Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: HTC Desire
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
R19/16v
Poate ne invata Dragos cum sa strangem de 100+ smile.gif
DragosP
QUOTE(herculane @ 19 Nov 2010, 12:50)
ai cumva vreun link la un tutorial, cum pun amonra? sunt la serviciu, si externu' ba pica, ba d-abia merge, si nu prea pot sa caut...
*


Iei amonra de pe xda, o încarci în unrevocked INAINTE de a conecta telefonul, îl conectezi și gata, se ocupă unrev-ul de tot.
herculane
a mers cu amonra. merci

20 Nov 2010, 16:45:
imi place mult rom-ul leedroid, are cam tot ce-i trebuie inclus in el, bateria tine ceva mai mult, iar spatiul nu mai este acum o problema

dupa ce am instalat de vreo 2 ori mai multe aplicatii decat aveam inainte, spatiul in memoria interna de-abia a ajuns la 80mb
Lostboy
@Dragoș - unele din aplicațiile de aici sunt deja în froyo, și anume: YouTube, Gmail, Google Maps, Facebook, Flash Player 10.1. Aplicațiile astea le-ai instalat ulterior sau doar le-ai menționat ca avându-le pe telefon?
ms
C a t a l i n
Nu sunt in froyo propriuzis, sunt in ROM-ul original de la HTC. Daca pui un ROM chel, chiar daca are Froyo, nu sunt instalate.
DragosP
Exact.

Cu rom-ul ăsta, gătit de mine:
[attachmentid=1627675174]
Lostboy
Ms. frumos.
R19/16v
Eu ma opresc pe la 1280 parca...

Am rezolvat si cu lipsa de spatiu, cumva trecusem peste treaba cu partitia ext3 blush.gif

DragosP
După unele optimizări pe la setări:
[attachmentid=1627675305] tongue.gif
R19/16v
aplauze.gif
2dor
QUOTE(DragosP @ 25 Nov 2010, 08:19)
După unele optimizări pe la setări:
[attachmentid=1627675305]  tongue.gif
*



Mai sus nu se poate scoate? Totusi la mine cu niste modificari, fata de stoc, m-am dus mai sus.
DragosP
Eu am totuși procesor la numai 1GHz și n-am GPU ca tine. tongue.gif
Iar rezultatul ăla e obținut, după cum ai văzut, și în urmă rulării unor teste de grafică. smile.gif
Shush
Si ce relevanta au testele astea pentru "utilizarea normala" ?
Un Sgs cu Eclair si Lag Fix se duce undeva aproape de 1900 in testul asta, dar nu ma incalzeste deloc. In "utilizarea normala" merge cam la fel.

Si cum fix-urile si unele optimizari au si parti daunatoare, prefer sa il tin "stock".
C a t a l i n
Relevanța e dată de eficiența cu care lucrează efectiv telefonul, viteza lui și faptul că nu mai rulează în background tot felul de prostii se traduce în final într-o autonomie mai bună.
R19/16v
Apropo - de la cele 32h de autonomie ale romului stock am ajuns la 84h autonomie cu romul de la modaco. Pana acum doar asta e justificarea banilor dati la modaco smile.gif

( asta cu 2 conturi de e-mail in push)
DragosP
Și nu e destul? smile.gif
R19/16v
Ba da, da' trebuia sa-l faca galbejitu' sa tina atat de la inceput smile.gif
2dor
Parerea mea e ca atat timp cat exista posibilitatea de a imbunatatii telefonul, si de aceea mi-am luat Android, merita facut root si bagat alt ROM sau modat cel stoc. Am tinut primul meu tel cu Android, G1 Dream, mult timp pana sa ii fac root si sa incerc alte ROM-uri. Dar cand am bagat un ROM 1.6 facut de un tip, ROM despre care se spunea ca e cel mai rapid, am ramas masca. Cu toate ca era rapid si inainte, cu noul ROM era alt telefon. De atunci am spus ca imi iau telefoane care sa suporte root, si nu am facut asta cu urmatorul de dupa G1, adica Motorola Milestone cu care eram blocat cu un ROM stoc care nu mergea cum voiam eu. Acum inca nu am bagat un ROM nou dar sigur urmeaza, insa am facut niste modificari cu ajutorul unor softuri. Android reprezinta un avantaj peste WP7 si iOS, pentru ca ii poti face ce vrei.
herculane
eu am obtinut o valoare aproape dubla a autonomiei dupa ce am root-at desire-ul. de i9000 nu ma ating inca, pt ca am impresia ca ma voi desparti de el, si-i va lua locul un iphone 4

DragosP
Pentru doritori și amatori de modificări aspect iconițe etc: aici e o "bucătărie" unde se poate găti un alt framework-res.apk.
Pentru rom-ul pe care am zis că-l rulez am gătit un ghivezi care mă satisface față de ce avea el inițial.

<span class='edit'>26 Nov 2010, 19:00:</span>
QUOTE(R19/16v @ 19 Nov 2010, 13:05)
Chiar si cu modaco custom, dupa instalare aveam vreo 40MB liberi pe memoria interna.
*


QUOTE(R19/16v @ 19 Nov 2010, 13:34)
Poate ne invata Dragos cum sa strangem de 100+ smile.gif
*


Trebuie puțin sânge rece, dar se rezolvă. Cum?
Aplicând ce scrie aici.
Mai întâi se aplică s-off. Eu am rulat imaginea iso descărcată într-o mașină vmware și a mers fără probleme.
Apoi, se aplică unul din cele 4 patch-uri din josul paginii.
De fapt unul din cele 3, că pe primul n-are rost să-l socotim, așa sunt partițiile în varianta stock.
Eu am mers pe "Bravo Data++" pentru că-mi permite rom-ul. E foarte compact, neavând urmă de Sense.
Rezultatul?
În imaginile următoare:
[attachmentid=1627675756] [attachmentid=1627675757]
R19/16v
aplauze.gif merci
Lostboy
Apropos de memorie liberă:
[attachmentid=1627676458]
Lostboy
Acesta-i bun de ceva?
http://www.emag.ro/carduri_memorie/card-me...hc--pSFTF16AC06
ms
C a t a l i n
Sunt dubios de ieftine produsele astea marca Serioux, eu n-aș încerca.
Lostboy
Ceva recomandări?

Am mai găsit asta:
http://www.cel.ro/carduri-memorie/card-de-...scard-reader-l/
C a t a l i n
D-aia vreau si eu, mai ales ca pot sa folosesc acel mini card reader ca stick cu vechiul card.
C a t a l i n
Desire rulează deja Android 2.3 (Gingerbread).
DragosP
"Rulează" e cam mult spus, dar e un început...
Adam ar face bine să aștepte romul de Nexus nu să-și irosească energiile pe ce face acum.
C a t a l i n
Eh, lasă că îi sunt reîncarcate energiile prin paypal. smile.gif
paul_p
In oferta Vodafone apare un HTC Desire HD phantom black. Oare sa fie intr-adevar un Desire HD, sau e o greseala, ca pe net nu am gasit niciun HTC Desire HD phantom black, ci doar HTC Legend phantom black, semnificativ mai slab ca si performante.

Dupa pret insa pare a fi un Desire HD, nu un Legend wacko.gif .
R19/16v
Desire HD este wink.gif
eXtenSion
Incarcatorul de la telefon scoate si la voi un sunet de parca ar fierbe niste apa?! Stiu ca e normal ca sa scoata ceva sunet, dar eu nu posed alt incarcator care sa se auda asa de tare ca asta.

Nu stiu daca asa face dintotdeauna, ca nu l-am tinut intr-un loc unde sa il pot auzi, ci, acum, cand am vrut sa mut priza am crezut ca face ceva contact imperfect in priza asa sunet scoate. Dar e continuu, nu intrerupt.

Si la voi asa "tare" se aude? Exact cum ai turna putina apa intr-o tigaie incinsa, cu o idee mai incet. sad.gif
DragosP
Ma, tu n-ai noroc cu divaisurile astea, e clar!
Cum sa scoata sunete de apa fiarta ma?? Abur (fum) nu scoate? nedumerire.gif
eXtenSion
Nu scoate abur si merge (incarca)....dar fasaie sesizabil mai tare ca celelalte incarcatoare pe care le am.
M i h a i
Daca incarca este bun...daca te deranjeaza zgomotul incearca unul de la energizer...este cam 35 lei..am incarcat si eu un desire si tiuia incarcatorul...ziua nu deranja..dar noaptea nu prea era frumos..
eXtenSion
Multumesc frumos! M-ai linistit! smile.gif
paul_p
Mi-am luat un Desire pana la urma. Desire HD este cu mult prea mare pentru un telefon. Si are si cameera mult prea iesita in afara.
Nu are Amoled din pacate. I-am facut update de firmware.

Stiti vreun client de exchange OK? Cel implicit este cam primitiv, nu se descurca cu subfolderele si nici cu sincronizarea task-urilor. Mi-a si bulibasit un pic contactele din outlook. Daca un contact avea 3 nume, unul din ele a disparut si au ramas doar 2 wacko.gif

Exista vreun editor free de fisiere word si excel?
DragosP
Client de excange nu știu, că nu utilizez.
Cât despre editor free, eu n-am găsit nici unul decent, în schimb este documents2go care e pe bani, dar mărunțiș, și care e satisfăcător.
C a t a l i n
Ce ROM-uri rulati pe Desire? De cand nea modaco s-a plictisit de Desire, eu am devenit fan LeeDrOiD.
DragosP
Oxygen.
C a t a l i n
Am rulat si eu Oxygen câteva zile... Fain, însă îmi plac mai mult ROM-urile cu HTC Sense... smile.gif
DragosP
Peste Oxygen am pus tema asta.
C a t a l i n
A apărut (pe 19.01 defapt) un nou modul radio - 32.54.00.32U_5.14.05.17. smile.gif
claus
mie imi place cum merge portul asta de desire HD
[ROM][newSense][25/01]DHD Rom Port by baadnwz v1.8c 720p REC|STABLE|FAST|1.72 Base
bașca faptul că are A2SD, deci ma pot bucura de caaaate programe/jocuri vreau biggrin.gif
DragosP
Poate interesează pe cineva: http://www.htc-club.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7511
DragosP
Mai e cineva căruia cam la 3..4 săptămâni să-i rămână ceasul în urmă cam cu 5 minute?
Sau hai să zicem, un minut pe săptămână.
La setări e pus pe "Automatic". Dacă folosesc iGo, nu-i bai, își ia ceasul corect. Da' dacă o lună nu mai intru în iGo, am pus-o: cca 5 minute rămâne în urmă.

Să fie oare de la governor și de la kernelul folosit? nedumerire.gif
b76bgaarh
cred ca e un bug android. al meu o ia inainte desi are bifata optinuea cu reteaua.
Lostboy
Eu (stock) ”nu prezintă” problema aceasta.
C a t a l i n
Eu pentru ceas folosesc o aplicatie de sincronizare automata cu un server NTP.

In alta ordine de idei, urmeaza Android 2.3 in mod oficial pentru Desire, si update de HTC Sense.
QUOTE
HTC’s new lineup of Android smartphone unveiled at Mobile World Congress will supposedly launch this spring with Android 2.4. That includes the all new HTC Desire S. The original Desire will be getting a little treat as well: an Android OS upgrade. It won’t take the phone to Android 2.4, but it will bring it into the candyland of Gingerbread with Android 2.3, according to an HTC rep at the global-focused mobile event.
The upgrade to Gingerbread for the Desire will roll out two months after the release of the Desire S. This works out to range of late spring/early summer. HTC, unlike some other companies, tends to be a bit more punctual with their Android updates, but we’ll say sometime before summer ends at the worse.

With Gingerbread coming to the original, the small updates in to the Desire S suddenly make it feel a bit less appealing.

Sursa.
eXtenSion
DragosP - asa face si al meu de cand e.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.