Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere anvelopa tip iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3
cristio_79
QUOTE(Iulikk @ 15 Sep 2010, 21:10)
Da' ce caucioace vrei?
*


De iarna tongue.gif
Vroiam Fulda, dar nu aduc, nici prin Constanta vad ca nu sunt.
Pana la urma cred ca aleg Barum, nici nu vreau sa iau ceva peste 160 lei/buc pentru ca nu o sa fac zeci de mii de kilometri toata iarna si astea sunt mai mult decat suficiente.
CGDBZ
Am avut eu Barum polaris si nu am avut probleme cu ele.
adumitrachy
Reesapate de iarna, neaparat toate 4
puiu82
Eu am Dayton dw 510........de 2 ierni,pe toate rotile si ma declar multumit de ele.

Bafta!
Ov
acum am vredestein si inainte am avut dunlop si si mai inainte debica.

Debica la cat au costat au fost ok, mai ales ca mi-au deschis apetitul pt anvelope de iarna.

Dunlop-urile pot spune cu mana pe inima ce erau moi ca naiba, prin urmare absolut sublime pe zapada, efectiv le auzeai cum scartaiau cand calcau in zapada moale. In schimb aveau o MARE problema, faceau galme imediat. In 2 ierni am reusit sa stric 3 cauciucuri. Prin urmare NU recomand dunlop.

Vredestein am acum. Sunt rezistente biggrin.gif si destul de ok pe zapada. Iarna trecuta am reusit sa fiu primul (si singurul) din bloc care a plecat intr-o dimineata cu masina. Am cam raschetat-o pe burta, am mai dat nitel si la lopata, dar pana la urma am iesit smile.gif
b76bgaarh
http://www.autozeitung.de/auto-zubehoer/wi...en-im-vergleich

primul test pe toamna asta cu anvelope de iarna.
caphonne
Debica Frigo anul trecut recunoasc am avut doar pe fata anul acesta imi pun si pe spate plus lanturi daca este nevoie.Pe basculanta din poza aveam niste CEAT TRU TRAC cu inscriptia M-S erau o combinatie buna atat pe zapada cat si pe noroi (noroi adevarat pe camp ).Am vazut ca si la Debica scrie M-S le voi incerca si pe namol sa vad cum se comporta .
sorin1983
Parca era adunare... nu scadere smile.gif
Nexen all season am eu... au profil v ...astept niste zapada ca mai am unele de iarna daca raman in pana smile.gif
cristio_79
Am cumparat azi 4 bucati Barum Polaris 2 165/70 R13, DOT 3410, pret 140 lei/buc, montaj, echilibrat si valve incluse in pret.
Vedem cum se vor comporta la iarna, inca nu le-am pus pe masina. Era cineva cu Octavia 2 break acolo si isi monta acelasi model, spunea ca a avut iernile trecute tot Barum si a fost foarte multumit de ele.
Richelieu
Eu folosesc Michelin Pilot Alpine. Sunt excelente, dezavantajul ar fi ca sunt ceva mai scumpe. Au costat 850 lei bucata.
C a t a l i n
Pretul nu spune nimic... Eu am niste Michelin Pilot Primacy, de vara, cele mai proaste anvelope cu care am rulat vreodata pe asfalt ud, dar foarte laudate pe net... si foarte scumpe, ca-s 94Y.

N-am avut de ales, cu alea a venit masina, dar Michelin eu nu mai cumpar.
Richelieu
Cu Michelinurile nu am ramas decat acolo unde zapada era mai inalta decat garda la sol. De multe ori doar am batatorit putin cate putin creasta de zapada de langa masina si am iesit in strada fara sa mai dau la lopata.
adumitrachy
Poti sa spui te rog frumos ce despre ce dimensiune de anvelope este vorba?
Richelieu
215/55R16. Nu mai stiu indicele de viteza, dar este ceva pana la 245 km/h .
cristio_79
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Oct 2010, 12:27)
Pretul nu spune nimic... Eu am niste Michelin Pilot Primacy, de vara, cele mai proaste anvelope cu care am rulat vreodata pe asfalt ud, dar foarte laudate pe net... si foarte scumpe, ca-s 94Y.

N-am avut de ales, cu alea a venit masina, dar Michelin eu nu mai cumpar.
*


Aceeasi senzatie am avut-o si eu cu Michelin de vara. Plus ca erau zgomotoase. Trebuia sa franez mai devreme tot timpul. Dar au tinut o gramada de kilometri.
Situatia s-a schimbat radical cand au fost schimbate cu Dunlop care erau foarte silentioase si le simteam mult mai sigure pe ud. Dar au tinut putin peste jumatatea kilometrilor facuti cu Michelin.
C a t a l i n
Da, sunt foarte zgomotoase... Nu ma incata faptul ca tin mult, ca daca imbatranesc pe masina devin si mai proaste.
BZN
QUOTE(Richelieu @ 10 Oct 2010, 12:20)
Eu folosesc Michelin Pilot Alpine. Sunt excelente, dezavantajul ar fi ca sunt ceva mai scumpe. Au costat 850 lei bucata.
*



Doar 850 bucata? blink.gif
Deci intreaga costa mai mult...
245km/h pe "iarna"? Ce rost are, asta daca e posibil!?!
cristio_79
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Oct 2010, 20:05)
Da, sunt foarte zgomotoase... Nu ma incata faptul ca tin mult, ca daca imbatranesc pe masina devin si mai proaste.
*


Asta am uitat sa precizez. Imbatranesc foarte repede. La trei ani aratau ca de 10. Erau pe masina de firma. Au fost schimbate toate 4.

Cele de iarna pe care le-am luat aveau "fulgul" pe ele, dar au scris si "M+S".
bobo77
QUOTE(bobo77 @ 12 Sep 2010, 21:53)
Dunlop winter sport 3D,eu pe asta cred ca o sa merg in acesta iarna.
*


Pana la urma mi-am luat Motrio, desi in septembrie eram foarte convins de altceva biggrin.gif
madhorsefuzzy
Si cum sunt acum pe uscat si temperaturi de 15 grade?
Andy_ACS
Probabil nu le-a pus inca pe masina, dar omul e prevazator, sa fie pregatit din timp.
SI pe mine ma tenteaza Motrio datorita pretului mai mic.
einstein1984
Daca le lansau anul trecut si stiam cat de bune sunt poate luam si eu. Asa... am luat Barum Polaris care stiu ca sunt decente.
Andy_ACS
Probabil sunt mai bune Barum Polaris decat Motrio.
Faza e ca la 218 ron bucata un Polaris mie mi se par cam scumpe, avand in vedere ca pe la 250 se gasesc anvelope de iarna premium gen GoodYear UG7+.
"Ori suntem golani ori nu mai suntem" smile.gif adica fie merg pe solutia de buget (Motrio, Debica Frigo, etc ) fie pe ceva premium (GY UG7+, Dunlop Wintersport 3D/3M, etc ).

Bafta!
Richelieu
QUOTE(BZN @ 10 Oct 2010, 20:59)
Doar 850 bucata? blink.gif
Deci intreaga costa mai mult...
245km/h  pe "iarna"? Ce rost are, asta daca e posibil!?!
*


P-astea le-am gasit cu indice mai mare decat viteza maxima a masinii. Oricum nu ating viteza maxima nici vara, insa nu m-am mai zgarcit la tarate. Mereu cand te zgarcesti ti-o iei in barba.
einstein1984
QUOTE(Andy_ACS @ 13 Oct 2010, 14:31)
Probabil sunt mai bune Barum Polaris decat Motrio.
Faza e ca la 218 ron bucata un Polaris mie mi se par cam scumpe, avand in vedere ca pe la 250 se gasesc anvelope de iarna premium gen GoodYear UG7+.
"Ori suntem golani ori nu mai suntem" smile.gif adica fie merg pe solutia de buget (Motrio, Debica Frigo, etc ) fie pe ceva premium (GY UG7+, Dunlop Wintersport 3D/3M, etc ).

Bafta!
*


Pai ai si tu dreptate, insa 32 de lei la bucata vine 120 de lei in plus la total... Nu stiu daca sunt mai bune sau nu decat motrio, insa sigur nu sunt proaste. Am zis si eu sa iau maximul de calitate pe care mi-o pot permite.
georgelush
eu am cauciucuri Sava (eskimo S3/ MS/ HP) 165/70/R14 le-am luat undeva pe la 130 ron bucata si sunt foarte multumit de ele
Richelieu
Sa vezi ce multumit ai fi daca ai pune si pe spate. wink.gif
bobo77
http://anvelopejantepromotii.ro/anvelope-d...ii.php?cod=5381
http://anvelopejantepromotii.ro/anvelope-d...ii.php?cod=5618
Sunt in tottaliate de acord cu postul lui Andy_ACS. Acum o sa vedem daca am ales pana am cules...
CGDBZ
De anvelopele Marix ce stiti , sunt cumva resapate?
argon
sigur, nu cumva.
C a t a l i n
De cate ori sunt resapate?
argon
a treia oara e cu noroc.
ionelpopa83
- am Dunlop si sunt foarte multumit, am fost in situatii iarna trecuta cu alte auto echipate cu diverse anvelope de iarna cand diferenta intre a pleca de pe loc (sau a urca o panta) a fost facuta doar de anvelope
- pentru zapada recomand profilele din imaginile atasate mai jos

DUNLOP - GOODYEAR
C a t a l i n
S-au montat Continentalurile WiterContact TS830. Pana acum s-au constatat urmatoarele:

+ foarte silentioase

- pe asfalt uscat la +20 grade C patineaza la plecarea de pe loc mult mai mult decat Nokian WR G2.

octavian_butuc
ce parere aveti depre tigar winter... cel din promotia de la dedeman???

multumesc anticipat
BZN
Nu stiu pretul lor insa chiar azi am cumparat Barum Polaris 2, fabricate in Germania, cu 200 ron / bucata de pe Energeticienilor. Zic ca e un pret corect.
Mai erau Firestone la 240 si Riken la 170.
Nissan_Murano_V6
Acum majoritatea sunt M+S.
eduard manole
da, mie Dunlop mi se par cele mai ok. si de nokian am auzit de bine, desi WR D3 nu e neaparat recomandat pentru gheata. Anul trecut am avut Continental fara probleme, dar nici nu m-am aventurat prin munti si vai smile.gif
Anto
Jinyu YW51
Markos
QUOTE(Anto @ 9 Nov 2011, 12:39)
Jinyu YW51
*


ce-i aia? huh.gif
corbex
Un fel de Dunlop chinezesc.
Ake
Eu as pune toyo. Numai ca nu se mai aduc la noi din cate stiu eu. Am avut cateva seturi de la ei pe diverse masini si am ramas placut impresionat de cum se comporta.

9 Nov 2011, 15:40:
Eu as pune toyo. Numai ca nu se mai aduc la noi din cate stiu eu. Am avut cateva seturi de la ei pe diverse masini si am ramas placut impresionat de cum se comporta.
IRONICK
Pentru dimensiunile Dacia: Motrio Winter Far Away
De ce? Pentru ca este un cauciuc foarte bun pe zapada sau asfalt ud. Pentru ca un cauciuc premium costa dublu, dar nu ofera si performante duble, ci doar 10-15% in plus, iar alea gen Sava, Barum, Tigar, Kleber, Michelin (si ce mai este prin categoria asta, unii le zic ca sunt din clasa de mijloc) sunt mediocre. Pentru ca Motrio se descurca mai bine decat cele enumerate mai sus, desi costa mult mai putin. Iar lumea crede ca din cauza pretului low-cost o anvelopa low-performance, dar se inseala.

PS. Michelin sucks!
bobo77
Aceeasi parere o am si eu despre Motrio Winter Far Away dupa iarna trecuta, este o alegere buna.
b76bgaarh
io aleg mereu anvelopee medii ca performante pret.

astfel am:

matador mp 59
kleber quadraxler (all season)
good year wrangler ultra grip.

bafta
maho
Dupa cum NU gasesc niste 155/80/R13 (4s) noi prin magazine, as zice ca Dacia a ajuns produs de lux. Sau de muzeu tongue.gif
corbex
165/70/13 nu merg?
tatabobu
Nu la a lui. Adica de mers merge, da' nu-i omologata si poate sa ia amenda.
corbex
N-as crede sa fie politaii chiar atit de informati. Si nici chiar ai dracului nu sint toti.
Parca modelele tirzii de Dacia aveau cauciucuri din astea. Citi politai batrini sint la circulatie, care sa-si aminteasca de vechea 1300?
maho
In C.I. am 155/13, si vroiam sa iau tot d-astea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.