Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Claxon
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Maskatu
Ok deci pot pune 2-3-4 goarne. Le leg la plus in paralel pe pinul 87, restul de iesiri unde vin fiecare, si ar trebui sa fie ok. O sa caut zilele astea un releu.

16 Jul 2013, 21:54:
Azi am luat un releu mai bunicel ca sa duca 4 claxoane. Mai am o singura nelamurire. La ce foloseste 87a? Este o iesire secundara? Intreb pentru ca daca este intr-adevar asa, as pune doua goarne pe 87 si doua pe 87a....
C a t a l i n
Păi revezi schema. 87 este normal deschis, adică circuitul e închis când releul e alimentat, iar 87a e normal închis, deschide circuitul când alimentezi bobina.

Dacă pui 2 pe 87 si 2 pe 87a, o să claxonezi permanent...
alfasiomega
intrucat claxonul s-a stricat am facut legatura la cel de la alarma si acum cand claxonez face ca alarma.
e legal?
Maskatu
Aia este sirena nu alarma. Eu mi-as face probleme mai degraba de tonalitatea sirenei. Cand "claxonezi" s-ar putea sa nu te bage nimeni in seama. Si in cazul in care chiar vrei sa atragi atentia cuiva, eventual ca sa nu intre in tine, atunci ai o mare problema.

Ai putea sa faci un pustiu de bine, si sa iti cumperi un set de goarne. Costa maxim 15-20 lei.
RomeoNica71
M-am incapatanat sa nu i-au alt claxon dupa ce zilele trecute si-a dat duhul,am crezut eu.Habar nu aveam unde se afla,noroc de forum,l-am dat jos,demontat,curatat,reglat,merge de n-are aer! Eu zic ca merita intai o verificare inainte de a cumpara altul,in cazul in care nu functionaza.
Maskatu
Dupa 15 ani de stat sub aripa si in care s-au aruncat pe el atatea noroaie, atata apa, atata zapada... greu sa il desfaci, daca a ruginit....
RomeoNica71
Intradevar a fost un pic de chinuiala,am chemat un prieten,surubul suportului s-a rupt de ruginit ce era. Claxonul ca atare l-am dat la alt prieten care a stat juma de zi cu el pana l-a rezolvat.
spielbergl
Nu stiu daca merita pentru 30-40 de lei sa muncesti o juma' de zi...
RomeoNica71
Pentru mine a meritat,ce pot face fac eu sau apelez la prieteni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.