Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BlackBerry
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2
corbex
Si cifre si litere? wacko.gif
Manuel
A disparut, plm. unsure.gif
In alta ordine de idei, unde gasesc accesorii originale?
ArtVandelay
Ce ati alege dintre blackberry 8520 si nokia e63 ? nu ma intereseaza email, doar un telefon decent cu tastatura qwerty. la BB imi place ca are touchpad in loc de D-pad ca la nokia..

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPho...9&idPhone2=2599
Manuel
E63 are in plus 3G si o baterie mai mare, care teoretic ar trebui sa tina mai mult. Un alt minus al 8520 e ca nu suporta Skype-ul si nu am reusit sa gasesc alta aplicatie echivalenta care sa ruleze pe BB OS. Browserul nativ e de kko, insa poti folosi Opera Mini.
Ecranul e putin mai mare la BB si parerea mea e ca arata mai bine. Eu il am de vreo 3 zile si sunt foarte incantat de el.
Nu in ultimul rand, BB e mai ieftin cu vreo 150 lei decat E63.
mariusscout
Incearca im+
Manuel
O sa incerc, probabil maine. Deocamdata l-am vandut (il luasem la mana a doua) si mi-am comandat unul nou. La 529 lei mi se pare super afacere.
ArtVandelay
ce probleme avea cel sh ? m-ar interesa cat de rezistent e ecranul la zgarieturi, si cum merge touchpadul dupa ceva "rulaj". la nokia c3 dupa 6 luni se face ca dracu' ecranul de nu mai vezi nimic pe el
Manuel
Avea un tiuit in casca in primele secunde ale apelului, dupa care de cele mai multe ori isi revenea. Alte probleme n-am descoperit la el. Ecranul arata... satisfacator, probabil e putin mai rezistent decat la C3. Trackpadul mergea perfect.
Bateria n-am apucat s-o testez fiindca se incarca de fiecare data cand il conectam la PC, insa estimez o durata de maxim 2 zile, cu 20 minute vorbite pe zi + o ora de WI-FI.
Gill_ro
8520 cu 2 conturi de email pe el ( circa 100 de email-uri zilnic) plus 100 de minute vorbite tinea bateria 2 zile -2 zile jumatate.
E63 - fara net pe el doar vorbit 100 de minute + circa 10-15 sms-uri cu bateria originala veche 2 zile - cu bateria noua tot originala 5 zile!
Telefoanele le-am folosit in paralele si pot sa zic ca bb8520 se aude multe mai bine decat E63 si cam atat.
Sunt doua telefoane corecte la pret si la dotari.
Daca nu vrei push email pe telefon iti cumperi E63 iar daca ai nevoie de email pe telefon in timp real iti recomand bb 8520.
St
QUOTE(Manuel @ 23 Sep 2011, 17:28)
Se pare ca e indicatorul pentru "receiving data".
*



Indicatorul de receiving data iti apare sus in dreapta ecranului, peste indicatorul de semnal.


Telefonul meu are aproape 2 ani. Se aude in continuare foarte bine, ecranul este destul de rezistent, dar are ceva zgarieturi, insa se vede in continuare foarte bine, chiar si in soare puternic.
Bateria tine 2 zile in conditiile in care nu am serviciul BB activat, folosesc net normal de la vodafone si am programul de push to mail de la gmail(10-15 mail-uri /zi), vorbesc cam 60-70 min/zi. De asemenea l-am pus sa se stinga noaptea la 12 si sa se aprinda la 7 dimineata.
Fara aplicatia de la gmail tine bateria 3-4 zile. La inceput imi amintesc ca tinea ceva mai mult.
Solon
Ma bucur sa vad ca sunt si utilizatori multumiti de BB! Mie mi se par niste pocnitori imense! Multe utilitare lipsa fata de ofera alti producatori!
Fitza maxima sa iti iei abonament special de date BB! Altfel tuseste!
Ca sa nu mai zic ca mizeria de soft pt. calculator imi termina viteza! Pana incarca se blocau toate!
Sa nu uit-bine, poate nu m-am priceput eu-dar intai sa vibreze de o palarie de ori si apoi sa sune mi se parea o cretinatate!
Asta e parerea mea!
Manuel
QUOTE(mariusscout @ 25 Sep 2011, 04:38)
Incearca im+
*




L-am instalat, dar pe Skype nu pot trimite/receptiona decat mesaje scrise. Cum il fac sa mearga si pe voce?

St, era vorba de update, bucatzel avea dreptate.


Solon, vezi la optiuni si mai joaca-te cu redare sunet in toc si scos din toc. La mine e pus pe normal si incepe sa sune odata cu vibratiile.
St
Solon are dreptate, firmware mai vechi nu stie sa vibreze si sa sune in acelasi timp, dar se rezolva cu ceva third party. Oricum poti seta numarul de vibratii pana cand incepe sa sune.
Firmware nou rezolva problema asta cu vibratul si sunatul in acelasi timp.
R19/16v
Lucruri d-astea complicate nedumerire.gif
Solon
Corect! D'aia l-am si dat dracului! L-am vandut!
Numai update la BB nu mai facusem! smile.gif
mariusscout
QUOTE(Manuel @ 28 Sep 2011, 12:52)
L-am instalat, dar pe Skype nu pot trimite/receptiona decat mesaje scrise. Cum il fac sa mearga si pe voce?
*


nu stiu, nu am folosit niciodata skype
http://us.blackberry.com/apps-software/appworld/
contul se face f usor, poate gasesti ceva
Manuel
Mi-am facut deja cont si acolo si pe crackberry. O sa mai caut...

bucatzel
QUOTE(Manuel @ 28 Sep 2011, 12:52)
L-am instalat, dar pe Skype nu pot trimite/receptiona decat mesaje scrise. Cum il fac sa mearga si pe voce?
*



Conecteaza-te la wifi, si incearca dupa aia un apel voce pe skype. S-ar putea sa te limiteze la text in caz ca folosesti conexiunea de date a providerului de telefonie.

QUOTE(Manuel @ 28 Sep 2011, 12:52)
St, era vorba de update, bucatzel avea dreptate.
*



Stiu tongue.gif
Markos
QUOTE(bucatzel @ 28 Sep 2011, 19:02)
Conecteaza-te la wifi
*


īn Vaslui? huh.gif
St
QUOTE(Manuel @ 28 Sep 2011, 11:52)

St, era vorba de update, bucatzel avea dreptate.
*



Pai da, asta spuneam, icoana aceea nu era de la faptul ca receptioneaza date.

8520 se face in Romania? Pe site-ul la care ai dat link, vanzatorul zice ca ce vinde el e fabricat in Romania. wacko.gif
Manuel
Da, e made in Romania.
b76bgaarh
UNDE?
St
QUOTE(Manuel @ 26 Sep 2011, 15:22)
mi-am comandat unul nou. La 529 lei mi se pare super afacere.
*



A ajuns telefonul? Cum este? Totul in regula? Pretul mi se pare mic pentru un telefon nou, cu accesoriile originale si garantie valabila.
Manuel
A venit de miercuri, totul e OK. Pachetul continea telefonul (branduit Orange), card de 2GB, incarcator, cablu de date, casti, husa din silicon. Toate tiplele erau la locul lor, acumulatorul era in punguta sigilata. Garantia e la serviceul lor propriu (Vigafon), stiam lucrul asta si nu ma deranjeaza fiindca in caz de ceva suporta ei transportul prin curier. E al doilea telefon cumparat de la ei, am mai luat un Nokia E71 in 2009 care inca functioneaza perfect.

Arhi, nu stiu unde-i fabrica din RO, pe net n-am gasit nimic.

Nu stiu in schimb cum sa-mi vad mailul de pe yahoo prin WI-FI. Daca intru prin browser, imi da eroare la conectare, ceva de genul "parola incorecta". Idei?

LE
A venit cu OS 5.0, pe celalalt a trebuit sa-l updatez eu.

1 Oct 2011, 23:35:
Am reusit si cu yahoo mail, cu ajutorul unui user de pe softpedia. Trebuie instalat LogicMail si introduse setarile din poza:
[attachmentid=1627753801]
Manuel
Mi-am gasit husa pentru 8520.
SorinCT
Sa mori tu ca-ti iei? Mai bine cauti pe la magazinele de piese sau in dezmembrari...
Manuel
Am zis c-am gasit, nu ca-mi iau. biggrin.gif Mi-am luat deja una de pe okazii.
Markos
Piele de vižel neted nedumerire.gif


Asta nu-i piele toni copernic?
Manuel
O aplicatie gen quit smoking tracker da' moca nu se exista?
corbex
Nu-i necesara. Te iei dupa dira de chistoace.
Manuel
post-336-1110552439.gif
Markos
QUOTE(Manuel @ 2 Nov 2011, 21:30)
O aplicatie gen quit smoking tracker da' moca nu se exista?
*


O enciclopedie nu vrei?
Manuel
Nop, n-am de gand sa ma apuc de "vaporizat". smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.