Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vanzari Dacia Duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
rtBK
ironick, consideri ca ai luat teapa cu loganu?
fansuv
DUSTER - locul 5 in GERMANIA dar pentru 4*2.
SUV 2WD

1.Nissan Qashqai 1.423
2.VW Tiguan 1.172
3.BMW X1 1.005
4.Skoda Yeti 627
5.Hyundai ix35 552
6.Dacia Duster 544
7.Kia Sportage 378
8.Suzuki SX4 349
9.Ford Kuga 320
10.Chevrolet Captiva 214


http://es.autoblog.com/2010/06/17/los-mode...a-durante-mayo/
Squirrel
Mda. Din cele 508 unități Duster vândute pe piața locală, aproximativ 150 au fost și înmatriculate și se regăsesc în statistica Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor.
358 stau prin parcuri reci sau circulă cu numere provizorii?
IRONICK
Oauuuu, se vinde bine de tot ...
asgard1955
QUOTE(Squirrel @ 22 Jun 2010, 08:03)
Mda. Din cele 508 unități Duster vândute pe piața locală, aproximativ 150 au fost și înmatriculate și se regăsesc în statistica Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor.
358 stau prin parcuri reci sau circulă cu numere provizorii?
*



Multe sunt cu numere rosii.
aphophis
a depasit sau nu celelalte suv-uri concurente? smile.gif
Squirrel
Dacia Duster - 17.000 unități produse.
QUOTE
    În primele luni ale anului Dacia a început și producția SUV-ului Duster, pentru care au fost livrate mai mult de 17.000 de unități.
aphophis
17.000 de unitati livrate? Nu-i rau, s-ar putea ca numerele pe iunie sa fie extrem de bune pentru dacia in europa..
Squirrel
Îhî, și-s fără alea 1,6 16v 4Ś4 care obțin greu de tot faimoasa omologare de Euro5!
asgard1955
"Traiasca" Curtea Constitutionala care considera ca pensiile pot numai sa creasca dar sa scada nu si care ne-a adus noile preturi:

http://www.dacia.ro/modele-si-preturi/lista-preturi.jsp
CGDBZ
Nu Curtea Constitutionala a facut preturile la Duster ci base si ai lui.
Edit :Vad ca au inceput livrarile , in Buzau am vazut deja cinci bucati in trafic.
asgard1955
Nu are rost sa facem politica. In primul rand o datoram crizei si in al doilea rand "marilor" politicieni din 1990 si pana acum" iar daca Curtea nu punea frana poate nu se ajungea la majorari de TVA. Bineinteles cine e la stat si in pensie are alta parere. Unde lucrez eu sa taiat ce trebuia taiat de anul trecut si mai e si vorba: nu iti convine cauta in alta parte.

30 Jun 2010, 18:39:


Am fost ieri si azi pana in Oradea, nici urma de duster. De cand a aparut am vazut doar 3 care sa nu apartina reprezentantului Dacia. In schimb, zeci de tucsonuri, X5, Touareg, etc
aphophis
pai de cat timp se vinde tucson? Are cel putin 6 ani in spate parca.. abia astept sa vad cifrele pe iunie maine
aphophis
2496 de dustere au fost vandute in franta in iunie 2010. Indraznesc sa sper ca in iulie si august vor fi ceva mai multe:

http://es.autoblog.com/2010/07/06/ventas-d...-durante-junio/

in spania sunt 620 de dustere vandute in iunie 2010:

http://es.autoblog.com/2010/07/02/mitsubis...cados-en-junio/
Squirrel
Da, se vinde singurica aproape, iar în Franța au deja termene de livrare previzionate prin Ianuarie 2011.
fansuv
Se vinde bine pt. ca satisface nevoile clientilor ca toata gama DACIA.
20.000 de bucati intr-o luna!
Ar trebuie sa scoata si DUSTER-KANJARA cu 7 locuri care are cautare la sigur.

În luna mai Dacia a înregistrat în Europa 20.000 de comenzi pentru Duster, iar acești clienți sunt nevoiți să aștepte până la șase luni pentru a primi un exemplar al SUV-ului de la Mioveni.

IN SPANIA PE IUNIE depaseste koleos, captiva, ix35 :

http://es.autoblog.com/2010/07/08/los-mode...-durante-junio/

SUV Y 4X4

Ford Kuga 1.868
Toyota RAV4 1.069
BMW X1 800
Audi Q5 679
VW Tiguan 646
Dacia Duster 620
Renault Koleos 525
Hyundai ix35 468
Chevrolet Captiva 363
Volvo XC60 335
aphophis
asta inseamna ca s-au stabilizat la 10.000 de dustere comandate pe luna?
aphophis
vanzarile (de fapt livrarile ) la nivel mondial la duster: 6484 unitati in iunie 2010, 14.869 unitati in 2010 (per total cu tot cu iulie).Pana in iulie 2010 vanzarile au fost in felul urmator:

- in mai 2010 au vandut 4.829 unitati (undeva intre aprilie si mai s-au adaugat cumva vreo 400 unitati ce apar la vanzari pe 2010, dar nu apar din vanzarila adunate din cifrele de pe lunile precedente, naiba stie ce o fi). [attachmentid=1627641212]
- in aprilie 2010 2940 unitati [attachmentid=1627641211]
- in martie 2010 au vandut 149 unitati [attachmentid=1627641210]
- in februarie 2010 au vandut 47 unitati [attachmentid=1627641209]

si link-ul spre vanzarile pe iunie 2010: [attachmentid=1627641213]
Squirrel
Rufele murdare se spală în familie…deh, afaceri între francezi.
IRONICK
Asa fac afacerile toti strainii. Sunt normale, dar nu pentru Romania ...
aphophis
QUOTE(Squirrel @ 30 Jul 2010, 07:51)
Rufele murdare se spală în familie…deh, afaceri între francezi.
*


pai in general firmele nemtesti cumpara masini nemtesti cand sunt in deplasare in alte tari, cele italiene cam la fel.. rolleyes.gif
PaulT
Mi se pare absolut logic si normal sa faca asa...
CGDBZ
Pentru altii e logic numai la romani nu e logic , nici macar in tara lor nu cumpara masini romanesti dapai in alte tari (ma refer la firme).
IRONICK
QUOTE(CGDBZ @ 30 Jul 2010, 21:19)
Pentru altii e logic numai la romani nu e logic , nici macar in tara lor nu cumpara masini romanesti dapai in alte tari (ma refer la firme).
*
Si tie ti se pare ca Dacia este romaneasca? In afara de angajatii care mananca o paine de acolo, ce altceva este romanesc? Profitul se duce la Renault. Este bine pentru tara ca se adauga la export si pentru angajatii romani, dar sa spui ca este masina romaneasca, sa avem pardon.
CGDBZ
Ca asta ma intereseaza pe mine , unde se duce profitul , de ce nu ar fi zeci de firme in Romania care sa aive profitul daciei dar sa-l ia altii , sa aive romani unde munci si statul de unde incasa impozite .Dar de noi suntem prea orgoliosi , vrem lucru care sa fie 100% al nostru , uite asa s-a ales praful de industria noastra (din cauza la astfel de gandiri ) mai bine le dam la fier vechi (cum s-a facut) decat sa le i-a altii sa incaseze ei profitul.
kosta
Dacia e totusi romaneasca. O spun prin optica pe care o vad strainii. Poate putini stiu ca profitul se duce la Renault, produsul e romanesc si capata incredere pe piata europeana. Dacia ar merita totusi o reclama mai buna. N-are rost sa cautam "chichitse" la Dacia, pentru mici probleme au toti producatorii de masini

30 Jul 2010, 22:12:
Credeti ca pe cehi ii intereseaza ca profitul se duce la VW? Voua va face cu ochiul Skoda????
asgard1955
Si daca firma e romaneasca, profitul vine la voi sau ce ? Nu merge cumva tot in afara, pe investitii, masini luxoase, vacante sau alte lucruri pe care le vrea patronul? Ca e romaneasca firma, ca e straina statul primeste bani pentru angajati (CAS, somaj, etc...), tva si impozit pe profit. Romania cam la fel are de castigat ca e firma romaneasca, ca e straina.
venusake
QUOTE(IRONICK @ 30 Jul 2010, 21:19)
Si tie ti se pare ca Dacia este romaneasca? In afara de angajatii care mananca o paine de acolo, ce altceva este romanesc? Profitul se duce la Renault. Este bine pentru tara ca se adauga la export si pentru angajatii romani, dar sa spui ca este masina romaneasca, sa avem pardon.
*



DE ACORD cu partea cu profitul!


Acuma, o alta chestie, referitoare la bani:
Am fost luna trecuta in Mioveni, la varu lu nevasta-mea (injiner cu oaresce greutate p-akolo) si am realizat un lucru: impozitul pe profit (pe langa salarii) ramane acolo, si se regaseste prin bugetul local.
Am inteles ca este unul dintre cele mai mari bugete locale din tara si se resimte (in ultima vreme) prin asfaltari, aprobari rapide pt cereri de izolari termice la apartamente, si ... (pe langa ce se mai ling pe deste cei ce impart banutii), ... mai ramane si in tara ceva!


Da, recunosc, io is ala ce vede mai mult partea plina a paharului!
IRONICK
QUOTE(venusake @ 30 Jul 2010, 23:32)
Da, recunosc, io is ala ce vede mai mult partea plina a paharului!
Tu ai o gandire sanatoasa, dar raspunsul meu era pentru altcineva. Urasc modul cum sunt romanii "pacaliti" sa gandeasca.
Daxidus
QUOTE(IRONICK @ 30 Jul 2010, 23:01)
Tu ai o gandire sanatoasa, dar raspunsul meu era pentru altcineva. Urasc modul cum sunt romanii "pacaliti" sa gandeasca.
*



Cu siguranta suntem mai multi cei care nu sufera dezinformarea.
Poti sa fi mai exact in ceea ce vrei sa transmiti, e chiar interesant.
Un parametru important e raportul dintre profit/cifra de afaceri de la Dacia.
fansuv
Cred ca nu se astepta multa lume la asemenea vanzari. Eu am spus ca va sparge piata. De ce? Are pret imbatabil si masinile dacia sunt foarte solide si rezistente. DUSTER este un mare succes pt. Romania. Am ajuns pe plus cu raportul import- export din cauza dacia!
Ar trebuie sa scoata si DUSTER-KANJARA cu 7 locuri care are cautare la sigur.

Dacia locul 8 in spania pe iulie:

TOP 10 SUV Y 4x4
Ford Kuga 959
VW Tiguan 769
BMW X1 560
Toyota RAV4 449
Hyundai ix35 428
Audi Q5 415
Honda CR-V 323
Dacia Duster 309

http://es.autoblog.com/2010/08/02/ventas-e...caida-del-24-2/
asgard1955
Nu e rau deloc tinand seama ca: BMW X1 si ix 35 sunt modele noi, RAV 4 tocmai a primit un facelift iar kuga si tiguan au cativa ani pe piata.
Liviu-Razvan
Eu ma mir ca s-au hotarat sa il vanda sub marca "dacia" si in alte tari.. credeam ca fac si ei ca cu "renault logan"
bogdanch
QUOTE(Liviu-Razvan @ 4 Aug 2010, 07:54)
Eu ma mir ca s-au hotarat sa il vanda sub marca "dacia" si in alte tari.. credeam ca fac si ei ca cu "renault logan"
*



radmasa.gif nu ar fi sunat bine "Renault Duster", Dacia Duster, Duster a.k.a praf, Dacia a.k.a. tara noastra, prin urmare Tara Proasta, e un mesaj codat, gen din cartile lui Dan Brown.
asgard1955
M-am uitat peste lista de preturi la duster si daca imi amintesc bine un laureate 1.6 16v 4x4 costa 13700 eur, cu TVA 19 %.
Daca scad tva-ul din suma rezulta 11512.60 eur +24% TVA = 14275.63 eur cu TVA, dar in lista pretul e 14600 eur, ceea ce inseamna ca pe baza motivului de tva au scumpit si masinile ca poate nu o sa observe clientii, in acest caz cu 14600 eur -14275.63eur = 324.37 euro.

Urat si josnic din partea lor oricum, sa prostesti lumea ca a crescut pretul din cauza TVA si sa adaugi la pachet si o majorare, ca doar se vinde, bazandu-te pe faptul ca nu se stie cat a costat inainte.

NU am verificat la celelalte echipari dar sigur au facut acelasi lucru.

http://www.dacia.ro/modele-si-preturi/lista-preturi.jsp

diferenta de pret fata de Germania de exemplu care era de aproximativ 1100 euro a scazut la : 15200 eur - 14600 = 600 euro.

http://www.dacia.de/dacia_duster_preise.php




Sper ca maine sa scrie toata presa ca dacia urca preturile in criza, sau la ei a crescut TVA-ul la aproape 27% ?
CGDBZ
Cred ca ai dreptate , un Duster Laureat 4x2 1,6 16 valve era cu 19% 11900 acum e 12800 cu 24 % , tot cam ceva peste 300 de euro mai scump ohmy.gif
asgard1955
icon_mrgreen.gif Isi fac plinul acum ca mai incolo le vor scadea vanzarile.


QUOTE(CGDBZ @ 4 Aug 2010, 21:46)
Cred ca ai dreptate , un Duster Laureat 4x2 1,6 16 valve era cu 19% 11900 acum e 12800 cu 24 % , tot cam ceva peste 300 de euro mai scump  ohmy.gif
*



La modelul de care spui e mai rau ca e scumpit cu 400 euro.

11900/1.19 * 1.24 = 12400 euro dar el costa 12800.

E dreptul lor sa faca ce vor dar macar lumea trebuie sa stie de politica de criza dacia.
CGDBZ
Pe mine ma lasat mut .
johny2k
Si configuratia mea care a fost 17160 eur la ei pe site acum e 18221 eur...
e cu 340 eur mai mult decat ar trebui cu tva 24%...
IRONICK
Intreb si eu ... cand un Koleos (mai sunt si alte exemple) costa 18.000Euro, de ce nu si-a cumparat nimeni?
PaulT
Nu era Dacia.... Care se stie ca e foarte ieftina comparativ cu ce ofera(si daca se stie asta o putem cumpara fara sa verificam piata sau produsul..), are intretinerea aproape gratis. Renault-ul era prea scump la banii aia... laugh.gif
minny
Mi se parea mie ca e parca cam scump dar nu am verificat. O posibila explicatie e si scumpirea in lant a produselor (piesele ajung mai scumpe in fabrica, logistica a devenit mai scumpa ...) dar e destul de urat ca s-a intamplat asa mai ales ca alti producatori au ales sa acopere pe cat posibil scumpirile. Cei de la Dacia s-au comportat exact invers desi aveau de unde sa mai lase din pret (ar fi fost un bun motiv de marketing pentru a ieftini niste produse si asa prea scumpe). Concluzia mea e sa nu ii aud ca se plang ca nu vand nimic in Romania.
Ce as vrea sa semnalez e ca acum suntem aceeasi situatie ca in anii 2004 cand un Ambition de 8000 de euro insemna enorm raportat la puterea de cumparare. Intre timp produsele Dacia au devenit mult mai scumpe (si nu neaparat mult mai bune), TVA a crescut, euro a crescut iar salariile in lei au ramas cam pe loc facand ca efortul de a cumpara o masina de 10000-11000 de euro sa fie destul de serios mai ales in aceasta perioada de criza cand si creditarea e varza. Daca au putut vinde pe profit Dacii mult mai ieftine in 2007 cand era euro 3.2 banuiesc de fapt ca totul e o mare teapa la adresa clientului final, asa ca inca o data: sa nu ii aud ca se plang ca nu vand.
asybo2002
Constat cresteri...vezi atasamentele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.