Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Actuator usa SOLENZA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
LIONH3ART
Salut,am vazut discutia cu aceste actuatoare si deschideri la portbagaj...eu mi am montat la firma de la Trafic Greu,unde mi-am montat si alarma si senzorii de parcare..tot ei mi-au montat de curand si deschiderea la portbagaj,din buton de la bord si din cheie smile.gif.
M-a costat toata chestia asta 80 RON.
Mentionez ca eu nu le am cu astea,de aceea am platit,nu ca m-ar da banii afara din casa,mai ales dupa necazul prin care trec in clipa asta cu sanatatea sad.gif,dar...ma saturasem sa ma tot dau jos din masina,sa opresc masina,sa scot cheia din contact ca sa scot ceva mereu din portbagaj smile.gif.Am sa postez si niste poze cu ce mi au facut la masina,sa mi spuneti daca este acelasi lucru ca cel despre care vorbiti voi aici wink.gif.
Bogdan90
este acelasi lucru, numai ca nu imi place pozitia actuatorului. daca functioneaza ok e bine.
LIONH3ART
Care anume este actuatorul?Butonul acela mic rosu?Eu acolo l-am vrut sincer,mi-e mie la indemana smile.gif.
Bogdan90
Cel care actioneaza tija de iti descuie.
LIONH3ART
Am inteles...in fine...asta mi au pus ei...asa au ei modelele acolo,se pare..eu sunt multumit acum,merge totul perfect...ce s ar putea strica la el in viitor?
Bogdan90
Se strica foarte greu. Numai sa nu tii apasat pe buton. Trebuie o apasare scurta, cat sa ii dea un impuls. Si daca se strica e pana in 15ron unul si il schimbi singurel. Pozitia nu imi place pentru ca de cele mai multe ori, pozitia incorecta a actuatoarelor este motivul pentru care acesta nu reuseste sa descuie usa. Ii ia din putere. Trebuie tija de pe actuator sa fie paralela cu cea pentru descuiere. Ca si cum ai incerca tu sa apesi clanta unei usi cu mana la spate biggrin.gif
LIONH3ART
Am inteles,butonul la mine merge super si deschiderea sa stii ca se face instantaneu...iar cu ceea ce mi explici,cu tija si celelalte,din pacate eu nu ma pricep sa umblu la ele sau sa le reglez mai bine decat au montat cei de la firma..dar sa stii ca momentan nu am probleme,la mine se deschide perfect,usor si repede....sper sa nu am probleme in viitor.Oricum,daca e ceva ma duc pe capul lor,ca ei l-au montat,am garantie,vad eu...sper sa nu ajung pana acolo wink.gif.
Multumesc mult pt. ajutor si informatii smile.gif.
alex_DNK
am gasit nou, cu 10 roni, merci
greenhullk
Salut baieti!!sunt mai nou pe aici si am si eu o nelamurire cu aceste actuatoare,am o solenza din 2004 modelul scala si de 3 saptamani nu mi se mai deschide usa din dreapta fata deloc...aveti idee cam care ar fii problema?
Tzutzi
Salut hulk! Pleaca o ureche la usa si vezi daca se aude actuatorul. Daca nu, il schimbi(este capsulat nu se poate repara). Costa 20-30 de lei in vitan nou! Este prins in 2 suruburi de macara si in maxim 15 min l-ai schimbat. Spor!
greenhullk
Salut Tzutzi de auzit nu se aude nimic,iar nelamurirea mea este cum desfac eu fata de usa?fiindca nu se mai deschide usa deloc si nu am accesc la toate suruburile....
Tzutzi
Nu se actioneaza de la manerul de plastic de pe fata de usa? In cazul asta scoate manerul de plastic si actioneaza tija tu. O fi sarit si tija aceea din locul ei.
greenhullk
Am facut si lucru asta si nimic nu stiu cum sa fac sa desfac usa...
Tzutzi
tija la capatul celalalt intra in actuator. Este cam greu sa sara de acolo. A suferit vreun soc usa?
Marius Max
Salut, Greenhullk! ... uite cateva poze cu mecanismul din interior. Poate te ajuta sa iti dai seama care ar fi problema.

P.S: Pozele sunt de la usa din stanga ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.