Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cosmarul biciclistului - usa deschisa in fata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4
Laurentziu83
Pustoaica pe role care s-a infipt in aripa mea (eu avand cca 5 km/h, de-abia plecasem de pe loc), dupa care a cazut pe asfalt, s-a julit la genunchi si la maini (si s-a murdarit de praful de pe masina mea), dupa care s-a ridicat de jos si a dat sa fuga, a avut 2-3 zile de ingrijiri medicale, dupa certificat.
Asta ca exemplu.
b76bgaarh
liviule da si tu mai multe detalii... ca eu nu inteleg cum poate sa iti deschida usa in fata, daca tu ai depasit regulamentar....

nenea taximetristu poate are in familie un avocat si stie ca nu poate pati nimic..... erau piste de biciclete in zona? daca da nenea poate sa conteste sa zica ca nu aveai ce cauta pe strada, trebuia sa mergi pe pista.... aveai becul aprins? etc etc (astea sunt sicane pe care un bun avocat le poate face..si te trezesti ca de fapt erai tu vinovat)
vis-a-vis
Merg cu bicla aproape zilnic prin Bucuresti. E o lume nebuna si noi si mai nebuni ca facem asta. Azi, de exemplu, pe la 7 fara ceva, pedalam linistit catre munca. Aud in stanga un motor care nu ma depasea. Ma uit, un putoi intr-un BMW pisicuta c-o pitipoanca-n dreapta. Imi facea semn sa o punem de o liniuta. Mi-am intors privirea contrariat inainte. S-a carat dupa ce a trecut un BMW moto de politie.
Acum, judecand la rece, si eu as fi facut la fel. Ti-as fi dat RCA-ul. Daca te tine, umbla si fa-l praf... merita. Cred insa ca vei ramane pagubit.
Andy_ACS
QUOTE(vis-a-vis @ 9 Nov 2010, 20:01)
Cred insa ca vei ramane pagubit.
*



Cu parere de rau pentru colegul nostru Liviu - si eu cred la fel.

Pana la urma cate zile de ingrijiri ti-au dat de la IML? Ai depus plangerea la politie? Taximetristul vinovat nu a dat niciun semn ca ii pare rau de cele intamplate?
Liviu
Deci .. usa nu mi-a deschis-o "in fata" ci "in mine".
Eu am incercat instinctiv sa evit portiera dar nu am apucat decat sa ma inclin putin spre stanga. In felul asta portiera a agatat la limita maneta de frana dreapta, dandu-mi ghidonul 90 de grade spre dreapta, din miscarea asta am agatat si cu clavicula coltul portierei impingand si mai tare bicicleta spre dreapta, avand ca rezultat intrarea cantului usii in cadru si apoi alunecand spre angrenaj, moment in care eu am inceput sa zbor, cu capul inainte si invartindu-ma in aer . Am aterizat pe planul facut din 3 puncte esentiale: capul (respectiv invelit in casca), soldul stang si cotul stang. In miscarea de zbor de pe bicla m-am lovit usor si la piciorul drept, in teava orizontala de la cadru.

Tinand cont ca peste drum meu era o masina de politie comunitara, acestia si-au facut datoria si au venit instant la fata locului, chemand si salvarea .. etc.

Bicicleta era dotata cu ditaimai farul (unii stiu despre ce vorbesc) iar eu aveam toate echipamentele necesare de protectie si reflectorizante. Nu este pista de bicle acolo (B-dul Chisinau).
Nu a avut nimeni de ce anume sa se lege ca as fi fost macar "un pic" in afara legii.

Doctorul de la spital si politistul de la accidente amandoi mi-au spus ca cu lista mea de traume obtin MAXIM 5 zile de ingrijire la IML asa ca nu m-am mai dus. In afara de vanataia de pe umar un mai am nimic. Plus ca nu imi sta in fire sa denaturez adevarul doar ca sa se friga unul mai tare.

Ce ma deranjeaza este faptul ca pe taximetrist l-a durut efectiv in cur de mine si de ce am patit. Asta inseamna ori ca STIA exact ce am patit (prin cunostinte la spital ceva) ori ca e prost si nu il intereseaza.

Am hartiile pentru asigurare unde ma voi prezenta maine. Va tin la curent cu evolutia.
bendix
Ma bucur ca n-a fost mai rau, din punct de vedere al sanatatii. Refacere grabnica !

Asigurarea R.C.A. a taximetristului cam cat te-ar de despagubi ? Nu se apropie deloc de suma pe care o soliciti ? (3200 lei )
M i h a i
'''Bicicleta era dotata cu ditaimai farul (unii stiu despre ce vorbesc)''''

Da..Doar prea mare chior sa fii ca sa nu vezi ''farul'' ala ...ori sa fii baut? cine stie..astia umbla mereu cu anestezia la ei.....
Andy_ACS
Numai la carpatica sa nu fie RCA-ul...
Spor la umblat pe la asigurari, sunt foarte curios cum o sa se soldeze dosarul. Cred ca o sa incerce sa iti puna piedici, insa sunt convins ca (in calitate de membru vechi DC) stii ce ai de facut.

Bafta!
sorin1983
Greseala ta ca nu te-ai dus la Iml indiferent de ce iti spuneau aia...ala e inconstient nu neaparat are pile sau cine stie ce... iti spun sigur ca i-au bagat altii in cap ca nu are ce sa pateasca.
asa mi-a spus si mie un militian de la circulatie: n-ai dom-le ce sa-i faci ca n-are rca doar sa il dai in judecata si am rezolvat-o altfel fara sa ascult la el. Daca ascultam la militian si acum ma plimbam prin tribunale.
bucatzel
QUOTE(Liviu @ 9 Nov 2010, 21:40)
Doctorul de la spital si politistul de la accidente amandoi mi-au spus ca cu lista mea de traume obtin MAXIM 5 zile de ingrijire la IML asa ca nu m-am mai dus. In afara de vanataia de pe umar un mai am nimic. Plus ca nu imi sta in fire sa denaturez adevarul doar ca sa se friga unul mai tare.
*



Intrebare, esti obligat sa si folosesti foaia de la IML odata obtinuta? Nu cred ca strica s-o ai, daca se trezeste vreunul sa faca gat.
Andy_ACS
QUOTE(sorin1983 @ 9 Nov 2010, 22:52)
n-ai dom-le ce sa-i faci ca n-are rca doar sa il dai in judecata si am rezolvat-o altfel fara sa ascult la el. Daca ascultam la militian si acum ma plimbam prin tribunale.
*



Cum ai rezolvat-o? Sa nu imi spui ca te-ai dus cu tiganii peste el.
sorin1983
fusese si asta un impuls de moment... aveam si cu cine smile.gif dar s-a rezolvat cu FPVS. Chiar isi fac treaba. Pentru cine are nevoie de detalii le pot oferi.
zanzie
QUOTE(sorin1983 @ 10 Nov 2010, 00:04)
s-a rezolvat cu FPVS. Chiar isi fac treaba.

Astia sunt raketi nenica! ohmy.gif
tatabobu
Sunt smile.gif
Dupa ce-ti rezolva tie treaba, se apuca sa scoata parleala de la vinovat. In instanta 04.gif
Maskatu
La FPVS contribuie toate firmele de asigurari cu cota parte.
Liviu
Deci am fost la asigurari .. scarbos moment. Mai ales dialoguri de genul:
"Ce ati spus ca vi s-a stricat? (zambind)O bicicleta?"

Ma rog, pe scurt, oamenii nu prea stiu de unde sa apuce un asemenea caz. Se consulta intre ei, se chinuie sa bage datele in computer (caci programul e facut ptr auto) ... pana si formularele pe care le-am completat sunt tot ptr auto ... nici vorba de biciclete sau alte vehicule (aeronautice, navale).

Pana la urma am un vehicul de tip bicicleta (trecut la mentiuni speciale in dosar) care nu se incadreaza la nici o categorie, care nu are serie de motor si nici serie de sasiu din 17 cifre care este de tipul MERIDA MATTS HFS 3000 si are are o lista de avarii.

In lista sunt incluse: "janta roata fata", "furca", "pedalier dreapta", "cadru" ... asa .. generic .. stiti voi, ca la masini .... ca daca ai o masina golf V doar nu o sa poti pune o portiera de logan.
Ma rog ...

Bicla se afla acum intr-un "service specializat" care va trimite spre asigurari un mail cu reperele corecte (pentru a fi adaugate la dosar) si cu o factura proforma cu valoarea totala a reparatiilor (vreo 3200-3500 ron cca). Urmeaza ca banii sa le fie virati direct lor iar eu sa imi primesc bicicleta inapoi. In mod sigur bicicleta pe care o voi primi inapoi va avea "furca", "janta roata fata", "pedalier dreapta" si "cadru" noi ... smile.gif

Lasand panarama la o parte, se pare ca sistemul merge in directia corecta oarecum, asa schiop cum este ... acum sa vedem daca ajunge si la finish.

Am sa pun aici noutati imediat ce le voi afla.
C a t a l i n
Acest service velo a fost recomandat de societatea de asigurari? smile.gif
VladG
Vesti bune, poate scapi usor pana la urma si fara sa pierzi bani.

@Catalin: da, e unul agreat biggrin.gif
Liviu
Catalin, smile.gif ... nu, iti dai seama ca m-am dus eu unde am vrut. Dar e service serios. Nu dau nume ca sa nu las loc de interpretari sau discutii inutile.
C a t a l i n
Eram curios doar cât costă o astfel de evaluare... e bine că există și se poate face așa ceva.
vis-a-vis
Eu, cand vine vorba de birocratie si invarteli ale legii pe toate partile, sunt sceptic... insa chiar imi doresc sa se sfarseasca pozitiv toata tarasenia. Asta ar crea un precedent si poate o sa avem mai mult curaj in caz de "Doamne fereste" sa ne cerem drepturile. Poate pana la urma or sa fie constienti toti romanii ca nu exista doar autoturisme pe strada si toate vehiculele au drepturi egale.
C a t a l i n
S[ nu dureze prea mult și să nu cumva să coste cam scump conștientizarea asta...

Aveți un curaj nebun să mergeți pe șosea. rolleyes.gif
vis-a-vis
Nu e curaj, e dependenta... cel putin pt mine. Ma simt foarte liber pedaland prin Bucuresti.
Merced
Inconstient sa fie vreunul sa deschida usa cand treci dumneata pe langa, ca si-o face varza. 04.gif

Si eu am trecut de vreo doua ori anul asta pe drumul care vine dinspre Valcea pe doua roti, mai inchiriam niste troace. Si mergeam frumos, pe linia drumului, sa nu incurc pe nimeni, lejer, fara stres, dar aveam momente, mai ales cand trecea un tir mai aproape asa, si "il simteam" bine, cand ma gandeam "Frate, daca vine unu' beat/neatent/idiot/whatever si ma face praf?". wacko.gif
vis-a-vis
De ce ti-e frica, nu scapi ph34r.gif
einstein1984
Pe fratimiu l-a lovit alt ciclist in parc, ala cobora un deal si nu s-a uitat cine trece pe alee. Deci in siguranta nu esti niciunde pe 2 roti.
laur
Mai Liviule, eu nu stiu ce te miri ca formularul era pt. auto, si nu avea rubrici pt. bicle. Pe mine m-au despagubit la locuinta, daune provocate de o inundatie a vecinului si la o asigurare de calatorie (a avut fiica-mea o problema in concediu); de la inspectorul de daune (care era acelasi si pt masini, avusesem treaba cu el la CASCO) si pina la TOATE formularele, toate erau pt masini. Insa si-au facut treaba baietii exemplar.
gibonu
QUOTE(C a t a l i n @ 10 Nov 2010, 20:29)
Aveți un curaj nebun să mergeți pe șosea. rolleyes.gif
*



Totusi, sa nu exageram si sa dramatizam aiurea.
Mersul cu bicicleta prin Bucuresti sau prin Romania nu este sport extrem.

Sa tot fie vreo 12 ani de cand ma dau, atat in oras cat si ture mai lungi pe sosea.
Pana acum, multumesc lui Dumnezeu, nu am avut absolut nici o problema.
Sunt constient ca oricand se poate intampla orice.
Parca era o vorba ca spunea ceva de genul "dracu' te ia si din usa bisericii"
M.C.
Aici,la taxiuri,usa stinga spate este blocata.
Nu o poti deschide nici din interior,nici din exterior,tocmai pentru acest motiv,de a nu deschide usa in fata altor vehicule.
Fara chestia asta,nu se omologheaza masina pentru uz taxi.
Oricum Liviu,bine ca nu s-a intimplat ceva mai rau!
Sanatate,si lasa ca toacla se repara!
laur
Noutati?
Liviu
Nu prea am noutati. Dosarul de dauna se desfasoara incet .. dar se desfasoara. Azi se trimite de la service devizul cu constatarea pieselor de verificat si cu o factura proforma .... dupa aceea astept acceptul (sau nu) de plata si voi actiona in consecinta.

Si pentru ca vremea e frumoasa si eu mi-am revenit si nu mai suport psihic sa merg cu masina la munca, mi-am luat o bicla noua, urmand sa o compensez (macar partial) cu ce obtin de la asigurari.

Agregatul in discutie este Univega Alpina SL-1 2010.
laur
S-o stapinesti sanatos, si cu asta fara nici un fel de belele !
Liviu
Multam ... si asa sa fie ... cum zici tu, fara belele smile.gif.
vis-a-vis
user posted image
laur
Subscriu smile.gif
Liviu
Poze voi pune dupa ce voi avea bicicleta in forma sa finala. Momentan e stock, exact asa cum am luat-o din magazin (mai putin gripurile si saua pe care le-am inlocuit cu cele "vechi").

Ca upgrade-uri imediate (dupa ce se termina showul cu asigurarile) vor fi: furca (o sa pun furca "veche" Tora SL solo air care a necesitat doar reparatie), pedalele (care vor fi ceva gen spd) si un set de cauciucuri de uz general (continental traffic care erau pe merida in momentul accidentului).
Serpico
QUOTE(Liviu @ 17 Nov 2010, 14:39)
furca (o sa pun furca "veche" Tora SL solo air care a necesitat doar reparatie)
*


In ce a constat reparatia furcii?
Liviu
Vorba vine reparatie. A fost desfacuta, masurat parealelismul dintre upper-legs si de steering tube, s-au masurat si lower legs. Apoi s-a facut service (cu inlocuit ulei bla bla bla), reasamblat, verificata functionalitatea si totul a iesit OK. Deci pe factura pentru Astra va aparea scris service+verificare furca.
Serpico
Si dropout-ul din dreapta nu era indoit absolut deloc?
Liviu
Nu, se pare ca e OK.
george_slz
Imi permit un comentariu, usor pe linga atitudinea asta comuna de simpatie cu dl.moderator-biciclist.
Deci deschide unul o portiera , citez aproximativ, "in tine" si apoi te lasa singur sa te aduni de pe jos. Te mai lasa si cu o paguba de 3500 roni si tu iti cumperi acum bicla de 3199,99 Ron. Liviuleeeee!

Sa zicem ca acum te scoti pe asigurarea vinovatului, dar pe viitor ce faci?! Daca ar exista asigurari pt bicle, mai ce te-as intelege. Sa zicem ca altul cu un pegas, se loveste de tine si iti avariaza o roata. Pe ala il ti prin tribunale?
Ce i-ar face taximetristul vinovat, pe viitor unui bicicilist care ii avariaza masina. Iti spun eu ca l-ar bate de s-ar c**a pe dansul, pt ca ceea ce a patit cu tine a fost suficient pt el!
Eu cred ca un expert auto ar explica faptul ca devi invizibil in oglinzile unei masini(care sunt eficiente intr-o anumita masura, depinde de model si producator), daca te afli in dreptul si nu in spatele ei. Acelasi fenomen e si cu motociclistii, dar pe aia ii salveaza farurile(nu lanternulele luminita pe steroizi, cum toata lumea la unison sustine ca ai poseda) si, desigur, zgomotul motorului. Apropo, la bicla ai claxon?!

Un alt lucru care trebuie lamurit, este ca un biciclist sau un motociclist, nu ar mai avea de suferit daca se gandeste din timp la pericolul la care se expune si ar depasi masinile la o distanta suficienta. Strecuratul prin trafic este un deliciu pt voi, deci fara adrenalina nu are rost deplasarea.

Ma intreb de ce intotdeauna exista un vinovat, cand de fapt sunt doi. Si ma intreb de ce nu exista cod rutier pt biciclisti, cod rutier pt pietoni, ca sa stie toti cum sa faca, pe explicatelea, fara sa mai improvizeze si sa sustina ca a depasit o masina stationata, la mai putin de 1 m de ea, cand de fapt s-a strecurat pe langa ea punandu-se singur in situatia aia.

Acum sa ma scuzi Liviule, dar nu simpatizez cu tine la patania asta, chiar daca esti moderator.
Serpico
QUOTE(george_slz @ 17 Nov 2010, 23:03)
Si ma intreb de ce nu exista cod rutier pt biciclisti, cod rutier pt pietoni
*


Codul Rutier in vigoare include reglementari pentru biciclisti si pentru pietoni.
Tamango
QUOTE(george_slz @ 17 Nov 2010, 23:03)
Acelasi fenomen e si cu motociclistii, dar pe aia ii salveaza farurile si, desigur,  zgomotul motorului. Apropo, la bicla ai claxon?!
*



Claxonul la bicicleta e pentru pietoni ... fii serios, au fost o gramada de cazuri in care au patit-o si motociclisti cu tobe sport (loud pipes save lives my ass la nesimtirea soferilor romani) si tu crezi ca un rahat de claxon de bicicleta va fi auzit ? Goarna din aia de TIR trebuie ...
george_slz
Scrie cumva ca trecerea de pietoni nu ii garanteaza viata pietonului, pt ca la felul in care se avanta pe trecere, nu prea pare. Scrie cumva ca motociclistii si biciclistii daca ar sta in rand cu celelalte masini si nu s-a mai scurge pana in fata, nu ar mai aparea diverse situatii?!
Serpico
Ia uite ce zice regulamentul:
QUOTE
Se interzice conducătorului de autovehicul și pasagerilor ca în timpul opririi sau staționării să deschidă ori să lase deschise ușile acestuia sau să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulație.
Liviu
george_slz, pe acest topic si in general pe acest forum nu particip ca moderator ci ca user. Ca moderator postez doar la probleme administrative si in topicurile unde trebuie sa actionez sub aceasta functie in urma problemelor aparute.

Acum ca am stabilita asta, ca user iti spun ca nu ai nici o treaba cu subiectul de fata. Te cred ca urasti sau ca iti displac biciclistii dar sincer acum, tu ce vrei?
Cred ca e treaba mea daca aleg sa merg prin trafic cu o bicicleta de 100 ron sau de 10000 ron ...
Cred ca atat timp cat eu circul REGULAMENTAR, conform CODULUI RUTIER IN VIGOARE, am anumite drepturi iar ceilalti participanti la trafic au anumite obligatii. Acestea fiind stabilite, explica-mi si mie de unde vine frustrarea ta ca eu unul nu inteleg.

Nu caut simpatie prin acest topic ci doar vreau sa afle si altii ca anumite lucruri se pot intampla, iar in cazul in care se intampla, sa afle si ce au facut altii in situatii similare.

Imi cer scuze daca informatia de pe acest topic nu este pe placul tau si reiterez intrebarea: care e de fapt problema ta? Ca mi-am luat eu bicla de 3000 ron, sau ca "ma strecor" printre masini sau am luminita cu steroizi? Sincer, chiar nu inteleg. Ce daca mi se intampla pe viitor? Se poate intampla, da .. si? Ar trebui sa nu mai circul cu bicicleta? Ar trebui sa imi cumpar o bicicleta mai ieftina? Ar trebui sa vorbesc cu LaForge ca sa imi puna un camp de forta protector pe mine? Ar trebui sa ma duc si sa il mangai pe crestet pe bietul taximetrist care are dosar penal acum pentru ca a fost bou?

Te rog frumos sa ma luminezi ....
namidee
Liviu, george_slz are dreptate cand scrie ca o bicicleta in general nu e atat de vizibila in retrovizoare. Apoi, in Romania multi au luat permise cand nu prea erau biciclisti pe strada si si-au format unele reflexe in consecinta. Prin urmare o multime de soferi:

- nu se asigura la virajul dreapta de exemplu ceea ce inseamna ca-ti pot taia calea tie ca biciclist
- nu se asigura dreapta cand vor sa mearga inainte ocolind pe unul care asteapta sa faca viraj stanga (patita de mine)
- (surpriza) se uita sumar in retrovizoare cand deschid portiera sa vada daca nu vine vreo masina din spate; cum bicicleta e prea mica si (mai ales) nu corespunde asteptarilor (de a fi o masina) tinde sa treaca nereperata.

Cele de mai sus sunt constatari simple din experienta personala (si nu numai), care duc la concluzia ca pe bicicleta trebuie sa fii cu ochii cat cepele si sa anticipezi greselile soferilor.

Revenind la cazul de fata: parerea mea e ca taximetristul a crezut ca vrei sa-l "jupoi" si sa ma explic. Nu stiu cum e prin Bucuresti, dar prin Iasi nu multi soferi stiu ca o bicicleta poate costa atat, si si mai putini pot sa faca diferenta intre o bicicleta ieftina si una scumpa. Cel mai probabil mr. taxi-driver care te-a lovit crede cu convingere ca-i ceri 30 mil lei pe o bicicleta care valoreaza 3 mil. Cine stie, poate daca stateai mai mult sa-l lamuresti si dovedesti ca chiar aia e dauna o dadeati la pace, tu nu asteptai RCA.

Si acum partea finala: articolul de lege postat de Serpico e concludent, ca sunt curios e daca exista alt articol prin COdul rutier care sa specifice pedeapsa pentru incalcarea lui.
Andy_ACS
Mai mari aberatii ca cele spuse de george_slz mai rar am citit pe la coltul biciclistului.
Daca ai merge cu bicicleta ai stii ca nu poti depasi toate masinile parcate AIUREA de multe ori la distanta de peste 1.5m.
Cat costa bicicleta unuia sau altuia nu e treaba ta, poate asta e pasiunea noastra si suntem dispusi sa investim mai mult.
Sunt convins ca tu nu ai mai vrea biciclete in trafic, insa spre dezamagirea ta eu nu sunt de acord. Eu nu as mai vrea atat de multe masini.
Trebuie sa invatam sa convietuim in trafic.
Daca m-as plimba cu bicicleta si din vina mea i-as zgaria unuia masina as plati din buzunar reparatia (ca tot ai intrebat tu).

Bafta!
Tamango
QUOTE(namidee @ 18 Nov 2010, 09:41)
- nu se asigura dreapta cand vor sa mearga inainte ocolind pe unul care asteapta sa faca viraj stanga (patita de mine)
*



Pai ce cauti sa faci viraj stanga de pe banda din dreapta ? Aici e vina ta, nu te-ai incadrat corect ...
Andy_ACS
Cred ca nu ai inteles la ce se referea - din ce inteleg eu se refera la situatia in care o masina vrea sa vireze stanga si semnalizeaza, dand prioritate. Un alt sofer in spatele acestei masini vrea sa mearga inainte, si pentru a nu astepta dupa masina care face stanga o ocoleste prin dreapta, taind calea fara sa se asigure corespunzator altora.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.