Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
marius80_eugen
QUOTE(Sir Andrew @ 27 Jul 2011, 13:38)
Astazi mi-am schimbat anvelopele pe fata. Erau super super tocite deoarece nu mi-am facut bracajul. In toamna am pus pe cele de iarna si mi-am facut bracajul. . Daca am facut bracajul echipata cu cele de iarna, credeti ca ar mai fi necesar sa fac dupa jumatate de an din nou bracajul, echipata cu noile anvelope?
*


Deci ce bracaj vorbesti tu ? Aia este geometrie , care se regleaza , bracajul este altceva ! Tot tu esti ala cu gura mare dupa ce ca spui prostii .
kuveit
Se pot pune jante de 16 pe solenza?
marius80_eugen
Pe 15 se pun mai usor , dar depinde apoi pe unde mergi cu ea si ce bani mai ai de anvelope .
Pe 16 ... cred ca iti trebuie 185/45/16 ... ca sa nu-ti atinga si sunt convins ca iti va atinge , pt ca nu prea nimeresti din prima ET-ul jantelor si multe sunt ori prea scoase in afara , ori prea in interior . Daca sunt prea scoase in afara iti faci praf carenajele de la rotile din fata , daca sunt prea bagate in interior , iti atinge pe spate la denivelari .
Pe 16 se observa imediat si vei avea probl cu Politia , ca au ajuns sa se uite si la anvelope , nu numai la marimea jantelor .
185/60/14 - umflate la 2,2 ( ca sa nu faca burta ) cu anvelope decente , mie personal mi se pare ca sunt prea tari rotile si dara prinzi ceva gropi sau denivelari iti faci bucsele praf .
- Vezi daca iti mai iese geometria si restul cu roti pe 16 . Pe 15 mi se pareau mai interesante , pe 16 mi se pare o exagerare , apoi din punct de vedere al greutatii s-ar putea sa fii surprins ... negativ .
alex_DNK
salutare..m-am descurcat de niste jante de tabla pe 14 (de la un opel) problema ar fi ca inelul de centrare este mai mic decat dimensiunea butucului (e vorba de aproximativ 1 mm). se poate largi in vreun fel orificiul ala( la strung, sau mai stiu eu ce..)?
crick
Ce tip de Opel?
Iulikk
Se alezeaza. Era un nene cu Logan care a facut treaba asta... dar nu mai stiu cine. Cauta pe la aria Logan.
dorelus
Oameni buni, am pus un cauciuc de 175/70/13 langa unul de 165/70/13, cel de 175 este mai inalt.Eu stiam ca 175 inseamna doar ca e mai lat. Si daca este mai inalt, inseamna ca practic roata e mai mare, sprint-ul mai bun , consum mai bun?
Corectati-ma va rog daca gresesc.
cristio_79
Gresesti !
Este normal ca cel de 175 sa fie si mai inalt, deoarece 70% din 175 este mai mare ca 70% din 165. Per total, diametrul rotii va fi mai mare, adica demarajul va avea de suferit (intr-o masura mai mica sau mai mare, vor sari cu gura cei care au anvelope mari ca nu este adevarat), iar consumul va creste, eroarea vitezometrului va fi mai mare, chiar si a kilometrajului.
alex_DNK
crick, jantele vin de pe un opel vectra.
dorelus
Multumesc de raspuns.
Se pare ca eu vad altfel lucrurile, si nu bine. As vrea roti mai mari pentru ca de ex. la o rotatie de planetara sa zic distanta parcursa cu o roata mai mare este mai mare decat cu o roata mai mica.
Pai nu inseamna ca fuge mai tare la demaraj ?
Si la aceeasi distanta parcursa cu roti de diametre diferite nr de rotatii la planetare de exemplu va fi mai mic la rotile mai mari?
crick
Multumesc @alex_DNK, insa am vazut ca cele de VW,Seat si parca si Skoda se potrivesc la fix; in caz ca nu gasesc o sa vad de la Opel,este bine de stiut.

@dorelus treaba sta cam asa:ex cu ce cheie desfaci mai usor un surub bine strans,cu una cu coada lunga nu?Cam asa este si la roata dar pe invers;planetara(motorul) invarte mai usor o roata cu raza mica decat pe cea cu raza mare,deci roata mica =demaraj mai bun.In schimb la roata mare este posibil sa obtii un consum mai bun la drum intins.
alex_DNK
am achizitionat si eu in seara asta 2 anvelope de iarna sh..nu am retinut marca. unul este aproape nou, iar celalalt este un pic mai uzat. ca dimensiune sunt 165/65/14, iar ca pret 100 ron bucata
crick
Pentru ca am achizitionat cauciucuri 165/65/14,vreau sa dau cuiva o schita cu dimensiunile "acceptate" de Solenza in vederea procurarii unor jante de la alte tipuri de masini donatoare.Va rog sa-mi confirmati daca datele inscrise sunt corecte.J-ul am inteles ca poate fi intre 4 si 6,dar ET-ul intre ce valori este acceptat la aceste anvelope?Multumesc!
slider2
cele 4 prezoane si distanta dintre ele iti sunt date de fuzeta. deci ai nevoie de jante 4*100, ceea ce gasesti in general in curtea renault si opel.
iti trebuie r14 pentru ai luat jante pe 14, iar latimea jantei sau mai popular J-ul este in functie de latimea jantei. ET-ul sau offset-ul nu stiu sa ti-l spun dar datele pentru tipurile de jante compatibile se regasesc in cartea masinii mai mult ca sigur. tin minte ca eu le-am gasit in manual la solenza unchiului meu.

iar de principiu ar trebui sa se potriveasca jantele de clio 2 si symbol 1, modele de la care solenza "mosteneste" destule componente. poti verifica in manualul masinii tale si apoi poti ruga un posesor de symbol sau clio sa verifice la el. la un moment dat am vrut sa achizitionez niste jante de tabla pentru un megane II si m-a ajutat foarte mult userul hellcat. poti sa-l intrebi si pe el, parea ca se pricepe foarte bine. il gasesti mai mult activ pe forumul infratit, reno.ro
cristio_79
J-ul la care face toata lumea referire nu reprezinte nici pe departe latimea jantei. Se refera la profilul buzei jantei. La jantele de tabla este "B", adica 5,5B*13, spre exemplu.
Cifra aflata inaintea literei reprezinta latimea in inch, un inch avand parca 2,52cm.
Offset-ul (ET) poate fi cuprins intre 38 si 46 la Solenza. jantele mele de aliaj au 39, in timp ce jantele originale de tabla au parca 43 sau 46, nu mai retin exact valoarea. Cu cat cifra este mai mica, jantele vor fi iesite mai in afara, cu cat este mai mare, vor intra mai mult sub aripa.
Acea valoare reprezinta distanta dintre planul ce trece prin mijlocul jantei si planul format de punctele de prindere.
Pentru mai multe detalii se poate aprofunda aici.
slider2
@cristi eu stiu de "J" dar popular asa se spune, mai bine zis se confunda.
alex_DNK
revin cu completari la postul de mai sus.. pneurile sunt fulda montero
crick
Multumesc cristio,stiu ce este ET-ul dar vroiam sa stiu intre ce limite se poate folosi cu aceasta anvelopa;am notat: 38-46.

@slider 2 ,stiu ca jantele sunt 4*100 dar vroiam sa stiu sigur daca aceea este distanta masurata.Chestia este ca sora" vitrega " mai buna la jante este VW cu 4*100 14" si gaura centrala de 57mm(fata de 57,1 la Solenza) urmata de Opel cu gaura de 56,5 mm urmata apoi de Renault cu 60 mm.Asa ca:
de la VW -fara modificare(la fix)
de la Opel- majorarea gaurii
de la Renault- cu inel de centrare.
Cam astea sunt optiunile,desigur la grupul VW mai intra Seat si pare-mi-se si Skoda.
cristio_79
Poti pune si mai mic, eu personal am vazut o SRN cu gume de 165/65 R13 si jante de aliaj cu ET16 sau 18. Jumatate din latimea rotilor era in afara liniei aripior. Nu mai zic ca arata jalnic cu rotile respective. Treaba e sa nu pui ET prea mare si sa-ti atinga in etriere. Valorile de sus nu vor bate la ochi si nici nu vei avea probleme de montaj. Daca aveam acces mai usor la rotile de iarna, spuneam exact ce scrie pe ele.

Ca tot se discuta de jante si a inceput sezonul de furaciuni la gumele de iarna, de unde cumpar si eu niste antifurturi mai rasarite pentru jantele de tabla de Solenza ?
andreiy
QUOTE(cristio_79 @ 15 Nov 2011, 14:46)
Cifra aflata inaintea literei reprezinta latimea in inch, un inch avand parca 2,52cm.


Mai exact, 1 inch=25.4 mm, dar, la croitori, 0.2 mm nu reprezinta nimic.

Care e ET-ul minim, pt o janta de 7.5 inch latime, R13', fara sa se intampine probleme?
Stiu ca n-ai raspuns, intreb din simplul fapt ca dai niste valori fara niciun fel de acoperire.

Si dovada

http://www.willtheyfit.com/index.php?width...6&Submit=Submit
cristio_79
Ma scuzats dom' injiner ca am avut neobrazarea sa postez asemenea aberatii, ca nu v-am cerut permisiunea de a intra pe acest forum si pentru faptul impardonabil de a induce in eroare membrii.
Inainte de a merge si a-mi face seppuku, v-as ruga sa mai cascati odata ochii asupra celor ce se discutau, poate va da-ti seama.
Era vorba despre o Solenza, nu despre vreun OZN cu jante de 7,5 latime si 13" diametru. Valorile date de mine sunt de pe jantele pe care le detin, am specificat clar. Revin cu rugamintea de mai sus.
Pentru exemplificare: [attachmentid=1627764467]
Sper ca veti intelege explicatia de mai sus.
alex_DNK
cam asa se prezinta anvelopele mele :
andreiy
QUOTE(cristio_79 @ 15 Nov 2011, 20:57)
Ma scuzats dom' injiner ca am avut neobrazarea sa postez asemenea aberatii, ca nu v-am cerut permisiunea de a intra pe acest forum si pentru faptul impardonabil de a induce in eroare membrii.
Inainte de a merge si a-mi face seppuku, v-as ruga sa mai cascati odata ochii asupra celor ce se discutau, poate va da-ti seama.
Era vorba despre o Solenza, nu despre vreun OZN cu jante de 7,5 latime si 13" diametru. Valorile date de mine sunt de pe jantele pe care le detin, am specificat clar. Revin cu rugamintea de mai sus.
Pentru exemplificare: [attachmentid=1627764467]
Sper ca veti intelege explicatia de mai sus.
*




Nu inteleg faptul pt care te-ai atacat in halul asta, din moment ce stii foarte bine ca am dreptate.

Ai specificat ca, o janta incaltata cu gume 165/65 R13 si ET 18, iese cu jumatate din latimeai ei de sub aripa, ia eu te-am contrazis, demonstrand cele zise de mine printr-un exemplu foarte clar.

Eu zic sa lasam ironia mai jos, n-are rost sa ne dam mai rotunzi decat suntem.
cristio_79
Neavand o poza cu masina respectiva, am cautat putin pe net si am gasit asta. Jantele respective erau asemanatoare cu astea. Te las pe tine sa apreciezi cam cat sunt in afara liniei masinii. Poate am exagerat eu. Eu ma uit in punctele de maxima vizibilitate, ca sa zic asa, nu unde aripa are evazarea maxima.
crick
Tocmai bune sa-i calci pe labe pe spalatorii de parbriz! icon_mrgreen.gif
supertorr
fratilor ce e trecut in talon aia sa puneti...nu va mai complicati...k e posibil sa aveti probleme pe urma si nu e bine...lasati consumul si cat de inalta,lata este anvelopa.....va riscati pe pielea voastra dc montati altceva...eu unu am luat 4 anvelope noi 165x70x13 la 8mil toate pe care le am gasit cam greu ce-i drept dar asta e...decat vreo amenda daia serioasa ...
mcr_razvy
eu am pus pe solenza mea 4 jante aliaj de nisan si anvelope 165/65/r14 s-au potrivit fara modificari si la un pret foarte mic
alex_DNK
la fel am pus si eu, doar ca de opel vectra. a trebuit sa pilesc un pic la inelele de centrare
sagaciousshadow
Eu am Supernova. Se stie ca, cel putin la susPensie, DSN si Solenza sunt identice.

Am achizitionat niste jante de 15 si m-am documentat destul de mult. Informatia completa am gasit-o la link-ul urmator:

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Pe scurt, pentru cei lenesi:

Jantele originale pe 13 pentru DSN (Solenza) au datele:

- diametru janta 13 inch = 13 x 25.4 mm = 330.2 mm;
- prindere 4x100 = 4 prezoane, distanta pe diagonala intre prezoane e 100 mm;
- diametru flansa = 57mm (decuparea aceea circulara din centru);
- et46 = distanta de la planul imaginar care trece prin centrul caii de rulare pana la butuc (zona unde se prind prezoanele) = 46 mm;
- latime 5j = latimea jantei de 5 inch, sau 5 x 25.4 mm = 127mm;

Anvelopele originale pe 13 pentru DSN (Solenza) au datele 165/70 R13:

- 165 = latimea caii de rulare ;
- /70 = 165 X 0.70 = 115.5 mm = inaltimea peretelui anvelopei;
- /13 = se potriveste pe janta de 13 inch diametru;

In momentul in care pui alte jante trebuie luat in considerare ca:

- anvelopa mai lata trebuie sa aiba o janta cu et-ul mai mic decat cea originala;
- diametrul rotii noi sa nu varieze f mult fata de roata originala;
- la jante peste 14, nu mai e trecuta vreo data in cartea de identitate deci probleme la RAR (trebuie tinut un set de rezerva pe 13 atunci cand se merge la itp)
- exista o legatura stransa intre latimea jantei (de ex 6j) si latimea anvelopei; nu se pot pune decat anvelope mai late ca janta cu vreo 15%;
- este obligatorie folosirea inelelor de centrare; jantele after market au diametrul flansei undeva la 65 mm. nefolosirea inelelor de centrare rezulta in distribuirea intregii greutati pe suruburile rotii;

In concluzie eu personal merg pe 2 seturi de jante astfel:

- originale: 5j 4x100 ET 46 r13 cu anvelope 165/70 R13;
- aliaj: 6j 4x100 ET40 R15 cu anvelope 175/55 R15;

marius80_eugen
QUOTE(alex_DNK @ 15 Nov 2011, 15:27)
revin cu completari la postul de mai sus.. pneurile sunt fulda montero
*


Nu inteleg de ce le-ai pus aici . Nu inteleg de fapt nici de ce ai cumparat 2 care nu sunt la fel . La 100 ron/buc trebuiau sa fie ok , adica pe la 5-6 mm adancime . Cele de iarna , noi sunt pe la 7-8 , asa ca aveau de unde sa mai scada . Nu vad nici ce DOT au , iar din pozele respective nu prea se vede starea lor adevarata .
ionik_e4
Salut baieti!Am si eu o intrebare...dat fiind faptul ca anvelopele de solenza sunt din ce in ce mai greu de gasit,ma gandeam sa-mi pun o pereche de jante de tabla pe 14 de clio...aveti idee se potrivesc?Si-a pus cineva,este nevoie de inele de centrare?Afecteaza mersul masinii?
marius80_eugen
Da , se potrivesc anvelopele , dar daca folosesti 175/65/14 este posibil sa-ti atinga in protectiile de plastic de la contra-aripa in viraje+groapa iar pe spate de oala numai la greutate mare.
Jantele s-ar putea sa aiba gaura mai mare putin , dar nu este un capat de tara .
tita
Daca motez pe fata 165/70/14 imi atinge?
Iar pe spate sa las 165/65/14.....exista vreo problema?
Multumesc
velceani
Salut,

eu le am invers si masina e ok, e stabila pe curbe si in rampa, desi e mai inalta de spate.
pe fata imi ating la bracare maxima, cele de 165/70/R14
bogdanmardare
@velceani: idem la mine, 165/70R14 ating pe fata la bracare maxima, doar pe partea stanga.
tita
Unde va ating?
urdavid
Pe primavara vrea sa incalt masina asa, voi ce ziceti, mere, o sa atinga in ceva:
-jante aliaj solenza originale scala pe 14
-pe fata gume de 175 60 r14
pe spate gume de 185 65 r14 + distantatiri de 15 mm ?

nu am servo directie biggrin.gif
daseky30
eu am toate 4 cauciucurile 175 65 14 pe jante originale stella si nu am probleme, cu mici exceptii iarna cand se incarca carenajele cu zapada si ating un pic pe fata, in rest totul e perfect
Cosminbc
Salut am o intrebare dak pun jante p14 imi atinge pe spat d contraripa si bara?
edy99
Pai pe 14 sunt standard din fabrica la unele modele
george_scala_2004
de mers merg fara probleme...nu stiu ce model de soolenza are colegul si daca jantele sint trecute in cartea de identitate si certificat...
velceani
nu atinge nimic pe 14'. Clima si Scala au din fabrica de 14 cu cauciucuri 165/65.
Daca pui jante late s-ar putea sa ai probleme la viraje maxime...
Cosminbc
Eu am solenza europa si am p 13


<span class='edit'>12 Mar 2014, 22:15:</span>
Deci merge si p europ jante p

<span class='edit'>12 Mar 2014, 22:16:</span>
14 si nu o sa am probleme la viraje maxime?
kingviper
Toata treaba e in felul urmator.
Sunt cateva diferente intre dimensiunea anvelopelor care sunt pe scala si cele de pe celelalte variante de echipare.

Sper ca va ajuta aceste detalii:

Dimensiunea initiala 165/70 R13
Latimea benzii de rulare: 165 mm
Inaltimea flancului: 11.55 cm
Diametrul rotii: 56.12 cm
Circumferinta rotii: 176.31 cm

Dimensiunea alternativa 165/65 R14
Latimea benzii de rulare: 165 mm
Inaltimea flancului: 10.73 cm
Diametrul rotii: 57.01 cm
Circumferinta rotii: 179.1 cm

Cu aceasta dimensiune alternativa,
vitezometrul va indica cu -1.59% prea putin.
Cand acesta indica 100 km/h,
calatoriti de fapt cu 101.59 km/h.

Sper ca nu am scris o bazaconie rolleyes.gif
Iulikk
Pune caucioace 165/65R14 si nu vei avea probleme. Solenzele au aceste anvelope din fabrica si da-le dreacu de căruțe ca-s la fel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.