Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vs-uri cu duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
PaulT
Uite lista de dotari.... :

http://www.mitsubishi-motors.ro/index.php?...id=808&action=2

Pentru cine apreciaza/are nevoie de anumite lucruri merita. Pe mine personal dotarile modelului entry ma satisfac pe deplin..

Si adauga faptul ca e echipat cu primul diesel cu distributie variabila din lume(lansat de Mitsubishi anul asta) ... Comparat cu concurenta eu zic ca isi merita banii. Daca un Duster sare de 18.000EUR si e dotat mult sub ASX de 16.000....

Eu personal mi-as lua un Ralliart in banii aia(de fapt la 26000 si un pic):

http://www.mitsubishi-motors.ro/index.php?...id=787&action=3

aphophis
pai daca o masina de sosea e mai utila, deci in loc de asx luam un megane 3 icon_mrgreen.gif Cat despre aia 16.000 de euro, poate sa aiba chestiile alea, nu are are asx-ul turbo cu are megane-ul, nu are finisarile megane-ului, e dintr-o clasa inferioara si tot asa. Deci consider ca aia 16600 de euro pe care ii cer astia de la mitsupishu e jaf la drumul mare. Ca sa nu mai zic ca in 30.000 de euro cat cer astia de la mitsupishu pe un asx imi iau o laguna 3 de sta matza in coada si imi mai si raman bani destui.. ph34r.gif

cat despre comparatia unui duster full , 4wd , diesel cu un asx 2wd benzina radmasa.gif si sa concluzionezi ca vezi doamne dusterul e scump.. radmasa.gif
PaulT
Cum adica e intr-o clasa inferioara?? radmasa.gif radmasa.gif Eu ti-am spus ca pentru mine e mai utila si ca strict dintre alea doua as alege Megane ... Altfel la 16.000 EUR as lua altceva. Unii prefera suv-uri si aleg in consecinta.... Dee asta au aparut si se vand. Nu are finisarile Megane-ului?? Hai sa ne trezim din somn... Vad ca tot pe a ta o tii si continui exact ce am spus cateva posturi mai sus... Eu nu imi mai bat capul..Am senzatia ca vorbesc cu un pick-up care sare pe acelasi sector... Sau ca asist la cuvantari ale guvernului Boc...

L.E. Normal ca e scump. E full dar nu are nici 1/2 din standard entry level... e diesel dar benzinarul ii da lectii de consum. E 4x4? Poate fi si 6x6 ca Tatrele, tot e praf din toate punctele de vedere care califica o masina ca masina. Asta e ultimul lucru important...Rectific, nu e scump.. Pretul Duster este SF.
aphophis
btw un duster Laureate 1.5 dCi 110 CP 4x4 e 16.255 euro ddp. La care as adauga doar ASR - ESP (disponibil numai pentru motorul 1.5 dCi 110 CP) care e 261 euro , Geamuri electrice spate care costa 104 euro si Radio CD MP3 4x15 W cu satelit de comanda pe volan care costa 52 de euro. Per total asta inseamna 16.672 euro tva 24% inclus. e cu vreo 10 euro mai mult decat cel mai ieftinache asx , cu motor pe benzina si 2wd radmasa.gif

Dar stim.. 4wd nu e bun, ca altfel ajunge pretul asx-ului la cer, dieselul e pentru prosti, caci iarasi sare pretul asx-ului la cer radmasa.gif
PaulT
Tu compari dieselul Duster-ului cu dieselul de pe asx? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif . Nu pricepi ceva simplu ... Daca ai o baza slaba, orice pui pe ea tot nu poti urca in alta clasa.
aphophis
QUOTE(PaulT @ 7 Jul 2010, 20:48)
Cum adica e intr-o clasa inferioara?? radmasa.gif  radmasa.gif
Degeaba razi, asx-ul ESTE intr-o clasa inferioara megane-ului. Megane are  4,559m pe cand asx-ul are doar 4,295m. Is ~16cm sanatosi intre cele 2 masini  wink.gif 


Eu ti-am spus ca pentru mine e mai utila si ca strict dintre alea doua as alege Megane ...  Altfel la 16.000 EUR as lua altceva. Unii prefera suv-uri si aleg in consecinta....

De ce as lua o caruta submotorizata ca asx-ul in banii aia in loc de o masina compacta mai mare, cu motor mai evoluat? Pai daca unii prefera suv-urile, de ce l-ar prefera? Ca dupa tine 4wd e evil, nu e bun. Pai fara suparare se paote ca considera ca un suv fara 4x4 e ca si cum ai face sex cu o femeie gonflabila. Daca e tot pana acolo

Dee asta au aparut si se vand. Nu are finisarile Megane-ului?? Hai sa ne trezim din somn...
da, nu are finisarile megane-ului. Nu am urcat in asx, insa daca are finisarile lancerului nou, care sunt jenante pentru banii ceruti..



Vad ca tot pe a ta o tii si continui exact ce am spus cateva posturi mai sus... Eu nu imi mai bat capul..Am senzatia ca vorbesc cu un pick-up care sare pe acelasi sector... Sau ca asist la cuvantari ale guvernului Boc...

L.E. Normal ca e scump. E full dar nu are nici 1/2 din standard entry level... e diesel dar benzinarul ii da lectii de consum. E 4x4? Poate fi si 6x6 ca Tatrele, tot e praf din toate punctele de vedere care califica o masina ca masina. Asta e ultimul lucru important...Rectific, nu e scump.. Pretul Duster este SF.


exact ce ziceam. Orice scumpeste asx-ul e rau, evil, pentru ca e mai cusher sa compari preturi de duster  4wd diesel cu preturi de asx 2wd benzina  radmasa.gif
*



<span class='edit'>7 Jul 2010, 21:07:</span>
QUOTE(PaulT @ 7 Jul 2010, 20:57)
Tu compari dieselul Duster-ului cu dieselul de pe asx? radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  .  Nu pricepi ceva simplu ... Daca ai o baza slaba, orice pui pe ea tot nu poti urca in alta clasa.
*


pai de ce nu ar putea fi comparabile? Mai ales cand e o diferenta asa de mare intre cele2 de pret.


Mitsu ASX 1.8D M/T AS&G 4WD 150 CP - 24404 euro ddp
Iar dusterul 4wd laureate cu extraurile puse de mine mai sus (singurele care merita) e 16.672 euro cu tva 24%. Facand o operatiune simpla de scadere ne da o .. diferenta de.. 7732 euro ddp. Adica trebuie sa platesti cu vreo 4x % mai mult pe asx,decat pe duster pentru a primi un asx 4wd motorina smile.gif radmasa.gif

Bineinteles ca diferenta asta o sa ti se para tie mica. Si ti se va parea ca dusterul nu merita 16.672 euro ddp, insa asx-ul merita vreo 24.404 euro ddp. Ma insel? icon_mrgreen.gif
IRONICK
QUOTE(aphophis @ 7 Jul 2010, 21:50)
Geamuri electrice
da, geamuri electrice care nu merg sacadat daca se strange mizerie pe chedere sau se uda, geamuri care nu scartatie la gropi, geamuri care sa nu se miste fata/spate, fete de usi care nu se umfla cand ridici geamul, butoane de comanda geamuri pe fata de usa pentru pozitie ergonomica, fete de usi care nu se rigidizeaza in mastic, usi care au izolatie de umezeala si zgomot, material absorbant fonic pe interior, spatiu suplimentar pentru sticla in usa sau buzunar cu capac, ... ...
aphophis
da stim, tot ce e dacia e de rahat. move along laugh.gif

de aia mitsupishu vinde de rupe in europa si e pe scadere cu vanzarile. 5899 unitati in mai 2010 (scadere fata de 29,8% fata de mai 2009), fata de dacia care a vandut 23.415 unitati (scadere de 5,4% fata de mai 2009). Continuam si cu alte luni? icon_mrgreen.gif '


http://www.acea.be/images/uploads/files/20...-FINAL-1005.xls
IRONICK
Pai natural asa trebuie sa faca si Dacia, dar tot un cotet le iese. Mai trebuie luata din ciocan ...

7 Jul 2010, 22:26:
QUOTE(aphophis @ 7 Jul 2010, 22:15)
Continuam si cu alte luni?  icon_mrgreen.gif
Valorile din ultimii 10 ani? Cat a vandut Dacia si cat Mitsu? Nu doar in Romania sau Europa. In lume!
aphophis
valorile de anul asta. Si de anul trecut daca vrei. Ca nu traim in preistorie.. Btw, sa dam o piata ca brazilia, una neutra pentru ambele tari:

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627636949

vezi vreun mitsupishu pe acolo? icon_mrgreen.gif

Oricum cu atata mai mult e naspa pentru mitsupishu ca desi e de atata timp in europa, sta asa de prost cu vanzarile. Mai prost ca o marca care a scos capul in lume abia acu 3-4 ani icon_mrgreen.gif Ghici ghicitoarea mea de ce nu prea cumpara lumea mitsupishu?
IRONICK
Dacia era ZERO, daca nu scria Renault sau Nissan pe ea in alte zone. Eu astept inca cifrele totale la nivel de grup. Sunt curios ce volume de vanzari a avut Dacia si ce volume a avut Mitsu.


aphophis
mai conteaza ca e renault sau nissan in spatele dacia? Pun pariu ca daca comparam pietele unde se intalnesc cele 2 marci, in majoritatea cazurilor dpdv al vanzarilor dacia va fi peste mitsu. Desi mitsu are o gama mult mai larga de modele, are atatia ani in spate, e prezent pe o gramada de piete de o gramada de timp. Probabil de bune ce is se vand asa de bine tongue.gif
IRONICK
Vorba multa, saracia omului. Ai cifrele totale sau iti dai cu presupusul ca de obicei? S-a ajuns la comparatii Dacia cu Mitsu, deci reclama cu duster&saien isi face treaba. material de propaganda pentru saraci ...
aphophis
de exemplul la rusi:

http://es.autoblog.com/2010/06/20/ventas-mayo-2010-rusia/

renault logan si renault sandero au 7052 unitati vandute in mai 2010. Vezi vreun mitsupishu pe acolo? in top 20 vanzari pe modele sau in top 10 vanzari generale?

vorba multa o laie. Cu ce ii incalzeste pe aia de la mitsupishu vanzarile de acu 100 de ani?
IRONICK
Nu 10 ani, din ultimii 6 ani de cand a iesit Dacia pe piata. La nivel de grup evident.
aphophis
grupul renault-nissan e de vreo 4 ori mai mare ca mitsubishi smile.gif daca tot o dam in "tatisme" tongue.gif
IRONICK
asta este singurul argument? dacia-lada-samsung ce au patit?

dacia vs mitsu!
aphophis
pai ti-am dat exemple ca acolo unde dacia (de fapt produsele dacia-renault - logan, sandero) si mitsubishi vand, de obicei dacia/renault vinde mai mult doar pe baza a 2 modele. Pe cand mitsubishi are cate? 5-6-7? Da tu exemple de piete unde dacia/renault e prezenta cu produsele dacia (adica logan, sandero, duster) si unde si mitsubishi-ul e prezent , in care mitsu vinde mai mult ca loganul, sandero-ul, dusterul bla bla smile.gif ce zici poti? laugh.gif
IRONICK
Vanzarile la nivel de tara sau model sunt irelevante, depinde de politica pe care o adapota fiecare firma. Tu maestrul cifrelor, ai cum sa demonstrezi ca Dacia vinde la nivel global mai mult decat Mitsu?
aphophis
am zis eu asta? Eu am zis ca acolo unde vand dacia (de fapt produsele dacia, chiar sub alt nume) dacia domina de obicei. Si e de ajuns. Inseamna ca daciile sunt mai cautate ca mitsupishurile radmasa.gif Probabil de proaste ce is daciile icon_mrgreen.gif
PaulT
Nu, relax. Sunt mai bune Daciile... Mai dotate, mai bine finisate...
aphophis
corect. de aia are dacia mai mare succes ca mitsupishu pe pietele unde vand impreuna smile.gif btw, ce parere ai de diferenta aia?

QUOTE
Mitsu ASX 1.8D M/T AS&G 4WD 150 CP - 24404 euro ddp
Iar dusterul 4wd laureate cu extraurile puse de mine mai sus (singurele care merita) e 16.672 euro cu tva 24%. Facand o operatiune simpla de scadere ne da o .. diferenta de.. 7732 euro ddp. Adica trebuie sa platesti cu vreo 4x % mai mult pe asx,decat pe duster pentru a primi un asx 4wd motorina


Asa-i ca 7732 euro sunt o nimica toata? icon_mrgreen.gif
PaulT
E complet justificata diferenta aia. Bineinteles pentru cine si-o permite.
aphophis
qed. Te pomenesti ca e complet justificat si un asx de 30.000 de euro laugh.gif btw de ce as da 24404 euro pe un asx si nu as lua o Renault Laguna Estate GT Line 2,0 dCi 150 CP, care face pur si simplu pipi pe asx? tongue.gif Mai ales ca e si mai ieftina laguna aia, 23100 euro
IRONICK
QUOTE(aphophis @ 7 Jul 2010, 23:06)
am zis eu asta?
Deci, volumele pe global? dacia vs mitsu?
aphophis
reiese doar ca acolo unde dacia e prezenta mitsubishi ia bataie la fundul gol icon_mrgreen.gif
IRONICK
Daca nu demonstrezi al nivel global ca Dacia este mai tare decat mitsu, tot degeaba. Demonstreaza-i lu Paul ca Dacia este mai tare la volume pe global, sa se oftice.
PaulT
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
aphophis
QUOTE(IRONICK @ 7 Jul 2010, 22:34)
Daca nu demonstrezi al nivel global ca Dacia este mai tare decat mitsu, tot degeaba. Demonstreaza-i lu Paul ca Dacia este mai tare la volume pe global, sa se oftice.
*


icon_mrgreen.gif se oftica el suficient ca acolo unde cele 2 marci sunt prezente mitsu' pica de fraier icon_mrgreen.gif n-am ambitii mai mari cu paul radmasa.gif
IRONICK
Degeaba daca nu arati valorile globale, negru pe alb. Hai ca poti!
PaulT
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Se oftica de nu mai poate... radmasa.gif radmasa.gif
aphophis
radmasa.gif corect de aia si evita paul subiectul. Ia zi paule, de ce naiba as da banii pe un asx cand imi pot lua o super laguna in bani mai putini? icon_mrgreen.gif
lau2010
De curiozitate, aphophis ce recomanzi cotiera de logan din targ cu ~80 RON sau cea de la dealer cu 200+ RON?
PaulT
eu nu sunt cea mai indicata persoana pe care sa o intrebi de ce sa nu iei un suv.. radmasa.gif Am spus ca decat duster as lua Laureate 1,6 16v.. radmasa.gif
IRONICK
QUOTE(aphophis @ 7 Jul 2010, 23:45)
radmasa.gif
Eu te sustin! a-fo-fis, a-fo-fis, a-fo-fis!
aphophis
QUOTE(PaulT @ 7 Jul 2010, 22:51)
eu nu sunt cea mai indicata persoana pe care sa o intrebi de ce sa nu iei un suv.. radmasa.gif  Am spus ca decat duster as lua Laureate 1,6 16v.. radmasa.gif
*


deci in cazul asta ai recomanda o laguna cum ziceam mai sus in locul unui asx? tongue.gif
PaulT
Nope... Un Lancer.. radmasa.gif radmasa.gif
aphophis
adica loganeala pe langa laguna smile.gif cool
PaulT
radmasa.gif Ne intoarcem la prafos? radmasa.gif
florikah
Prafuitor ii zice in traducere directa. Eu nu stiu cum e Lancer sau asx dar la prafuitor caraie cand vrei sa bagi 1-a la peste 40 km/h. Sa fie de la compiteru de bord ?
fritzih
data viitoare daca tot vrei sa incerci o masina nu mai incerca sa bagi in viteza 1 la 40 km/h...incearca sa bagi in marcharrier ...o sa fie un carait mai frumos radmasa.gif
aphophis
lasa-l bre el nici pedala de frana nu o gaseste, vrei sa gaseasca marcharrierul? smile.gif
florikah
Am vrut sa bag dar mi-a zis dealerul ca cica nu e "sincronizata" sau cam asa ceva si ca daca bag o sa se infasoare orborii prin cutie si rotile dintate ies compot. Mi-a zis sa las masina sa se opreasca de tot inainte sa bag R.
Azi merg la un test drive cu yeti si cu tucson si o sa revin cu vs pentru prafuitor.
fritzih
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif tare de tot....
4x4
Asta e un test serios?

Pai la ce mașină vrei tu sa bagi R din mers? Eu m-as feri de asa o mașină...
florikah
Eu am vrut sa testez fiabilitatea cutiei. La ford focus caraie si cand o bagi de pe loc ...ce pretentii sa ai la duster ?

Ce ziceti de un duster vs hover ? Hoverul ala e mult mai multa masina la aceeasi bani.
4x4
Marele zid chinezesc?

user posted image
dizzy
Aoleo, sa nu vina iar ala de ne explica cum e Hoaverul un fel de Mitsu Pajero Sport generatia a doaua facut in Ceaina cu motor muuult imbunatatit, ca vomit pe monitor.
Oricum are un vecin o ceainarie d'asta si vad ca merge de vreo 3 ani cu ea.
Din pacate nu am putut intra in vorba cu el ca are atatea figuri in cap mai ceva ca un Cayenist.
Daca tot as avea de dat 25 000 cocozauri pe o masina, as prefera un Subaru Forester in loc de ASSX asta, dar asta e doar parerea mea.
La fel si in loc de Duster nou m-as baga la un Subi Forester SH adus din nemtia.
Benzinar, 2l, AC, ABS si cam atat. AAAA si sa fie modelul cu usile fara rama la geam.
florikah
Ce tare! astuia poti sa-i pui stegulete cu U Craiova pe aripi. Prea tare!
Squirrel
Din toată cearta asta ASX vs. Duster, eu rămân cu regretul că Dacia nu galvanizează caroseria. Restul e can-can, cu picioarele-n … plafon!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.