluturasul de salariu si vad cati bani se duc la stat ma apuca dracii dar pentru asta nu are nici o vina cel care lucreaza la stat
vina pentru fiscalitatea excesiva o poarta altcineva
aphophis
vina o poarta toti. intr-o masura mai mare sau mai mica. Si nimeni din intreg sistemul asta bugetar (si nu ma refer la profesori, medici etc ci la politicieni, aia pusi pe capatauiala & shit) nu se gandeste ca nu poti capusa un corp la infinit , crescand de la an la an , ajungand la dimensiuni grotesti, fara sa omori corpul gazda. Pentru ca dobitocii astia care cheltuie aiurea bani publici, care o freaca aiurea pe salarii mari, nu cred ca si-au imaginat vreodata ca solutia nu e taxe mai mare sau amenzi date de-ampixu mai mari si mai multe (care duc pana la urma la moartea corpului gazda) , ci reformarea sistemului. Care inseamna mult. Eficienta mai mare, numar mai mici de oameni, implicare a politicului mai mica..
Stefan
QUOTE(felixmotanul @ 27 Feb 2010, 16:27)
pe mine nu ma intereseaza ce sporuri primesc anumite categorii de salariati dar e romanul moare de grija altuia si ii place sa planga pe la alte cruci
cred ca o gandire de tipul ,,ce pot sa fac eu ca sa castig mai bine,, e mai benefica decat sa stam si sa analizam cat castiga x sau y cate sporuri are sau daca merita sau nu aceste salarii etc
nu exista job perfect cum niciodata nu va exista salariu multumitor
*




Nu cred ca e vorba de capra vecinului aici. E vorba de necesitatea unui sistem de plata al bugetarilor unitar si transparent. Pana la urma cetateanul e clientul, iar functionarul ofera un serviciu. Deci, da, e de datoria institutiilor statului sa reglementeze situatia si sa raspunda criticilor. Pe mine in schimb ma deranjeaza toata campania asta din mass-media impotriva tuturor functionarilor publici, niste lacomi care stau toata ziua degeaba pe banii amaratilor care platesc jumate din venituri ca impozit. Si toata lumea pune botu, fara sa se documenteze macar un pic.
felixmotanul
e un ideal ce afirmati dumneavoastra aici domnule aphophis
poate se vor produce unele schimbari dar nu majore doar atunci cand sitemul de stat va intra in falimnet si te asigur ca nu mai este mult pana acolo din lipsa banilor se renunta la ceea ce nu trebuia sa se renunte, concret se renunta la investitii care practic ar fi putut fi suportul unei relansari economice deja cinci orase renunta la constructia soselelor de centura, ministrul transporturilor nu are bani sa acopere gropile aparute peste iarna si spune asta plin de nonsalanta in timp ce platim taxa de drum pe care o mai platim si in pretul benzinei
atunci cand sistemul privat va fi pus la pamant de impozitarea excesiva atunci cand efectiv visteria statului va fi goala se va trece la unele masuri de reforma dar aceste masuri nu vor fi facute de autoritatile noastre
aceste masuri for fi facute sui impuse de catre ue
Filip
Si daca se reformeaza ceva, or sa scape doar de functionarii marunti, de profesori, de cei care chiar au nevoie de bani, si care chiar muncesc. Si o sa fie mai rau. Cata vreme in guvern, justitie, parlament vor fi aceiasi oameni, nu se va schimba nimic. Si nu exista nici garantii, ca daca vor veni altii sa-i inlocuiasca (ceea ce e practic imposibil), acei "celalti" vor fi onesti. Nu se vrea, nu se va vrea niciodata, mereu vor fi oameni ce vor trai de pe o zi pe alta in Romania. Si e vina alora de sus. E o gluma statul roman, scuzati-ma ca spun asta.
felixmotanul
noi suntem gluma noi pentru ca ne place sa stam pe margine si sa privim, ne place sa stam si sa nu ne implicam, ne place sa ne plangem de mila ne meritam soarta si inca cu varf indesat
asta e natiunea romana din care si eu fac parte
statul roman exista nu este o gluma este un simbol dar e prost condus nulitatile si nonvalorile sunt la mare cautare acum
cei care ar putea sa schimbe ceva stau deoparte fie nu vor sau nu pot sa se implice
bogdanelkva
daca un Andrei Gheorghe a ajuns sa fie consilier in tara asta...si un Minune...
Stefan
E o oarecare diferenta - unul a fost ales de bobor, altul a fost numit (ma rog, a castigat concurs radmasa.gif ).
bogdanelkva
la mine in oras nu e nici un cantaret de manele,ca l-as alege si primar numaidecat,nu numai consilier.ca doar asta conteaza,nu?activitatea artistica. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
radian
Lasa bre ca din orasul vecin provine o adevarata vedeta nationala din lumea muzicii. Banuiesc ca nu ti-ai dori-o primar in locul lui Ile...
bogdanelkva
radmasa.gif radmasa.gif radian,ala intai sa-si plateasca apa rece la timp,dupa aia poate sa-si mai traga un clip pe strada din fata vilei lui radmasa.gif
radian
QUOTE(bogdanelkva @ 27 Feb 2010, 19:40)
...din fata vilei lui radmasa.gif
*



La plural bre ca are 4, cate una pentru fiecare amanta. Familist convins, nu-si lasa haremul pe strada...
Stefan
QUOTE
Disfuncțiile birocrației au surse structurale. Procesul se derulează după cum urmează:
1. respectarea strictă a regulilor;
2. respectarea regulilor devine absolută, iar nu relativă la un set de scopuri;
3. regulile nu pot fi astfel adaptate situațiilor ce nu au fost specific prevăzute în
momentul adoptării regulilor;
4. astfel elementele concepute a induce eficiență, produc ineficiență în astfel de
cazuri;
5. într-un context social dinamic, în continuă schimbare, situațiile neprevăzute se
multiplică ajungând ca situatțiile de ineficiență a regulilor să prevaleze asupra
celor de eficiență.


Citeam pentru un examen.
radian
Invatam in grup? biggrin.gif
Stefan
Daca asta ma va ajuta sa iau 10... da, de ce nu? biggrin.gif

QUOTE
Birocratul nu realizează inadecvarea regulilor deoarece acestea au pentru ei “sensuri”, “înțelesuri”
specifice; ele nu sunt doar instrumente, devin repere. Semnificația simbolică a mijloacelor este reasertată
continuu în organizație ceea ce face ca oamenii să adopte mijloacele și nu scopurile. Normele, deși în
aparență laice, devin sacre.
Funcționarii au simțul destinului comun; lipsa competiției și spiritul de corp îi fac să-și promoveze unitar
propriile interese în dauna celor ale oficialilor sau cetățenilor pe care îi servesc; ei pot manipula politicienii
fie prin denaturarea informației, fie prin trimiterea unei cantități mult prea mari de informație astfel că
tehnic acesta nu o poate analiza.
Markos
QUOTE(Filip @ 27 Feb 2010, 17:31)
E o gluma statul roman, scuzati-ma ca spun asta.
*


nu ai pentru ce sa te scuzi, tinere..
george_scala_2004
LA ȚIGANII DIN BUZESCU, "MILIOANE, BINE, CANCI"

"Noi trăim pe seama românilor"

Cartierul țiganilor din Buzescu e pustiu. Castelanii sunt plecați prin lume, la produs. Fac "învârteli", adică se descurcă. Ce înseamnă asta pentru bugetul țării în care trăiesc? Nula. Zero. Canci, adică. Câteva palate au în ușă un anunț: "Casă de vânzare". Nici un preț, nici un număr de telefon. E pus la sanchi. Nu pentru perceptorii veniți să încaseze taxe, nici pentru executori, ci pentru cămătarii croiți să-și încaseze datoriile.

http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-de-r...lor-537669.html

Jos labele de pe pensii și alocații. Impozitați țigănia!

QUOTE
E criză. Plin de inspirație și de profundă umanitate, guvernul se chinuie în ca­mera de reanimare să țină țara-n viață. Îi bagă în vene perfuzii pentru rehidratare: taie din leafa bugetarilor care și-așa abia aveau după ce bea apă, amenință cu impozitarea pensiilor și cu desființarea alocațiilor pentru copii. Ia de la gura bătrânilor și-a celor abia născuți. Țara abia mai respiră.

Le e greu economiștilor să bage mâna în buzunarele celor lipsiți de apărare, ca un ciorditor care jefuiește o bătrânică în tramvaiul 41. Le-ar fi și mai greu însă să-i ia la bani mărunți pe cei îmbogățiți din hoție, învârteli și șmenuri... Cum să ai inspirație, pe foametea asta, să pui impozit pe averile care nu se justifică din venituri? Cum să te duci acasă la șmecher, fie el manelist, parlamentar, vrăjitoare sau șef de inspectorat județean de poliție și să-i spui "șefu', scuzați, îmi dă cu virgulă!"? Cum să impozitezi țigănia?


http://www.jurnalul.ro/stire-miscarea-de-r...nia-537198.html
bogdanelkva
Fiecare manelist sa aibe contabil?da ce,el nu stie sa numere? icon_mrgreen.gif
http://voxpublica.realitatea.net/politica-...-tva-50180.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.