Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum Duster 1.6 16V, 4x4
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
ALH
salutare, am 1500 km si sub 10.2 l/100 km nu-mi afiseaza in BC. La voi cei tot cu 1.6 16V (benzina, desigur) tot asa ,,face" sau are a mea ceva?
Ce consumuri aveti cei cu 4x4 benzina?

zanzie
consumul e foarte bun pentru bucuresti
Squirrel
La 4.800 km: consum mediu conform CB pentru ultimii 1.500 km parcurși în regim mixt (40% localitate/60% extraurban): 6,8 l/100km.
A mai crescut în ultimii 300 km de la 6,5 l/100km în urma deplasărilor prin zăpadă. Dar s-a deplasat superb prin zăpadă, fără grija deszăpezirii locului de parcare.
asybo2002
Eu am folosit doar urban in ultima luna/mie de km si am 8,5 l/100 km.

Scuze acum am vazut ca e topic de benzinare. Nu stiu cat de oportuna e deschiderea lui.
rue
cum de aveti consum mediu 6.8 cand el are in carte 6.9 sau ceva de genu?
pedrovl
Punctez si eu cu voia dumneavoastra:

1. fac rodajul la benzinar = 8,2 in ultimii 3000 de km (neresetat deloc deocamdata, dupa 2000 de km am facut 300 de km in mare forta - 4000 - 5000 rpm ca sa vad cum se comporta pe bv - onesti si retur)

2. consumul lui squirrel nu mi se pare foarte real decat daca e un om ultra rabdator si merge in maxim 2500 rpm si cu 70 - 80 kmph pe drumurile nationale. cartea da CONSUM MEDIU = 8 l/100 km

3. 8,2 l/100 km in conditii de iarna, ger, cauciucuri de iarna, motor nou - mi se pare ok

4. 6,5 l/100 mediu suna foarte aproape de diesel si cum am destule masini e putin greu de crezut. sincer mi-as dori pt ca tot eu fac plinul si la benzinarul sotiei ......
ALH
Acum de cand este zapada pe jos imi afiseaza 12.5l/100km.
Mai are cineva consum mai mare de atat? blink.gif

PS: fansuv: abtine-te daca nu ai ai de adus nici o contributie la subiect.
jay333
ALH, nu te ingrijora (inca) din cauza consumului. A mea acum arata 10,5 insa a fost si 12+ in vara la fatait prin oras si cu AC in functiune.
PS: Nu-l baga in seama pe fansuv, el e troll de felul lui.
ALH
OK, jay333 - pentru ambele imformatii (consum and troll wink.gif ); in privinta consumului sper sa mai scada, in primii 1000 km nu am trecut de 3000 rpm, insa nici acum nu trec decat ocazional peste. Totusi mi se pare cam mult la un motor de 1.6l, am un Mercdes G (2.2 tone) cu motor de 3000 cmc diesel si consuma ~14l/100 km in Bucuresti, de-aia eram un pic contrariat de Duster.
bafta!
Squirrel
QUOTE(pedrovl @ 22 Dec 2010, 22:46)
2. consumul lui squirrel nu mi se pare foarte real decat daca e un om ultra rabdator si merge in maxim 2500 rpm si cu 70 - 80 kmph pe drumurile nationale. cartea da CONSUM MEDIU = 8 l/100 km

4. 6,5 l/100 mediu suna foarte aproape de diesel si cum am destule masini e putin greu de crezut. sincer mi-as dori pt ca tot eu fac plinul si la benzinarul sotiei ......
*


Răbdarea există, mașinuța a fost luată pentru mers de plăcere, nu pentru mers alert, iar dacă vreodată uit asta, am „copilotul” care-mi temperează reacțiile pline de dinamism.
Și în cazul meu, la achiziție, aveam consum de 12,8-13,2 l/100 km în mediu urban…și începusem să regret alegerea. Cu timpul însă, s-a dovedit una inspirată, dat fiind că va avea un rulaj de sub 20.000km/an.
Cu puțintică răbdare și mers în condiții optime se poate obține un consum redus. Rulajul în mediu off-road ușor sau mediu, fie în condiții de iarnă cu zăpadă afânată sau gheață ridică la rândul său consumul.
pedrovl
Squirrel, mai da te rog niste detalii.

1. la drum intins cu ce viteza mergi, in ce turatii schimbi? (eu am facut vl brasov mers foarte usor, 80 - 100maxim, 2500 - 3000 rpm schimbat si am ajuns cu 7,3 l/100km)

2. cam in cat timp a inceput sa scada consumul? eu am 3000 de km.

3. e in rodaj, e iarna, am pus cauciucuri de iarna, am si ceva bagaje cam tot timpul, nu prea merg gol in perioada asta - e ok un 7,5 - 8 litri/100 km? (vorbesc de medie)

Sarbatori fericite la toata lumea !
zanzie
E absolut normal consumul. Aerodinamica e proasta la duster. Daca vroiai sa consume 5 la suta, cumparai logan diesel.
PaulT
La vitezele astea mici, de 80-100km/h problema de baza e cutia foarte scurta. Cu un Logan 1.6 16v nu s-ar trece de 5.6-5,8l/100km in regimul asta(cu pinioanele originale, nu cu ele schimbate.. ca ar deveni si mai mic). Asta cu cauciucuri de iarna si in conditii de rulaj conforme cu sezonul.
ALH
PaulT: vorbesti de consumul asta la benzina 1.6 16V ?!
Ca la mine la Duster benzina sub 10 nu a scazt iar acum de cand cu zapada ramane la 12 - 12.3
PaulT
In principal de benzina. Dar acelasi lucru se aplica si la diesel.
zanzie
ALH, in bucuresti e normal sa-ti consume asa dusterul.
Eu am Logan 1.4 si consuma 10 la suta.

Consumul poate creste si din cauza drumurilor scurte prin oras.

Dsign
nu "poate", ci SIGUR creste la deplasarile scurte, prin oras.
saddan
Si ce problema tehnica se dezbate aici?!?!?
pedrovl
cea din titlul TOPICULUI. Sectiunea = probleme tehnice, Topicurile = diferite NU neaparat PROBLEMATICE.

Inteleg ca daca nu sunt probleme Nu avem voie sa mai discutam sa mai postam.

Si ca sa nu fiu off topic: Vl - Brasov pe unul din cele mai groaznice drumuri (ma refer la calitatea asfaltului) din Romania (Vl - curtea de Arges - campulung - moeciu - BV) = 8,1 l/100 km.

Vreme = soare, zapada, ninsoare, vant
Bagaje = portbagaj plin
persoane = 1
mers = in toate felurile in functie de drum (40 - 140kmph)
bobo77
Normal are dreptate saddan, se poate muta la diverse duster...
Squirrel
QUOTE(pedrovl @ 26 Dec 2010, 09:22)
Squirrel, mai da te rog niste detalii.

1. la drum intins cu ce viteza mergi, in ce turatii schimbi? (eu am facut vl brasov mers foarte usor, 80 - 100maxim, 2500 - 3000 rpm schimbat si am ajuns cu 7,3 l/100km)

2. cam in cat timp a inceput sa scada consumul? eu am 3000 de km.

3. e in rodaj, e iarna, am pus cauciucuri de iarna, am si ceva bagaje cam tot timpul, nu prea merg gol in perioada asta - e ok un 7,5  - 8 litri/100 km? (vorbesc de medie)

Sarbatori fericite la toata lumea !
*


Punctual:
1. Viteza este cca.90 km/h în afara localităților… Schimbul de trepte 2.000rpm-3.500rpm și rulare în treptele 5 și 6, depinzând de starea drumului.
2. Scăderea de consum a fost cam la 4.000 km.
3. Pe timp de iarnă a urcat lejer la 7,5 l/100 km. Dar încă e „a la carte” fiind sub 8 l/100km.
Sărbători fericite și La Mulți Ani!
pedrovl
Sincer sa fiu cred ca esti un foarte fin utilizator. eu inca nu reusesc dar contez pe calmul sotiei care cand va prelua masina va avea consumurile descrise de tine.

Eu am scos vl - bv (prin sibiu) = 7,3
Am revenit bv - vl (tot prin sibiu) = 7,7
ultimul vl - bv (prin ag -rucar cum am povestit) = s-a dus in 8,1
dupa ceva fataiala prin bv (poiana, moeciu, oras la greu) = 8,3

bagaje mereu, 4x4 Auto, full time, zapada, schimbat 2500 - 3500 rpm

Azi m-am intalnit cu un posesor de peugeot 4007 hdi 2,2 si il consider un TOTAL dezinteresat de consum dar un utilizator ULTRA NORMAL pentru ca merge in functie de drum, nu e vitezoman, nu e lenes, nu e nervos, nu e calm, nu o supra tureaza nu o subtureaza. Avea pe bord 9,5 litri/100 de km (motorina) . Nu stia cand resetase, nu-l intereseaza, plecase din bucuresti,ne-am intalnit la rasnov, deci.....9,5 motorina mediu fata de 8,2 sa zicem la benzinarul meu = destul de ok

Trag o concluzie poate prea generica dar mi se pare apropiata de realitate:
Un suv de dimensiunile Dusterului (4007, outlander, tiguan, tucson, rav4, ccrosser, s.altele ...) are iarna in jur de 8 litri/100 de km. Corect???
Squirrel
Încearcă un drum Suceava - Buzău, cu calm, așa…ca la plimbare. Fără accelerări bruște, folosind frâna de motor și anticiparea manevrelor…E85 temperează mersul alert prin prezența radarelor, iar o bună parte din satele traversate aveau limitarea de viteză stabilită la 70 km/h, asigurând un mers cât de cât fluent.
Iar soțiile, în general, au darul de a tempera elanul…
Un mers alert va duce întotdeauna la creșterea consumului…părerea mea. Oricum, un consum mixt pe timp de iarnă de 8l/100km, cred că este rezonabil…
ALH
citind despre consumurile voastre ma gandesc daca sa merg cu a mea la service sa vada care-i treaba cu ea; am 1800 km si 12 l/100 km pe bord. Ceva trebuie ca e in neregula sad.gif
Oricum, multumesc de interes celor care au postat LA OBIECT !
La multi ani !!!
bobo77
Pentru Bucuresti si vremea de afara este un consum normal mie asa mi se pare, te duci degeaba in service.
slider2
QUOTE(ALH @ 30 Dec 2010, 18:54)
citind despre consumurile voastre ma gandesc daca sa merg cu a mea la service sa vada care-i treaba cu ea; am 1800 km si 12 l/100 km pe bord. Ceva trebuie ca e in neregula  sad.gif
Oricum, multumesc de interes celor care au postat LA OBIECT !
La multi ani !!!
*



eu am avut consum de genul pe un symbol 1.4 8v, asa ca tu cu duster 1.6 16v stai linistit.
vimp
Bacau-Piatra-Bicaz-Durau-25KM axial pe zapada(drumul dintre Durau si Izvorul Muntelui)-Durau-Tg Neamt-Roman-Bacau 8.9%. Mers pe "Auto 4x4", la dus drumul inzapezit, condus prudent dar nu incet, masina plina (2 adulti+2 copii+portbagaj full pana in tavan aproape). La intors, din Roman, ceata deasa.
ALH
@ slider2: as sta linistit cu consumul meu insa cand vad ce consumuri raporteaza alti utilizati de Duster 1.6 16V benzina, parca imi trece prin cap ca are ceva dereglat al meu...
slider2
consumul depinde de foarte multi factori, in special de stilul de condus. atat timp cat restul utilizatorilor spun ca in extraurban au obtinut intre 7 si 9%, nu vad de ce ar fi de speriat in urban, mai ales in bucuresti, un consum de 10%.
SYL
In Bucuresti, iarna e normal sa fie mare consumul...Eu la SuperNova am in perioada asta consumuri de 10-12L/100km, dar mentionez ca in general fac drumuri scurte, maxim 3km(si evident cand e motorul rece consumul e mai mare).
Squirrel
Las' că oricât de domol sunt în oraș, sub 9,5l/100km nu scade. Maximal însă 12,8l/100km în mod urban.
Oraș/urban reprezentând Iași/Suceava/Bacău/Galați/Buzău.
Consumul CB dăunează grav sănătății. Consumă responsabil wink.gif
silviu2002
Eu avand masina sub 1000 km (benzina 4x4), pe vremea de acum, cu traseu mixt, am consumat 9.1% la 450 km intre doua plinuri. E adevarat ca scade putin dupa perioada de rodaj?
Squirrel
La același stil de mers, da, scade cu circa 0,5-1,0 l/100 km…Depinde de stilul de condus…
În cazul meu a început să scadă consumul după folosirea cu insistență a frânei de motor. Mai multe indicații pentru reducerea consumului se găsesc în manualul de utilizare.
dusterreich
Am vreo 4 plinuri de benzina si am inceput cu un consum mediu de 12,5 l/100 km si am ajuns la 10,5 l / 100km, aproape 90% in oras (Brasov), frig (mediu -10 grade, dar si - 20 grade dimineata), drumuri nu mai lungi de 6 - 10 km (motorul nu prea are timp mult sa ajunga la parametri normali de temperatura). Nu cred ca este un consum rau, astept sa se stabilizeze undeva pe la 9,5 l/100km, la un stil de condus ca al romanului aflat in Austria. Oricum, nu m-am uitat la CB, nu am incredere in el, iar "plinul" nu a depasit 41 litri (desi rezervorul are 50 litri), becul rosu se aprinde relativ devreme.
pedrovl
Pot confirma ca a inceput sa scada consumul dupa aprox. 5000 de km. Totusi conteaza enorm stilul de mers la 16v poate mai mult decat la dci.

Iata ultimele valori:

Bv - Valcea (prin Moeciu - Fundata - campulung - pitesti) = 8.6l/100 km
mers fara menajamente, 3 oameni grei, bagaje, demaraje in panta spre 4500 - 5000 rpm

Valcea - Bv (prin Sibiu - fagaras) = 8.8l/100 km
viteza 120 - 140kmph, 2 persoane

Bv - Valcea (prin fagaras - sibiu) = 6.8 l/100 km CEL MAI MIC CONSUM DE CAND AM LUAT-O !
mers 80 - 100 kmph, drum aglomerat, ceata, cateva depasiri mai rapide, 3 persoane, portbagaj plin.
Sunt curios cat voi scoate cu CAUCIUCURILE normale !! Posibil sa mai scada !
Concluzii partiale:

1. Pana pe la 4000 de km nu a scazut sub 7,3 - 7,5 - 8,8 la drum intins indiferent de stilul de mers
2. dupa 4500 - 5000 de km am obtinut 6,8l/100 km fara sa ma chinui sa merg la consum dar am rulat aproape regulamentar
3. In oras creste destul de repede spre 9 - 10 dar e corect si normal pentru un suv fara o forma aerodinamica.

4. media de 8 la MERS NORMAL in anotimp rece si probabil ceva mai mic vara cu cauciucuri normale (eu acum erg cu cele de iarna )
Dsign
Pfffff, aseara am mers pe centura de la otopeni pana in Pantelimon, am resetat la 100km/h, a inceput sa fiseze 7.5l dupa care a scazut pana la 6.8, cand am facut dreapta la Loulis. Acolo, la trecerea peste calea ferata am zabovit prin gropi apoi am accelerat catre casa si am intrat in curte cu 7.2.

Asta a fost asa, ca un fel de consum instantaneu, sa vad cam ce stie sa consume la anumite viteze

Sunt curios cat creste consumul azi, ca merg de la mine pana in Militari si inapoi, prin oras.
jay333
In ultimii 1400 km am consumul afisat de 9,9 l/100 km, drumuri facute in Bucuresti si o excursie B - lacul Sf. Ana - Sighisoara - Sibiu - B. In excursie am plecat cu un consum de 11 si ceva, a scazut sub 9 si a crescut la loc peste 9 la fataielile din oras.
Squirrel
Consumul oficial de combustibil explicat…

Agregatul din dotare a ajuns (în urma reset-ării aleatoare a CB) în cei 180 km efectuați, la un consum mediu de 7,8 l/100 km în condiții de rulaj mixt (50% urban - 50% extraurban limitat la 70 km/h atât legislativ cât și de „copilot”). Este în „cărți”…
Dsign
Am promis ca revin, dupa 120km rulati in oras, consumul a aratat 11.2l, lucru observat si de un co-forumist in aceasta seara. A avut ocazia sa vada si cam cum este condusa masina...
zanzie
Dsign, zi si viteza medie.
pedrovl
dupa ce am scris ultimul post si am lasat bezinarul la 6,8 l/100 km dupa bv - vl, am reluat dci-ul pentru ca a stat aproape 1

12 Jan 2011, 16:25:
dupa ce am scris ultimul post si am lasat bezinarul la 6,8 l/100 km dupa bv - vl, am reluat dci-ul pentru ca a stat aproape 1 luna si mi-a fost frica sa nu ma lase bateria.
dupa 100 de km NUMAI in oras dci-ul arata 8,3 l/100 km. La benzinar INCA nu am apucat 100 de km numai in oras.
deci deocamdata;

benzinar: - mers extraurban normal 6,8 - 7,3 l/100 km
benzinar: - mers extraurban alert 7,5 - 8,5 l/100 km
benzinar: - mers mixt (70% extraurban - 30% urban) 7,3 - 8,8 l/100 km
benzinar: - mers numai urban - inca nemasurat (am doar 5500 de km )

dci 110: - mers extraurban normal 5,8 - 6,3 l/100 km
dci 110: - mers extraurban alert 6,2 - 7,5 l/100 km
dci 110: - mers mixt (70% extraurban - 30% urban) - 6,0 - 6,7 l/100 km
dci 110: - mers autostrazi (120 - 140 kmph) - 7,0 - 8,0 l/100 km
dci 110: - mers numai urban: 7,7 - 8,3 l/100 km
dci 110: - 46.000 de km din iulie pana in prezent

1. majoritatea masuratorilor efectuate cu persoane si bagaje
2. majoritatea masuratorilor efectuate de la plin la plin
3. majoritatea masuratorilor efectuate in Romania
4. combustibil folosit NUMAI Rompetrol
5. conditiile de drum - diverse
6. majoritatea consumurilor efectuate in perioada mai rece si rece cu si fara cauciucuri de iarna
7. intre cauciucurile de iarna si cele m+s diferenta rezultata este de cca. 0,3 - 0,5 litri/100 de km indiferent de motorizare
ALH
La mine in continuare nu scade sub 12l/100 km (NUMAI Bucuresti), 2000 km la bord, BENZINA.
Squirrel
București-ul în sine este un mediu urban atipic…așa că un consum cu 20% peste specificații nu mă șochează, mai ales pe timp de iarnă, în măsura în care în orașele de provincie de-abia stă consumul în marja declarată de către producător. Condițiile de realizare al consumului de către producător sunt mai mult sau mai puțin apropiate de condițiile reale de trafic.
Dsign
Am consumul la 11.8 dupa ce a fost resetat zilele trecute. Viteza maxima : 14km/h!!! Retineti ca in cateva dimineti m-am suparat tare si am ocolit toata abrambureala creata de soferii adormiti care nu stiu ce-i aia banda si marcaj prin stanga, pe linia de tramvai, cu acceleratii puternice, la turatii aproape de top.

Am observat in aceste zile ca acul turometrului merge pana la 6500 rot/min
pedrovl
foarte corecta remarca squirrel. 12l/100km in Bucuresti e foarte foarte corect. Oricum capitala e capitala si consumul e consum. un fel de iarna nu-i ca vara dar e corect.
Squirrel
Da, dar strugurii de la BMW X5 xDrive35i consumă cam la fel, însă:
- motor de cilindree mai mare, respectiv 3.000 cmc, V6 24v;
- 305 CP și 400 Nm => accelerație de 7 secunde 0-100km/h;
- o greutate de 2 tone;
- cutie automată de viteze cu 8+1 trepte.
Și din ce am înțeles, xDrive30d ar fi și mai anorexic…

Iată și un consum de Dacia Duster dCi:
pedrovl
Daca un X5 benzinar consuma 12 in Bucuresti eu il mananc pe paine. Pe Paine cu unt....


Cumnatul meu conduce zilnic masina sefului (BMW X5 4,0 benzina ) si consumul MEDIU sta in jurul a 17 litri/100 km. Face Focsani - Bucuresti de 2-3 ori pe saptamana cu 18 - 21l/100 km in functie de aglomeratia din bucuresti.
Cand merge numai in oras NU scade sub 20 litri/100 de km


Un amic cu X6 3,5 motorina are o medie de 10 - 12l/100 km in mod frecvent .

Deci : avioanele consuma pe masura motorizarii indiferent cat de performate le vor si le prezinta producatorii.

Si...ar fi bine sa nu va mai luati dupa impresii si povestiri. Testati voi si veti vedea cati oameni au super masini care se lauda cu consumuri si costuri mici si in realitate......ii ruineaza (ma rog...cine isi permite da si tace) desi nu recunosc.
PaulT
X5 335i(deci benzina...) consuma cam 13-14l/100km in oras si vreo 8,5 in extraurban. Asta in conditiile in care are gol 2150kg iar motorul produce(cum spunea si Squirrel 306cp si 400nm... iar cuplul maxim este constant intre 1200-5000rpm ). 0-100km/h o face in 6.8 secunde. In regim de autostrada un duster 1.6 16v il depaseste in consum.
In Bucurestiul asta atat de atipic eu nu am nici o problema in a obtine consumul dat de producator si la Logan si la Lancer(asta si iarna la ambele) si cam la orice masini conduc. Traficul nu mai e nici pe departe asa cum era acum 2-3 ani. Bineinteles ca nu fac drumuri de 3-4 km ci mai lungi, deci motorul are timp sa se incalzeasca si sa functioneze la "cald". De mers merg repede, dar anticipez permanent traficul si folosesc mereu frana de motor.
Pedrovl - Duster iese mai prost la consum si fata de concurenti cu motoare de 2000cmc si puteri de circa 140-150cp.. si la benzina si la diesel. Si sa nu uitam si de diferentele semnificative de greutate, care in unele cazuri sar de 300kg. Cu Duster, in oras si condus corect sunt sigur ca nu e nici o problema sa se obtina ce a declarat constructorul(consum oricum mare raportat la greutatea si performantele masinii), insa in extraurban ramai"in carti"(ca sa il citez pe Squirrel biggrin.gif ) daca nu treci de 70-80km/h... Altfel ajungi la consumuri demne de un motor de 3000cmc pe benzina si de o caroserie de vreo 1600-1800-2000kg. Aceeasi poveste si la diesel... Daca pun consumul unui X1 320d care cantareste 1650kg si are 177cp cu un cuplu de 350nm constant intre 1750 si 3000rpm.. Hai sa il pun totusi 6.4 l/100km urban si 4.7l/100km extraurban. Despre consumurile enumerate nu vorbesc din auzite sau vazute la altii... wink.gif Asta doar ca raspuns la afirmatia cu "avioanele" care ruineaza buzunarul...
argon
QUOTE(Squirrel @ 13 Jan 2011, 22:13)
Iată și un consum de Dacia Duster dCi:

*



In curand 'iata si pretul unei turbine de Dacia Duster dCi'. Stay tuned.
Imparatul
Consuma 20 animalele astea de BMW-uri.20 iau in oras. Mergi incet la semafoare, la franari/plecar pe cativa metri, urca la 20 consum lejer.
Basme de Petre Ispirescu cu acel consum de 12/13 sau chiar 10. Sunt pseudo-justificari false in ochii proprietarului, care ajunge sa le si creada.
Buzunarul oricum nu poate fi pacalit.
Eu am avut un GOLF 2 GTI 1.8 16v sport, preparata la 180-190 de cai.

Faceam 0-100 in 5,8 secunde. Consum la asa ceva 20litri cu toate ca avea 1781 cmc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.